Ще падне ли ЕС като древния Рим? Миграцията е рушила империи и преди

Резултатът e - повтарящи се човешки трагеди
30 авг 2021 21:05, Анисия Иванова
284
Ще падне ли ЕС като древния Рим? Миграцията е рушила империи и преди
Снимка: БГНЕС

Не трябва да има повторение на 2015 г. Този рефренът са подели политиците в целия Европейски съюз, докато наблюдават разгръщащата се хуманитарна катастрофа в Афганистан, която може да се очаква рано или късно да предизвика подновяване на масовата миграция, пише Андреас Клут за Bloomberg.

Тези европейски политици включват кандидатите за канцлер в Германия, изнервени за националните избори на 26 септември; лидери като австрийския канцлер Себастиан Курц, който вече изключи приемането на бежанци от Афганистан; или френският президент Еманюел Макрон, изискващ „стабилен отговор“ на всеки нов приток на мигранти.

Те включват и лидерите на Литва и Полша, които сега изграждат физически огради по границите си с Беларус, за да се предпазят от бежанците. Александър Лукашенко, белоруският диктатор, който открадна изборите миналата година и оттогава потиска сънародниците си, е обект на санкции на ЕС. В отплата, ако това е думата, той е внасял мигранти със самолети от Ирак, включително афганистанци, след което ги е пускал като добитък към границите на ЕС.

Използването на Лукашенко на човешки същества като политически пионки е цинизъм, но в никакъв случай не е единственият. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, въпреки сключването на споразумение с ЕС през 2016 г., което го задължава да попречи на бежанците да преминат към Гърция, заплашва да изпрати мигранти към ЕС, всеки пък когато действията му се сблъскат с Брюксел, Берлин, Париж или Атина.

Това, което харесват Лукашенко и Ердоган, е, че миграцията е обвита в хуманитарен и геополитически динамит и по този начин е оръжие срещу ЕС, което може да се взриви по-опустошително от всяка бомба. Автократите знаят, че могат да разкрият ЕС, който не разбира твърдата власт, а твърди, че се грижи за човешките същества, като слаб, лицемерен или и двете.

Това е наследството от 2015 г., когато около милион мъже, жени и деца - предимно сирийци, но също така афганистанци и други - избягаха в Европа за една година. Тези отчаяни хора дойдоха с лодки през Егейско море, разхождаха се през Балканите или се качваха на камиони, които често се превръщаха в капани на смъртта.

С големия си брой тези бежанци почти премазаха Гърция, която вече беше в разгара на кризата с еврото. Те показаха унгарското правителство като открито ксенофобско и анти-ЕС. Всичко това подхранва популизма в цяла Европа; тя също така разделя партньори като Германия и Австрия, а след това и целия ЕС в непримирими лагери по въпроса как да се справим с миграцията като цяло.

Едно нещо, което случилото се през 2015 г. очевидно не е променило, е да мотивира ЕС да реформира смислено своя миграционен режим. Той все още до голяма степен се основава на нефункционалната „Дъблинска система“, в която бежанците могат - поне официално - да кандидатстват за убежище в първата държава от ЕС, в която физически влизат.

Това изправя страните от периферията на ЕС - Испания, Италия, Малта и Гърция, както видяхме в миналото, и евентуално Латвия, Литва и Полша - до ръба на собствените им възможности. Техните лидери са изправени пред неудобно решение да приемат мигрантите и по този начин потенциално да насърчат още повече да ги последват или да ги отблъснат насилствено, както Гърция прави в Егейско море.

Решението би могло да изглежда по следния начин: ЕС съвместно контролира своите външни граници, съвместно обработва лица, търсещи убежище, съвместно депортира онези, чиито молби се провалят, а след това разпределя и трайно преселва успешните кандидати сред 27 -те държави членки, пропорционално на тяхното население и икономика. Но Унгария и Полша, наред с други, не отстъпват пред перспективата някога да приемат каквито и да било контингенти. И така нищо не се очаква да се промени.

