Бичът за обществото - несигурността, а не неравенството, тормози 99%

Политически несигурността подхранва консервативните инстинкти
9 май 2020 21:26, Екип на Investor.bg
168
Бичът за обществото - несигурността, а не неравенството, тормози 99%
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

„Обложете богатите“ се превърна в прогресивен боен вик и то не само в крайните среди. Бичът на икономическото неравенство е политиката на знаменитостите, изразена еднакво от Нобелови лауреати и международни лидери, пише за Financial Times Албена Азманова, автор на „Капитализъм на ръба” и професор по политика в Брюкселското училище за международни изследвания към Университета на Кент.

Този лозунг не донесе електоралните победи, на които се надяваха левите. Причината е, че икономическата нестабилност, а не неравенството, е това, което тормози 99-те процента от населението. Разбира се, неравенството е един от симптомите на нестабилността. Да се съсредоточим обаче само върху неравенството е диагностична грешка. И лекът не е просто преразпределението на покупателната способност, а по-радикален: да се изгради по-стабилно, сигурно и устойчиво общество. Пандемията Covid-19 подчертава това.

Възмущението срещу неравенството беше губеща политическа позиция, защото много хора се възхищават на богатите, една малка част очакват самите те да забогатеят, а повечето от останалите просто ги игнорират. В съществуващите социалистически общества прекомерното равенство беше също толкова голям проблем: хората мразеха сивото еднообразие на живота си. Тези настроения са трайни, така че политиката на размахване на неравенството не работи.

Неравенството е статистически факт. То може да бъде измерено и по този начин лесно привлича вниманието. Но кога статистическият факт на икономическото неравенство се превръща във форма на социална несправедливост? Ето един възможен отговор: когато богатството води до социални привилегии или когато крайното богатство се превръща в сила, която е обслужваща и хищническа. Тук реалистичното средство за защита не е преразпределението, а противостоящата сила: синдикални организации и други масови организации, силни и принципни политически партии, преследване за финансови измами и бдителност срещу превземането на държавата.

Втори голям проблем идва, когато богатството се превръща в единствения очевиден източник на сигурност. Това е нашето затруднение сега. Комбинацията от автоматизация, глобализация и съкращаване на публичните услуги и социалното осигуряване породи огромна икономическа нестабилност за обикновените граждани - за мъже и жени, млади и стари, квалифицирани и неквалифицирани, за средната класа и бедните. Тази нестабилност е много по-голяма за малцинствата, имигрантите и други групи в неравностойно положение.

Пандемията бе изострена от несигурността, нашата политически създадена социална несигурност. Несигурността и уязвимостта на 99-те процента се коренят в неадекватността на нашите обществени услуги, слабостта на публичното образование, тежестта на дълга върху висшистите и най-вече в лошото обществено здраве и недостатъчно финансираното или дори недостъпно здравеопазване. Това няма да се промени, дори ако нашите общества станат напълно равни. Ние сме в този лабиринт, защото съвременният капитализъм създаде не просто несигурна класа, а несигурно мнозинство.

Кризата с Covid-19 се проявява по много различен начин според това колко е здрав публичният сектор на дадена страна. Дания и Германия се справят забележително добре благодарение на солидната здравна инфраструктура с голям брой болнични легла и отделения за реанимация, както и тестове. За разлика от тях системите на обществено здравеопазване във Великобритания и Италия се оказаха драстично недофинансирани при политиките за строги икономии през последните две десетилетия, докато САЩ се превърнаха в учебникарски пример за ориентирана към печалба медицина.

Политически несигурността подхранва консервативните, дори реакционните инстинкти. Напук на надеждите на левицата за радикализация на работническата класа след финансовата криза през 2008 г., видяхме трайно изместване на избирателите вдясно. Пандемията ще задълбочи тези инстинкти. Но завръщането към предишното статукво преди масовата несигурност ще ни остави още по-уязвими на извънредни ситуации в областта на общественото здраве.

