Кавги и съюзи: Новият световен енергиен ред след войната на Путин

Русия, като заплашва да задържи износа на енергия за Европа, се приближава до Китай
202
Кавги и съюзи: Новият световен енергиен ред след войната на Путин
Снимка: БГНЕС

Нахлуването на президента Владимир Путин в Украйна принуждава правителствата по целия свят да усвоят геополитическите последици от война, преследвана от енергийна суперсила.

27-членният Европейски съюз отговори, като ускори прекъсването на връзката си с руски газ, докато САЩ забраниха вноса на руски петрол и претърсват света за алтернативни доставки. Саудитска Арабия се наслаждава на подновеното стратегическо значение, тъй като цените на суровия петрол, които се сринаха преди две години, достигнаха нови върхове.

А Русия, като заплашва да задържи износа на енергия за Европа, се приближава до Китай.

С войната в третата си седмица, промените разпалват стари кавги, но също така създават възможност за нови съюзи, тъй като блоковете започват да се подреждат в нещо, което изглежда като нов световен енергиен ред, пише Bloomberg.

„Това представлява най-голямото преначертаване на енергийната и геополитическа карта в Европа — и вероятно в света — след разпадането на Съветския съюз, ако не и края на Втората световна война“, каза Боб Макнали, президент на базирания във Вашингтон консултант Rapidan Energy Group и бивш служител на Белия дом.
Резултатът, каза той, може да бъде "продължение на Студената война".

Германия, в центъра на първоначалното противопоставяне на Студената война, отново е в челните редици на
промените, на които сега сме свидетели. Дни след като Русия изпрати войските си в Украйна, канцлерът Олаф Шолц обяви масивно увеличение на бюджета за отбрана на Германия заедно с планове за по-голяма енергийна сигурност.

Непредизвиканата атака на Путин беше преломен момент и „тази нова реалност изисква ясен отговор“, каза той на спешна сесия на парламента.

За Берлин разхлабването на енергийната му зависимост от Русия не е просто да се удари върху основния поток от приходи на Москва. Това е заплаха за отмяна на „Ostpolitik“, тотемична след Втората световна война политика на сближаване със Съветския съюз и по-късно с Русия, която включваше икономическо и политическо участие, особено чрез петролни и газови връзки.

Разпадането на Ostpolitik — символизирано от спирането на газопровода „Северен поток 2“ на стойност 11 милиарда долара — е само един от най-видимите признаци за бързото преструктуриране, което е в ход в резултат на агресията на Путин.

Въпреки че първоначалните санкции умишлено подминаха руската енергия, за да се избегнат негативните последици за света, действията на правителствата и почти всеобщото осъждане правят доставките от Русия тема табу за купувачите. В резултат на това цените на дизела в Северозападна Европа са най-високите от 80-те години на миналия век.

И все пак, докато клиентите напускат Русия, партньорството й с петролните титани от Близкия изток, с които съвместно ръководи коалицията ОПЕК+, досега остава непокътнато. Русия и Саудитска Арабия са най-големите износители на петрол в света, които представляват 29% от общия глобален дял.

Саудитска Арабия отхвърли натиска на САЩ да замени руския петрол, като използва свободния си производствен капацитет, вместо това позволи на цените да скочат до 13-годишен връх от почти 140 долара за барел. Рияд отказа дори да разреши обсъждането на войната, когато това беше повдигнато на среща на ОПЕК+ на 2 март. Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман разговаря с Путин предишния ден.

„САЩ могат да се опитат да накарат Саудитска Арабия да увеличи производството, но защо тя да приема край на алианса, който е ключов за тях?“ каза Паоло Скарони, бивш главен изпълнителен директор на италианската петролна компания Eni SpA.

Има политическа динамика, която да обясни вярността на кралството към Москва отвъд извора на приходи от петрол.

Докато Доналд Тръмп култивира особено приятелски отношения със Саудитска Арабия – първото му задгранично пътуване като президент на САЩ бе до Рияд – връзките станаха по-студени при президента Джо Байдън. По време на кампанията си Байдън обеща да направи кралството „пария“, отчасти заради убийството на журналиста Джамал Кашоги. Той комуникира само с възрастния крал Салман, карайки престолонаследникът Мохамед бин Салман да общува с по-нишестоящи служители, въпреки че е дефакто владетел на кралството.

За разлика от това, партньорството на Рияд в ОПЕК+ с Москва успокои годините на недоверие между двата петролни съперника и извади кралството от позицията да разчита изключително на Вашингтон.

„Саудитска Арабия не иска да сменя конете по време на състезанието, когато не знаят дали другият кон наистина ще се появи“, каза Хелима Крофт, главен стратег по стоки в RBC Capital Markets.

Арабските държави от Персийския залив обвиниха САЩ в липса на подкрепа в лицето на многократните атаки на подкрепяни от Иран милиции срещу саудитски петролни съоръжения и танкери в Персийския залив, както и срещу Абу Даби тази година. Като мярка на раздора, Обединените арабски емирства се въздържаха при гласуване в Съвета за сигурност на ООН, ръководено от САЩ, за да осъдят инвазията на Русия.

„Сега, когато сме в кризисен момент, берем ефекта от тази липса на доверие, която се изгражда през годините“, каза Карън Йънг, старши сътрудник в Института за Близкия изток във Вашингтон.

