Трябва ли новият вариант C.1.2, появил се в Южна Африка, да ни безпокои?

Той вече е стигнал до Европа
3 сеп 2021 12:57, Нели Христова
90
Трябва ли новият вариант C.1.2, появил се в Южна Африка, да ни безпокои?
Снимка: Pixabay

Още един нов вариант на COVID-19 се появи в Южна Африка, а информацията за него обиколи целия свят.

В понеделник Националният институт по заразни болести в Южна Африка издаде сигнал за "вариант C.1.2", като заяви, че е бил открит във всички провинции в страната, но с относително нисък процент.

C.1.2 е открит за първи път през май, се казва в сигнала, но "Делта" все още е доминиращият вариант, разпространяващ се в Южна Африка и света. В предпечатна, нерецензирана статия, публикувана за варианта, се казва, че C.1.2 "оттогава е открит в повечето провинции в Южна Африка и в седем други държави, обхващащи Африка, Европа, Азия и Океания".

Родът C.1.2 привлече вниманието на учените, тъй като въпреки ниския си процент в популацията, той притежава мутации в генома, подобни на тези, наблюдавани при варианти, предизвикващи загриженост, като "Делта" варианта, както и някои допълнителни мутации.

Ето какво знаем за него:

Световната здравна организация определила ли го е като вариант на интерес или притеснение?

Все още не. Националният институт по заразни болести продължава да следи честотата на C.1.2 в популацията и да проверява как се държи. Все още се провеждат и тестове за оценка на въздействието на мутациите, които притежава, върху инфекциозността и резистентността към ваксините. Досега вирусът не отговаря на критериите на СЗО, за да се квалифицира като "вариант на безпокойство" или "вариант на интерес".

Вариантите, причиняващи безпокойство, като "Делта", са тези, които показват повишена преносимост, вирулентност или промяна в клиничното заболяване и намалена ефективност на обществените здравни и социални мерки.

Интересни варианти са тези, за които е доказано, че причиняват предаване от общността в множество клъстери, и които са били открити в множество държави, но все още не е доказано, че са по-вирулентни или преносими.

Тогава защо беше издаден сигнал?

Според д-р Меган Стеййн, вирусолог и преподавател по имунология и инфекциозни заболявания от Централното клинично училище на Университета в Сидни, това се дължи на специфичните мутации, които съдържа C.1.2.

"Вариантът съдържа доста ключови мутации, които виждаме в други варианти, които са се превърнали във варианти на интерес или загриженост", обяснява Стеййн пред The Guardian. "Всеки път, когато видим тези конкретни мутации, бихме искали да следим варианта, за да видим какво ще направи."

Ще отнеме известно време на учените да направят лабораторните тестове, за да видят дали вирусът всъщност е по-заразен, казва тя.

"Въпреки че можем да кажем, че той има няколко ключови мутации, които са направили други варианти са по-инфекциозни, често откриваме, че мутациите работят в синергия заедно, което като цяло може да доведе до по-заразен вирус, но и до потенциално или по-слаб вирус. Всички тези изследвания в лабораторията отнемат доста време. Предстои много работа", обяснява тя.

Има ли шанс този вариант да изчезне?

Да. Вариантите на COVID-19 се появяват през цялото време и много от тях изчезват, преди да станат истински проблем. Много варианти на вируса са много крехки.

"C.1.2 би трябвало да бъде доста добър, доста подходящ и доста бърз, за ​​да надмине "Делта" на този етап", казва Стеййн. "Мисля, че все още сме в момент, в който вариантът може да изчезне, тъй като разпространението е наистина ниско."

"Видяхме това с "Бета" варианта и други притеснителни варианти, при които изглеждаше, че може да има проблем - при тях дори имаше области, където те се предаваха и се разпространяваха доста добре. Но така и не се задържаха с течение на времето и бяха изместени от други варианти на безпокойство, които са в състояние да предават по-бързо. И така те просто по същество умират. Това лесно може да се случи с C.1.2", допълва експертът.

Какво имат предвид учените, когато говорят за "по-подходящ" вариант?

Използвайки "Делта" като пример, това означава, че е вирусът е придобил някои мутации, които му позволяват да се репликира по-бързо и да влиза в клетките по-ефективно.

"Ние го наричаме "афинитет" - способността, чрез която вариантът може да се захване и прикрепи към рецепторите на гостоприемника, които позволяват на вирусни частици да проникнат в клетките", обяснява Стеййн. "Вариантът е по-добре подготвен за да се хване за клетките, да влезе и да започне инфекция. И тогава изглежда, че се възпроизвежда и малко по-бързо, така че прави повече вирусни частици за по-кратък период от време. "

Знаем ли дали ваксините ще бъдат ефективни срещу C.1.2?

"Можем да направим образовано предположение въз основа на някои от мутациите, които има, тъй като са подобни на това, което сме виждали в други варианти като "Бета" и "Делта", казва Стеййн.

