БНБ вади от обращение "Старият бряст" и още 4 юбилейни монети

Те престават да са платежно средство от 5 февруари
23 яну 2024 11:54, Петър Бойчев
24
БНБ вади от обращение "Старият бряст" и още 4 юбилейни монети
Снимка БГНЕС

Управителният съвет на Българската народна банка взе решение да извади от обращение възпоменателните монети, емитирани през 2018 г. Монетите престават да бъдат законно платежно средство от 5 февруари 2024 г.

След тази дата възпоменателните монети, емитирани през 2018 г., ще се обменят на касите на Българската народна банка по номинална стойност, без ограничение на количеството, без такса и със срок на обмяна до 31 декември 2025 г.

През 2018 г. са емитирани пет монети. Монетата с най-голяма номинална стойност е 100 лева е се нарича Българска иконография, Св. Първомъченик Стефан. На лицевата й страна  е изобразена емблемата на Българската народна банка с годината "1879“ върху лентата; околовръст: надпис "БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“, номиналната стойност "100 ЛЕВА“ и годината на емисията "2018“. На обратната страна на монетата е разположено канонично изображение на Свети Стефан, а около него надпис "СВ.ПМЧК СТЕФАН“.

Друга монета е от серията Българско председателство на Съвета на Европейския съюз, 2018 г. и е с номинал 10 лева. На лицевата страна на монетата в позлатения вътрешен кръг има емблемата на Българската народна банка с годината "1879“ върху лентата; под нея на два реда – номиналната стойност "10 ЛЕВА“; околовръст надпис "БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА" и годината на емисията "2018“. На обратната страна на монетата в позлатения кръг има логото на Българското председателство; околовръст надписи "Българско председателство на Съвета на ЕС“ и "eu2018bg“.

Третата монета отново е с номинал 10 лв. Тя е от серията 140 години от Освобождението на България. На лицевата й страна  е изобразена емблемата на Българската народна банка с годината "1879“ върху лентата, над нея – годината на емисията "2018“ и околовръст надписи: горе "БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“, долу на два реда номиналната стойност "10 ЛЕВА“. На обратната страна на монетата има изображение на български опълченци в битка и околовръст надпис "140 ГОДИНИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ“

Четвъртата монета - Старият бряст в Сливен, също е с номинал 10 лв. На лицевата й страна е изобразена емблемата на Българската народна банка с годината "1879“ върху лентата. Околовръст надписи: горе "БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“, долу година на емисията "2018“ и номиналната стойност "10 ЛЕВА“. На обратната страна на монетата има изображение на Стария бряст в Сливен и околовръст надпис "СТАРИЯТ БРЯСТ – ХИЛЯДОЛЕТЕН СИМВОЛ НА СЛИВЕН“.

Петата монета е с номинал 10 лв. Тя е от серията Средновековни български владетели и е с Цар Иван Асен II. На лицевата й страна в позлатен медальон e изобразен печат на цар Иван Асен II. Отдолу са номиналната стойност "10 ЛЕВА“, емблемата на БНБ с годината "1879“ върху лентата и годината на емисията "2018“. Околовръст горе е изписано "БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“. На обратната страна на монетата, отделено със зрънчест пръстен, е изображение на конница, предвождана от цар Иван Асен II, носещ на копието си нарушения мирен договор. Околовръст по външния пръстен е изписано "СРЕДНОВЕКОВНИ БЪЛГАРСКИ ВЛАДЕТЕЛИ“ и "ЦАР ИВАН АСЕН II“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Събирам само юбилейни медали с позлата , с камъни Сваровски или сребърни естествено със сертификат но български никога не съм купувал защото им нямам доверие
22
0
 
1
 
! Отговори
Емигрант преди 3 месеца
Никой от 21 коментирали нищо не пише за годината "1879" ? Подписана е Търновската конституция бе ЗНАЕЩИ БЪЛГАРИ НАЛИ СТЕ ПАТРИОТИ ОСТАНАЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ ТОВА ЗНАЕТЕ ЛИ ГО ? Лека-полека тези политически престъпници ще изтрият от съзнанието ви първата българска Конституция създадена от ИСТИНСКИ БЪЛГАРИ, за да увековечат един ден скоро своето присъствие в историята за "успехът" им в постигането на НАЙ-БЕДНА БЪЛГАРИЯ ! Нищо не ви раждат главите, това е проблемът на България !
21
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
безсмислено е да се спират, все едно някой нещо купува с тях. Освен това е не редно
20
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кои са тия петте монети, че не ги виждам в сайта на БНБ.. През 2018 са пуснали в обръщение монета с номинална стойност 2 лева..
19
0
 
