Две години по-късно: Спорът дали маските са ефективни продължава

Маските за лице остават символ на разделението на обществото
2 ное 2021 21:30, Нели Христова
221
Две години по-късно: Спорът дали маските са ефективни продължава
Снимка: БГНЕС

В началото на пандемията голяма част от западния свят следваше подобни правила за справянето с COVID-19.

Покачването на случаите беше посрещнато с локдаун, а международните пътувания бяха силно ограничени. Въпреки че домашните ограничения често се оказваха противоречиви, хигиенните мерки като социално дистанциране, миене на ръце и носене на маски бяха силно насърчавани - ако не и законово задължени.

Но тези дни са зад гърба ни. Управлението на пандемията сега се различава значително от държава в държава - като маската за лице е само един пример за все по-разчупения подход в света към COVID-19.

Науката зад маските е доста ясна и стана по-стабилна в хода на пандемията. Проучванията показват, че маските значително намаляват шансовете за предаване на коронавирус, а някои видове маски могат да помогнат за предотвратяване на заразяването с вируса.

И все пак дебати все още бушуват в много страни относно използването им, а някои региони наскоро премахнаха изискванията хората да ги носят в претъпкани пространства.

"Маските остават символ на разделено общество – между тези, които смятат, че сме ги ограничили твърде много, и онези, които смятат, че не сме се намесили достатъчно на време в пандемията", казва Саймън Уилямс, старши преподавател по поведението на COVID-19 в университета Суонзи в Уелс, пред CNN.

С перспективата за нова зимна пандемия, някои страни се борят с призивите да се върнат към използването на маски. Но те се сблъскват със съпротива от хора, уморени от безкрайни смесени съобщения - и много експерти се опасяват, че в страни, където правилата са облекчени, повторното налагане на мерки може да бъде сложно.

Различни подходи

В първите дни на пандемията се появиха ранни колебания относно използването на маски за лице от правителствата и Световната здравна организация (СЗО) на фона на опасенията, че бързото налагане на подобна мярка ще остави работниците на първа линия без достатъчно защитно оборудване. Но когато светът научи повече за COVID-19, използването им стана обичайно до средата на 2020 г.

"Маските помагат да се филтрира аерозолът, който се генерира в дихателните ни пътища, когато дишаме или говорим. Те са най-ефективни при филтрирането на по-големите аерозолни частици и по-малко ефективни при филтрирането на най-малките", обяснява Брайън Бздек, научен сътрудник в Центъра за изследване на аерозолите на Университета в Бристол, обобщаващ научния механизъм зад използването на маски. "Това е концептуално подобно на шофирането на кола, когато има много насекоми - големите са склонни да се удрят в предното стъкло, докато малките следват въздушния поток около колата."

Извън части от Югоизточна Азия, където носенето на маски стана обичайно след избухването на SARS през 2002 г., малко страни бяха свикнали да покриват лицата си публично. Но уникалният шок от избухването на COVID-19 означава, че поведението бързо се промени, казват експерти.

"Политиците и учените бяха доста изненадани колко бързо хората приемаха маските, след като им се наложи", казма Уилямс. "Най-голямото развитие във възприятията на маските по време на пандемията е приемането като цяло, че те защитават другите толкова, ако не и повече, отколкото този, който ги носи. Точните ползи по отношение на предотвратените случаи и спасените животи все още се проучват – но дори незначителните печалби си заслужават, когато маските са сравнително евтини интервенции, тъй като са много по-лесни за нас, отколкото неща като дистанциране или изолиране."

Но сега, въпреки че научните изследвания в областта на маските за лице се разширяват, страните се насочват в различни посоки.

В САЩ президентът Джо Байдън направи маските ключов стълб на своя отговор на COVID-19. Администрацията му следва насоките на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ относно препоръките за маски, като ги налага върху федерална собственост и насърчава училищата да ги използват.

Но той е изправен пред препятствия от няколко щати. Съвсем наскоро Министерството на образованието на Байдън се забърка в битка с отдела за образование на Флорида, след като реши да намали финансирането за определени училищни райони за изискване на хората да носят маски.