Резултатът се състои от повтарящи се човешки трагедии. Понякога пренаселен бежански лагер на гръцки остров изгаря. Друг път мигрантите са блокирани на лодки, които не могат да намерят пристанище. И сега дори са хванати между враждебни войници на границата между ЕС и Беларус. Морално, символично и дори буквално оградите, издигащи се там, може да се превърнат в нова желязна завеса.

Неуспехът да се контролира миграцията е рушил империи и преди. Само в представите на изкуството и литературата Рим внезапно е бил превзет от варвари, които се появяват от нищото. В действителност изменението на климата и сътресенията в Централна Азия - звучат ли познато - предизвикват вълна след вълна на масова миграция, на вандали, вестготи, остготи, алани и др. Това са хора, които искат да се установят мирно в империята. Неспособна нито да ги задържи, нито да ги интегрира, Западната Римска империя като цяло постепенно атрофира и в крайна сметка се разпада.

ЕС не трябва да свършва по същия начин. Но може. Това, което хуните извършват тогава, талибаните и други правят днес, като принуждават цялото население да бяга, за да спаси живота си. Както природата се променя тогава, нашият климат става още по-безмилостен  и агресивен днес. Гладът и войната ще продължат да тласкат африканците и хората от Близкия Изток към ЕС, този рядък евразийски придатък, който се базира на относителния просперитет и мир.

За разлика от САЩ, ЕС не е в състояние или не желае да разгърне твърда сила, когато е заплашен, и затова е осъден или да следва американското ръководство - за по-добро или, както в Афганистан, за по-лошо - или да се опита да подкупи правителства в Африка и Близкия изток с надеждата да запазят хората си у дома. Което нито е успокояващо, нито съзидателно в дългосрочен план.

Европа все още може да попречи на 2021 г. да стане друга 2015 г. Но миграцията е явление, което ще се повтаря вечно. ЕС, подобно на древния Рим, не може да направи много, за да го контролира, и въпреки това трябва да издържа предизвикателствата отново и отново – изпитанията, в които в крайна сметка Европа може и да се провали.

Още анализи четете на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


284
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
125
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС е обречен. Нещо, ка то Съветския съюз, но в по-лоша форма. СССР си беше самодостатъчен и срещу него се бореха всички, а ЕС е зависим и с него не се бори никой, освен той сам със себе си. Тук не са от значение мигрантите, а действията на ЕС, породени от САЩ, които увеличават миграцията в Азия и Африка и породената от това финансова диктатура естествено под формата на забрани, квоти, ограничения, високи акцизи и т.н. ЕС е потъващ кораб и затова Англия слезе от него.
124
0
 
2
 
! Отговори
xaxsasб преди 2 години
До Русофил (Предател) - Не е ли по-интересен въпроса защо има руснаци в въпросните лагери?
123
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 165 --- Ако Западна Европа се надява на руските подаяния за оцеляване, отдавна да се е превърнала във Втора Русия, а Русия е вече феодална държава вървяща към робовладелческо-първобитно-общинен строй. Да им пожелаем успех в пътуването НАЗАД. Loool
122
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия храни целия свят с износ на зърно докато 34 милиона америкнаци - 10% от населението - гладуват според изказване на Байдън. В Русия никой не студува както в Англия десетки хиляди студуват - в Русия топлото е осигурено на всеки. Мизерията се увеличава в ЕС, не в Русия, ЕС се разпада, не Русия - грижете се за умиращия ЕС, не я мислете Русия.
121
5
 
3
 
! Отговори
Русофил (Предател) преди 2 години
А защо ЕС третира руските бежанци по-лошо дори от талибаните? Ето например онзи ден излезе информация за новопристигнали афганистанци които за били настанени в лагер пълен с руски бежанци. Руснаците са изгонени навън да спят в палатки докато афганистанците са настанени вътре на тяхното място. Защо?
120
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По данни на Международния валутен фонд, Русия е на 11 -то място в света по номинален БВП в долари и на 6 -то по паритет на покупателната способност, почти наравно с Германия която заема 5то място. И тъй като Русия е деветата по големина в света по отношение на населението, това наистина е нещо добро за Русия.
119
6
 
