Близо ли е Турция до реализация на амбициите за регионална суперсила?

Може ли да е сигурна в категоричното си военно надмощие над Гърция?
4 ное 2021 17:30, Елка Василева
229
Близо ли е Турция до реализация на амбициите за регионална суперсила?
Снимка: архив, БГНЕС

Хроничното противопоставяне на Гърция и Турция в целия регион от Егейско море до Кипър често се представя като един вид двубой на Давид и Голиат, съизмерване на несравними величини, конфликт с предрешен резултат, който за щастие е почти невъзможен заради членството и на двете страни в НАТО. Това впечатление се създава както от очевидната разлика в мащаба на населението на двете страни - над 82 милиона за Турция срещу под 11 милиона за Гърция, така и от понякога пренебрежителните изказвания на турски политици, които насмешливо, но и заплашително обвиняват Гърция, че се крие зад гърба на силни покровители като САЩ или Франция и не дръзва да застане и да се разбере с Анкара "по мъжки".

И докато наистина изглежда, че Гърция по ред причини поддържа напоследък с по-голяма лекота от Турция връзките с традиционните си съюзници, сравнението на въоръженията, с които разполагат двете страни, не потвърждава очакването за пропаст между военните ресурси на Анкара и Атина.

Публикувано наскоро съпоставяне на въоръжените сили на Гърция и Турция, направено от Кипърския център за стратегически проучвания, показва действително значителен превес на Турция в сухопътните сили, но общото съотношение на личния състав на всички родове войски е около 2,4:1 в полза на Турция, т.е. доста по-малко, отколкото предполага съотношението на населението. От друга страна данните показват, че турският числен превес във военновъздушните и военноморските сили е съвсем малък. По-конкретно срещу 355 200 военнослужещи в турската армия има 142 700 в гръцката, но срещу 308 турски бойни самолета Гърция има 230, срещу 12 турски подводници има 11 гръцки, а във фрегатите съотношението е 16 турски към 13 гръцки.

По отношение на краткосрочните перспективи тенденциите в двете страни изглеждат смесени. В тази област като че ли Гърция през последните две години е взела особена инерция. През 2019 г. САЩ подариха на Гърция 70 използвани ударно-разузнавателни хеликоптера OH-58D Кайова Уориър. През миналата година страната сключи договор за модернизация до последна модификация на изтребителите F-16, които има на въоръжение, а през тази година направи и големия удар - сключи договор за доставка на 24 изтребителя "Рафал" от Франция, както и на три свръхмодерни фрегати "Белхара" с опция за още една. Наблюдателите са единодушни, че инвестициите във въоръжение, които прави Гърция, са в контекста на враждебността с Турция, а като се имат предвид географията на двете страни и зоните на напрежение, може да се очаква, че евентуално военно противопоставяне би било по-скоро по въздух и море, отколкото по суша.

От друга страна Турция също се стреми да не изостава във въоръженията, но залага все повече на собствената си отбранителна индустрия. И докато това до голяма степен изглежда достатъчно във военноморския флот, Анкара не постига същия успех в модернизацията на военновъздушните си сили.

Въпреки че се утвърди като един от основните производители на безпилотни летателни апарати, Турция все още е зависима от чужди доставчици на пилотирани бойни самолети, което през последните години я изправя пред все по-голямо затруднение да поддържа бойната си авиация технологично съизмерима с потенциалните си опоненти.

След като беше отстранена от програмата за производство на изтребителя F-35 заради покупката на руските зенитно-ракетни системи С-400, сега Турция се опитва да убеди САЩ да ѝ продадат изтребители F-16 Блок 70, както и да модернизират тези, които вече има на въоръжение от по-стари варианти. Подобна сделка обаче се нуждае от одобрението на американския Конгрес, а по всичко личи, че там има малко привърженици на продажбата на чувствителни технологии на Анкара.

Група конгресмени и от двете партии вече започнаха да събират подписи под писмо до американския държавен секретар Антъни Блинкън, в което предупреждават, че проблемите с продажбата на F-16 ще бъдат същите, каквито би имала продажбата на F-35. А бившият държавен секретар Майк Помпео заяви, че такава сделка би нарушила Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), в сферата на действие на който той самият постави Анкара през декември миналата година. Със сигурност и скорошните заплахи на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да изгони десет посланици, включително и американския, заради подкрепата им за затворения правозащитник Осман Кавала не са му спечелили повече симпатии във Вашингтон.