В Европа задължителното носене на маски се превърна във норма, дори когато няколко държави поставиха случаите на COVID-19 и хоспитализациите под контрол и с по-строги правила за неваксинирани хора, посещаващи закрити пространства като ресторанти и барове.

Испания, например, изисква носенето маски на закрито, когато социалното дистанциране не е възможно. Франция наскоро отмени изискването си за носене на маска на открито, но правилото остава в сила за затворени пространства. И италианците все още са длъжни да покриват лицата си вътре или в обществения транспорт.

Въпреки това, въпреки упорития ръст на случаите от лятото, Великобритания вече не изисква от народа си да носи маски за лице навсякъде - като британският премиер Борис Джонсън оставя това на "личения избор на хората".

Психологията зад маските

Експертите казват, че дали повечето хора ще носят маски зависи до голяма степен от правилата, които са в сила.

"Изглежда, че най-голямото влияние върху всички причини за носенето на маска за лице е законът", казва Иво Влаев, професор по поведенческа наука в Университета на Уоруик. Той цитира данни от COVID Behavior Tracker на Имперския колеж в Лондон - най-голямото непрекъснато проучване за общественото въздействие на COVID-19 в света.

"Налагането на поведение помага да се изпрати сигнал, че е важно, добавя Уилямс. - Носенето на маски е поведение, което наистина е повлияно от социалните норми - или натиска от връстници - и така в среда, където маските вече не са задължителни, това може да повлияе на другите да не носят техните".

"Това е добре илюстрирано от преломната точка в Обединеното кралство, когато беше обявено задължителното носене на маски", обяснява Влаев, отбелязвайки бързото нарастване на използването на маски миналата година и също толкова внезапния спад от юли, когато правилото беше премахнато. Според Службата за национална статистика, почти всеки пети британец вече не носи маска за лице извън дома си, в сравнение с едва 4% в средата на юни, когато все още имаше наложен закон.

Но когато обществеността се ориентира по закона, неясните съобщения могат да струват скъпо.

Уилямс казва, че първоначално е бил "изненадан" от това колко бързо хората са спрели да носят маски в Обединеното кралство през последните месеци. "Наистина се дължи на смесените послания, които много хора смятат, че правителството предава", добавя той. "Много страни в Европа са имали по-последователна политика относно маските и това я превръща в навик с течение на времето."

Британското правителство сега е изправено пред изпитание, тъй като се опитва да насърчи отново носенето на маски, без подкрепата на закон, тъй като случаите се увеличават в навечерието на зимата.

Здравният секретар на Обединеното кралство Саджид Джавид наскоро призова хората да носят маски в определени ситуации, за да избегнат бъдещи ограничения. Но той беше принуден да признае, че е "справедливо" обществото да се чуди защо сега ги насърчават да го направят, след като часове по-рано депутатите се появиха в Камарата на общините без маски за лице.

Експертите се съмняват дали подобни насоки ще имат толкова голяма тежест, колкото през предишните етапи на пандемията.

"Когато броят на носещите маски намалява, способността на властите да налагат задължителното носене на намалява", казва Робърт Дингуол, професор по социални науки в университета Нотингам Трент.

Именно това мислене накара повечето страни от ЕС да наложат по-дълги и понякога по-строги мерки за маски.

"Хората ще са научили ново поведение – носенето на маски – преди да го "отучат" и след това да трябва да го научат отново", каза Уилямс. "Това може да се окаже предизвикателство - много хора може да са свикнали с живота без маски."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


221
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
127
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кацаров амнезия ли има или се оплита в лъжите? На 12 юни се снима как се ваксинира с Янсен, а преди няколко дни казва, че е преболедувал и не се е ваксинирал.Кое е вярното
126
2
 
4
 
! Отговори
Изтезават хора преди 2 години
В България съществува програма за изтезания на хора с знанието на МВР, ДАНС и Прокуратурата!Изпълняват ФАШИСТКА програма на ЦРУ!
125
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Маските и ваксините са еднакво "ефективни". Ефектът е съсипване на здравето.
124
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Германия едно дете е умряло от задушаване след като 40 мин е носило маска!
123
3
 
