Впечатляващи скокове на цените на жилищата в Европа

Жилище в Лисабон - новата модна дестинация на американците
9 юли 2022 21:45, Елка Василева
74
Впечатляващи скокове на цените на жилищата в Европа
Снимка: архив, БГНЕС

Лисабон привлича особено силно чуждестранните инвеститори, които вече държат 40 процента от пазара на недвижими имоти, а цените на жилищата са скочили с 13 процента през първото тримесечие на 2022 г. - най-силното покачване от 12 години, по данни на в. "Диариу де нотисиаш".

Това голямо поскъпване продължава вече две години: между март 2020 и януари 2022 г. цените са хвръкнали с рекордните за Европа 27,5 процента. А през първото тримесечие сделките с чужденци са се увеличили с цели 70 процента спрямо същия период на миналата година.

Пандемията засили интереса на купувачи от Европа и Северна Америка, търсещи по-добро качество на живот с по-достъпни цени, отколкото в повечето големи западни градове. Тези чужденци са вложили миналата година историческите 920 милиона евро в жилища в португалската столица.

Градът е изключително популярен сред американците, които са го избрали за своя нова модна дестинация, издигайки се за две години от пето до първо място сред международните купувачи, измествайки французите, след които се нареждат китайците и британците.

Представители на сектора очакват този интерес да продължи да кара цените да скачат в контекста на дефицит на предлагането и силно поскъпване на работната ръка и строителните материали. От тази ситуация страдат най-вече местните купувачи от средната класа, подчертава "Диариу де нотисиаш".

В други страни скокът на цените на жилищата е още по-впечатляващ

Париж остава най-скъпият град в Европа, но Франция е сред страните с най-умерено поскъпване на жилищата. Особено впечатляващ е скокът на цените през последните години в Нидерландия (+59 на сто), следвана от Португалия (+55,5 на сто), Германия (+44,5 на сто), Австрия (+39,6 на сто) и Ирландия (+36,1 на сто), изтъква в. "Репюбликен лорен".

Същото е положението в големите европейски столици и градове. Средната цена на жилищата в Амстердам е хвръкнала с 61,6 на сто през последните пет години, в Копенхаген - с 47,8 на сто, в Лисабон - с 44,7 на сто, във Виена - с 36,4 на сто, в Мадрид - с 35 на сто, в Дъблин - с 29,5 на сто, а в Стокхолм - с 28,9 на сто.

Най-висока е средната цена на квадратен метър в Париж (12 917 евро), далеч преди Лондон (7916 евро), Осло (6833 евро), Копенхаген (6708 евро), Берлин (6200 евро), Амстердам (5686 евро), Виена (5248 евро), Мадрид (4889 евро) и Лисабон (4486 евро), по данни на портала за недвижими имоти FNAIM.

ЕЦБ не изключва спукване на балона на недвижимите имоти с покачването на лихвите

В доклада си за финансовата стабилност, публикуван през май и цитиран от Ройтерс, Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че пазарът на недвижими имоти, доближаващ балон в някои страни от еврозоната, ще пострада от очертаващото се покачване на лихвите. Според финансовата институция стойността на имотите в Европа е надценена средно с 10 до 15 процента, а в някои страни - дори до 60 на сто.

ЕЦБ се опасява от ефект на спукване на балона на недвижимите имоти в еврозоната, дълго време раздуван от политиката на нулеви лихви, ако ставките по ипотечните кредити се повишават по-бързо от инфлацията. По нейни изчисления цените на недвижимите имоти могат да спаднат с 0,83 до 1,17 на сто при всяко покачване на лихвите по ипотечните кредити с 10 базисни пункта, след отчитане на инфлацията. Освен това финансовата институция не изключва нови корекции на финансовите пазари заради войната в Украйна, по-осезаемо забавяне на растежа на световната икономика или необходимост от по-бърза от очакваното корекция на паричната политика.

Централната банка алармира и за риск от спирала цени-кредит в някои страни, изтъквайки, че в Словакия, Естония и Литва се наблюдава едновременно най-силно увеличение на цените на жилищата и най-голям растеж на ипотечните кредити. Най-голямо задлъжняване по ипотечни кредити спрямо БВП се наблюдава в Нидерландия, Кипър и Гърция.

В Полша задлъжняването на домакинствата поражда заплаха от жилищна криза. Заради все по-скъпите ипотечни кредити поляците затъват в дългове, докато в същото време на пазара не достигат 2 милиона апартамента, предупреждава седмичникът "Политика". А пристигането на най-малко 1,5 милиона бежанци от Украйна след началото на войната тласна наемите рязко нагоре - с 25 до 70 на сто в големите полски градове.

За да се овладее инфлацията, достигнала 12,3 процента, Полската национална банка (NBP) непрекъснато повишава основната си лихва, която от 0,5 на сто през април 2020 г. нарасна до 5,5 на сто през май 2022 г. В резултат на това месечните вноски на кредитополучателите растат главоломно, понякога с цели 90 процента само за няколко месеца.

На пазара на недвижимите имоти в България за последните 6 години номиналните цени растат с почти същите нива, както и в страните от ЕС

На пазара на недвижимите имоти в България за последните 6 години номиналните цени растат с почти същите нива, както и в страните от ЕС, заяви неотдавна Георги Купенов от "ЕРА Недвижими имоти", цитиран от БТА. Средното реално повишение на цените на имотите в България, когато се извади факторът инфлация, е 3,8 на сто годишно при средно 4,06 на сто за ЕС.

