Нова Студена война между Вашингтон и Пекин? Да, но Китай не е СССР...

Защо двете държави може да се съсипят една друга
Обновена: 4 яну 2020 13:24 | 4 яну 2020 10:30, Нели Христова
130
Нова Студена война между Вашингтон и Пекин? Да, но Китай не е СССР...
Снимки: Reuters

В битката за глобална доминация всички очи са вперени в САЩ и Китай. Новото десетилетие на надпревара вече започна, а Вашингтон се опитва да победи Пекин в сфери като търговия, войска и дипломация. Напрежението между двете държави напомня на Студената война, продължила повече от 50 години между САЩ и Съветския съюз.

Но това не е Студената война. А Китайската народна република не е СССР.

Икономическа неумолима сила

Близо три десетилетия след разпадането на СССР през 1991 година, Китай е много по-богата и стабилна, отколкото Съюза някога е бил.  Всъщност, очаква се икономиката на Китай да задмине тази на САЩ до 2030 година. Голяма част от този успех се дължи на преосмислянето на традиционната идеология. След смъртта на Мао през 1976 година, Комунистическата партия в Китай започна да използва аспекти на капитализма. Тази система е позната като "социализъм с китайски характеристики“. Така планираната икономика на Китай изстреля притежаваните от държавата корпорации, които сега са някои от най-големите в света.

"СССР се фокусираха върху армията си, а икономиката остана на заден план“, казва Карл Шустер, съветски военен експерт за ВМС на САЩ по време на Студената война, пред CNN. Научил урока си, Пекин се опитва да не попадне в капана на бързия военен растеж. Страната все още развива и модернизира армията си, но успява да задържи разходите далеч от нивата, които стига СССР.

През 1989 година, малко преди правителството да падне, Съветският съюз харчи 8,4% от БВП за армията си или повече от 15% от националния си бюджет. Днес Китай харчи едва 1,9% от своя БВП. В резултат на това страната е много по-могъща през 2019 година, отколкото СССР някога е бил.

"По време на Студената война през 80-те Съветският съюз има по-слаба икономика от тази на Япония“, казва Херве Лемахие, директор на азиатската програма за власт и дипломация, базирана в Сидни, в института Лоуи.

Военно напрежение

СССР беше смела, скъпа военна сила и през 80-те има десетки хиляди войници и оръжия „разположени във всеки голям район на света“, гласи доклад на американското правителство. Но Китай няма интерес да разполага силите си извън Азия. Докато разширява своето икономическо и дипломатическо влияние в целия свят, страната има само една военна база далеч от дома – в Африка. Това не означава, че САЩ и Китай не са започнали военна авантюра, но тя е изцяло локализирана в Азия.

И двете страни се обвиняват една друга, че провокират военна конфронтация в Южнокитайско море. Когато САЩ разположиха системата за противоракетна отбрана THAAD в Южна Корея през 2017 г., отношенията между Сеул и Пекин рязко охладняха.

Но докато опасността от ядрена атака виси над света като Дамоклев меч по време на Студената война, то ситуацията с Китай е друга.

Според Nuclear Threat Initiative по онова време СССР е разположила 40 хил. бойни глави по целия свят, докато САЩ все още има едва 4700. Арсеналът на Китай е още по-малък – 280. Но вече се появяват знаци, че ядреното напрежение отново може да се надигне.

През август 2019 година САЩ се оттегли от Договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег с Русия, който ограничаваше създаването на нови оръжия. Америка призова Русия и Китай да създадат нов договор, но Пекин беше категоричен – не.

"Ако САЩ постави ракети в тази част на света, пред прага на Китай, Китай ще е принуден да вземе контрамерки“, каза директорът на департамента по контрол на оръжията към външното министерство на страната в отговор на действията на администрацията на Тръмп.

Търговски връзки

По време на Студената война САЩ и СССР оперират в различни търговски сфери и се състезават за търговията с трети страни. Но в модерната глобална икономика, отношенията са много по-сложни. Китай е най-големият търговски партньор на големи държави, част от които са съюзници на САЩ, като Австралия, Япония и Нова Зеландия.

"Може да считат САЩ за свой съюзник в сферата на сигурността, но Китай, като свой главен търговски партньор. Вече няма ясно изградени блокове“, обяснява Лемахие.  Дори у дома има повече връзки между Вашингтон и Пекин, отколкото някога между Вашингтон и Москва.

Доналд Тръмп дълго време се оплаква от дефицит в търговията с Китай и обвинява страната в създаване на нечестно предимство за нейните компании. За това през 2018 година той започна търговската война. Но тъй като САЩ и Китай са изложени на фискалните неуспехи един на друг, по-нататъшната икономическа конкуренция няма да е просто въпрос на загуба или печалба, както със Съветския съюз.

"По време на Студената война не се изправяхме срещу самостоятелна глобална икономика, а с два огромни блока, които бяха малко или много самостоятелни от гледна точка на икономическото си благополучие“, казва Лемахие.

