Защо вече няма насекоми по предното стъкло на колата?

Европа е загубила 80% от някои буболечки през последните 30 години
Обновена: 11 яну 2023 11:04 | 4 сеп 2022 09:58, Елка Василева
123
Защо вече няма насекоми по предното стъкло на колата?
Снимка: архив, БГНЕС

"Като муха на предното стъкло" е песен, която още съвсем младите Depeche Mode записаха в началото на 1986 г. Насекомите, имали нещастието да попаднат на пътя на автомобилите, са добър символ на темата за мимолетността на живота, толкова любима за легендите на електронния рок. Но бъдещите им фенове може и да не схванат за какво става дума. Все повече хора забелязват, че в последните години броят на размазаните мушици и бръмбари по стъклото на колата им е намалял драстично. А напоследък се понатрупаха и научни доказателства за това явление, популярно като "феномена на предното стъкло", пише Automedia.bg.
            
Първите коментари за намаляващите насекоми се появиха в началото на миналото десетилетие, но първоначално учените ги отхвърляха с презрение като псевдонаука. Някои пък признаха, че по стъклата на колите действително има по-малко буболечки, но измислиха рационални обяснения: просто лоша година или пък промени при автомобилите, които са станали по-аеродинамични и затова избиват по-малко насекоми по пътя си.

Проблемът е, че насекомите не са най-привлекателната част от земната фауна. По-чаровните животни като големите котки, делфините, слоновете и дори акулите се радват на голям интерес и съответно на достатъчно финансиране за изследвания. Докато насекомите, макар да съставляват около 90% от всички форми на живот на Земята, остават в сянка. Затова и при първите доклади за "феномена на предното стъкло" науката нямаше кой знае какви данни, на които да стъпи. Но в последните години това се промени.
        
През 2004 г. Кралското дружество за защита на птиците във Великобритания помоли 40 000 шофьори да прикрепят лепкав PVC филм към регистрационните си номера. И установиха, че средно веднъж на 8 км в номера се удря насекомо. Нямаше по-стари данни, с които тези да бъдат сравнени. Но през 2019 г. Тръстът за защита на живата природа на графство Кент повтори експеримента в същите мащаби и установи, че ударите на насекоми в автомобилите са намалели с 50%. Освен това изследването сложи точка на обясненията с подобрената аеродинамика на автомобилите - то показа, че по-новите и по-аеродинамични коли всъщност убиват повече буболечки от старите. През 2021 г. бе направено трето проучване, което показа със 74% по-малко насекоми в сравнение с 2004.

Междувременно в Германия Ентомологичното дружество в Крефелд, което обединява професионални учени и любители-ентомолози, ежегодно поставя капани в над сто природни парка в Европа, за да следи популацията на някои насекоми. През 2013 г. членовете му установиха, че в някои локации броят на уловените в капаните насекоми е спаднал с близо 78% спрямо 1989 година. Тогава повечето експерти отдадоха резултата на особено неблагоприятните условия през конкретната година. Но през 2014 г. резултатите се повториха.    
       
При някои видове спадът е още по-сериозен. Сирфидните мухи, които в България наричаме още цветарки - сещате се, приличат на оси, но са по-дребни и не жилят - са намалели с 85% - през 1989 г. в капаните са уловени 17291 цветарки от 143 различни подвида, а през 2013 г. - едва 2737, от 104 подвида. А цветарките са важен фактор за опрашването на някои ключови земеделски култури в Европа - почти толкова важен, колкото са пчелите. Изчезването на насекомите създава и други проблеми освен този с опрашването на растенията. Много от тези насекоми са основна храна на птици и земноводни - и ако данните от Крефелд са верни, три четвърти от тази храна са изчезнали. Много насекоми играят и друга роля - ограничават безконтролното размножаване на различни паразитни видове.
    
За тревожното намаляване на пчелите се знае отдавна. Ако имате спомени от 70-те или 80-те години, може също да сравните количеството майски бръмбари или светулки, които срещахме тогава, с днешното. Наличието на проблем е очевидно. Но какви са причините? Никой не знае със сигурност. Светлинното замърсяване от градовете ни обърква ритъма на нощните насекоми и пречи на размножаването им. Разширяването на обработваемата земя за сметка на дивата е друго от възможните обяснения. Както и широкото използване на инсектициди - и дори на пестициди. Много учени обвиняват за проблема с пчелите т. нар. неоникотиноидни пестициди, широко използвани напоследък. Появили се за пръв път през 80-те години, първоначално те бяха на почит като по-безопасни, защото се полагат директно в корените, а не се пръскат. Но понеже са разтворими във вода, неоникотиноидите лесно напускат нивите, където са приложени, и достигат до естествения хабитат на насекомите. Вече е сигурно, че те влияят върху способността на пчелите да се ориентират и да общуват помежду си. Как влияят върху останалите насекоми, все още никой не си е дал труд да проучи. Може би ако ставаше дума за акули или лъвове, нещата щяха да стоят по друг начин.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