10
 
! Отговори
ваксаджия преди 2 години
Тия журналисти не могат ли да търсят истинска научна информация? Никакъв спор няма за това дали маските помагат за вируса. Не помагат - доказано! Помагат само специалните медицински маски и то използвани по специална процедура, за кратко време само при визитации. И те не трябва да се носят продължително време. Защото също както и другите памперси за уста, затрудняват нормалното дишане. Фактор за множество странични ефекти и нарушаване на имунната система. А с пампересите само се разнасят зарази.
122
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вижда се, че сертификатите не влияят по никакъв начин на заразяването и смъртността...Днес пак има около 6000 заразени и 145 жертви... С тях само убиват бизнеса и лишават хората работещи за него от доходи... Точно преди зимата... Това хуманно ли е? Защо не ваксинираха досега рисковите групи, а убиват хората от тях в болниците...? Правят го за да упражняват натиск върху всички останали да се ваксинират....
121
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До160МислА да не хода на работа ,,уа,,. Що да хода. Нали ,,нЕма вирОз.,, Кво да ги лекувам (х)Ората,,,уа,,. Те да му мислАт ,,уа,,. Разсъни ли, мишко.
120
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аз нося шлем с маска отдолу не навсякъде, но по болници обичам да се подсигурявам.
119
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако маските не са ефективни,то тези жалки хиляда лева,дето ги дават за първа линия трябва да се удесеторят . Ах, забравих,че нЕма вирОз. Айде пак на Шипка с глупаканачело.
118
1
 
0
 
! Отговори
До 159 преди 2 години
За ко ни спиш уа утро работа нямали за тебе уа
117
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Докато мисирките си мислят,че спорят, учените правят сериозни проучвания и доказват кои маски са по-ефективни. Много ясно,че маска от парцали,непрана с месеци няма да помага. Помагат сертифицираните маски,съхранявани културно в оригинална опаковка.
116
0
 
4
 
! Отговори
БББ преди 2 години
Има файда, ако я носиш правилно и я хвърляш на всеки час като поставяш нова на нейно място също правилно, но задължително и очила а за ръцете дезифектанта в джоба и на час дезинфекция.
115
2
 
2
 
! Отговори
Ганю преди 2 години
Много пари отюват за маски уа
114
4
 
0
 
! Отговори
You know преди 2 години
The Bulgarian language is a rich language ... There are about 150 legitimate ways of taunting, abusing, harassing someone and about 70 more if you really put your mind to it ... And there are ten more which are born by the facts about that situation and here they are:You backstabbing, corrupted, Idiocracy oriented bitches are a shame to humanity and the ancient civilisation which you are selected to represent. You discussing, arrogant, stubborn donkeys calling yourself wallet Pegasuses ...
113
3
 
0
 
! Отговори
Now my case: преди 2 години
For my 14 years of experience as a educator I have seen billions of BGN spend for bulshit that never worked and it was overpriced and overpayed. And yet when I request funding I turn up a subject of criminal investigation for which I have nothing to do, but my fine training centre there is delayed by five years because of somebody's deep pockets. And again if we make a similar simulation as mister Hewhes senate hearing you will hear me say:What hipocratical and incompetent sons of a bitches ..
112
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Още търсим ефекта на дефекта? Колко неграмотен и отнесен трябва да е човек, за да смята, че има каквато и да било полза 2 години да се носи на устата и носа пар цал, и то - с часове?
111
2
 
0
 
! Отговори
Well: преди 2 години
About 150 years ago you would kinda see it through my eyes. As I see it there are many fish in the see and while a certain deity is all powerful in a certain situation, a lot of his friends have certain disrespect to dishonorable behavior and corruption!
110
2
 
0
 
! Отговори
I think it was: преди 2 години
Falling on everyone ...but you get the point ... No local event can happen if it is against the world event - which is the USA hegemony for the next 500 years.
109
3
 
0
 
! Отговори
Do you believe: преди 2 години
The western sun is shining on everyone ... If that is so your feeling free ... Ummm nama narayanahhhh .....
108
3
 
0
 
! Отговори
Maybe we should преди 2 години
Perephrase mister John Nesh and Adam Smith with one sentence: So long as everybody else are on and sharing the second place we are the biggest democracy in the world!