Заради климатичните проблеми и човешката дейност: Горите излъчват CO2

Някои изпускат повече въглерд в атмосферата, отлкото поемат
29 окт 2021 20:30, Нели Христова
94
Заради климатичните проблеми и човешката дейност: Горите излъчват CO2
Снимка: БГНЕС

Човешката дейност и предизвиканите от изменението на климата бедствия превърнаха 10 от международно признатите гори на планетата, известни още като "обекти от световното наследство", от въглеродни абсорбатори във въглеродни емитери, установиха изследователи.

Докладът на ЮНЕСКО установи, че тези места могат да абсорбират приблизително 190 милиона тона въглероден диоксид от атмосферата всяка година - приблизително половината от годишните емисии на изкопаеми горива в Обединеното кралство, например.

Но през последните 20 години много от тези гори показват увеличение на емисиите, които излъчват, като някои дори надвишават количеството въглерод, което отстраняват от атмосферата.

Изследователи на ЮНЕСКО казват, че два основни фактора карат горите да преминат от поглъщатели на CO2 към източници: екстремни метеорологични явления, предизвикани от изменението на климата, включително горски пожари, бури и суша, както и натискът от човешкото земеползване като незаконна сеч, дърводобив и земеделски практики като паша на добитък.

Предвид мащаба на тези гори, Теълс Карвалхо Резенде , ръководител на проекта в отдела за природно наследство на ЮНЕСКО и съавтор на доклада, казва, че това е все по-глобален проблем, което означава, че са необходими глобални действия.

"Резултатите, които разкриваме тук, доказват, че това не е непременно проблем, свързан с конкретна страна или регион, а че наистина е глобален проблем", казва Резенде пред CNN. "Когато погледнем къде се намират 10-те обекта, които са се превърнали в източници на въглероден диоксид, виждаме, че те са разпръснати по целия свят, така че изводът е, че са необходими действия в областта на климата на глобално ниво.

От басейна на Конго до националните и държавни паркове Редууд, 257-те гори от световното наследство на планетата покриват повече от 170 милиона акра земя - територия, почти два пъти по-голяма от Германия.

Но докладът показва, че от 2000 г. насам заплахите от добивната промишленост, влошаването на околната среда и изменението на климата са докладвани в приблизително 60% от обектите на световното наследство, които са загубили повече от 8,6 милиона акра гори - територия, по-голема от размера на Белгия.

От 10 обекта, за които са установили, че са преминали към излъчване на въглеродни емисии, три се намират в Съединените щати.

Констатациите на доклада са своевременно предупреждение за ограниченията на дърветата и горите като климатично решение. Лидери и преговарящи се срещат в Глазгоу, Шотландия тази неделя, за да обсъдят начините за ограничаване на глобалното затопляне, а засаждането на дървета е един от четирите основни приоритета, очертани от правителството на Обединеното кралство, което председателства събитието.

Опазването на горите и засаждането на дървета имат огромен потенциал за поглъщане на въглерод от атмосферата, но в бързо променящия се свят на нестабилно време, дърветата, разположени в райони, предразположени към горски пожари, могат да станат част от проблема, а не решение, както показват тези обекти, защитени от ЮНЕСКО.

Авторите посочват, че това е първият път, когато изследователите са определили количествено как горите в света улавят атмосферния въглероден диоксид. През вековете горите от световното наследство са съхранявали приблизително 13 милиарда тона въглерод, което надвишава общото количество въглерод в петролните запаси на Кувейт.

"Сега можем да видим важната роля, която горите играят за стабилизирането на глобалния климат", казва пред CNN Нанси Харис, ръководител на научни изследвания в Global Forest Watch на Световния институт за ресурси и съавтор на доклада. "Истината е, че ние напълно ги подценяваме."

