Ще съжали ли жестоко Швеция, че не предприе мерки навреме?

Главният епидемиолог на страната все още е оптимистично настроен
15 апр 2020 20:22, Нели Христова
241
Ще съжали ли жестоко Швеция, че не предприе мерки навреме?
Снимка: БГНЕС

"Данните сочат, че сме се на път всичко да се превърне в катастрофа."

Топъл ден през април - улиците в Европа са празни, но не и тези в Швеция. В неделя премиерът на страната, Стефан Льонен, призна, че подходът да се разчита на колективното самосъзнание не е дал никакъв резултат. Той предложи да се приеме закон за въвевждането на извънредно положение, но такова в Швеция все още няма.

"Никога не съм разписвал толкова много смъртни актове. Никога не съм работил толкова дълги часове", споделя Иса Якоб, доктор в Sodersjukhuset - една от най-големите публични болници в Стокхолм. Той и колегите му са претоварени от големият брой пациенти, които преминават през кабинетите им.

"Трябва всички да работим заедно. Да се молим за болните, за всички семейства, които не могат да видят болните си роднини, за медиците, които са на първа линия и се борят в тези трудни времена", казва той пред The Independent. Но пред болницата, в която доктор Якоб работи, картинката е различна - хората събират слънчеви лъчи.

"Гордея се с това, че Швеция ни позволява да проявим отговорност сами, вместо да ни постави под блокада", казва 35-годишната Терезе Бьорджлинт, която бърза за семейно събиране. Въпреки притесненията, не само в Швеция, но и из целия свят, страната продължава да прилага мерки в "нисък мащаб". Според главният епидемиолог на страната, Андерс Тегнел, това ще даде по-добри резултати напред във времето.

Училищата, баровете, ресторантите и магазините са отворени. Хората се разхождат спокойно и тренират. Но случаите на COVID-19 в Швеция вече са около 11 хил., а 919 са починали от заразата.

Коефициентът на смъртност е по-голям от този на всички останали скандинавски държави взети заедно.

Правителството многократно повтаряше, че главната му цел е да се предпазят по-възрастните хора. За това те бяха помолени да си останат вкъщи. Но от началото на епидемията, вирусът се разпространи в 1/3 от старческите домове в Стокхолм, което доведе до скок в смъртните случаи. А това доведе и до още едно признание от премиерът Льонен - че Швеция се е провалила в това, да предпази най-възрастните. Той предупреди, че страната трябва да се подготви за още хиляди смъртни случаи.

"Ако стратегията, която прилага Швеция, е избрана с причина, тогава защо тези смъртни случаи са неизбежни, а не предотвратими?, пита епидемиологът Карина Кинг, която работи в болницата Karolinska.

"Голяма част от нашата стратегия е базирана на културни норми. Властите са убедени, че шведите ще следват препоръките им и ще им вярват. Но най-голямого ми притеснение е, че с толкова много неизвестни, стратегия, която не е насочена към минимизирането на броя на инфекциите, е проблемна", обяснява Кинг. По думите й е трудно да се обясни науката зад подхода на Швеция, тъй като така и не е била обяснена. 

"Има много ясни примери, къде препоръките на правителството не съвпадат с тези на СЗО или с емпиричните доказателства. Един от тях е, че цялото домакинство, където има един човек болен от COVID-19, не е нужно да е под карантина.

Според доктор Холгер Роотцен, един от първите критици на политиката на Швеция, както и професор по математическа статистика в Университета на Чалмерс, ако не се вземат бързо мерки, здравната система на страната ще се претовари. Вече има данни за това, че лекарите в болниците в Стокхолм, най-силно засегнатия град, вече е трябвало да вземат решение, кои пациенти ще се лекуват с приоритет и кои... най-вероятно ще бъдат оставени да умрат.

В болницата Karolinska, където работи доктор Кинг, пацинети над 80 години няма да бъдат приемани в интензивно отделение. Нито тези между 60 и 80 години, които имат вече съществуващи заболявания.

Но главният епидемиолог Андерс Тегнел далеч не е притеснен. В пресконференция, той заяви, че "остава оптимист и се надява, това да е началото на края на кризата в Швеция". По думите му, когато говорил с колегите си от Великобритания, те не го критикували, тъй като "страната му е постиганала подобни резултати, без строги ограничения".

"Тези резултати в повечето страни са постигнати с закони, а в Швеция го направихме доброволно", заяви той. Но много други експерти не са съгласни, като д-р Сесилия Содерберг Науклер, експерт по микробна патогенеза в Karolinska.

