Големият PCR обир - доходност, сравнима с тази на хероина и кокаина

В световен мащаб направените тестове са 3.17 милиарда, надписаната свръхпечалба - 79 млрд. евро
29 дек 2021 20:08, Анисия Иванова
249
Големият PCR обир - доходност, сравнима с тази на хероина и кокаина
Снимка: БГНЕС

Икономически сектори като строителството обикновено работят с около 5% нетен марж на печалба. Хотелиерите си докарват към 8%, автомобилната индустрия - около 10%. Тютюневите компании могат да стигнат 40 на сто. При Apple, една от компаниите с най-голяма вещина в надуването на "добавената стойност", маржът е 60%. Но всички тези икономически субекти са същински улични просяци в сравнение с организациите, които извършват така наречените PCR (polymerase chain reaction) тестове за коронавирус. Има немалко основания да смятаме, че тази дейност, толкова ключова за живота ни в последните година и половина, всъщност носи доходност, напълно сравнима с тази на хероина и кокаина. 
   
ТЕМАТА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ PCR ТЕСТОВЕ при пътуване доминираше през летния туристически сезон тази година на големи пазари като Великобритания например. Мнозинството дестинации изискват от пътуващите PCR тест при пристигане (някои - даже и от ваксинираните туристи). Повечето държави искат PCR тест и от собствените си граждани при завръщането им от почивка. IATA, международната организация за въздушен транспорт, наскоро пресметна, че ако средната цена на двупосочен самолетен билет преди коронакризата е била 200 долара, сега е вече 380 долара - в сметката се добавят и по два PCR теста за по 90 долара средно. Средната цена за самолетна почивка на четиричленно семейство скача от 1600 долара по данни от 2019 година до цели 3040 долара сега - изцяло по вина на PCR тестовете. Уили Уолш, генералният директор на IATA, обвини компаниите за тестване в "пиратство".

Като цяло обаче недоволството е насочено само към онези, които надскачат значително общоприетата цена. Британският здравен министър наскоро подчерта, че средната цена на тестовете е 75 лири (87 eвро), но имало случаи на пътуващи, платили и по 500. В САЩ нашумя случаят с тексаската Gibson Diagnostic Labs, която ценообразувала някои тестове по 2315 долара при средна цена за страната около 100 долара. 

Цените в Германия: 50 евро за "бавен" PCR, 120 евро за експресен и безплатно - за германски граждани. Но всъщност не им е безплатно, защото държавата плаща свръхзавишените цени на тестовете от техните данъци.

Почти никой обаче не задава въпроси за самата общоприета цена, за реалната себестойност на PCR тестовете и за надценката, с която ни се продава тази услуга. В българските медии се появиха само няколкото епизодични публикации по темата (примерно в "Свободна Европа") - но и това е повече от поместеното във водещите западни издания, което е на практика нула.

БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, КОИТО ИСКАТ ПО СВОЯ ВОЛЯ да си направят тест - примерно за да пътуват или, в някои случаи, за да ги допусне работодателят им в офиса - плащаха около 120 лева - макар че в последните месеци се появиха оферти и за 100, и даже под 100 лева. На пръв поглед това е съвсем добра цена на фона на тези във Великобритания, САЩ или Малта. Но започва да изглежда шокираща, ако се поровим малко в себестойността на процедурата.

Всъщност не е съвсем вярно, че никой не задава въпроса за себестойността. В една държава националните медии го сториха още миналата есен - и в резултат днес цената на тестовете там е десетина пъти по-ниска от средната в световен мащаб. Тази държава е Индия. След няколко телевизионни репортажа през миналия ноември Аджай Агравал, адвокат по защита на човешките права, внесе петиция до Върховния съд  на Индия с настояване да се въведе таван от 400 рупии (4.6 евро) за извършен PCR тест. Според него цената на самия тест била средно 175 рупии, а още 25 били разходите на лабораториите. Таван от 400 рупии би дал на лабораториите 100% печалба "вместо 1600% печалба, каквато правят сега", подчерта Агравал.

