Евро 1988: "Лалетата" цъфтят с Ван Бастен, Гулит и Рийкард

Dnes.bg продължава да ви разказва историята на европейските финали
28 май 2021 19:48, Красимир Ангелов
6
Евро 1988: "Лалетата" цъфтят с Ван Бастен, Гулит и Рийкард
Снимка: БГНЕС

Точно 2 седмици остават до началото на Евро 2020. Отложено заради пандемията от коронавирус, най-голямото футболно събитие в Европа е очаквано от всички фенове на голямата игра.

Благодарение на нашите колеги от Gol.bg ви представяме "Историята на Европейските първенства" от тяхното начало през 1960 година.

В рубриката "Историята на Европейските първенства" ще ви припомняме всички досегашни Еврофинали - героите, голмайсторите, победителите и множество любопитни факти. Днес ще ви върнем през 1988 година, когато когато Нидерландия (Холандия) покори Европа.

Още по темата
След като отпада още в групите на предишното европейско, ФРГ очаква много повече, когато най-после получава домакинство на финалите през 1988. Действащият шампион Франция пък изобщо не успява да се класира за Евро 1988.

Преди първия мач на Нидерландия срещу СССР треньорът Микелс обявява, че един милионер ще остане на пейката. Обиден, Марко ван Бастен решава да напусне отбора. Обажда се обаче за съвет на Йохан Кройф, който го придумва да остане.

Ван Бастен наистина остава резерва срещу СССР и Холандия губи 0:1. Във втория мач нападателят вече е титуляр и изригва с хеттрик при победата 3:1 над Англия. Съдбата на "лалетата" се решава в последната среща. Срещу приятната изненада Ирландия, холандците взимат трудно 1:0.

В другата група фаворитите ФРГ и Италия се класират без проблеми напред за сметка на Испания и Дания. Първият полуфинал противопоставя домакините и Холандия. Лалетата са амбицирани да не допуснат нова болезнена загуба на немска земя след 1:2 на финала на световното през 1974. Двата тима си разменят по един гол от дузпа, а решаващото попадение вкарва Ван Бастен в 88-ата минута. Победата е първа за "лалетата" срещу ФРГ от 1956 г.

В другия полуфинал СССР съсипва Италия с две попадения в рамките на 4 минути на Литовченко и Протасов. Така финалът е повторение на първия мач на съперниците в турнира. Рууд Гулит открива за "лалетата" в 32-ата мин. с глава след пас на Ван Бастен. Финалът обаче винаги ще се помни с главозамайващото второ попадение на холандците. Вкарва го Ван Бастен от воле от малък ъгъл. След това Беланов изпуска дузпа.

ФИНАЛЪТ

СССР – Нидерландия 0:2

СССР: Дасаев, Хидиятулин, Демяненко, Рац, Алейников, Литовченко, Заваров, Протасов (71 Пасулко), Беланов, Михайличенко, Гоцманов (68 Балтача)

НИДЕРЛАНДИЯ: Ван Брьокелен, Ван Тигелен, Р. Куман, Ван Аерле, Ванденбург, Мюрен, Гулит, Ван Бастен, Е. Куман, Рийкард, Вутерс

Голмайстори: 0:1 Гулит 32, 0:2 Ван Бастен 54

ГЕРОЯТ

Хеттрик срещу Англия, победен гол на полуфинала срещу ФРГ и един от най-красивите голове в историята на футбола на финала срещу СССР. Всичко това няма как да не направи Марко ван Бастен героя на Евро 88. Не лош резултат, за човек който започва турнира на пейката.

ПРЕДСТАВЯНЕТО НА БЪЛГАРИЯ

България остава на 3 минути от участие на Евро 1988, като губи последния мач в квалификациите - 0:1 от Шотландия. При равенство отиваме на европейското, но сме посечени в 86-ата мин. с гол на резервата Маккей. Така вместо България, за ФРГ потегля Ирландия, а нашите остават втори в групата с точка по-малко. Взимаме 4 победи, 2 равенства и 2 загуби срещу Ирландия, Шотландия, Белгия и Люксембург.

Шампион - Холандия
Финалист - СССР
Домакин – ФРГ
Голмайстор – Марко ван Бастен (Хол) 5

ИДЕАЛЕН ОТБОР

Ханс ван Брьокелен (Хол), Джузепе Бергоми (Ит), Роналд Куман (Хол), Франк Рийкард (Хол), Паоло Малдини (Ит), Джузепе Джанини (Ит), Лотар Матеус (ФРГ), Ян Вутерс (Хол), Рууд Гулит (Хол), Джанлука Виали (Ит), Марко ван Бастен (Хол)

ЗНАЕТЕ ЛИ ЧЕ:

Франция завърши трета в квалификациите зад СССР и ГДР, единственият случай от промяната през 1988, в който носителя на трофея не се класира на финалите.

Празненствата по случай победата над ФРГ на полуфинала са определени като най-голямото публично събиране на хора в Нидерландия от края на Втората световна война.

Питър Шилтън стана четвъртия англичанин стигнал границата от 100 мача за страната си, но хеттрика на Ван Бастен развали празника му.

Единствената година, в която носителя на европейската титла и носителя на КЕШ са от една държава е 1988 – ПСВ спечели КЕШ.

СССР стана първия тим стигнал финала за четвърти път, но загуби за трети път поред. Това бе и последното появяване на тима като СССР в турнира.

Всички новини преди началото на Евро 2020 четете в Gol.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
2
 
5
 
! Отговори
Аз преди 2 години
Доколкото си спомням в този мач участваха Холандия и СССР, не Нидерландия. Като сте написали Нидерландия, защо вместо СССР не написахте Русия?
5
2
 
7
 
! Отговори
Разбирача До 4 преди 2 години
Знаеш,ли че за голът на ван Бастен руснаците още обвиняват татарина Ринат Дасаев?Наричат го "болгар".
4
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Първото първенство което помня изцяло...уникално а и голът на ван Бастен е от друго измерение...почти от нулев ъгъл...
3
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
1988 година беше най-хубавата година,не само във футбола
2
14
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спомням си много добре турнира. Слаб футбол. Само ЕВРО 1992 беше по- отчайващ, бавен, нискорезултатен футбол, статични играчи. Ако не беше голът на Ван Бастен, нямаше с какво да се запомни турнирът. 4 години по-късно беше още по-зле.
1
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Велики.