На ръба на смъртта, в затвора, изчезнали: Какво е да отразяваш COVID в Китай?

128 журналисти и активисти са били арестувани
Обновена: 6 яну 2022 18:46 | 6 яну 2022 18:40, Нели Христова
56
На ръба на смъртта, в затвора, изчезнали: Какво е да отразяваш COVID в Китай?
Снимка: БГНЕС

Чен Кун живее в Индонезия със съпругата и дъщеря си, когато научива от шефа на брат си Мей, че е бил "отведен за разследване" от китайската полиция.

Още тогава той усеща, че това е свързано с уебсайта на брат му - проект за граждански новини, наречен Terminus 2049. От 2018 г. Мей, неговият колега Кай Уей и партньорът на Кай, с фамилия Танг – архивират статии за проблеми, включително #MeToo и правата на мигрантите, които по-късно да публикуват повторно след като са изтрити от строго наблюдаваните и цензурирани онлайн платформи на Китай. Април 2020 г. и през последните няколко месеца Terminus 2049 беше насочена към истории за избухването на COVID-19 и реакцията на правителството.

В интервю за The Guardian от дома си във Франция Чен си спомня, че е предупредил своя срамежлив, но страстен по-малък брат, че създаването на такъв уебсайт не е добра идея. Но тогава, според него най-лошият сценарий е, че Мей ще бъде "поканена да пие чай" - евфемизъм за разпит от службите за сигурност, но не е арестуван.

Вместо това Мей и Кай прекараха почти 16 месеца в ареста. Танг е освободен през май, когато другите двама бяха осъдени на процес, който според Чен е продължил едва 100 минути. Мей и Кай са осъдени на 15 месеца затвор и освободени през август. Мей потенциално все още е под наблюдение.

Групата е в нарастващ списък с журналисти, които са били арестувани и задържани от китайските власти, често без съд, в репресия, която изглежда ескалира по време на пандемията.

През декември доклад на "Репортери без граници" (RSF) описва влошаващ се "кошмар" за журналистите под управлението на Си Дзинпин, като за 128 се знае, че са били зад решетките или са изчезнали. Повече от 70 са уйгурски журналисти, а най-малко 10 души са арестувани за репортажи, свързани с епидемията от COVID-19 и локдауна в Ухан.

Чен казва, че това е знак за това колко чувствителни са и остават китайските власти относно пандемията и нейния произход.

"Сигурен съм, че причината, поради която брат ми беше арестуван, е заради COVID", категоричен е Чен. "Преди ареста му… те нямаха никакви проблеми."

"Война срещу независимата журналистика"

Мей е официално арестуван за "започване на кавги и предизвикване на проблеми" - неясно и повсеместно обвинение, често отправяно срещу дисиденти, активисти и журналисти, които са изпращани в жилищно наблюдение на определено място (RSDL) – все по-използваната форма на тайно и самотно задържане в Китай, където обвиняемият може да бъде задържан до шест месеца и разпитван без обвинение или достъп до адвокати или семейство.

Правозащитната група Safeguard Defenders изчислява, че между 45 000 и 55 000 души са били изпратени в RSDL, включително около 15 000 през 2020 г. Сред тях са Мей, австралийският водещ на CGTN Ченг Лей, журналистката София Хуанг Сюецин и активистът Уан Джианб.

Мей и колегите му от Terminus 2049 са освободени през август, а сега той живее у дома в Китай. Чен все още се застъпва за тези, които са задържани, особено Хуаг, и казва, че нито брат му, нито родителите им са запознати с неговата кампания.

Освен че съобщава за движението #MeToo и протестите в Хонконг – последните, за които тя беше задържана за три месеца през 2019 г. – Хуанг също интервюира Чен и пише за Мей.

"Тя винаги се опитваше да запише историите и преживяванията на много хора като брат ми за защитниците", казва Чен.

Независимият разследваща журналистка не е виждана, откакто тя и Уанг са арестувани през септември
в навечерието на планираното й заминаване да учи в Европа. През октомври на родителите й беше казано, че е била официално арестувана за "подриване на държавната власт".