До въвеждането на такъв таван не се стигна, но повечето индийски щати фиксираха максимална цена между 500 и 1500 рупии - от 5.70 до 17 евро. Щатските власти мотивираха решенията си с факта, че цената на комплектите за вземане на тестове е паднала значително от началото на пандемията насам. 
   
През март-април 2020 цените се определяха от ограниченото предлагане и трескавото търсене, и спокойно стигаха до 20 евро за тест. Но това много бързо се промени. Компаниите увеличиха капацитета си, много нови играчи се насочиха към този сегмент. Показателно е, че ако през април миналата година българската държава бе закупила комплекти по 16 лева единия, през юли цената вече бе 13 лева. В Индия френската компания GeneStore вече предлага тестове по 199 рупии - 2.30 евро. Някои местни производители са свалили летвата до 150 рупии. Разбира се, цените се определят от обемите, от разходите за работна ръка, от платежоспособността на населението и от други подобни фактори, така че едва ли милиардна Индия трябва да се използва за еталон. Но и в Европа комплектите за т. нар. Real-Time PCR не струват много. Текущата цена на дребно за TaqMan RT-PCR Kit на Norgen Biotek например е 282 евро за 50 броя, или по 5.64 евро на брой.

Разбира се, цената на комплекта за PCR далеч не изчерпва всички разходи на лабораторията по провеждането на изследването. Необходими са и други консумативи - и за самия тест, и за дезинфекция. Трябва да се калкулират разходите за енергия, за труд и допълнителна мотивация на претоварените с работа служители. И, разбира се, трябва да остане печалба и за самата лаборатория, защото тя, естествено, не е благотворителна организация. Въпросът е само дали тази печалба е в рамките на обичайното за легален бизнес, или гони нормите в наркотрафика и нелегалната търговия с оръжие.

МНЕНИЕ В ПОЛЗА НА ВТОРАТА ХИПОТЕЗА изказа тази пролет проф. Тодор Кантарджиев - тогавашният шеф на Националния център по заразни и паразитни болести, който за кратко се сдоби със статут на реалити звезда покрай участието си в Националния оперативен щаб за борба с пандемията. "Цената на тестовете с реактивите и труда трябва да е 20-30 лева, но тя е много по-висока заради голямото търсене. Така се получава, когато медицината е бизнес, или казано на немски - гешефт", заяви Кантарджиев пред БНТ. Никой не се сети да попита професора защо тогава ръководеният от него център, издържан от държавата, упорито таксуваше вземането на PCR тест по 130 лева - доста над цените дори на частните лаборатории. Впрочем за отбелязване е, че НЦЗПБ прави най-различни други тестове по метода Real-Time PCR - примерно за респираторно-синцитиален вирус (RSV), метапневмовирус, аденовируси, бокавируси и така нататък. Цената е средно по 41 лева на тест. Технологията е до голяма степен идентична. 
    
Ето ви и едно изчисление на още по-"официален" източник: самата Световна здравна организация (СЗО). Преди време тя пресметна какво оборудване и консумативи са нужни за извършването на 5000 PCR теста.
Основната част от цената - 95 000 долара - отива за закупуване на самите комплекти за PCR тест (по 19 долара броя, макар че, както споменахме, пазарните цени отдавна са значително по-ниски). Освен това са необходими комплект за вземане на проба, по 1.60 долара парчето, предпазни ръкавици и престилка за лаборанта, етанол за дезинфекция, а също и друго оборудване и консумативи, с които една лаборатория така или иначе разполага, но все пак СЗО ги добавя в сметката на обща цена 2930 долара. Така петте хиляди теста излизат общо 105 762 долара - или по 21.15 долара единият (35 български лева). За отбелязване е, че всички тези калкулации са базирани върху цени в САЩ.

