Борис Джонсън с безпрецедентна победа, как реагира светът?

Резултатът - Великобритания напуска ЕС до седмици
Обновена: 13 дек 2019 09:40 | 13 дек 2019 09:38, Нели Христова
255
Борис Джонсън с безпрецедентна победа, как реагира светът?
Снимки: Reuters

Пътят към Brexit е открит - снощи консерваторите на Борис Джонсън спечелиха с безпрецедентно мнозиство изборите във Великобритания. Това не се беше случвало от ерата на Маргарет Тачър, отбелязва френският вестник "Фигаро".

След победата си, Борис Джонсън заяви, че е получил мандат не само да довърши напускането на ЕС, но и да обедини страната и да я поведе към прогрес, отбелязва вестникът.

Според британският вестник "Телеграф", британската лира стигна най-високия си курс от едно десетилетие. Изданието още подчертава, че консервативната партия отбеляза най-добрите си резултати от 1987 година.

Резултатите от изборите означават, че ще напуснем ЕС до няколко седмици. Все още обаче не е ясно какви бъдещи отношения планира да поддържаме със съюза консервативният премиер, подчертава британският в. "Гардиън".

В краткосрочен план това означава, че ще приключим с Брекзита до края на януари 2020 г., макар че практически може и да не е така. Но за правителството може да е изгодно да остави впечатлението, че нещата са приключили.

Самото оттегляне от ЕС ще бъде разтърсващо събитие. Всяко правителство ще може да посочи това събитие като изпълняване на волята на британския народ. За да запази илюзията, че нещата са приключени, сегашното правителство ще трябва да направи две неща: да поддържа дебат за отношенията с ЕС възможно най-отегчителен и фокусиран върху техническите подробности, и да стартира привличащи вниманието политически инициативи, които оставят впечатлението, че Великобритания е продължила напред. Ако в резултат на всичко това Брекзитът падне от първа на шеста страница на вестниците, мисията е изпълнена!

Но истината е, че все още не знаем какви отношения с ЕС иска Джонсън. От една страна консерваторите, подкрепящи мекия Брекзит, му посочват, че с толкова голямо мнозинство премиерът може да се освободи от хватката на Групата за европейски изследвания (ERG), да договори мекият Brexit, който винаги е искал и да напусне ЕС с минимум проблеми за британците, като ограничи икономическите последствия от Брекзита.
От друга страна, Групата смята Джонсън за своята възможност да получат желаните от тях не особено близки връзки с ЕС.

Решението на премиера ще определи икономическата съдба на страната в краткосрочен план. Слабо споразумение за свободна търговия ще има значително икономическо отражение върху Великобритания, изразяващо се в загубата на между 1,1 и 2,6 на сто от БВП. При отношения, базиращи се само върху правилата на Световната търговска организация, тези числа ще бъдат между 3,2 и 4,5 на сто.

Залозите трудно биха могли да бъдат по-високи. Възможно е правителството да убеди хората, че Брекзитът е приключил през януари 2020 г., но няма да може да се скрие от икономическите последствия. И, благодарение на голямото им парламентарно мнозинство, отговорността за всички последствия ще носят консерваторите.
В резултат на изборите Великобритания, която след референдума от 2016 г. излизаше от една криза и изпадаше в друга, с несигурно изглеждащо бъдеще, получи момент на рядко срещана яснота, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Предстоят 5 години управление на Борис Джонсън, Брекзитът ще се състои - а Лейбъристката партия е отново пред екзистенциална криза, подчертава Тони Травърс, преподавател в Лондонското висше училище по икономика. Очаква се Шотландската национална партия да получи 49 от общо 59 места в Камарата на общините, които зависят от шотландските гласоподаватели. Силното й представяне може да доведе до нови призиви за референдум за независимост на Шотландия, на който премиерът се противопоставя.

Подкрепата, която британските работници оказаха на Консервативната партия, също може да ограничи възможностите на Джонсън да договори търговско споразумение с ЕС. Тези гласоподаватели ще искат възраждане на индустриалната икономика и защита от вноса - което противоречи на идеите на премиера и неговите помощници за търговия, базираща се на свободния пазар и по-малко документация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


255
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
4
 
22
 
! Отговори
Край преди 4 години
Аз не мога да разбера Защо англичаните не искат младежта им и ииновациите да ги управлява Мария Габриел и подобните на нея евро-бюрократи.
54
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Смело сърцеНезависимост на Шотландия не й трябва, тя си има широка автономия. И защо г-н розов либераст си мислиш, че в Шотландия не подкрепят Борис Джонсън и торите като цяло!?
53
5
 