Друг източник на търкания се крие в усилията на САЩ да възстановят ядреното споразумение с Иран, регионален съперник на Саудитска Арабия. Сделката може да позволи на Иран да съживи производството с 1,3 милиона барела на ден до нивата преди санкциите до края на годината, според Международната агенция по енергетика.
Тръмп беше този, който едностранно извади САЩ от споразумението с Иран в лицето на съпротивата на световните сили, включително Москва. Сега Русия е тази, която подкопава ръководените от САЩ усилия за възобновяване на сделката, като се стреми да свърже санкциите за започването на войната в Украйна с всяко споразумение с Техеран. Може би заради това усилията за съживяване на споразумението бяха прекратени отново в петък.

Байдън се нуждае от повече петрол, за да задържи цената на бензина за американските избиратели и да подпомогне шансовете на своята Демократическа партия да запази Конгреса на междинните избори през ноември. Поражението може допълнително да навреди на рейтинга му и да доведе до завръщане на републиканец - вероятно, дори на Тръмп - през 2024 г.

Продължението четете в  Bloombergtv.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


202
Още по темата: РусияенергияПутин
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
12
 
3
 
! Отговори
ЛилиПутин преди 2 години
Този лилиПутин, който има не само лилипутски ръст, но и акъл със същия размер, е вече пътник... Необратимо е! Колкото по-бързо, толкова по-добре за целия свят, а и за Русия. По-младите руснаци вече отлично разбират това...
61
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 83 Ама внуците са в Америка, нали русофилче? Обаждат ли се, а?
60
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 78 Какъв резервоазт дизел си пълнел бе комуноиден лъжецо? преди 1990-та в българия нямаше дизелови коли бе измамник. А бензинът през 1989-та вече си беше левче / 180 лв заплата и беше дефицитен. Хората си караха ладите на коресилин. Или на боядисан бензин.
59
4
 
8
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
А про'стотиите на некадърните психо'пати в Брюксел, "стар енертиен ред" ли наричате?!
58
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Америка до преди войната не искаха да чуят за Иран и Венецуела сега заради избирателите си ще цункат задн, ицитеим ще се молят за доставки колко лицемери са само тези фашисти американски.
57
1
 
12
 
! Отговори
Време преди 2 години
Е за шоуто на Тръмпи.
56
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Прекрасно е във великата росия. Ама децата на русофилите все на запад гледат. И внуците не вярват на изпърделите си склерозитрали дядовци-русофили.
55
6
 
4
 
! Отговори
До 66 преди 2 години
А Русия има ли интерес да спре да продава на ЕС? Ми не! Войната и поддържания нисък добив на петрол правят цената. Ще потанцуват малко със Саудитска Арабия ще се разберат и цената на петрола ще падне. Тя е 2рия след САЩ производител. Друг е въпроса с газта. Ако можеше Русия да я спре, то смятай, че щеше да го направи. Нещата не се случват така, няма как да замести пазара в ЕС с друг за 1-2 години, ако изобщо е постижимо.
54
4
 
21
 
! Отговори
Натовеца преди 2 години
Гледам клипове от америка и цените на бензина там на места в калифорния галона достига 8 долара!Американците са бесни ,автомобилният транспорт и свободата на движение са гръбнака на американската економика ,няма ли естин бензин умират прави !
53
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До61.Да бе,под строй купувахме дизел за 0.08 ст литър.(39 литров резервоар го пълнихме за 3.20лв.)Бензин за 0.22ст.Газ 3.60 лвза 20 литра.Нова Лада за 6000 лв.А левчето сега е толкова мършаво,че ако падне борда ще купуваш 1 хляб с бала,качена на трудовашка количка.То че няма нищо в междушието ти е ясно,ми поне замълчи.
52
1
 
13
 
! Отговори
Руски трол преди 2 години
Китай и Русия успяха да изритат САЩ от голяма част от Азия. Останаха само саудитските шейхове и районът на Южнокитайско море. Чайните ще си свършат работата там. На дневен ред е Европа. Най-напред Източна.
51
1
 
8
 
! Отговори
Ред преди 2 години
Вече няма да има.
50
2
 
10
 
! Отговори
до 60 преди 2 години
Разбирам. че сте с е чувствал като в затвор, не сте имал право да погледнете извън.След това, когато уж получихте това право, погледнахте ли, поикахте ли да видите истината? Защото истината не са бляскавите витрини. С които са ви привличали (луд на шарено се радва). Сега може и да се прочете, и да се види що за полицейщина, за насилие и живот е било отвъд. Малка подробност: трябва да ползвате добре неизточен език и да не го правите от Б-я, защото има цензура. Информацията рядко се допуска дотук.
49
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 67. Абсолютни глу.пости си написал. Няма нищо общо с действителността.
48
5
 
10
 
! Отговори
Шейтаня преди 2 години
На преден план на Кире идва използването на гъзев газ,понеже сме гъзостанция без ракети.
47
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво става се питат в Грузия , никой не бомбардира Русия а Тбилиси се напълни с руснаци .Ха-ха това е само началото .
46
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
цените на много неща вече са двойни, а това дори не е кризата, само ранната спекулация с кризата която тепърва предстои
45
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе уж щяхте да наказвате Русия а пък сега всички почнахте да се въртите като червееи опитвайки се да се спасите от това което ви очаква!
44
15
 
5
 
! Отговори
конспиратор преди 2 години
Ще стане интересно ако руско ПВО свали някой китйски пътнически самолет прелиташ над руската федерация.
43
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо бежанците от Азия и Африка все на запад отиват ли? Поради две причини; 1. отиват при тези, които са им били колконизатори, тях ги припознават като обект, достоен да бъде обран; 2. А защо въобще са бежанци - защото ако не бяха западните политици да им разбият живота, нямаше да тръгнат; Има и други. разбира се - Русия има граници. И България имаше граници. Но едно от първите престъпления на СДС бяха да ги унищожат.

Спонсорирани публикации