Интересни изводи даде едно бразилско проучване на учени от Федералния университет на Рио Гранде ду Сул, озаглавено Costs of genetic testing и публикувано в списание Genetics and Molecular Biology от юли 2015. Самото изследване е проведено през 2012 и сравнява пълните разходи по провеждането на PCR и други типове тестове. В случая става дума за PCR за други патогени, не за Covid-19, но няма никаква съществена разлика в консумативите и вложения труд.

Проучването е много детайлно и включва като лабораторни консумативи, така и труда на лаборантите, разходи за електричество, вода и телефон, и даже непреки разходи като поддръжка на сградата, почистване, охрана и киберзащита. Не включва единствено цената на самия комплект за PCR. Заключението: при калкулация за 40 проведени PCR теста пълната себестойност на един от тях излиза... 1.58 щатски долара (1.35 eвро по днешния курс).

Разбира се, трябва да се направят няколко уточнения. Цитираните разходи са по цените от 2012, а междувременно инфлацията ги повиши. Разходите за труд също са се променили, а и в някои страни са по-високи от тези в Бразилия (по данни за 2020 например средната почасова надница там е 7.8 евро, докато в България е 9.7 евро). Авторите изрично отбелязват, че част от използваните реактиви са освободени от мита като стоки с научно предназначение. И освен това подчертават, че разбивката е при пълно натоварване на лабораторията. При 30% натоварване цената за PCR тест се увеличава със 180%, пресмятат те.  
 
НО ДОРИ ДА СМЕТНЕМ 500 ПРОЦЕНТА ОТГОРЕ за отразяване на всички тези фактори, разходите по един тест пак си остава в рамките на 6-7 евро. Самият комплект за тестване, както установихме, струва около 5 евро. Да добавим един много щедър марж на печалба от 100%, и пак излиза, че PCR тестът не би трябвало да струва на пациента повече от 24-25 евро. Докато в реалността струва минимум двойно повече (тук нека допълним, че дори и в страните, където тестовете са безплатни за гражданите, като във Франция, те все пак се плащат от здравно-осигурителната система по споменатите твърде завишени цени).

ЕДИН ПОГЛЕД КЪМ СТАТИСТИКАТА
ни подсказва и за какви точно печалби става дума. В България до средата на август са проведени 3 903 521 PCR теста. Ако приемем, че почтената им стойност би била около 25 евро, а реално платената е средно 50 евро, това прави разлика от 97.6 милиона евро (към декември числата са вече съответно 7 349 619 милиона направени теста и 184 млн. евро, б. ред.).

В световен мащаб направените тестове са 3.17 милиарда, а надписаната свръхпечалба на лабораториите е 79 милиарда евро - с десетина процента над Брутния вътрешен продукт на България. На този фон мълчанието на правителства и международни организации е, меко казано, необяснимо.

Европейският съюз и повечето държави в него сметнаха Covid-19 за достатъчно драматична заплаха, за да нарушат основни конституционни човешки права и да наложат ограничителни мерки без аналог в новата история. Но явно не за чак толкова голяма заплаха, че да нарушат правото на безконтролна печалба.


* Статията е публикувана в брой 132 на Bulgaria ON AIR THЕ INFLIGHT MAGAZINE

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


249
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
166
4
 
58
 
! Отговори
Не задавате вие преди 2 години
Има хора, които задаваме въпроси за тези измислени "тестове" още от началото! И при докзана 80% фалшиво-позитивен резултат... не мога да разбера защо изобщо се правят? Като добави и това, че CDC официално обявиха, че този "тест" прихваща всеки грипен вирус, та и тези на настинка.... Трябва да си *** да ходиш и да се тестваш! Време е да се вразомят хората и да спрат да се подчиняват на безумието, което е завладяло обществото! Не на тестовете! Не на сертификатите! Спрете да се тествате!
165
0
 