"Аз съм учен и се доверявам само на данните от проучвания, а те казват, че се отправяме към катастрофа. Вече сме част от експеримент, за който не сме дали информирано съгласие."

 


 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


241
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
138
4
 
21
 
! Отговори
какво да говорим преди 4 години
1203 умрели и растат бързо. 114 умрели вчера. Смъртност която е 24 пъти по-висока от западнала България и това е засега! Какво има още да се каже?
137
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гледайте в Youtube разследването на Валя Ахчиева за манипулацията с тест резултатите.
136
8
 
26
 
! Отговори
име преди 4 години
Не мога да ги жаля тези коравосърдечни типове от Скандинавия. Виж за италианците, дори испанците ми е доста тъжно, но за тези - изобщо. А господин Андерс Тегнел, според интернет е на 63 години и може и да си получи заслуженото от съдбата с която си играе.
135
13
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Статията е доста некоректна, има една група от 20 учени, които надаваха вой срещу Тегнел. Но това беше преди дни. Последната седмица има рязко намаляване на новите случаи, а сега предстои да се докаже с тестове за анти тела колко са преболедували, цифрата ще е огромна, както се доказа и с тестове на представителна извадка между всички възрастови групи, че болните в момента са огромен брой. Интензивните в цяла швеция имат свободен капацитет, а новоприеманите рязко намаляват.
134
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До вуйчоЧакай да станеш на 60-80 години ако не си в развитите икономики.
133
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кво стана? Един по един опитите за стаден имунитет ала Мънгров отиват на кино (или към 5-10 процента смъртност)' сега очакваме включване и от Беларус които тук бяха давани за пример....
132
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 139"не знам"Знам, че не знаеш!
131
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Което ми напомня че на полтава загиват 4500 руски и 1200 шведа ...
130
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки нормален човек ще избере живота пред всичко друго и за икономиката изобщо няма и да помисли...А тук разни неграмотници ще ми намесват материя от която си нямат грам понятие.
129
4
 
21
 
! Отговори
Вуйчо преди 4 години
Значи ако си между 60 и 80 с придружаващи заболявания или просто над 80 резервация направо ти правят за Великите ловни полета? *** развитите икономики.
128
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"КАТО ГЛЕДАТЕ - ВИЖДАЙТЕ, КАТО СЛУШАТЕ - ЧУВАЙТЕ!"Видеото от днес на бат Киро Брейка в ЮТУБ.Тоя кефи отвсякъде с изказа си и начина на мислене.Браво, бат Кире!Казвай истината...Мачкай герберунгелската сгааан!
127
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
140, не знам там какви данни ползват, в швеция за разлика от италия броят и болни починали извън болници от други заболявания, но носители на ковид. И тези починали, които са по-голямата част от смъртните случаи не се обявяват всеки ден. Има забавяне, което е по-голямо уикенди и празници.
126
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 135И Джонс Хопкинс ли не отговаря на истината?
125
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хората са живели... и без икономика някога , така, че може и без нея за известно време.На първо място е винаги запазването на човешкия живот. Всичко останало е без значение.
124
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Отделно в швеция няма ръст на общата смъртност в момента. Хората живеят средно с 8 год повече от българите
123
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Mрат като мухи скандинавските треетополови! Така е - либерастията иска жертви!
122
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тези 170 са починалите през последните 5 дни, днес са много малко. Като цяло до сега са почивали около 60 човека дневно. Това тук го обясняват всеки ден, както и защо worldometer не отговаря на истината
121
7
 
9
 
! Отговори
До анонимен-118 преди 4 години
Да добавя:Само ще ви кажа едно, всички тези които копираха китайския модел с домашния арест след това ще имат тотално сринати икономики. То и Китайският модел е базиран на това да дадат грешни, подценени данни. Така че и там имат заразени в момента - на обществени ниво си траят, за да не стане обществено достояние.Така и в Русия и Турция. На обществено ниво си траят и намаляват официалната статистика.
120
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До Анонимен-99Към момента карантината е добре дошла за България, но не ми е ясно живота след месеци как ще протича.по времето на Виденов 4 месеца имаше купони и магазините бяха празни и оживяхме. Сега всичко има, само некви каскети реват за по няколко рубли.
119
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе хубаво сме ваксинирани, ама това не е сигурно за короната.Може и да е вярно ама още не се знае как и защо.БЦЖ е ваксина срещу бактерии, не срещу вируси.Един лекар обясняваше, че ако действа по всяка вероятност някоя от допълнителните съставки на ваксината действа срещу вируса.