С мерки навреме или как Дания също успя да изравни кривата на коронавируса

Сега следват още важни стъпки за държавата
Обновена: 21 апр 2020 23:03 | 21 апр 2020 22:00, Нели Христова
66
С мерки навреме или как Дания също успя да изравни кривата на коронавируса
Снимка: БГНЕС

Когато правителството на Дания обяви, че цялата държава ще е под карантина, единствената друга страна в Европа, която беше предприела такива мерки бе Италия. Но разликата между двете беше огромна - Италия страдаше за хилядите жертви на COVID-19, а близо 12 хил. бяха инфектирани с вируса. В Дания никой не беше починал. Болните бяха малко над 500. 

Още по темата

Това даде резултат - вчера Дания премахна някои от ограниченията, позволи на фризьорите и салоните за красота да работят, и дори отвори училищата седмица по-рано.

"Намираме се в непозната територия", каза премиерът на Дания Мете Фредериксен в телевизионна пресконференция на 11 март. Тя се излъчва в домовете на 5,6 милиона граждани на страната, тъй като няколко дни по-рано, събиранията на повече от десет души на едно място бяха забранени. Затворени бяха и училищата и предприятия.

"Разбира се, това ще има огромни последици, но алтернативата е много по-лоша. При нормални обстоятелства правителството не би предприело такива мащабни мерки, без да има готови решения за толкова много датчани, но ние сме в извънредна ситуация", допълни Фредериксен. По времето на нейната реч, случаите на болни в Дания бяха 514. За сравнение - болните във Великобритания бяха 456. Но Англия не постави обществото си под карантина до 23-ти март. Резултатите са ясни - болните в Дания бяха 7711, а починалите 355, а болните във Великобритания бяха 120 хиляди. Починалите - 16 хиляди.

В Дания скоростта на предаване на COVID-19 се забави. Един болен заразяваше само още един друг човек. Болниците вече започват да се изпразват и да отварят врати и за пациенти, имащи други заболявания. Кривата на инфекцията се изравни, а държавата бе твърда и стабилна пред зараза, с която трудно се справиха други, много по-силни нации.

"Мисля, че нашето правителство искаше да действа рано и ако това се окажеше грешка - да съжалява по-късно, отколкото да действат твърде късно“, казва Алан Рандруп Томсен, професор по вирусология в Копенхагенския университет, пред The Independent.

"Според данните за хора, които са приети в болница, ние сме преминали пика, поне на тази вълна... Не искам да се хваля, но мисля, че бяхме доста добри в ограничаването на заразата", допълва Томсен.

Неговата родина е една от малкото държави, които могат да дадат пример на останалия свят за ефективно вдигане на мерките. Но въпреки че сега всички са вперели поглед в Дания, държавата предприе своите мерки, взимайки пример отвъд своите граници.

Когато заразата се появява в Европа, правителството на Дания вижда как случаите в Северна Италия нарастват двойно само за дни. Те осъзнават, че бързото разпространение на вируса в обществото не е просто възможно, но силно вероятно. Епидемията нямаше да доведе само до много смъртни случаи в страната, но щеше да наруши фундаменталната идея на държавата, чиято основа са високото данъчно облагане и железен социален договор с гражданите.

"Толкова много се говори за нашата социална държава, че нямаше как да се провалим", казва Ларс Игъм Расмусен, здравен редактор в датския Politken, който проследява действията на правителството през цялата пандемия.

"Не можехме да си позволим ситуация като в Северна Италия, където военните трябваше да изнасят труповете от Бергамо. Това не може да се случи в една социална държава, защото би означавало, че държавата не си върши работата", допълва Расмусен.

Вторият източник на безпокойство за правителството дойде от шведската община Солна, на север от Стокхолм - там нямаше някаква особена епидемия, но пък се намират Европейските центрове за превенция и контрол на заболяванията (ECDC). В началото на март се появиха редица потенциални случаи на заболели с коронавирус, които идват от австрийскии ски курорти. За това алармираха медицински служители в Исландия, които бързо повдигнаха въпроса пред правителствата на континента. Независимата организация, основана от ЕС, обаче продължи да съветва да не се прилага стандартен протокол за тестване на онези, които идват от региона. Ала случаите на болни хора в Дания, които са се връщаха от ски в Австрия, бързо изпревариха тези, които са влезли в страната от Италия.

