Ще се превърне ли Омикрон в сезонна болест като грипа?

Това е "перфектният вирус за времето след пандемията"
Обновена: 21 дек 2021 08:00 | 21 дек 2021 08:00, Елка Василева
36
Ще се превърне ли Омикрон в сезонна болест като грипа?
Снимка: архив, БГНЕС

Съвсем скоро Омикрон може да се превърне в доминиращия вариант на коронавируса в Европа. А постепенно той може да се превърне в ендемично заболяване като сезонния грип. Какво е известно дотук?

Европа регистрира все повече случаи на зараза с новия вариант на коронавируса. След като Омикрон се разпространи бързо из Великобритания и Дания, става ясно, че и в Германия случаите на инфекции с него растат, пише Дойче веле.

Още по темата

Вариантът Омикрон (B.1.1.529) се появи за първи път през ноември в Ботсвана и оттогава се разпространява предимно из Южна Африка. Той се характеризира с множество промени в генетичната информация на вируса на редица ключови места - над 30 мутации има само в шпайковия протеин по повърхността на вируса, с който той се прикрепя към човешките клетки. Някои от тези мутации причиняват именно по-голямата му прилепчивост.

Защо Омикрон тревожи учените

Актуалният проблем се състои в това, че досегашните ваксини са нагодени към шпайковия протеин на онези варианти на коронавируса, които се появиха в началото на пандемията. Възможно е, следователно, да се окаже, че Омикрон не се влияе силно от разработените до момента ваксини. Освен това Омикрон поначало е по-силно заразен от мутацията Делта, например, казва физикът Дирк Брокман от Хумболтовия университет в Берлин.

Данните от Великобритания показват, че инфекциите с Омикрон се удвояват на всеки два до три дни, а може би дори и още по-бързо. Германският здравен министър Карл Лаутербах нарече това развитие "много тревожно", особено на фона на това, че относително голям дял от британското население е ваксинирано.

Според преценките на Европейската здравна служба ECDC Омикрон вероятно ще стане доминиращият вирусен вариант в Европа още в първите два месеца на 2022 година.

Брокман предвижда за Германия следната ситуация по отношение на Омикрон: около една четвърт от хората с бустер ще се отличават с по-ниска степен на предаване на заразата, макар че тя няма да е трайна. Сред останалите хора заразата ще се разпространява, включително и поради това, че "първата и втората доза на практика не осуетяват достатъчно ефективно пренасянето на инфекцията".

От BioNTech/Pfizer смятат, че две дози от тяхната ваксина явно не осигуряват достатъчна защита от Омикрон и препоръчват непременно да се постави бустерна доза. Проучване във Великобритания показа, че 15 седмици след втората доза от ваксината на BioNTech ефективната защита от Омикрон спада до ниво от 34%. При хората, ваксинирани с две дози от препарата на AstraZeneca, на практика не се отчита никакво защитно действие срещу симптоматична инфекция. Две седмици след поставяне на бустерна доза обаче ефективната защита и при двата препарата се повишава до над 70%.

Бустерната доза повишава нивото на антителата, но и тя не осигурява перфектна защита от заразяване. Вече има случаи на инфекция с Омикрон и сред хора, които са тройно ваксинирани. Затова медици предупреждават, че е нужно да се спазват всички хигиенни мерки, известни досега.

Колко тежко протичат инфекциите с Омикрон засега е трудно да се каже със сигурност, подчертава Лотар Вилер - ръководител на института "Роберт Кох". Някои първи съобщения, че заболяванията протичат по-леко, не са съвсем сигурни, тъй като не се знае дали това е свързано с характеристиките на вируса или с други фактори като например възрастта.

"Перфектният вирус за времето след пандемията"

Според експерти не е изключено Омикрон по-бързо да превърне пандемията в ендемично заболяване като сезонния грип. Вирусологът Кристиан Дростен заяви пред NDR: "Имаме си работа с перфектния вирус за времето след пандемията и перфектния ендемичен вирус". Там, където е възникнала тази мутация, COVID-19 скоро може да се превърне в редовно проявяваща се масова болест, която обаче не достига размерите на пандемия, казва Дростен.

Мнозина експерти са на мнение, че Омикрон ще изисква да се създаде ваксина, която да е специално нагодена към него. Германският производител BioNTech вече разработва подобен вариант, който явно ще получи и бързо разрешително за употреба. Както BioNTech, така и Moderna сигнализираха, че са в състояние в рамките на шест седмици да предложат видоизменен вариант на своите ваксини.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
6
 
20
 
! Отговори
absurd преди 2 години
И тия ваксинираните ся кво ли правят.Еми тя приказката е вярна.Битият бит,продължението го знаете
8
5
 
34
 
! Отговори
∆0&#96 преди 2 години
Вече не е забавно, става банално и скучно. Световната "пандемия" е изцяло финансово икономическа и вие пак сте от страната на булката.
7
4
 
47
 
! Отговори
Майстора преди 2 години
Едва 1.7% от заразените с омикрон въобще стигат до болница! Никой не умира! Здравните власти в ЮАР препоръчват прекратяване на карантини и проследявания на заразени, понеже е излишно! Пландемията внезапно приключва! Естествено, платените с жълти стотинки псевдожурналисти продължават да се преструват че новия вариант е голям проблем и само още-много-повече псевдоваксини ще ни спасят! ЕЙЙ БИЗНЕСА ПРОПАДАА!
6
3
 
43
 
! Отговори
Архиваря преди 2 години
Леката настинка Омикрон яко плаши световните кукловоди, тъй като фарса който разиграват ще става все по-видим... Точно за това така отчаяно се опитваха да ограничат разпространението му
5
8
 
9
 
! Отговори
Урсула преди 2 години
Корона няма всичко е лъжа и измама.
4
3
 
45
 
! Отговори
Трън преди 2 години
Цялата статия е пълна с противоречияДвете дози и досега не предпазваха от заразяване, доказателство са процентите новозаразени, които силно клонят към процента ваксинирани . Двете дози, както и бустера, предпазваха от тежко протичане. Но, както вече идват информации от много еста, Омикрона така или иначе протича леко... Тогава защо е изключително наложително да се слага трети бустер и от какво се предполага да ни предпази той :)
3
3
 
40
 
! Отговори
На Файзер шефа преди 2 години
За омикрона трябва по една бустерна доза сутрин, обед и вечер а понякога и след обяд.
2
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Корона = Грип от самото начало. Не знам какво се филмирате.
1
2
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Той Е такова. Друг е въпросът, че пландемиците се чудят с какво да преекспонират, за да продължат с рязането на човешки права и с продажбата на отрови.