Но всеки икономически конфликт може да доведе до проблеми както за Китай, така и за САЩ. Двете държави могат да бъдат съсипани, а рецесии да започнат по целия свят.

"Можеш да вземеш мерки, за да бъде икономиката на Китай с 8% по-малка, но и тази на САЩ ще намалее с 3,3%.“, допълва той.

Съюзниците на САЩ са разделени

Докато Америка можеше лесно да докаже, че СССР е заплаха за световния мир, с Китай нещата не седят точно така. Всъщност, много държави приемат предложенията на азиатската държава като примамливи.

"Китай изигра нещата така, че убеди света, че САЩ се опитват да очернят името на страната, докато тя просто се опитва да търгува“, казва Карл Шустер. След Втората световна война Америка, Канада, Нова Зеландия, Австралия и Обединеното кралство остават стабилни партньори, но днес Китай е най-големият търговски партньор на две от тях – Австралия и Нова Зеландия. На останалите три азиатската държава представлява огромна част от икономиката им.

За това САЩ взеха други мерки – те се опитаха да блокират разпространението на 5G мрежата, създадена от китайския гигант Huawei, заради предполагаеми проблеми със сигурността. Компанията отрича обвиненията, казвайки, че няма доказателства китайското правителство да има влияние върху нея. Но Австралия се поддава и забранява 5G мрежата, Нова Зеландия я блокира частично, а Великобритания все още дебатира по въпроса. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео дори заплаши останалите съюзници на страната си със санкции, ако не вземат мерки срещу Китай.

Но въпреки всичко, премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардерн публично обяви, че компанията Huawei е добре дошла в страната. А според  Шустер, подобни изявления на съюзниците на САЩ показват, че шансът да бъде създаден международен фронт срещу Китай е много малък.

Новата "космическа надпревара"

Когато първият безпилотен роувър кацна на „тъмната страна“ на Луната, двигателите, които раздухаха прахта не бяха нито в руски, нито американски, а китайски. Така 50 години след като Америка победи СССР, "Космическата надпревара“ отново се разпали.

Състезанието за Луната е също толкова символично, колкото отношенията между двете държави. А Китай напредва бързо – когато американците стъпват на Луната, страната дори не е изстреляла свой сателит. Сега ролите се обръщат.

Но дори и в космоса, отношенията са много по-сложни, отколкото през 60-те. Всъщност шефът на НАСА категорично заяви, че се надява ограниченията за работа с Китай, които американското правителство налага, да бъдат отменени. Двете държави трябвало да работят заедно. За НАСА кацането на сондата на Китай на "тъмната страна“ е "постижение на човечеството“.

Според бившия анализатор на ЦРУ Матис, всяка голяма крачка, която САЩ трябва да предприеме срещу Китай ще доведе до промяна на статуквото.

"За да започне Студената война, бяха нужни 10 години на политическа реформа, множество дебати и доведе до това стотици хиляди американци да лежат мъртви в различни части на света като Виетнам“, обяснява той.

Спомените от последствията от Студената война все още са живи.

“Обхватът ще е голям, но какви разходи наистина сме готови да поемем?“, пита Матис.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 86 - Това са напълно фантасмагорични прогнози, как китайците по цяла нощ не спят и кроят планове да завземат ледената пустош на Сибир. В съвременният свят тия неща не стават така. Китай се нуждае от мир и от съюзници като Русия, които й осигуряват гърба и суровини - нефт, газ, рудни концетрати, пшеница, но и трансфер на комически, авиационни и отбранителни военни технологии. Още по-фантасмагорично е как Русия ще отслабне. Русия има ядрени ракети да воюва наведнъж с целия свят във всичките четири посоки.
78
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай е с раздути изкуствени нива на Бвп, реално те са колкото Япония! Отделно са много уязвими териториално- Тайван е въоръжен от САЩ а US тихоокеанския флот е близо, Хонконг от месеци е въстанал срещу пекин и там нещата отиват към референдум за независимост през 2020г. Отделно няма съсед който да харесва Китай- с Индия са пред война, Виетнам ги мрази, Филипини, Тайван, Япония.. Само рашка се е нООдупила на китайците, щото ги ИЗРИТАХА от Вашингтон след аферата в Абхазия
77
12
 