Страните с много по-голям растеж са Унгария, Португалия, Люксембург, Чехия и други държави, а България е на нивото на Испания, Малта, Швеция, Румъния. Практически в 19 страни от ЕС цените растат по-бързо от България, коментира експертът и добави, че страната ни е в последната група по растеж на цените. В момента инфлацията нараства с по-високи темпове от цените на имотите, каза експертът и посочи това като възможност за инвестиции.

Купенов отбеляза, че съотношението между нашите цени и тези в развитите страни не отговаря на разликите в икономическото развитие, което означава, че цените на имотите в България все още са по-ниски, подобно на Румъния. Той илюстрира мнението си с пример за Чехия, където БВП на глава от населението е 22 000 долара, а в България е около 10 000 долара, същевременно разликата в цените е около четири и половина пъти.

Според експерта ипотечното кредитиране при нас е по-ниско спрямо много страни в Европа, като страната ни е почти в края заедно с Унгария. В България хората предпочитат да купуват жилища със спестявания и не повече от 30-35 на сто от покупките за последните една-две години са с ползване на ипотечен кредит. Инвестициите в недвижими имоти в България също са под средните за ЕС, изтъкна Купенов.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с тия фалшиви новини бе хорааа!!! Впечатляващите 920 милиона ойро струват две имения в Южна Франция!!! Що за набиване на бълггарашко канче играете?!Пързаляте балъците че имотните инвестиции са яка работа ама от март насам най-голямата немска компания притежател на недвижими имоти се обезцени с 50% !!!Това е ИСТИНСКАТА новина!! Имотите се сриват. ФАКТ !!
25
3
 
7
 
! Отговори
хе хе хе преди 1 година
Още по-зле яе става вижте у Германия кво е по главите си ходят огромна гъстота на населението няма място шповече нема къде д астроят Европа е бита карта
24
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щом има луди които да дават тези пари, ще ги вдигат.
23
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Според статията кв.м. в Прага струва 8000 евро. Колкото в Лондон. Нещо не се получават сметките.
22
6
 
11
 
! Отговори
бл.134 в Zап. парк преди 1 година
Страхотно ! Великата европейска икономика - 50 процента нагоре за 2 години на имотите! Разбира се ,ЕЦБ не са виновни , те даже и не отчитаха в инфлацията цените на жилищата !!!!?Що да я отчитат ?*** , нахххуй ЕС и НАТо
21
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
купих си в източна германия на 600 евро квадрата
20
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Явно все пак не ги е много страх от руснаците." мн ясно, докато си в НАТО кво ти дреме за руснаците. Нека си лаят там от кочинката
19
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Явно все пак не ги е много страх от руснаците. Иначе, нямаше да купуват. Кой купува нещо, което може утре да бъде сринато от война. Т. е. манипулациите, че Русия ще прави голяма война са си само манипулации.
18
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това са най-алчните. Всеки да спре да купува, да седят с години и ще си дойдат на нормална цена. Човек сам може да изчисли каква огромна печалба гонят. Не случайно набутаха хората в градовете, а селата пустеят.
17
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Гост ... Може да е красив, но средната заплата в Прага е 1300 евро нето. Трябват им 4 месеца да работят за един квадрат без да ядат.
16
3
 
44
 
! Отговори
Гост преди 1 година
Поредната статия лобиране за бизнеса с недвижими имоти. Излязъл експерт да ни обяснява, че цените в БГ са 4 пъти по-ниски от Чехия. Сиреч - евтино е, юрнете се да купувате. Комисионните за нас. Въпросният човек виждал ли е Прага? Е па нормално е да е 4 пъти по-скъпо от София. Прага е един от най-красивите градове в Света.
15
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ДенисНищо няма да се коригира. Преди седмица говорих с едни украинци, дето от 3 месеца са тук и те обясняваха, че откакто е започнала войната в западна част на страната им цените са литнали в космоса. Цените в Киев станали по 2 хиляди долара за квадрат, а наемите по 500 долара за двустаен.
14
2
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Жилищата не скачат - еврото се обезценява. Щото когато ти скача и горивото, и храната, и жилищата, и данъците, и всичко - това не е скачане. Това е срив на валутата. Ама то трябваше да му се види края, след толкова безконтролно печатане на хартишки.
13
11
 
21
 
! Отговори
Денис преди 1 година
Кога падне първата руска бомба извън Украйна, цената на имотите ще се коригира много бързо!
12
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Белград започнаха да строят тази година метрото си . В момента са на етап София 2000 година
11
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Албания ако влязат в ЕС ще стане както тук. За 2-3 години имотите ще им нараснат с 50% и ще станат по 2500 евро на квадрат в Тирана, а в момента средната цена в София е 1400 евро за квадрат. В същото време еврото се е сринало спрямо долара с 20% за две години.
10
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Все едно да кажа аз, че гледам в Банско и Слънчака , че има по 500 евро квадрата. Има, да ама не ми трябва. Затова хората са ви написали цените в европейските столици и само ще добавя , че в Белград цените са по 2 хиляди евро, а в Тирана са 1500 и там няма дори и км метро , нито са в ЕС , нито са им високи заплатите.
9
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е че те си бяха скъпи значи сега са станали свръх скъпи. Затова гледам в някои градове бездомниците опъват палатки по улиците. Абе демокрация по евро гейски тертип.
8
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Момо Купи си го, но имай предвид, че и в Гърция евтиното никак не е читаво.
7
10
 
10
 
! Отговори
До момо преди 1 година
Ми ходи в Солун. Защо стоиш в България?