Също така обект на кампании за правата на човека е Джан Джан, бивш адвокат, превърнал се в граждански репортер, която миналата Коледа беше осъдена на четири години затвор заради 122 видеоклипа, които публикува онлайн и интервюта, които даде пред чуждестранна преса през 14-седмици в Ухан. Тя е в продължителна гладна стачка, която никой от приятелите й или семейството й не могат да  убедят да спре. Джан е близо до смъртта, казва семейството й.

Докато наблюдатели на правата на човека, правни групи и медийни организации твърдят, че тя никога не е трябвало да бъде осъдена на първо място, международна кампания спешно призовава за освобождаването й при всякакви възможни основания, за да спаси живота й.

Фън Бин, който като Джан излъчва репортажи в YouTube от Ухан, не е виждан от ареста си през февруари 2020 г., а Ли Зеху, който излъчва полицейското преследване, което доведе до ареста му приблизително по същото време, беше задържан за два месеца. Чен Киуши, бивш адвокат по правата на човека, превърнал се в граждански журналист, предава ситуацията от болниците в Ухан, интервюирайки семейства, изчезна по същото време и не се появи отново до септември.

През февруари 2020 г. Ченг Лей, водеща на китайската държавна телевизия CGTN, публикува във Facebook, че тя и нейният приятел Хейз Фан, асистент по новините на Bloomberg, неуспешно са лобирали за информация от Ухан. През август Ченг беше задържана и по-късно обвинена в "незаконно предоставяне на държавни тайни в чужбина". Фан беше задържан през декември. И двамата остават в ареста повече от година по-късно.

Седрик Алвиари, директор на бюрото за Източна Азия на RSF, каза, че 128-те задържани журналисти и защитници на свободата на печата са най-големият брой от пет години. Той включва 71 уйгурски журналисти и най-малко 10, които са изправени пред предстояща смърт, ако не бъдат незабавно освободени, според RSF.

Алвиари каза, че репресиите се ръководят от Си, който "обяви война на независимата журналистика" след затягане на контрола върху традиционните медии.

"Всичко, което той и ККП са правили през последните осем години… е да потискат независимите гласове", казва той. "Китайците, като всеки човек на земята, жадуват за информация за това, което се случва около тях."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И у нас само послушковци и пропагандисти отразяват пЛандемията! но идва време за разплата, пичове
36
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Споко, бе. У нас няма опасност за "журналистите". Правят каквото им кажат. Толкова са услужливи и сервилни, че и келнерите надминават. Канят само хора, които да възхваляват вируса и ваксините и ги оставят да леят хвалебствените си слова без да ги прекъсват с досадни въпроси. Как да ги арестуваш такива лакеи? Ми тези журналисти са дар Божи.
35
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В МОЩЕН КОМУНИСТИЧЕСКИ КИТАЙ НЯМА ПЕНСИОННА СИСТЕМА ДО ПРЕДИ НЯКОЛКО ГОДИНИ- ЗАРАЖДА СЕ ЕДВА ПОСЛЕДНИТЕ 3/5 ГОДИНИ- ОТГОВОРНОСТ ЗА ВЪЗРАСТНИТЕ ХОРА СЕ ВМЕНЯВА НА ТЕХНИТЕ ДЕЦА.
34
0
 
2
 
! Отговори
Аййййй.....2022 преди 2 години
Бг комунистите много си обичат Китай.
33
0
 
1
 
! Отговори
Метабърг преди 2 години
Антиутопията ти идва в повече пич. В криза на средната възраст ли си. Дишай, вервай в себе си
32
3
 
