Година след трагедията на Еверест – пари и липса на опит погуби 11 души

Алпинисти си спомнят черния 22 май
8 юни 2020 19:00, Нели Христова
32
Година след трагедията на Еверест – пари и липса на опит погуби 11 души
Снимка: БГНЕС

Алпинистът Нирмал Пуржа винаги реагира със спокойствие във време на криза. Когато на 22 май 2019 г. той стига до подножието на връх Еверест и вижда опашката от над 100 души, вече е наясно, че трябва да загърби рекорда, който се опитва да постави, за най-бързо изкачване. Именно той публикува и снимката в Instagram, която показа на света колко опасна е обстановката горе в планината, когато преди 1 година 11 души загубиха живота си на Еверест.

"Всички са на една тънка линия между живота и смъртта"

През 2019 година имаше само три подходящи дни, в които алпинистите можеха да стигнат Еверест. През 2018 г. те бяха 11. Пуржа знае, че ще има опашка. Не предполага обаче, че тя ще е толкова голяма. Последните метри към върха са най-откритото място от маршрута. От двете страни те дебне пропаст от близо 3000 метра. Стоейки на едно място хората замръзват, а кислородът им свършва. Това е най-ужасното място, на което можеш да се окажеш в задръстване. А Пуржа прекарва на нея два часа.

Пътят е много тесен, а по-неопитните алпинисти са се вкопчили във въжето за безопасност. По-опитните от тях пък не могат да се откачат, за да ги изпреварят. Хората продължават да се трупат, а Пуржа осъзнава, че ако трябва да се помогне на някой в беда, това ще е невъзможно.

"Ако трябваше да пренесеш тяло, никой нямаше да може да ти направи път. Всъщност... нямаше път. На тази височина всеки се грижи за собственото си оцеляване. Всички са на една тънка линия между живота и смъртта", разказва алпинистът пред  The Guardain.

Пуржа е не само опитен алпинист, но и бивш военен. Той успава да организира хората в подножието на върха, които спорят, кой да се качи пръв. Те му се доверяват именно заради миналото му в армията, ала други, също опитни алпинисти, не успяват да въдворят ред и да убедят по-неопитните сред тях, че трябва да се върнат. Стига се до типичен "алфа сблъсък" между хората, които искат да се качат на Еверест и гидовете им.

"Когато са в стресови ситуации, хората крещят. Но на тази височина можеш само да измрънкаш няколко думи.  "Движи се бързо! Слез!" Не съм съгласен с това, но хората се качват на Еверест с огромно финансово бреме. И не само това - те се подготвят с месеци. Това е причината всеки да бърза да се качи", обяснява Пуржа.

В планината има етичен код, но някои не го спазват

Една година по-късно Томас Бекер все още се чувства притеснен от начина, по който са реагирали алпинистите в подножието на Еверест. По онова време той е изкачил много върхове, но за първи път се опитва да покори Еверест.

В злополучния ден се оказва на опашка от 40 човека зад жена, която очевидно се мъчи. Бекер се изненадва колко неопитна е тя. Жената не успява дори да забие брадвата си за лед правилно, а той прекарва няколко часа, в които и дава съвети как да се движи и я хваща, когато се подхлъзва към бездната. Останалите алпинисти зад тях са нетърпеливи. Те започват да викат: "Какво правите, по дяволите! Движете се!"

Но това, което плаши Бекер най-много, е липсата на морал сред новите алпинисти. През нощта някой краде 8 от бутилките с кислород на екипа му.

"Има си етичен код в планината. Никога не правиш това, защото може да се окаже фатално. Разбира се, може да вземеш един, за да оцелееш, ако бедстваш. Но да откраднеш цяла партида... Хората, с които се изкачвах, казаха, че виждат подобно нещо за първи път", обяснява той.

Мечтата на Бекер да види Еверест, върхът, за който толкова много е чел, бързо се превръща в кошмар.

"Минах покрай мъж, който висеше на въжето. Беше починал там. Докато се кача на върха, видях поне пет или шест трупа. Има хора, лежащи на пътя, замръзнали. Брутално е", спомня си той.

"Нямаше го момента на "Преоткрих Бог!". Бях съсипан. Мечтаех да се кача на Еверест от дете. Но едно 13-годишно дете би останало разстроено", казва той.

 

Но според някои експерти, не са виновни опашките, а големят брой неопитни алпинисти

 

"Обаждат ми се хора и ме питат: "Никога не съм се катерил никъде, може ли да се кача на Еверест с твоята компания", казва Грег Верноваж, ръководител на експедицията на Еверест с International Mountain Guides. Той отказва, но е сигурен, че някъде там има фирми, които се съгласяват с тази лудост. Компаниите, които предлагат по-евтино изкачване до Еверест пък имат по-малко опитни гидове, по-малко свободен кислород и почти никакъв опит в това, как да се справят в екстремни ситуации. 

"Хората си мислят, че върхът им е в кърпа вързан"

През май и германецът Дейвид Гьотлер се опитва да се качи на Еверест. Когато вижда опашката обаче осъзнава, че трябва да се върне. Той се опитва да стигне до най-високата точка на света напълно сам, със собствена екипировка и без кислород.

"Има много малко хора, които могат да го направят. Но да чакаш на опашка без кислород е много рисковано", разказва той. Алпинистът поема наобратно на 100 метра от върха. Не го изненадва опашката, тъй като не отиваш на Еверест с намерението да си сам. Изненадва го това, колко бавни са хората пред него.

