Китайската Нова година настъпи – зодиакалното животно е дракон, но не като западния

Китайският дракон е различен вид, той е добро, а не лошо същество
10 фев 2024 07:38, Елка Василева
70
Китайската Нова година настъпи – зодиакалното животно е дракон, но не като западния
Снимка: архив, БГНЕС

Според масово разпространеното схващане настъпващата днес Китайска Нова година е Годината на дракона. Това обаче не е точно така, информира Синхуа.

Много от китайците използват дума, която може би не е широкопозната, за да означат зодиакалния знак на предстоящата година – вместо „Годината на дракона“ те употребяват „Годината на лун“ (Year of the Loong).

Думата „лун“ е изписана върху златни бижута, кутии за подаръци и улична украса, като замества традиционния превод на митичния символ на китайската нация „дракон“.

В южната китайска провинция Хайнан гигантски надпис „ЛУН“ стои пред Международния безмитен търговски комплекс в Хайкоу, за да посрещне купувачите, които търсят луксозни стоки в навечерието на Новата година. Думата се появява и върху златни плочки със зодиакална тематика в търговската верига CaiBai Jewelry, водещ търговец на злато на дребно в Пекин.

Това публично одобрение на „лун“ вместо „дракон“ вероятно е резултат от дългогодишния спор за правилната дума за означаване на свещеното същество в Китай.

„Дракон“ отдавна се използва като заместител на китайската дума „лун“. Но някои културни дейци призовават да се премине изцяло към „лун“ - дума, създадена специално през XIX в., за да се разграничи китайският дракон от страховитите чудовища от западните митове.

Британската синоложка Франсис Уд предпочита да продължи да използва думата „дракон“, както я разбират и двете страни, но подчерта, че е важно да се добави определението „китайски“.

„Китайският дракон е различен вид дракон от западния. Той е добро, а не лошо същество“, обяснява тя.

И така, какво точно представлява китайският дракон? И по какво се различава от свирепите, огнедишащи западни дракони? Синхуа проведе интервюта с учени, археолози и народни творци, за да предложи културен наръчник за тези, които искат да разберат малко по-добре символиката на Годината на дракона - или Годината на лун.

Крокодил или змия?

Драконите на Запад често се описват като гигантски влечуги с крила. Но е много по-трудно китайските дракони да бъдат оприличени на което и да е вече съществуващо животно.

Археолозите са разделени по въпроса за произхода на легендарното животно, като змиите и крокодилите са двете вероятни влияния.

Изображенията на лун се появяват още през неолитната епоха. В гробница на магьосник или шаман на 6500 години в Пуян, провинция Хънан, е открит лун, изработен от мидени черупки, който според някои археолози е моделиран по подобие на крокодил от река Яндзъ - малък алигатор, който се храни с риба и рядко напада хора.

Друг известен неолитен лун е 5000-годишният сърповиден нефритен лун, открит в днешна Вътрешна Монголия. Този лун без крака прилича повече на змия.

Някои учени отдават тази промяна на влиянието на промените в климата, които прогонват крокодилите на юг и правят боата по-често срещана гледка в северните равнини на Китай, важна люлка на китайската цивилизация.

Навлизайки в периода на Воюващите държави (475-221 г. пр. Хр.), луновете придобиват комбинираните характеристики на змии и крокодили, а образът на лун, който най-много отговаря на днешната ни представа за това същество, се появява за първи път по време на династията Южна Сун (1127-1279 г.), според Юан Цзин, археолог от Китайската академия за социални науки.

Днес типичният лун е комбинация от много животински части, включително тяло на змия, глава на кон, нокти на орел и рога на елен. Често е изобразяван да лети в облаците, въпреки че няма крила като европейските си събратя.

Огън или вода?

В „Хари Потър и Огненият бокал“ един китайски дракон е наречен „огнено кълбо“. Във въображението на китайския народ обаче лунът се свързва повече с водата, отколкото с огъня. Безброй картини и стенописи в храмове изобразяват съществото като божество, което управлява океаните, реките и дъжда.

„В древната китайска легенда лун е царят на водата и командва дъжда“, казва Сюн Хуей, началник на историческия  парк „Храмът на Цар Дракон“ в Ухан, централната китайска провинция Хубей.