3
 
! Отговори
Точен преди 2 години
Китай разгроми ФАЩ в икономиката и сега следват поръчкови антикитайски статии. Китайците си защитават държавата, не са свали-*** правителства на Запада, каквито сме ние 32 г.
31
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
0безпаразитявайте ги тия балкански макаци! С тоя бит и култура не могат да живеят извън резервата за балкански талибани. Не ги пускайте в цивилизацията защото няма да оцелеят. Тук не газим кал до шия, не точим ДДС, и не ръчкаме БМВ дараци по пешеходните патеки
30
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
К0лко к0пейки с глупостите за Австралия бе? Какви концлагери? в умствен локдаун ли си? За последните 2 години само 2 месеца бях ограничен на 10км в Сидней. Няма сертификати вече отдавна. Неважат в Австралия а само на влизане. Вътре никъде не се изискват и нямат стойност вече никъде. В болници и родилни с тест незплатен и маска. Половината ми семейство са неваксинирани. Приятелите ми тук също! Това вече няма никакво значение. Аз по барове и кръчми НЕ ходя. Живеем си живота на макс
29
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква дистопия бе момче, лелувай се, не сме 1984. Отивай да си четеш фентъзи романчета в кръчмата с агрономите. Ти не си живял в цивилизация бе макак. Като диваците на които Колумб обеснявал. Кой ще те пусне извън резервата за балкански талибани? Тук не точим ДДС, не крадем, няма шуробаджанащина, няма съзтезатели с БМВ дараци, не газим кал. Няма да се впише в твоя бит и култура. Все едно Колумб да заведе индианец в цивилизацията. Ми ти няма да оцелееш талибан! По3драви отСидней Аустралия
28
2
 
2
 
! Отговори
Математически поглед преди 2 години
100-200 осъдени, които са нарушили техните закони е нищожно число в сравнение с броя на такива практикуват там тази професия. Те имат друга култура, разбирания и т.н. Това не е новина. Ако се съпоставят наистина цифрите, това е нищо. А и там закона е такъв. Лош закон, но закон, щом милиони го спазват 100-200 не са причина за някакъв кардинален анализ и велики изводи.
27
2
 
1
 
! Отговори
Ухх преди 2 години
Мале тоя от Австралия колко е изнервен. Явно комунистическия режим му идва в повече.
26
1
 
2
 
! Отговори
Рилските Езера преди 2 години
Мали каква дистопия. Стой си в пустинята пич... щом ти харесва.
25
0
 
5
 
! Отговори
Ти не си от Сидней преди 2 години
Ти си селянин от Гара Яна.
24
2
 
2
 
! Отговори
SOS преди 2 години
Китай--комунизъм в действие.
23
0
 
4
 
! Отговори
Славчо от Учиндол преди 2 години
Да, и аз така често се представям за пишещ от Кенъда. Много по-интересно е от това, да си гледаш тапетите в панелната гарсониера. Ха-ха-ха в австрейлия бил хахахаха смех!
22
3
 
6
 
! Отговори
S8 300km/h ластици преди 2 години
Ужас... Пич, коментарите ти звучат отчайващо, като романа 1984-та на Оруел или Химн, на Айн Ранд.. ужас! Тъмна и мрачна комунистическа Аустрейлия, продала свободата си за търговия с Чейна. Сигурно ти е доста гадно там? Абе? Ти за това ли обиждаш хората във форума? Напряга ли те дистопията, в която живееш?
21
4
 
3
 
! Отговори
от.Сидней.Австралия преди 2 години
До Харманлей, независима държава живея Аз. Бизнесклимат- нямам проблем да си движа компанията, регистрирана от 10 години. Ред и законност- ела с някое БМВ дарак да ми правиш ластици по пешеходните патеки, свалят те от колата на момента бе и3мекяр! Равенство и права- имам син паспорт! Гласувам. За теб това е режим и диктатура защото живееш в кенееф и 1 ден няма да оцелеш тук без да те свалят от избушилия дарак БМВ. Сеелски тарикат няма да вирееш тук, има закони и се спазват. Не ти е панелистан!
20
2
 
1
 
! Отговори
Али преди 2 години
В Турция глад и мор молим се за милостиня и самун хляб
19
2
 
4
 
! Отговори
Харманлей, Бългеърия преди 2 години
Сидней, стига си разказвал за този дистопичен свят в който живееш. Ясно ни е, че си длъжен да пишеш хвалебствени слова за режима, но стига си ни натрапвал комунистическата си пропаганда. България е независима държава и ценим свободата си.
18
1
 
2
 
! Отговори
Бойкоооооооооооооо преди 2 години
Чайна майна