"Имаше хора, на които им отне 14 часа да изминат дистанция, която на мен ми отнема два часа. Тези хора често нямат нищо общо с планините. Имам чувството, че са останали с идеята, че Еверест е страхотно място и си казват: "Нека го направим!", спомня си той. И според Гьотлер причината за високата смъртност са неопитните алпинисти.

"Всичко това можеше да бъде предотвратено. Изненадващо е, че умрелите не са повече, като се има предвид колко неподготвени и наивни са хората. Те дават пари, наемат агенция и са убедени, че стигането до върха им е в кърпа вързано", обяснява германецът.

Ще се повтори ли това?

Тази година никой няма да се качи на Еверест заради COVID-19. Заради опашките миналата година, правителството на Непал въведе по-строга регулация. Но липсата на туристи тази година се оказа сериозен удар за страната. За това много експерти се съмняват, че по-строгите мерки ще бъдат взети, тъй като тези пари са нужни страната.

Групите, които трябваше да се изкачат през 2020 г. ще се върнат през 2021 г., което означава, че можем да станем свидетели и на още по-големи опашки. Тук ударът на икономическата криза може и да се окаже положителен, тъй като по-малко хора биха си позволили тази авантюра,за която не са подготвени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
7
 
5
 
! Отговори
f преди 3 години
ДО ФИФА И УЕФА, С ТИЯ ЦИФРОВИ ТЕЛЕВИЗИИ МАМИТЕ С РЕЙТИНГА, НИКОЙ НЕ ГО ГЛЕДА ТОЯ ХОЛИВУДСКИ ФУТБОЛ, ЗАЩОТО СЕ УСЕЩА ЧЕ НЕ Е НАИСТИНА И НЯМА ИНТРИГА, ТО Е ДА СТИСКАШ ПАЛЦИ И АДРЕНАЛИН ДА ИМА И ДА Е НАЖИВО, ПРЯКО ПРЕДАВАНЕ! ЧЕ ВИЕ ПАК МОЖЕ ДА СИ МАМИТЕ С РЕЙТИНГА НЕЗАВИСИМО ОТ ХОЛИВУД, ЗАЩО СА ВИ ТЕЗИ ГЛУ-ПАЦИ ОТ ХОЛИВУД, КОИТО САМО СЪСИПВАТ РЕЙТИНГА?
8
6
 
5
 
! Отговори
f преди 3 години
ДО ФИФА И УЕФА, ОПРАВЕТЕ ГО ТОЯ ФУТБОЛ ДА Е ИСТИНСКИ И ЩЕ Е ПО-ПЕЧЕЛИВШО, ДОЛУ ТЪППИТЕ ФАРМАЦИЙКИ! ТЕ РАЗВАЛЯТ ВСЯКАКВА ПЕЧАЛБА НА КЛУБОВЕТЕ И ФУТБОЛНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОТ ФУТБОЛА, ЗА ТЯХ ДА ИМА! ПО-ПЕЧЕЛИВШО ИЗЛИЗА С ИСТИНСКИ ФУТБОЛИСТИ И МОЖЕ НЯКАКВИ КАЧЕСТВЕНИ СТИМУЛАНТИ, КОИТО ОБАЧЕ СА ЗДРАВОСЛОВНИ И ПОМАГАТ НА ФУТБОЛИСТА, А НЕ МУ ПРЕЧАТ! И СПОРТИСТИТЕ И БИВШИТЕ СПОРТИСТИ МОГАТ ДА СИ МИСЛЯТ МНОГО ДОБРЕ И ДА УПРАВЛЯВАТ,НО ГИ ПРАВЯТ ФЛЕГМАТИЧНИ ДА ИМ ПРЕЧАТ В МИСЛЕНЕТО! ДОБРЕ СИ ИЗЧИСЛЕТЕ!
7
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да прокарат един път до горе и да се качим всички ...
6
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Един съвет,не спортувайте такъв спорт или в краен случай,само лятно катерене,тая лъжица не е за всеки и винаги има риск за живота.Видях с очите си измрелите и умиращи приятели пометени от лавина,причинени от човешка глупост и самонадеяност точно на едно такова протеже и връзкар,което често не идваше на тренировки,а искаше да бъде водач на групата.
5
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Обяснете на хората,че кислорода на височините е разреден,може да се получи възпаление на белите дробове или други странности с организма и човешкия мозък,на който не достига кислород.Минаването по върховете се нарича ***,това е придвижване хоризонтално по скалата или алпийски *** - преминаване по най-високата част на някое било (най-често в зимни условия)
4
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
САЩ не мислят ли да закарат една хубава демокрация в Еверест
3
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И майка си ли търсят там?
2
2
 
22
 
! Отговори
Copocoид преди 3 години
Много гаден бизнес рушащ природата. Всичко стои в основата на глобализацията, където едни маратонки произведени в Китай или Индия от робите струват $7, а се продават на запад за $200. И някой/я стоящ на веригата се има за Бог поради това, че лесно е станал милионер с далавери.Готов/а да даде между $50К-100К за да си направи селфи в подножието и около Еверест. А Хималаите се замърсява от тези псевдо-алпинисти, на които никой не им пречи да тичат свеки ден по 20км за да си изразходят излишна ене
1
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нарича се пикел,а не брадва! Пикела няма нищо общо с брадва.

Спонсорирани публикации