Стокхолм - първата фронтова линия на сблъсъка между ЕС и Китай

Швеция очаква да види какви последствия ще ѝ донесе решението да забрани участието на Huawei и ZTE в търговете за 5G
13 фев 2021 20:35, Красимир Ангелов
128
Стокхолм - първата фронтова линия на сблъсъка между ЕС и Китай
Снимка: БГНЕС

Швеция отново се очертава като първа линия в напрежението между Европейския съюз (ЕС) и Китай. По-точно - предградието на Стокхолм Киста, където някои от водещите играчи в най-новото противопоставяне в новата Студена война попадат взаимно в полезрението си.

Борбата на Швеция с Китай за правата на човека започна през 2015 г. със задържането на шведско-китайски продавач на книги. Сега противопоставянето ескалира, след като Стокхолм в края на миналата година блокира две китайски компании, Huawei и ZTE, от доставките на основна 5G инфраструктура.

Още по темата
Пекин, като отмъщение на шведските обвинения, че техниката може да се използва за шпионаж, на свой ред вдигна мерника на шведския бизнес, пише в свой анализ Investor.bg.

Няколко ключови актьори в тази драма са сгушени заедно във фокусирания върху високотехнологичния бизнес квартал Киста северозападно от центъра. От едната страна на заснежен паркинг местните служители на Huawei работят от скромен офис с червени тухли, върху който е поставено логото на компанията.

От другата страна са служителите на шведския съперник на китайския гигант Ericsson, които определено имат за какво да се притесняват. Наскоро компанията съобщи, че се опасява, че забраната на Huawei може да предизвика ответни мерки от страна на Пекин, което може да навреди на обширните операции на Ericsson в Китай.

Съвсем наблизо се намират и експертите на държавната шведска агенция за отбрана, или FOI, която разглежда въпросите за националната сигурност и която сега анализира как отношенията с Китай са станали толкова лоши и къде биха могли да стигнат по-нататък.

"Разбира се, шведското правителство не харесва тази ситуация; те никога не са го искали", казва Оскар Алмен, китайски анализатор във FOI.

Други европейски държави, като Франция, Полша и Румъния, също предприемат стъпки за забрана на китайските съоръжения в техните 5G мрежи, но никоя не е била толкова категорична като Швеция при назоваването на Huawei и ZTE като явни заплахи за сигурността.

"Влиянието на китайската държава върху частния сектор на страната дава силни стимули за компаниите да действат в съответствие с целите на националните стратегии на Комунистическата партия на Китай", казва шведският Пощенски и телекомуникационен орган, като цитира шведските служби за сигурност, когато забрани Huawei и ZTE от участие в 5G мрежата на страната.

"Шведската служба за сигурност преценява, че китайската държава и службите за сигурност могат да влияят и да упражняват натиск върху Huawei", казва институцията. По-късно тя излезе с подобно становище и за ZTE. Китайското министерство на търговията на 21 януари обеща да предприеме "всички необходими мерки" в отговор.

Трудностите на Швеция представляват по-широк интерес за ЕС, тъй като засягат важни въпроси, с които се сблъскват много страни в блока, а именно къде да се направи граница между често печелившите търговски сделки с Китай и опасенията относно историята на човешките права в страната и историята на шпионаж на западните страни.

В Швеция всякакви търговски репресии срещу шведския бизнес също могат да повлияят на ключови компании, напр. производителят и търговец на облекло H&M и продавачът на мебели IKEA, които са инвестирали значителни средства в китайския пазар.

Целият анализ прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


128
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до 8А българите как живеят като свободни граждани на демокрацията при американското партньорство?
11
2
 
4
 
! Отговори
Защита на човешките преди 3 години
права-удобен претекст на западните НПО и псевдо морал да налагат каквитоси искат забрани и претенции над останалите.US филм-таткото крие паролитеза WiFi от децата,докато не почистят след хранене,стаите си и т.н.Ръкопляскания,възпитава ги.А когато малки деца напр.в Турция берат лешници за пари,защотонямат за живот,това е детска експлоатация с призив да не се купуват тези лешници.Децата как ще се хранят,обличат,ходят на училище?Едните-с мързел,другите-внужда.Западни стандарти не на място.
10
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За 30 без избори и демокрация години Китайската комунистическа партия превърна Китай от бедна страна в първата световна икономика където почти няма бедни.
9
8
 
5
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Китай наля технологии във Волво, излязоха отдавна с автономен камион, поддържат и купуват Ериксон, Хуавей осигурява работни места за специалисти и т.н. не знам какъв им е проблема....ККП... хахахахаха много нелепо. ККП ще налага контрол над корпорациите си,няма да ги остави да правят каквото си искат. За щастие.
8
8
 
4
 
! Отговори
до 8 преди 3 години
ами не всички като тебе искат да живеят като р0бе на Китайската Комунистическа Партия!
7
2
 
14
 
! Отговори
Писнами преди 3 години
Стига вече с тези противопоставяниа, конфликти, санкции, сблъсаци и тн. Оставете хората да живеят както си искат.
6
9
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Швеция е като изостанало село в сравнение със средно голям град в Китай.
5
1
 
8
 
! Отговори
А България вече преди 3 години
е провинция на Китай, според статията:https://dnes.bg/izlojbi/2021/02/12/svetlinite-nad-grada-v-sofiia-za-kitaiskata-nova-godina.479856,image10#photo
4
3
 
6
 
! Отговори
ШВЕДИТЕ преди 3 години
могат да се върнат към традиционния бизнес на дървосекачи и да си правят дървени къщи. От една страна хем им се иска да продават на пазар 1,5 МЛРД души, хем са ТОТАЛНО зависими в новите технологии от САЩ. ГРИПЕНА е с американски двигател, американски радар, американски ракети....
3
4
 
12
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Ериксон са чао. Швеците нещо са се уплашили.
2
2
 
5
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 години
НОВИНИ ЗА КИТАЙ СА КАТО ДА БИЕШ ПАДНАЛ ПРОТИВНИК!!!В МОМЕНТА НЕ СА ОСОБЕНО ПРИЯТНИ! И НЕ ОЧАКВАЙТЕ ОСОБЕН ИНТЕРЕС!
1
3
 
13
 
! Отговори
Щерю преди 3 години
Пък в родна България тихомълком операторите си ги наслагаха 5G-тата и нищо - никаква информация, никаква реакция. После - много болни, болели ги главите българите, не можели и да спят нощем...

Спонсорирани публикации