"Според нас серумът няма да се неутрализира толкова добре, колкото срещу предшествения щам. Но докато не направим някои експерименти, това мнение е наистина спекулативно. Трябва да имаме предвид, че досега ваксината изглежда, че се държи наистина, наистина добре по отношение на предотвратяването на тежка инфекция и хоспитализации и смъртни случаи от различни варианти. Те наистина са добри в предотвратяването на това.

Сеййн казва, че няма нужда от паника.

"Важно е обаче да следим и другите варианти", допълва тя.

Националният институт по заразни болести на Южна Африка заяви: "Ние сме предпазливи относно последиците, докато събираме повече данни, за да разберем вируса от тази линия. Въз основа на нашето разбиране за мутациите в този вариант, ние подозираме, че той може да е в състояние да избегне частично имунния отговор, но въпреки това, че ваксините ще продължат да предлагат високи нива на защита срещу хоспитализация и смърт".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


90
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
0
 
8
 
! Отговори
тъй де преди 2 години
Не, нас даже и остарелия вариант не ни уплаши!
35
1
 
7
 
! Отговори
По скоро преди 2 години
Трябва ли ръсенето от небето да ни безпакоѝ драги ми убавци мамини! И да си бодна кво файда като ме посипват ???? НЯМААА ДА СЕ БОДВАМ!!!!
34
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нас нищо не ни притеснява, народа пие и купонясва. Изобщо сме безсмъртна нация, никой не се притеснява, че сме в червената зона на ЕС
33
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пхахахаха, шшшшш АЛО, я се събудете. Новият сезон на Walking dead започна, този вариант закъсня.
32
1
 
9
 
! Отговори
Доктор Хаус преди 2 години
... По скоро трябва да ни безпокои кога ще спрат да ни го "пускат" това "нещо" , което наричат "Вирус" - а си е чиста Химия , със силата на Боен отровен газ. Разбира се , доста разреден .. защото целта не е да ни изтрепят всички. А само определена част от нас. А другите да бъдат уплашени и смачкани лесно! Дори Доктор Менгеле би завидял изключително много на ПЛАНЪТ на "Господарите" .. Ако имате време прочетете в мрежата какво точно е ХИМИЧЕСКИ ПНЕВМОНИТ. Симптоми, Лечение. На Нещо да Ви прилича??
31
1
 
12
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 2 години
Тези вече тотално стават за смях.Никой не вярва вече
30
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
също както писаха всички умрели от ковид, така и могат да кръстят всеки един вирус Ковид нещо си ...като цяло всичко е ковид вече
29
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
то много лесно на всеки един съществуващ вирус да му лепнеш ковид нещо си и ей ти щамове бол, и така до безкрай
28
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименДа сложиш минус на израз "Бог да ни пази" ???Вие да не мислите че можете да се опазите сами.., наука ли, комшия ли, храна ли, планета ли, доктор ли ???
27
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мда, почва да омръзва вече. Никой не му дреме.
26
2
 
3
 
! Отговори
ИТН и БСП слава! преди 2 години
другари няма никакви вируси само ви лъже бойко и тиа от щаба не им вярвайти. всичко фотошоп болниците са празни всичко е монтаж!
25
0
 
10
 
! Отговори
Шаши преди 2 години
Всяка генна лаборатория, трябва да се срути, изгори, смеле на прах и да се изхвърли с ракети. Заедно с ракетите и всичко, което се прави на Господ.
24
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За другите ваксини има таргентни групи, демек целеви. Те въпреки, че са тествани многократно пак не са безопасни и дават усложнения като всичко сътворено от човек, но....примерно прилагат се за деца, за хора, които са се порязали на желязо-тетанус, за хора ухапани от некви бозайници-бяс ит.н., а тук напират да ни ваксинират поголовно без оглед на възраст, пол, здравно състояние, просто безогледно всички. Нае ви ли наостря вниманието това? Значи всички подлежим на ваксинация без изключение?!!!
23
2
 
22
 
! Отговори
Шаши преди 2 години
До миналата година си живеехме спокойно. И до тогава имаше вируси, бактерии, гъбички, плесени и тн. . Само с чехълче не са се сетили да плашат.
22
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всеки месец по няколко варианта ковид откриват. Просто вируса се приспособява понеже иска да оцелее.
21
1
 
23
 
! Отговори
SHEFA преди 2 години
СТАНАХА БАНАЛНИ ВЕЧЕ.
20
21
 
1
 
! Отговори
Светозар преди 2 години
До Кал-ЕлАбе, я да се заразиш с вируса на бяс, пък ако щеш вярвай в него. Ще умреш в страшна агония, пълно съзнание и ще знаеш, че нищо не може да се направи. Пък ако щеш вярвай в него. Не философствай, ***. Ти си знаеш, че си *** и не се обиждаш.
19
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бог да ни пази
18
0
 
23
 
! Отговори
Ама разбира се! преди 2 години
Разбира се, че сте направили 3д модел на вируса.
17
4
 
25
 
! Отговори
ДртПрч преди 2 години
Мене вече никакви варианти не ме безпокоят. Изкарах хремета без проблеми. Да се безпокоят ваксинираните!