"Дания осъзна, че не може да има вяра на ифромацията, която идва от европейските общества, тъй като тя е толкова добра, колкото политиката им за тестване. Ако не се проведе тестване в една държава, естествено, че там няма да има епидемия, въпреки че реално тя съществува", казва Расмусен. Затова Дания реагира светкавично - за седмица затваря училищата, масовите събирания, а накрая - и границите. Последната мярка дори бе в разрез с препоръките на здравните експерти в страната, тъй като за тях затварянето на границите е неефективно в борбата с вируса.

Така Дания успя да спечели време, за да подсили болниците си и да ограничи вируса, който вече разкъсваше Европа. А сега, след като бе една от първите, които спуснаха карантината, ще е и една от първите, които ще я вдигнат.

"Ще е като ходене по въже, каза Мете Фредериксен пред журналисти, докато обявяваше вдигането на ограниченията.  - Ако стоим неподвижно, може да паднем. Ако се движим прекалено бързо - нещо може да се обърка. За това трябва да правим внимателни, предпазливи стъпки."

Планът е децата до 11 години да се върнат в училище, така че да могат родителите им да се върнат на работа и икономиката да заработи отново. Разбира се, часовете най-вероятно ще се провеждат навън и едва ли ще са толкова образователни, колкото би трябвало да са. Но въпросът тук е да се положат грижи за децата, а не да се придобият знания. Ала някои родители не са убедени, че трябва да пуснат децата си на училище. Според тях държавата ги изпозва като опитни зайчета, за да се тества имунитета. За нацията, първата стъпка на премиера изглежда като падане от въжето.

"Страхувам се, че децата не могат да спазват препоръките за социална дистанция. Те са много трудни за контролиране, за това би било по-добре по-големите ученици да се върнат в училище, защото е по-лесно да им кажеш как да се държат. Трябва да правим всичко на фази, но ако първата фаза се провали, целият процес се проваля", казва професор Томсен.

"Всички очакваме да се върнем към нормалния начин на живот, но ако нещо се обърка, ще трябва да направим крачка назад. А това би било истински неуспех. Не искаме да загубим това, което постигнахме през последните четири седмици", добавя Томсен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
13
 
12
 
! Отговори
име преди 4 години
В Дания новите случаи драстично намаляха, тооочно в първия почивен ден за техния Великден. Няма да се учудя, ако просто не са правили достатъчно тестове. А иначе са 5млн, обаче със 7700 официално болни и 370 умрели, много се хвалят. И друго, как така имат 4700 излекувани, като те не са имали дори 4700 болни на 6ти април? Как така ги излекуваха за 10-ина дена? Още един въпрос за методите им. Тея северните к0п3л3та ще се окажат много по-корумпирани отколкото се изкарват!
36
3
 
6
 
! Отговори
Фелдмаршал Екс преди 4 години
Здравейте приятели, аз съм главнокомандващ въоръжените сили на Млечения път. Преди няколко месеца Mothman избяга от затвора на Плутон и сее разруха из галактиката. Той е виновен за коронавируса на Земята. Аз и моя подчинен землянин Илон Мъск го търсим да го заловим. Моля спазвайте инструкциите на властите и всичко ще е наред.
35
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо в България обичат приказките?
34
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ген. Мутафчийски,Какво мазало е станало, да не се е отцепил някой айсберг откъм Арктика? Я спешен брифинг веднага.
33
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скандинавските държави са най-малко корумпирани. Парите отиват където трябва, назначават се ескперти, а не братовчеди.Изненада няма.
32
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ХА-ХА-ХА !!!Ако трябва ще расте с години ръста на заразени ...
31
2
 
13
 
! Отговори
dasdasd преди 4 години
И още за Дания по повод лошите шофьори в БГ ... преди няколко години хванаха да шофира пиян по улиците на Копенхаген най-добрият им футболист по онова време Никлас Бенднер, който тогава играеше май в Ювентус. Резултатут - отнета книжка, забрана да играе в националния отбор за някакъв срок от 6 месеца или година, и глоба в размер на няколкостотин хиляди крони(около 250 хил евро май беше). Дания е държава на реда и правилата.
30
13
 