В парка е един от най-известните храмове на Драконовия цар в Китай, построен по време на династията Мин (1368-1644 г.), за да се молят хората за безопасно пътуване по река Яндзъ. От него вероятно произлиза китайската поговорка „Наводнението разруши храма на царя дракон“, което според Сюн означава да бъдеш ударен случайно от близък съюзник.

В предразположените към засушаване части на Китай храмовете на драконовия цар са места, където хората се молят за дъждове.

Практиката да се молят на лун за дъжд датира от повече от 2000 години, а свързаните с нея ритуали са били толкова популярни през династиите Тан и Сун (618-1279 г.), че са получавали императорско и официално спонсорство, казва Кан Юйху, археолог, ръководещ разкопките на храм в Хубей, където са се провеждали такива ритуали.

„Вярването, че лун символизира водата, е дълбоко вкоренено. На много древни дървени поставки за умивалници например е имало дърворезба на лун, за да благославя хората, когато докосват водата“, казва Ян Синюан, колекционер и продуцент на изложба, представяща артефакти от лун в Пекин.

Макар че лун обикновено се свързва с водата, има и няколко изключения. В район Тунлян на град Чунцин хората носят костюми на лун и преминават през дъжд от разтопени железни искри в представление, наречено „Танц на огнения дракон“, което се играе, за да се отблъснат болестите и лошия късмет.

Дявол или божество?

Джеймс Лалунд е американец, който живее в Пекин от почти 10 години, и има китайско име - Лан Лунцзе, чийто втори йероглиф е „лун“, което означава „китайски дракон“.

„Избрах това име. Мисля, че то е късметлийско и вдъхновяващо за мен“, казва той, като отбелязва, че йероглифът съвпада с фамилното му име и по произношение.

„Западният дракон обикновено изглежда по-скоро като враг на хората“, каза той и добави: „Но тук, в Китай, изглежда, че драконът е по-приятелски настроен“.

Лалунд е прав в наблюдението си, че китайският дракон е знак за късмет. Той е най-благоприятният сред всичките 12 животни от китайския зодиак, останалите 11 от които са плъх, вол, тигър, заек/котка, змия, кон, овца/коза, маймуна, петел, куче и глиган/свиня.

Лун е често срещано име. Повечето хора са запознати с актьора и майстор на бойните изкуства Брус Лий, но не са много тези, които знаят, че китайското му име е Ли Сяо Лун.

Танците с дракони, които предвещават късмет, често се изпълняват по време на традиционни фестивали, сватби и церемонии по откриване на фирми.

Китайците се смятат за потомци на лун, затова има поговорка, която гласи: „Където има китайци, има и драконови танци“, казва Ху Кай, професор в Китайския университет по геонауки (Ухан) и международен съдия по драконови и лъвски танци.

„Танцът на дракона се танцува, за да се разсее бедствието и да се помоли за късмет, дъжд и добра реколта. Той носи надеждите на китайския народ за по-добър живот“, казва професор Ху.
(БТА, Христо Кьосев)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До АнонименВсеки знае смисъла зад символа на този драконКакъв е смисълът?
21
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Майката на половинката ми е зодия Овца, но по нрав е зодия Змия. Времето ще покаже в коя година ще си отиде тя от този свят, сигурно в годината на дървената змия?
20
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Много хубава статия. Беше ми интересно да я прочета. Благодаря!
19
2
 
2
 
! Отговори
АРИЙСКИЯ КХМЕР преди 2 месеца
до 2:да направо Древносамоански Самоанците са го чертали на дъното на едно кану хахахах и ти не си правил преварка на ракията нали?
18
2
 
3
 
! Отговори
АРИЙСКИЯ КХМЕР преди 2 месеца
до 6:Целия Свят..... хахаххаха Африка и Индианската Латинска Америка баце хахаххаа закривай парада направо пил си от прясносварената ракията от сутринта още и вече не си в час
17
4
 
2
 
! Отговори
АРИЙСКИЯ КХМЕР преди 2 месеца
ми те Западния свят вече празнували Байряма като се има впредвид че М.аааанхалите са вече мнозинство в много държави така че Китай де факто няма конкуренция Запада е бита карта много отдавна
16
3
 