0
 
! Отговори
misho преди 3 месеца
До АнонименПроверявай си нещата преди да пишеш коментари
18
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Вече няма да се секат възпоменателни ЛЕВОВЕ, ще се секат само възпоменателни ЕВРАЦИ. 1 към 5 спрямо лева.
17
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ами ще ги вадят, не може да има монета, прославяща Освободителите ни от Турско иго. Те само са присъствали тук, а руснаците са били агресори. Тези земи са си турски. Сега пък са юдейо-американски.
16
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сега разбирам как русотролите раждат фалшивите новини в нета. От една нищо и никаква новина, то даже не е новина, а стандартно уведомление, веднага го превърнаха в заплаха за лева, морален упадък, държавни лихвари, далавери и тепърва ще видим още какво. Според мен истинската причина е защото БНБ събира пари за Украйна. Сега всички тези изтеглени монети ще отидат директно за ракети на фронта :-Р
15
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Е нали нашият велик Хампарцумян твърдеше, че левът ще е обменяем от сега до края на света? Няколко дни след това твърдение левове спират да са платежно средство. Чудна работа.
14
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Абе баш пендар си е, 4те дуката са си австрийска монета. Преди 100+ години банката е секла всичко, но днес със сигурност не се секат пендари. И колекционирането на едното няма общо с колекционирането на монети и банкноти. То някои хора и празни бутилки колекционират, ама това какво общо има с парите
13
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Извинявам се, че се намесвам в спора ви, но "Златният пендар" си има номинал, който е точно 4 дуката по модел на австрийския дукат. Освен това не е сечен като пендар (тур. накит), а народа го е ползвал като такъв и повечето оцелели бройки са точно пробити накити.
12
1
 
4
 
! Отговори
до 11 преди 3 месеца
значи Златният Пендар на Фердинанд от 1914 година, дето е без Номинал, няма според тебе Нумизматична Стойност, така ли?! щото аз познавам само Нумизмати, дето биха се избили да имат един в колекцията си!!
11
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 8, ако я отсечеш без номинал, тогава няма да е монета, а плакет без нумизматична стойност. БНБ сече монети, а не медальони. Всяка централна банка сече юбилейни монети, защото има колекционери, има пазар. Това не са монети за ширупотреба.
10
4
 
4
 
! Отговори
Пияница Мистик преди 3 месеца
Безсмислени тенекета, продавани от БНБ на безбожни цени! Кой глопаг би си купил подобно нещо?!
9
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 7 би ли доразвил тезата си, защото в момента нищо не се разбира, какви лихвари, какви джобове? Банкнота от 2 лева се обменя без комисионна в касовите центрове на БНБ безсрочно.
8
1
 
1
 
! Отговори
до 6 преди 3 месеца
това добре, но обясни на нас простите, защо тогава им се слага номинал - да ги сечат без номинал, ама тогава - далавера няма - нали?! като ги извадят от обръщение, не може да си напечатат от въздуха хартийки и да направят няколко милиона поне!
7
3
 
2
 
! Отговори
до 5 преди 3 месеца
ами като махнаха 2-та Хартиени Лева - колко мислиш още имат по 1-2 банкноти? да кажем, че 1 000 000 банкноти са останали необменени, това са 2 000 000 лева в джоба на някой лихвар от държавата ни - това разбираш ли го или ти е трудно за разбиране?! нали се сещаш, че сега ще бъде казано, че с толко е намаляла паричната маса от махането на тези монети и няма проблем, да за да се замести да се напечата - хартия, тая далавера - схващаш ли я?!
6
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 4, а ти имаш ли идея какво е възпоменателна монета? Защо се сече, колкото струва в БНБ въпреки номинала си и тн, и тн. Това са пари, които никога няма да влязат в реално обрАщение (забележи А-то) и няма смисъл да стоят в М0
5
2
 
17
 
! Отговори
Марков преди 3 месеца
То щото пък някой ще се засили да се разплаща в магазините с юбилейни монети, струващи поне 10 пъти повече от номинала си.
4
6
 
5
 
! Отговори
до 3 преди 3 месеца
това Колекционер колко би платим - няма никакво значение в случая! друг е проблема - днес монети, а утре ще ти кажат - конфискация, национализация, деноминация и т.н.

Спонсорирани публикации