Бодрост след сутрешното кафе - плацебо ефект?

Кофеинът не спомагал за ободряването
12
Бодрост след сутрешното кафе - плацебо ефект?
Снимка: БГНЕС

Според учени усещането за бодрост след сутрешното кафе може би е плацебо ефект, съобщи "Дейли мейл". За много хора денят не може да започне без чаша кафе, което ги разсънва, кара ги да се чувстват по-енергични и по-продуктивни.

Това сутрешно кафе обаче може би има плацебо ефект, се твърди в ново научно изследване. Португалски учени са изследвали хора, пиещи кафе, за да разберат дали ободряващото въздействие се дължи на кофеина или на нещо друго в продукта.

Хора, които пият минимум една чаша кафе на ден, са преминали през магнитно-резонансна томография - преди и след пиене на кафе или на гореща вода, съдържаща същото количество кофеин. Анализът на мозъчните данни показва, че саморефлексията намалява, както след пиене на кафе, така и след пиенето на гореща вода с кофеин. Това означава, че хората вече са готови да преминат от режим на почивка в режим на работа.

Пиенето на кафе увеличава свързаността в частите на мозъка, участващи в работната памет, когнитивния котрол и поведението, ориентирано към постигане на цели. Това не се случва след пиене на гореща вода с кофеин.
Според учените това означава, че самият кофеин няма да спомогне за ободряване.

Мария Пико-Перес от университета "Хауме Първи", която е водещ автор на проучването, каза, че участниците са били по-готови на действие и по-податливи на външни стимули след пиене на кафе. "За пиенето на кафе водещи фактори са ароматът и вкусът, както и психологическите очаквания, свързани с консумацията на напитката."  
Според авторите на изследването е възможно пиенето на кафе без кофеин да носи същите ползи, въпреки че настоящото изследване не потвърждава това.

Резултатите са публикувани в сп. "Frontiers in Behavioral Neuroscience".

Друго изследване, публикувано по-рано тази година, е открило, че хората, които пият кафе, спят по-лошо, но ходят повече. Тези, които са пили кафе, са изминали около 1000 крачки повече в сравнение с тези, които не са пили.

Лишените от кафе участници в изследването са спали около 30 минути повече.
Резултатите от второто проучване са публикувани в "Ню Ингланд джърнал ъв медисин"./БТА, Розалия Благоева/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още по темата: кафе
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
3
 
! Отговори
Старо патило преди 9 месеца
Как плацебо бе, че нали му сипвам коняк сутрин...Кафе с кокълче и чай с ром сабаале и ставам кат торпила..ама това кога бех млад сокол, сега ни кафе ни кокълче...Не палим гуми вече, щот става по-зле.
9
2
 
3
 
! Отговори
Дейли фейл преди 9 месеца
Кофеинът е стимулант, и като такъв той забързва метаболизма. Забързан метаболизъм = забързан организъм. Никой не спи бързайки. Цели институти има, които изследват вече доказани неща... и пари има за тях...
8
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Няколко милиарда заблудени души и едно изследване да ги опровергае. :) За кафето не знам, но една чаена чаша черен чай изпита в рамките на два-три часа е чудесно лекарство срещу пристъпите на дрямката в офиса, като повишава концентрацията ми.
7
0
 
4
 
! Отговори
изберете българското преди 9 месеца
Кафе с райбер.
6
0
 
1
 
! Отговори
либертак преди 9 месеца
Кафе Либерте...
5
0
 
1
 
! Отговори
ибрe курортe преди 9 месеца
Ирландско кафе - започваш деня си най-добрe.
4
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
На някои места кафето е специално!
3
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Да изпият някое силно кафе към 6 следобед и да се пробват да спят. Пак ще е плацебо ефект сигурно
2
0
 
15
 
! Отговори
Бански преди 9 месеца
кафето е едно а всеки човек е различен.
1
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Непия кафе вече 3г и съм 10 пъти по-бодър сутрин . Спрямо времето когато се наливах с кафета. Нито глава ме боли ,нито нищо.

Спонсорирани публикации