3
 
! Отговори
АРИЙСКИЯ КХМЕР преди 2 месеца
до 6:и кой е тоя цял свят? Християни са предимно Африканските Н.ееегра и Американските Индианоси(Латиноси дет им викат) ако тва е целия свят не благодаря..... иначе Будистката Нова Година е Април месец
15
2
 
2
 
! Отговори
АРИЙСКИЯ КХМЕР преди 2 месеца
хаха тука разни м.аааанхали си мислят че Китайците нямали религия хаха само че тяхната Религия Таоизма е доста по древна и стара от измисленото Християнство
14
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Хората празнуват китайската нова година, а грантаджията вие с опорки от сорта - ама ще ви кажа аз на вас, ей ся ше фалирате. Пък то взеха че фалираха умнокрасивитеските банки в сащ отпускащи кредити на хвалипръцковци и наркомански стартъпи задължително с по един черен и един жендър вътре.
13
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Всеки знае смисъла зад символа на този дракон (който не е китайски, а азиатски, защото много други държави също го ползват със същото значение). Просто китайската ком. партия се чуди вече за какво да се хване да се заяжда, за да отвлича вниманието на населението от икономическия крах, който настъпва там
12
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Текстът е интересен. От него, първият извод , който може да се направи, че западняците, преиначават всичко. Вместо да се приеме, че съществува нещо, което те го нямат, го приравняват с тяхното си, при това придават на доброто обратния смисъл, правят го иточник на злини. В източните радиции, доколкото знам, в основата е дуализмът, което значи, че няма абсолютно добро и абсолютно зло. Едва ли има какъвто и да е символ оттам, който да не е състАвен, т.е. комплексен.
11
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Абе то хартията и книгопечатането компаса били много лоши за европа, видиш ли немските племена като франките знаели библията без да могат да пишат и четат и хич не са горили на клада :)) къде ви мамират такива ?
10
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
В Китай всичко , което е лошо за Европа е добро и обратното важи.Тази империя е родена за комунизма тъй като първи изобщо са го приложили в далечните хилядолетия назад.Философия без религия, това е китайското кредо.Толкова различни от европейците базирани на древните гърци, които обвързват изобщо философията и религията си в едно цяло.
9
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Абе май ООН обяви китайската нова година за масова, че от там към мисирките. А уж нямало да има многополюсен свят и америка щяла да командва :)) On December 22, the 78th session of the United Nations General Assembly adopted a resolution by consensus to designate the Spring Festival (Lunar New Year) as a United Nations holiday.
8
0
 
6
 
! Отговори
До 44 преди 2 месеца
Като не те интересува спри да акаш под статията и се разкарай, необразован *** такъв. Ходи да си преживяш западната култура!
7
4
 
5
 
! Отговори
Потомците на Лун преди 2 месеца
ще намачкат мазните физиономии на джендърастите и потомците на колонизатори, убийци и крадци на земя и ресурси на Запад, които са си лепнали етикет демократи!
6
12
 
3
 
! Отговори
Обективен преди 2 месеца
Изобщо не ме вълнува каква година е настъпила за тези дръпнати идолопоклонници. За православните християни, а и за целия свят е настъпила 2024 г. от раждането на Христос!
5
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Немски медии пишат, че най-голямата химическа компания на Германия BASF щяла да се изтегли от Китай УЖ заради потъплване на правата на уйгурското население. Приканват от Китай да се изтеглил и Volkswagen. Лично според мен, въобще не става дума за човешки права, а за натиск вероятно от САЩ, целящ икономическо отслбване на Китай. Но имайки предвид, че сега икономиката на свеат е качествено различна отпреди 10-15 години. може да е и друго.
4
7
 
3
 
! Отговори
ЦАХАЛ преди 2 месеца
18 Няма след мен гоморашите сте с предимство пред народния съд 2.0
3
8
 
2
 
! Отговори
Бог Тангра преди 2 месеца
Е великият дракон който китайците наричат китайски просто е избягал от Заддунайския Кен еф в Китай.

Спонсорирани публикации