Логичният вариант, към който Турция се обръща през последните години, когато не получава оръжие от САЩ, е Русия. И сега Анкара заяви, че ако не получи F-16, може да купи изтребители Су-35 и Су-57 от Москва. В миналото Русия е намеквала, че подобна сделка не е изключена, но очакването, че Москва ще даде на Турция каквото тя поиска, стига да си плаща и това да дразни САЩ, може да се окаже преувеличено. Русия никога не е пропускала възможността да забие клин между Турция и съюзниците й в НАТО, но това не означава, че би желала да я види прекалено силна, а напоследък има немалко поводи да се безпокои от потенциала на Анкара и то в зони, където интересите на двете страни се разминават.

Войната между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах миналата година, завършила с победа на Баку с почти явната помощ на Турция, причини на Русия неудобството да бъде поставена под съмнение способността й да защити съюзниците си, а и фактически я принуди да подели с Турция влиянието в стратегическия кавказки регион, където доскоро Москва изглеждаше като водещ играч.

Продажбата на турски дронове "Байрактар" на Украйна пък явно е предизвикала обяснимия гняв на Русия. Това е единственото обяснение, което може да има за оправданията на турския външен министър Мевлют Чавушоглу пред телевизия "Россия-1", където той заяви, че когато Украйна е купила едно въоръжение от Турция, то е престанало да бъде турско и е станало украинско. Не знаем дали Москва е била убедена от този несръчен софизъм, но може да се предположи, че разнопосочните интереси на Русия и Турция в Сирия, в Либия и в Кавказ, липсата на допирни точки по кипърския въпрос и Крим, практическото отсъствие на зони на общи геополитически интереси вероятно говорят за това, че Москва ще подкрепя превъоръжаването на Турция само до момента, в който удоволствието от предизвикателството към НАТО и САЩ започне да й се струва твърде скъпо.

Още по-далечни изглеждат възможностите на Анкара да потърси високотехнологично въоръжение на други пазари. Въпреки че никога не е спирал износа на оръжие за Турция, в настоящия хладен период на отношенията ЕС едва ли е сред възможните варианти, както не е и Китай, който е изправен срещу Турция в серия от горещи точки по целия Път на коприната от Синдзян през Афганистан чак до Близкия изток.

Всички тези фактори наред с продължаващото обезкървяване на турската армия от чистките срещу действителни или предполагаеми гюленисти правят краткосрочната перспектива на военната мощ на Анкара несигурна. Разбира се, ресурсите на Турция в по-далечна перспектива могат да променят нещата, но в момента Анкара не може да бъде сигурна в категоричното си надмощие над Гърция. А ако разположим този извод на по-широкото поле на Източното Средиземноморие, където има играчи като Израел и Египет, ясно е, че амбициите на Турция за регионална суперсила ще трябва да почакат.

В най-добрия случай Анкара може да претендира за мястото на "незаобиколим фактор" - ситуация, в която по-скоро може да пречи на стратегическите цели на останалите, отколкото да реализира своите собствени.

Турският президент Ердоган не отиде на срещата на ООН за климата в Глазгоу преди няколко дни, защото организаторите не се съгласиха да има кортеж, голям колкото тези на американския президент Джо Байдън и френския президент Еманюел Макрон. Известно е, че Ердоган не обича второстепенните роли, но е и явно, че със сърдене няма да получи главната.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 94 ---Русия трябва бързо да превземе Турция ако се наложи чрез ракетни удари по важни точки и два десанта--- По-скоро в момента е възможно обратното, вече сме свидетели как турскоезичните държави като Азърбайджанр Туркменистан и Узбекистан от бившите съветски републики зарязват Русия заради нейната немощ и се обръщат към Турция.
74
2
 
5
 
! Отговори
Turchin преди 2 години
До Анонимен73,Allah / Господ / Бог награждава тези, които вярват в НЕГО и победата...
73
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Турция прави свой стелд самолет с двигател от запорожието Украйна. Това трябваше да направим и ние. Двигателите на байрактарите също се правят там а скоро и новия двигател за турските хеликоптери. Не разбирам защо ние дадохме толкова много пари за ф16 като можехме да направим същото като Турция и да си купим от украинците двигателя ?
72
6
 
2
 
! Отговори
<><> преди 2 години
А бяха грозни времена ...когато България беше лъв при един лош Живков ......сега горда България може смело да се нарече мишка при една велика , добра , света Демокрация !
71
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Руснаците няма да продават на Турция самолети със стелд покритие защото са против собствената им военна доктрина . Русия трябва бързо да превземе Турция ако се наложи чрез ракетни удари по важни точки и два десанта . Единия по суша а другия по вода с подкрепа по въздуха. Тоест Турция трябва бързо да бъде превзета преди натовските й партньори да и помогнат а стелд самолетите са проблем за въздушната поддръжка и риск за удър по самата Русия .Турция прави свой собствен стелд самолет с двигател от
70
2
 
2
 
! Отговори
реалнафантазия преди 2 години
До истината, Русия и Китай се борят за изконни свои територии. НАТО за какво се бори? :)
69
1
 