2
 
! Отговори
ДАНИЯ преди 4 години
В ДАНИЯ И КАКТО В ЦЯЛА ЕВРОПА СЕ ПРИЕМАТ ЗАКОНИ В РАЗРЕЗ СЪС СВОБОДАТА НА СЛОВОТО ДЕМОКРАЦИЯТА И СВОБОДАТА И ПРАВАТА НА НАРОДА .ЛЕКО СЕ УСТАНОВЯВА ФАШИСТКА ДИКТАТУРА ВЪВ ЕВРОПА В ИСПАНИЯ ПОЛИЦИЯТА ВСЕКИДНЕВНО ПРЕВИШАВА ПРАВАТА СИ И ПРЕБИВА БЕЗПРИЧИННО НАСЕЛЕНИЕТО ИМА ЗАВЕДЕНИ СТОТИЦИ ДЕЛА СРЕЩУ ПОЛИЦЕЙСКИТЕ РЕПРЕСИИ В СТРАНАТА ...
29
15
 
8
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА !!! преди 4 години
Тая мантра, че сме постъпили правилно и че мерките били успешни спрете да я повтаряте !Гледайте гостуването на доц. Мангъров снощи в телевизията на Слави.Към вчерашна дата от направените тестове в България става ясно, че с вируса са се срещали само 4.9% от нас.Сиреч, докато стигнем заветните 70%, ако стоим така затворени ще трябва да минат много месеци и дори години.Следователно мерките са били взети прибързано.А, малкият брой починали не бива да ви подвежда. Той ще расте с месеци ...
28
4
 
8
 
! Отговори
dasdasd преди 4 години
Дания открай време са националисти и си мечтаеха за затворени граници. Този вирус беше повод да осъществят това, поне за месец. Това и ги съхрани. За да разберете национализма им, който впрочем смятам, че е доста здравословен, преди време обмисляха за натурализирани граждани да има 10 години тестов период и ако в този период новият "датчанин" се издъни, наруши законите, не плаща данъците идеята беше да му се отнема гражданството. Това е държава с топ ки.
27
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изобщо не ми я хвалете...Няма, няма. Само, като пресичаш улицата, се оглеждай да не те премаже поредния мамин златен с джип. И свиквай, такива като него ще управляват Територията, когато мама и тате тръгнат по островите да си гледат старините с награбените милиони.
26
3
 
1
 
! Отговори
sd преди 4 години
''изравнили'' не значи че намаляват, а че стоят на същото ниво. Като гледам кривите от википедиа почти всички държави са изравнили кривата, ама кривата не отива надолу.....
25
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дания постъпи правилно спрямо неизвестното.Ние също.
24
12
 
5
 
! Отговори
Василев преди 4 години
Радев и Корнелия , ще пукнат от яд , ако България се измъкне с най-малко жертви!!!Това е НЕПРОСТИМО и НЕДОПУСТИМО!!!Бати Бойко е велик!!!Агент Бен Уйлшър!ЦРУ!!!
23
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нищо не е изравнила Дания. Има достъпни данни, и няма нужда да ни предлагат желаното за реално.7890/370 и поведението на кривата не е към инфлексна точка. Останалото е политика без медицинско и математическо основание. По вярвам на нашите доктори, в твърдението, че 14- 28 дена не са достатъчни за изчистване на вируса от всички пациенти. Все пак с такива хора мога да общувам лице в лице.
22
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Белорус - нулеви мерки и все тая. Грипчето като у нас.
21
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Китай - втора вълна след отпускането на Драковите мерки
20
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дания е държавата с най-големи данъци в Света и с разрешени еднополови бракове...Изобщо не ми я хвалете...
19
6
 
7
 
! Отговори
ъцз преди 4 години
стига сте давали за пример Швеция там им се каза спазвайте дистанция и хората я спазват другото в Швеция заразените са 15332 от които 1765 починали колкото до кривата в Дания всеки може да я провери и тя е далеч от изравняване
18
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Българският народ най-дисциплинирано носеше маски, дори с нежелание, но всички носеха. Спазвахме социална дистанция. А през това време от екрана всеки ден ни свалят имунитета с апокалиптични брифинги. Тогава кой има заслуга за малкото заболели?