9
 
! Отговори
Д-р Менгеле преди 2 години
До Анонимен 154 --- Колега, за да си измиете очите и се събудите от дългия съветски сън, ще ви подсетя, че Русия ДНЕС е с територия 51 пъти по-голяма от островна Япония, но с горе-долу същото количество двуноги, което застрашитлено намалява от недоимък, болести и перманентен алкохолизъм. За беднотията да не отварям дума, а за мюсюлманския град Москва - хич.
118
6
 
6
 
! Отговори
споко преди 2 години
До Евроатлантикняма да се разпадне идва края на дужджето от азия
117
6
 
6
 
! Отговори
Евроатлантик преди 2 години
ЕС е най-стабилния съюз, но Русия и русофилите му пречат да се развива и за това се разпада.
116
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никога Римската империя не е падала.Напротив.Просто е изместила столицата си в Константинопол по религиозни причини.
115
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 147 ---- Много 'мощна'. Между другото да ви попитам, някого ходили ли сте в Русия - не в СеСеСеРетата, а в Русия - защото ми се струва, че гледате много съветски революционни филми с участието на "Броненосецът Потьомкин" и мъртво пияни руснаци, изравящи се срещу немските картечници.
114
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Европа вече не съществува като субект, старата западна Европа вече не съществува, днес Европа е нещо второстепенно, но западноевропейците начело с техните Урсули, Макрони и Мишели изглежда не могат да разберат това, че западна Европа е само едно малко кътче от големият материк Евразия която се владее от Русия, и дори Русия заема повече площ от Европа отколкото страните от целия ЕС взети заедно.
113
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
EС, 27те страни като цяло, харчи 3-4 пъти повече от Русия за въоръжаване. Тройно превъзходство е необходимо за атакуващата страна. Но ако ЕС твърди, че не иска да напада Русия както я нападна 1941г, то защо харчи толкова пари за оръжия за нападение? И то напразно - Русия с новите си военни технологии които разви с много по малко разходи може да помете ЕС за минути.
112
2
 
0
 
! Отговори
xaxsasб преди 2 години
До православен 139 - Как ще се биеш на база религиозна омраза, като Централна Европа и Северна Америка са пълни с хора от Азия и Африка? Кой ще ти пази гърба, като те видят да мааш кръстоносни походи? Война на база религия в Европа, особено като повечето хора са слабо религиозни е абсурдна. Такова мислене може да има само човек, който не е излизал от държавата си. Въпроса не е дали ще се разпадне някакъв военен съюз, а дали белите жени и мъже най-накрая ще осъзнаят, че тая дет я мислят - свърши.
111
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вместо да защити Европа и нейното наследство, да обезпечи свободното развитие на народите в Европа, самият Европейски съюз се превръща в източник на проблеми, безпокойства и отсъствие на безопасност. Евросъюзът се превръща в инструмент на радикални сили които се стремят да извършат културна и религиозна трансформация - унищожение на европейските традиции и създаване на единна европейска държава.
110
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След пускането на Северен поток 2 Русия, Германия и Австрия стават основните играчи на пазара на енергия в Европа.
109
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
България дори не направи и най-малкия опит да се договорят с режима в Брюксел и да поискат примерно договор за безвъзмездна годишна субсидия от ЕС от 300-400 милион евро годишно докато потече евтината алтернативна американска газ, не! спряха Южен Поток ей така за нищо - дълбоко наведени.
108
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До do 131, и в Русия и в Сърбия е много по-зле в момента.
107
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Факт, няма как да съсипеш нещо, което го е нямало. Пример: държавата България съществуваше само на хартия през 45-89-а година. Факт!
106
3
 
3
 
! Отговори
xaxsasб преди 2 години
Всички говорят за политика и икономика, но те са просто следствия на симбиозата между мъж и жена. Не може единият пол да се мисли повече от другият и нещата да вървят. Вижда се че шариата не е полезен за жените, нито феминизма за мъжете. А демокрацията, или по-скоро планетата по никакъв начин не може да издържи на 5 милиарда човека без контрол над раждаемостта. Хубаво е да измисляме работни места, но това не е решение. Това просто поддържа илюзията, че проблем няма.