Повечето от местата, които секвестират най-много въглероден диоксид, са в тропически и умерени региони, като Южна Америка и Австралия. Въпреки че тези места все още улавят въглерод, изследователите казват, че има признаци, че голяма част от тях могат да станат източници на въглерод. Това се дължи по-специално на горските пожари, засегнали голяма част от територията през последните години. Докато пожарите са критична част от горската екосистема, като много растителни видове разчитат на тях, за да разпръснат семената си, учените казват, че пожарите се засилват, което рискува потенциала за освобождаване на въглерода, дълго съхраняван в почвата и дърветата.

През последното десетилетие повишаващите се температури и сухите условия подготвиха голяма част от околната среда за възпламеняване на горски пожари. Докладът посочва няколко примера за значителни пожари, възникнали през последното десетилетие в обекти от световното наследство, включително край руското езеро Байкал през 2016 г. и австралийската тасманийска пустиня и района на Големите сини планини през 2019 и 2020 г.

"Виждали сме горски пожари на някои места, които са излъчили повече от 30 милиона мегатона CO2 – това е горе-долу количеството, което Боливия отделя от изкопаеми горива за една единствена година", казва Резенде. "Едно такова събитие всъщност може да избълва емисиите на цяла страна", добавя той. "И имайте предвид факта, че емисиите, отчетени в проучването, са само в рамките на ограниченията на обектитите, които са природно наследство, защитено от ЮНЕСКО, така че това означава, че те представляват само малка част от пожари в по-широкия пейзаж."

Докладът се основава на наскоро публикувани карти, които проследяват глобалния обмен на въглерод между горите и атмосферата през периода от 2001 до 2020 г.

"Нашият анализ илюстрира как можем да спрем да приемаме природата за даденост и да започнем да оценяваме ползите за климата, генерирани от тези и други важни горски обекти по света“, казва Харис.

Горите играят жизненоважна роля в обществата. Според Международния съюз за опазване на природата, който също допринася за доклада, близо 25% от световното население - много от развиващите се страни - зависят от горите за препитание. Освен това горите носят до 100 милиарда долара годишно в стоки и услуги. Освен това те са дом на 80% от биоразнообразието на Земята.

"Способността на горите да предотвратят излизането на климатичната криза извън контрол прави заплахите, пред които са изправени, още по-притеснителни", казва Резенде.

 

 

 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Светът стана една абсурдна ко,чина.
55
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами пасете си животните в пясъка в пустинята или на брега на океана и спрете птиците, като не били важни растенията.
54
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До СЕВЕРОМАКЕДОНЕЦКаквото и да дрънкаш, без растения - няма живот на планетата, това е, и то по много причини, не само заради кислорода, а това за въглеродния двуокис , сме го учили в 9 клас, а за фотоснтезата още в началните класове, то и дете ще го разбере, че без дървета и растения, няма живот.
53
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Зеления цвят на растенията , се обрузува при фотосинтеза с помощта на хлоропласти, а за да се получи фотосинтеза, на растенията им е необходим въглероден двуокис.2n CO2+ 2n H2O + фотони -----------> въглероден диоксид + вода + светлинна енергия → въглехидрати + кислород
52
1
 
1
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 2 години
Климатичните промени са факт, ще продължават и за напред и ситуацията ще става доста по-напечена за все по-голяма част от населението. Поради тази причина, елита е взел решение за редуциране на популацията. Тръби се, че поради пандемията от корона трябва да се ваксинират 70% от населението за да се придобие групов имунитет. ОК, 70% от 7 милиарда е приблизително 5 милиарда. Остават някакви 2 милиарда - 1 милиард златен и 1милард обслужващ персонал !
51
0
 
9
 
! Отговори
Пацо преди 2 години
Е, щем и дърветата станаха ***, няма спасение
50
1
 
1
 
! Отговори
СЕВЕРОМАКЕДОНЕЦ преди 2 години
Денноносреднат ход на отделяне и поглъщане на въглероден диоксид от океана е три пъти по голям от средната концентрация на диоксид във въздуха. При отсътсвие на светлина растенията отделят въглероден диоксид...Азбучни факти за които няма нищо в зелената сделка.
49
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
КАКТО КАЗВАТ СТАРИТЕ ХОРА - "Като стои, стои и на магарето "чуш" вика", че и тези така, нямат си друга работа и отвреме на време изтърсят по някоя глупост и всяват паника у хората, но и хората , вече не им се връзват на глупостите и фалшивите новини.
48
0
 