30
 
! Отговори
Край преди 4 години
когато една нация се произнесе на референдум - политиците и козируват и изпълняват /те си знаят защо.когато племе направи референдум - политиците му обясняват че е тъпо и не разбира.Колко е субсидията на партиите брактлета??? А колко казахме???РАЗРЕШИХА ли ни да гласуваме мажоритрано за депутати ???още можете да ревете за горките англичани.
52
4
 
12
 
! Отговори
сара преди 4 години
Каквото и да се казва светът не винаги върви напред.
51
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гответе се за война. Англия и Германия пак се хванаха за гушите и това няма да свърши добре за нас, пак сме с Германия и пак ще загубим славно с тях. Още от времето на Наполеон е приказката, че само който не се е бил с германците, само той не ги е бил.
50
7
 
15
 
! Отговори
джо преди 4 години
Резултатите от изборите красноречиво показват ,че проблема с миграцията е много сериозен и си мисля за бъдещето , когато неминуемо ще се сблъскаме с този проблем и ние. Може би следващите напуснали ЕС ще са Унгарците.
49
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никола Стургерон днес е писала на Борчо, че ще иска референдум за отцепване на Шотландия от UK. Bye Bye Great Britain!
48
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Червени или зелениНапротив отделянето на UK, трябва да е сигнал за нас, трябва да се замислим, че в ЕС има сериозен проблем, системна грешка, която дълбае и в един момент балона ще се спука. Няма да се учудя ако това е началото на края на ЕС, няма да се учудя ако се появи и в бъдеще реализира идеята за отделяне на вишеградската четворка. В ЕС се прокарват много опасни политики, които ще доведат до тежко икономическо изоставане и това ще породи сериозно напрежение.
47
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Партията подари по списък банките и всичко останало на другарите си и прогони младите в чужбина ,немили недраги като Васил Левски ! Време е да се питърси отговорност на всички незаконно забогатели червени мафиоти! Англичаните да не ги мислим,те са светлинни години пред нас.
46
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ще стане интересно ако Джонсън се опита да сложи пак граница между северна иралндия и Ейре. ИРА пак ще извадят пушките
45
1
 
6
 
! Отговори
бай Пешо преди 4 години
местя!
44
8
 
17
 
! Отговори
Смело сърце преди 4 години
Да празнуваме свободна и независима Шотландия! Край на Английската окупация! Шотландия - част от горда Европа!
43
3
 
15
 
! Отговори
Оруел преди 4 години
До 39 еми реално и голяма част говорят нашия език - от Словения до Владивосток са наречия на българския :)
42
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До БауТова което се оказа, че мнозинството в UK имат достойнството, честта, разума и смелостта да се опълчат на еко-комунистичестката деградацията завладяла ЕС. Какво да правят в ЕС? Да си самоунищожат икономиката? Да налагат крайни либерастки секта простотии, като гей-феминистки култ, безконтролна имиграция на утайките на света и т.н.? Те реално нямат нужда от ЕС, напротив той ги дърпа много назад. Самата идея за ЕС е много добра, само че днешните розови лидери, го водят към дъното.
41
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Борис Джонсън англичанина с турски корени......................хахахахапосле нямало Миграция на таа Планета Земя
40
4
 
26
 
! Отговори
Край преди 4 години
Българчетата взели да реват за англичаните. Маани бегай бе. Нямате ли си огледало да се видите кои сте. Англичанина си е част от англоговорящия свят - демек половината свят. И тая половина си има всичко и си е самодостатъчна.Не ги обичам защото са надменни - но господарите са така.
39
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 39 не са го завладели те целия свят, а едно малко ядро не неангличани ,като са ги използвали тях и световния капитал. Иначе справка едно време викинги с два кораба са ги правели мармалад и не са си мърдали векове от техния остров!
38
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До КрайAнглийският народ не е британският народ. Има и други националности. Шотландците не искат да излизат от ЕС. Ко прайм бе, демократи?!
37
14
 
15
 
! Отговори
Край преди 4 години
А добър ден. Когато английския народ се произнесе на РЕФЕРЕНДУМ никой не може да се еааава с него.Англичаните не са българи. От държава колкото България са но са завладели половината свят а целия са накарали да говори езика им.Не искът англичаните Марии Габриелки да ги командват. Много са глупави А? А?ЕС? Напуска го втория по големина донор на пари??? Скоро и германците и французите ще изреват че не искат да дават. България???
36
9
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Официално си избраха бай *** англичанина!