56
 
! Отговори
Супер статия! Браво! преди 2 години
Всичко написано е така, ама не разбрах как я изчислихте тая средна заплата от 9.7 евро на час за България през 2020?!
164
1
 
85
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Боже, доживяхме една добра и правдива статия в основна медия.. Браво!
163
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
3 500 са положителните тестове за днес. 162 са починали.Както се казва обир посред бял ден.
162
1
 
56
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е то идеята на този вирус не е ли това ,че някои хора продават милиарди ваксини и тестове и печелят теильони,а други биват затваряни и след време ше фалират.Тогава ще дойдат първите и ще купят тези дето са фалирали(рук може да визираме,че ще се купуват цели държави на метър) и това ще доведе до световен контрол на няколко организации над целият свят.То такъв е и планът в Давос ,Швааб даже го е написал още преди години.Дано този пъклен план да се провали
161
1
 
61
 
! Отговори
бг преди 2 години
най-накрая някой да го каже!
160
0
 
52
 
! Отговори
Статистик преди 2 години
Дидо края на август Фазер обявиха чиста печалба "само" $34 млрд при продадени (по техни сведения) малко над два милиарда дози. Т.е. - по $15 чиста печалба от всяка игла. Е, колко е техният марж тогава?
159
3
 
55
 
! Отговори
От с.Герман преди 2 години
Не обиждайте селския ми. И е той е гЕрманец като мен. Комшия и лудичък! Само дето е лакомичък и не може да чете. Това с Мангъров и дипломата му, дори не е разбрал смисъла дори. Че ако вируса се пусне свободно и се защитят само слабите, вируса ще изчезне за месеци. И че при такива вируси стаден имунитет се създава единствено чрез натурално изграден имунитет. И тия вакси не създават такъв. А просто спират създаването му, както и с локдауните. Шашма както и PCRите. И Мангъров бе прав за всичко
158
1
 
62
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И с т.нар. "ваксини" е така - просто узаконена търговия с наркотици. Че и принудителна при това.
157
4
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
CDC в САЩ вече не препоръчват да се прави ПСР тест след изолация защото теста остава фалшиво положителен до 12 седмици. Освен че Ковид е измама, ПСР тестовете също са измама. Така са се оплели в лъжи че няма излизане.
156
3
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Готови са даже да пл ю ят върху медицината, която сами си измислиха само и само да опазят ПСР и зелените сертификати. Щели да намаляват продължителността на карантината, щото в Италия днес имало 98 000 нови случая и така ако я карат, няма да има кой да работи. Затова, вече почват да кандисват на по-малка карантина, важното е непрекъснато да има затворени хора, болни или здрави няма значение.
155
5
 
2
 
! Отговори
До 178 преди 2 години
Не мога да разбера, до вчера ревяхте пее Бойко ?
154
2
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правителства,Централни банки и корпорациите.Това е шайката която ни обира и праща в бедност.Съд и публичен линч за тях.Инфлация,бедност,унищожение...това ни донесоха те!!!
153
22
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това да не е сайт за забавление на Карлуковци?
152
4
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичко е лъжа и измама!САЩ и Бил Гейтс създадоха Ковид 19 и ваксините!Кирчо вярва на баба му Радка Аргирова,лъжкиня каквито са и Цибалаб,това е бизнес,Рамус,също!
151
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ЛаборантаЕ то кво друго да ти дойде на тебе.
150
0
 
3
 
! Отговори
Лаборанта преди 2 години
С кот дойде.
149
0
 
17
 
! Отговори
Лаборанта преди 2 години
Много по-голяма далавера е да си направиш клизма отколкото PCR тест.
148
1
 
4
 
! Отговори
Асан преди 2 години
До АнонименМалийййй бес паре ли ша ги дават апартамененте?
147
4
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И защо така, чак близо две години по-късно се обобщава тази общоизвестна истина? Същото е и с ваксините и с маските. А в големия келепир са включени и правителствата, и медиите.