5
 
! Отговори
Помнете думите ми преди 4 години
Китай е еднодневка. Всички като него-диктатори, комунисти, шпиониращи ограничаващи и потискащи хората са в канавката. Китай няма къде другаде да ходи. Това е неписан закон. Ще покаже мускули още малко и айде с главата надолу после. Петелът отвъд океана ще ръмжи от кеф. Отървете се от юана докато е време.
76
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименНикой не иска да спира Китай. Търговската война м/у Китай и САЩ в момента не е за спиране на Китай, а за изравняване на търговското салдо. М/у ЕС и САЩ има сходен, но много по-малък проблем. Тази война се води с налагане на мита. Тя е нужна за да се запази икономиката на защитаващия се регион. ЕС също има мита за китайски стоки, както и обратно. Търговските войни са нещо съвсем нормално и няма как да доведат до горещи конфликти.
75
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В съвременният свят по-скоро има взаимозависимости, а не едностранни зависимости. И всеки печели от търговията и икономическите връзки. Така американските и западните компании реализират свръхпечалби работейки на китайския пазар и използвайки евтината китайска работна ръка, Китай печели като изнася стоките си на западните пазари. Обаче в развитието си Китай стигна до един момент да изнася високотехнологични продукти и се оказа, че Западът реагира много болезнено на това. Китай може да бъде забавен, но не може да бъде спрян.
74
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Също така си мисля, че Китай набира сили и изчаква Русия да изпадне в криза, което неминуемо ще се случи в близките 10-20 г. След което ще бъде лесна плячка. Русия *** на много фронтове и в момента на слабост, всички ще се обърнат срещу нея. От към история - това съдбата на всяка империя - разпад! А Русия е слаба, единственото, което е държи цяла са ядрените оръжия, но с напредъка на технологиите те скоро ще престанат да бъдат заплаха.
73
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако Китай тръгне срещу някого, няма да е срещу Запада, срещу Русия ще е! Но преди това ще заграби по-малките около него.
72
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай е на 95% зависим от приходи от богатите (САЩ, Европа, Канада, Япония ....) и като цяло дължи възхода си на тях. Как ще воюва с източника си на приходи - нали ще му врътнат кранчето веднага. Следва мега криза - с какво ще изхранват 1,5 млрд гърла?! Китайското правителство ще бъде пометено за дни и конфликта ще приключи.
71
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 77Китай по промишлено производство е надминал САЩ поне три пъти.Продукт произведен в Китай струва поне 5 пъти по-евтино от същият произведеният продукт в САЩ!
70
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Този успех се дължи на алчността на капитала.Къде бяха жълтите на икономическата карта преди 40г.?Заляха ги с технологии и си помислиха,че са намерили черноработници.Създадоха си сами мощен враг.Сега ще го......ат
69
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нова Студена война между Вашингтон и Пекин?-------------Едва ли!?Силно се съмнявам, че Тромпета ще бъде преизбран!Надеждата, че ще "изсуши" Вашингтонското "блато" се изпариха!Разруши множество международни договори.Обяви търговски войни почи на всички - Китай, Русия, ЕС, Канада Мексико, че дори и на Индия.Пълен провал....Останаха му 10-ина месеца в Белия дом!Туй то!!!!!
68
2
 
9
 
! Отговори
Незнам... преди 4 години
...Кой е русофил и кой симпатизира на Запада! Знам само, че ако не бяха братята китайци, нито компютър, нито интернет щях аз с моите финансови възможности да видя! А тези две неща со доста важни с оглед на това човек да се информира. Така че пак казвам, нито ползата от Запада, нито тази от Русия са ми ясни, но ползата на Китай с оглед на достъпна електроника за мен е осезаема!!!
67
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Ню Йорк с 5 долара може да купиш 500 г хляб, в Москва с половин долар - 1 кг хляб. В САЩ за издръжка на четиричленно семейство са нужни месечно 5000 $. Средната заплата в Русия е 750 $, а в Китай - над 1000 $. В крайна сметка е важно не само колко получаваш, но и колко можеш да купиш със заплатата си
66
7
 
4
 
! Отговори
Факт преди 4 години
До АнонименКитай е надминал САЩ само по промишлено производство,а по БВП е все още само 60% от американския.
65
3
 
9
 
! Отговори
Факт преди 4 години
Китай може да съсипе САЩ икономически,а САЩ Китай-военно.И биха го направили веднага,ако не беше Русия,която пази Китай(дори без да иска).На Китай му трябват още максимум 10 години за да задмине САЩ по всички показатели,а военно да стане недосегаем.Така че не е чудно защо Америка търси всякакъв начин да препъне Китай,ако е възможно и да го подчини или дори унищожи.
64
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай е надминал Фащ ! Затова единствената надежда за Империята на Сатаната е ВОЙНА ! Всяка война за тях е банка свежа кръв . Всеки един окупиран петролен кладенец е глътка свеж въздух .Всякакви приказки за демокрация ,са мъгла и пепел ,пелена за прикривне на хищното им съществуване .
63
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Фащ на кжлине пред Китай..ако решат ще издишат прахта на..
62
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Направено в Народна република Китай.Как евроатлантиците и либертарианците пипат всеки ден комунистически клавиатури и компютри?Как карат коли с руски бензин? Къде им е русофобията? Къде им е антикомунизмът?
61
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 70.На това детоси го написал му се вига "лъжлива пропаганда" ! Особено за заплатите на китайчетата ! Китайски туристи са навсякъде по света , а това не става със 150 долара - я виж колко туристи има от "стабилна евро-атлантическа България" ?
60
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Краварско печено с ориз - това е бъдещето !

Спонсорирани публикации