Преследването на печалба, смекчено от няколко данъци и трансфери, няма да свърши работа. Нуждаем се от мащабни, спешни инвестиции в обществено здравеопазване и стратегическа наука, последвани от засилено социално осигуряване, инфраструктура, образование и други обществени услуги - единственото нещо, което може да сработи и единствената причина, която може да генерира необходимото политическо движение.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
''Бичът за обществото - несигурността, а не неравенството, тормози 99%''Пълни глупости!Бичът за обществото е корупцията и това,че законите не важат еднакво за всички.Който има пари откупва свободата си и или не лежи изобщо,или съвсем минимално в затвора.Да не говорим,че убийствата на пътя така се изкарват,че винаги починалия е виновен.Същото е за другите престъпления.А липсата на смъртно наказание кара някои да се мислят за недосегаеми.В която държава има смъртно наказание има ред и държавност
105
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ямболският *** идва да ни каже, че ако не следваме законите на божественото творение, ще последваме лемурийците, атлантите, шумерите, асирийците, маите и т.м.изчезнали цивилизации.Поредната цивилизация от котки например ще ни копа артефактите.
104
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Проблемът на К.Маркс е, че е телец и си мисли, че всичко се върти около пари и стока.Всъщност това е проблемът на повечето хора.
103
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Karl MarksЗнаеш, че вървиш на провал, когато като син на евреин кръстен в лютеранска църква, пишеш за класова борба на онеправданите маси, докато си мааш гащите по столиците на Европа, женен за баронеса и живееш от парите на пруски индустриалци.:)
102
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Проблема на бедните е че не могат да вденат че ако не са богатите ще живеят като в Африка. Там няма много богати ама всички са тотал. Това даже хората средна класа са го разбрали. Може да подхвърлят по нещо да бачкат за гаден шеф или корпорация, но им е ясно че иначе няма да имат къде да бачкат. Имаше една приказка колкото си по глупaв толкова ти е по тъпo всичко.
101
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
време е българите да се изметем от държавата и да оставим кореняците роми да се самоуправляват.
100
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
време е да изметем недоразумението мухобойко
99
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не 90, а 91, sorry!
98
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 74 и 90, който дори да не е един човек е еднакъв.Проблемът е, че се смени програмата на човечеството, но то не го знае.Вече не става въпрос за личен, а за групов успех и китайците спечелиха.Докато мачовците все още дрънкат с ланци, а жените им с пазви, китайците имат образование, икономика, система, която не може да се догони.Може да ги саботираме, но те изградиха колективно съзнание на правилното ниво.Ние сме колкото един техен град и не спираме да се държим като шебеци.
97
5
 
2
 
! Отговори
дан4о преди 3 години
В състояние на голяма криза, война, епидемия и лоши извънземните.Богатите не само, че са излишни , но и вбесяват другите с навиците си.При хубав живот бичи пазар на акциите ръст на икономиката и др. - вече спокойно може да има богати.
96
1
 
1
 
! Отговори
Тъпомер преди 3 години
102,не съм по зле от теб,и не ти казвам да ме слушаш и не гледам сеир,а се надявам да ви уврат главите,и не си правя кеф с хора в лошо положение,недосегаем.......
95
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ТъпомеpАз не се правя на никакъв. Просто гледам отстрани, защото съм разбрал, че в България е пълно с хора, които разбират от всичко и държат да ми казват какво е най-добре за мен. По една случайност те са точно тия, които се оказват в най-лошо положение. Затова си правя кефа да им гледам сеира.:)
94
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Несигурността в рамките на последните 10 години окончателно измести неравенството от обществения фокус. Причината за това е че парите вече не са единствения проблем на хората от по-бедните слоеве, а колкото до богатите, те просто се надяват такава съдба да не ги застигне и смятат, че ще си купят сигурнос с още и още пари. Предрешена битка.
93
0
 
3
 
! Отговори
Тъпомер преди 3 години
97,не ти знам качествата,всеки тук се прави на недосегаем,анонимници бол,става въпрос за общата картина на така нареченото общество.
92
3
 
5
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 3 години
Когато си преместите очите от материята към небето и осъзнаете,че то е материята на всичко, тогава вие-сте достоен гражданин,или селянин,или *** на Вселена,Галактика,Планета, Територия, Държава,Град,Квартал....
91
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ТъпомеpАз решавам моите си проблеми и съм си взел живота в ръце (че и на някои други).На никой не полягам. Това съм го оставил на тия, които нямат качества, и им се налага. :)
90
1
 
1
 
! Отговори
Тъпомер преди 3 години
95 аз отдавна съм стоплил,но ти явно не стопляш кво искам да кажа,ако полегваш всеки ден не се различаваш от животните,просто чакаш на коя трапеза ще те сервират.
89
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ТъпомеpПравилно, равенство няма и не може да има в нормално общество. Явно започвате да стопляте.:))))
88
0
 
6
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 3 години
Вдигайте си нивото,защото покрай вас,с простотиите ви и аз ям дървото.Ако не го вдигнете,скоро ще се наложи друг метод.Точилката.
87
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 88Знаем, че не става въпрос за стягане на куфари. Всъщност, вие, мързеливците все пак живеете криво ляво сносно в Демокрацията и никога няма да се прецакате да отидете в страните където властват "райските" за вас режими.Нашата задача е да ви лишим от този комфорт, поне да има за какво да ревете.:))))