0
 
! Отговори
До 85 преди 2 години
С гражданството вече се изчака,пий си хапчетата!!!
68
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен77;Човек понякога трябва да крие невежеството си.Да изследва, прочетEE повече (което никак НЕ Е ТРУДНО ДНЕС). Ho за надъханата, сляпа,злобна българска душа спасение няма.А иначе Турция си е регионална сила...
67
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не коментирам за Гърция, но очевидно Турция се наложи над Русия по всички фрнтове където имаше съприкосновение Сирия, Либия, Нагорни Карабах. Така че Русия горката може единствено да разчита на ядрените си оръжия, но тяхното прилагане е крайно опасно и няма никакъв смисъл да запалиш целия свят заради регионален конфликт.
66
7
 
7
 
! Отговори
Сюлейман паша преди 2 години
До 67 ! Ето още един промит мозьк на хоризонта!Яко наблягал и прекарал живота си да чете льжите в измислената бг история!Бьлнува и се гордее,че е наследник на разбойници,грабили и турци и бьлгари-хайдутите!За ,,толерантността" на дедите ти в Одрин ще е добре да разлистиш ,,Балканската война" на Лев Троцки(евреина точно в тази книга описва правдата) и ,,Смьрт и изгнание" на Джьстин Маккарти,която книга я забраниха в бг,знайно защо...Жалко,че не знаеш чужд език да го прочетеш...
65
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен А ти луд ли си? Гърция е била ФАШИСТКА през ВСВ, в съюз с Италия, до днес най-богатите гърци са наследници на гръцките фашисти, а партизанското им движение срещу фашистите го организира Англия, а не самата Гърция! Те така и в Чеехословакия са действали с чужди ръце и немците са избивали чехите, милейки,че те правят убийствата, а не англичаните, за един убит немец-нацист са убивали десет чехи, без чехите да имат някаква вина
64
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
от всички държави с които граничим противно на това което сме учили и си мислим ако можем да наречем някоя приятелска това е Турция другите винаги са били против нас.
63
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименВиж кой създава Гърция - западните държави и Русия съвместно, а Англия допълнително откъсва български територии и ги дава на гърците, именно защото гърците са им били машата в турско-гръцката(английската) война, а териториите с българското население са заграбени и дадени на гърците, защото ние пък сме били с немците с които Англия е била в конфликт тогава.Гърците се преселват от Азия в Европа и се смесват с българското население на север от Пелопонес, а Европа винаги ще е с гърците
62
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анадолски БИКАзърбайджан никога не е била турска и с турско население, населението там е асимилирано и превърнато в турци през последните години, като това започва още през комунизма, когато разпарчатосват Русия на съветски републики и създават СССР.
61
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 64.........Гърците храбро се биха през ВСВ против италианските и немски фашисти, за разлика от нас, дето окупирахме земи в Тракия, Македония и Сърбия и освободихме немски дивизии за Източния фронт! За другаде не знам, но в Сърбия български войници са изваждали с щикове бебета от коритцата! Знам имена! Храбри гърци свалиха хитлеристкия флаг от Акропола и поставиха Гръцкия! Мека китка ще нарича истински герои меки китки! Наглост и простащина!
60
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименВойната е английско-турска, а не гръцко-турска, гърците са били използвани само, след което се изселват от Азия в Европа. А турците са нямало нищо, ама абсолютно ниощо, дори храна,камо ли оръжия и военни, просто сте имали късмет, че руснаците помагат на Турция в тази война, ако не бяха ви помогнали, отдвана Турция нямаше да съществува, англичани и французи щяха да ви видят сметката и Турция тогава е имала огромни дългове към Франция и други западноевропейци, щяха да си ви разпарчато
59
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Фесовете се правят на юнаци където няма редовна армия.Пред гърците само лаят от далече
58
7
 
8
 
! Отговори
Сатира преди 2 години
Турция винаги си е била регионална сила, що за статия? Очерта се и като най-добрият приятел на третата Българска държава, от 1878 год. насам!
57
11
 
9
 
! Отговори
Анадолски БИК преди 2 години
До АнонименТурците нямат проблем с арменците. В арменските училища им промиват мозъците от деца. Кой нападна Азербайджан пръв през 2020г.? И когато Армения започна да губи войната изстрелваше забранени ракети от през втората световна война. Защото само това могат. Това го направиха и през комунизма когато окупираха земите на Азербайджан. Убиха турското население но сега Азербайджан си върна територията. Мисля че скоро арменистан няма да съществува
56
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Арменците много се страхуват от турците, защото само лоши неща и жестокости са видяли от турска страна, оставете ги на мира, те са една шепа хора и страната им е много малка, не пречат на никой, целта на турците е да унищожат малка и безпомощна Армения, това е истината, арменците нямат избор!