4
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
БИЛ ГЕЙТС: СПОКОЙНО ЗАЕЛ СЪМ СЕ И ДО КРАЯ НА 2022-РА ЩЕ Е ВАКСИНИРАНО НАД 80% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО, А ДО 2023-ТА 95%! НАПЪЛНО ОЧАКВАМ ВАКСИНИТЕ ДА СИ СВЪРШАТ РАБОТАТА ДО 2030-ТА ГОДИНА! ВСИЧКО Е ПО-ГРАФИК!
47
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Карвалхо е португалска фамилия и се чете Карвальо
46
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До "Пълни глупости. Дърветата отделят кислород и поглъщат въглероден двуокис. Пропаганда за ***." --- ти и другите 5-***, които са ти писали плюса, имате нужда да се върнете обратно в училище. Знания се искат, не мнения.
45
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще има нова ваксинка, благодарение на която всеки набучили си я ще усвоява въглероден двуокис, ще освобождава кислород и ще получи розав сиртификат.
44
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цялото количество свободен кислород на планетата се отеля предимно от растенията и донякъде от океана, отделящи кислород при фотосинтеза. Натиснах ти плюс неволно, но точно обратното е - растенията поемат въглероден диоксид и отделят кислород. Без растения няма живот, затова и белодробните санаториуми са в горите.
43
2
 
4
 
! Отговори
Истината преди 2 години
Колкото повече ЕС става зелен, толкова повече големите икономики като Китай, Индия и Русия увеличават CO2 емисиите. Резултата е, че Европа плаща сметката. Няма ли световно единство няма смисъл от никоя мярка
42
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 42И във края ня краищятя опираме до това:Колко кислород потребяват новите организми и дали потреблението не е по-високо от генерирането?
41
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тиражират тази новина в цяла западна европа от няколко дни.Чудят се как да ни наврат ,,климатични промени" и да вменяват подобни глупости за да се застраховат за следващата голяма далавера.Повръща ми се от тоя съюз и всички организации които са в основата на всички тези глупости .Нон стоп говорят за климата като че ли са живели на земята от както съществува и знаят всичко как трябвало да бъде.Всички знаем ,че климата се променя постоянно ,както е било и преди милион години.Само за пари мислят.
40
4
 
4
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 2 години
Ако не сте разбрали статията, то проблема е изцяло във вас! Реално, учените започват дапризнават явният факт, че климатичните промени са извън обсега на хората, както и че хората нямат никаква вина и приносза за тези промени, защото основен играч в тях е Слънцето! И за сведение на моногознайковците - дърветата наистина абсорбират СО2, но само през деня и то при наличието на зелена маса (листа) през ноща си дишат съвсем нормално, а през зимата са пълен пас !
39
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
31, ти не си ли учил за дишане при растенията, при което те поемат кислород и отделят въглероден диоксид? Освен това в статията се говори за други неща. Хайде по-леко с лаическите квалификации.
38
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ГостенинПроцеса на гниене по дърветата, запова предимно от едни специални гъбички, които са част от гората и почвата, не гъбите, които ядем , а други, но самия процес на гниене също е полезен и необходим, защото в едно изгнило дърво се образува цяла вселена от живот - ларви, червеи, необходими вещества за почвата и т.н. , които са необходими на гората,животните,птиците, а тази статия да си я заврат отзад, защото гората ни дава кислород , не отнема.
37
1
 
13
 
! Отговори
Гостенин преди 2 години
Бе вие хептен ни вземахте за калинки:ЮНЕСКО и горите?!Тези "капацитети" от ООН трябва да бъдат насилствено разкарани.Прав еше Тръмп - ООн е развъдник на порочни решения.