123
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
93
0
 
0
 
! Отговори
Ангел Иванов преди 1 година
До Ху кеърсКомарите не влизат в това число. Тях си ги има. Не се радвайте.
92
1
 
1
 
! Отговори
Дедо ви преди 1 година
Чедо мое, нищо не разбираш от пчели и кърлежи. Кърлежите по пчелите са съвсем различно нещо от кърлежите за които пръскат по градинките. И още нещо, тук е написана самата истина. Спомням си, че преди 40 години когато карах Москвича, наистина предното стъкло беше цялото в размазани насекоми. А сега за цялото лято нито едно насекомо. Тогава съм карал със 70-80 км. час, а сега рядко падам под 120 и предното стъкло е чисто. Няма насекоми, това е самата истина.
91
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Светът се променя, някои видове изчезват, нови се появяват, и динозаврите са изчезнали и ако не бяха изчезнали сега нямаше да можеш да караме автомобили и да се отопляваме на газ.
90
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Включете нормална жълта живачна или фосфорна лампа и такава с LED. Вижте на LEDа ще кацне ли едно единствено насекомо.както кацне обадете ми се. Сами си направете изводите.Не разчитайте на торта от т.нар образовани и учени те да ви казват кое как и защо
89
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защото глобално е дръпнат шалтера на Депопулация на всичко живо и до 2025г 70 % от вас ще са прясна тор облазвана от червеите в ямата
88
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Прекалено много числа, проценти, изследвания - язе на такива работи не вервам.
87
0
 
2
 
! Отговори
балканджи Мишо преди 1 година
Разбира се че ние сме виновни, не са частните самолети и фабриките на богатите нееее.
86
1
 
2
 
! Отговори
До 96 преди 1 година
Не се излагайте - по соца се прилагаше ДДТ като хербицид. Много безвредно!!!
85
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Докато не спрем да използваме американските отрови ,така ще бъде.Тия изсухлени *** ще изтровят цялата планета.Докато използвахме нашите си препарати за растителна защита нещата бяха добре
84
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гласувайте за Кирчо - той ще договори нови насекоми!
83
4
 
3
 
! Отговори
Ху кеърс преди 1 година
Това може само да ни радва, че тези гадинки ги няма така ще живеем доста по добре от това комар да те смуче, буболечка в окото и тем подобни гадинки.Евала, харесва ми как попринцип вината я прехвърлят тактично към гражданите, но все пак управляващите са си мършата на обществото нормално е.
82
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако насекомите изчезват какво ще ядем - нали са храната на бъдещето (в някои салами в магазините и в настоящето протеиновата паста от насекоми е в саламите).
81
0
 
22
 
! Отговори
Жорката преди 1 година
В средата на август карах в Италия и ми направи впечатление, че почти никакви насекоми не бяха размазани на предното стъкло или по предната броня и фаровете. Докато в България все още си има доста, което явно е добре за целия хабитат. Всичко идва от начинът на обработване на земеделските земи (мое мнение).
80
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поредната статия, предназначена да си играе със страховете на една голяма група от хора. Насекомите са на периоди. Например тая година няма много комари край Дунав. Вероятно заради сушата. Скакалците също ги няма нещо. Специално в България и хората намаляха и е доста по чисто от индустриалния период. И си мисля, че в България няма никакъв проблем с природата.
79
0
 
5
 
! Отговори
Ти да видиш.. преди 1 година
Виновни са американските лаборатории в Украйна.Хи , хи..!
78
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Az problem s towa nqmam ...
77
4
 
12
 
! Отговори
Безпартиино сираче . преди 1 година
До Анонимен 85 Дали Бойко ще върне насекомите не знам , но се надявам да върне държавността.
76
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гласувайте за ГЕРБ, Бойко обеща,че ще върне и насекомите.
75
3
 
2
 
! Отговори
преди 1 година
Насекомите са доста интелигентни, имат чувство за самосъхранение и оцеляване!, при благоприятни метеорологични условия и температури се радват на хубавото време и слънцето, а нощните на Луната, а при неблагоприятни условия, все едно какви, са скрити и чакат подобряването им!
74
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе комари си има,за другите не знам.

Спонсорирани публикации