Погубиха ли коронавирусът и войната в Украйна глобализацията?

Свързаността между нациите и компаниите вече е обтегната
39
Погубиха ли коронавирусът и войната в Украйна глобализацията?
Снимка: БГНЕС

Глобализацията, която има както привърженици, така и противници, е подложена на изпитание както никога досега след двойния удар на коронавируса и войната, започната от Русия в Украйна, пише Али Бекатю от АФП.

Пандемията вече повдигна въпроси относно зависимостта на света от икономическия модел, който разруши търговските бариери, но направи държавите силно зависими една от друга, тъй като производството беше преместено през десетилетията.

Държавите и компаниите се бореха да се справят с големи затруднения в глобалната верига за доставки.

Войната на Русия в Украйна породи опасения за по-нататъшни прекъсвания, като под заплаха е всичко - от доставките на енергия и автомобилни части до износа на пшеница и храни.

Лари Финк, ръководител на финансовия гигант BlackRock, заяви категорично: "Руската инвазия в Украйна сложи край на глобализацията, която преживяхме през последните три десетилетия. Вече бяхме свидетели на това как свързаността между нациите, компаниите и дори хората се обтегна от двегодишната пандемия", написа Финк в писмо до акционеритена компанията.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън не е съгласна с това.

"Наистина трябва да се противопоставя на прогнозите за край на глобализацията", каза тя в интервю за CNBC.

"Ние сме дълбоко взаимосвързани в световната икономика. Очаквам това да остане, то е нещо, което е донесло ползи на Съединените щати и на много други страни по света", каза Йелън.

Недостигът на хирургически маски в началото на пандемията през 2020 г. се превърна в символ на зависимостта на света от китайските заводи, произвеждащи всякакви стоки.

Конфликтът между Русия и Украйна породи опасения за недостиг на храни в целия свят, тъй като двете воюващи държави са сред основните житници на света.

Войната постави в центъра на вниманието силната зависимост на Европа - и особено на Германия - от доставките на газ от Русия, която сега е подложена на унищожителни санкции.

"Появиха се редица уязвимости, които показват ограниченията на веригите за доставки, разположени на различни места”, заяви бившият генерален директор на Световната търговска организация Паскал Лами пред АФП.
Напрежението в световната търговия накара Европейския съюз, например, да търси "стратегическа автономия" в критични сектори.

Производството на полупроводници - микрочипове, които са жизненоважни за различни индустрии - от видеоигри до автомобили - сега е приоритет за Европа и САЩ.

"Пандемията не доведе до радикални промени по отношение на преместването (връщането на бизнеса от чужбина)", казва Ферди дьо Вил, професор в Института за международни и европейски изследвания в Гент.

"Но този път може да е различно, защото (конфликтът) ще окаже влияние върху начина, по който бизнесът мисли за своите инвестиционни решения, за своите вериги за доставки", каза той.

Сега целта е да се пренасочи стратегическата зависимост към съюзниците, което дьо Вил той нарича "friend-shoring" вместо "off-shoring".

Споразумението между САЩ и ЕС от петък за създаване на работна група, която да откаже Европа от зависимостта ѝ от руските изкопаеми горива, е най-пресният пример за "friend-shoring".

За Паскал Лами това показва, че "няма деглобализация".

Според него „Глобализацията е "животно, което еволюира".

От друга страна глобализацията вече беше изправена пред екзистенциална криза, когато бившият президент на САЩ Доналд Тръмп започна търговска война с Китай през 2018 г., предизвиквайки размяна на наказателни мита.

Неговият наследник Джо Байдън се позова на необходимостта от "купуване на американски стоки" в своя мащабен инвестиционен план за "възстановяване на Америка".

"Ще купуваме американско, за да сме сигурни, че всичко - от палубата на самолетоносача до стоманата на предпазните огради на магистралите - е произведено в Америка", каза той в речта си "За състоянието на съюза".
Една от концепциите, които се появиха през годините на управление на Тръмп, беше "отделянето" - идеята за развързване на икономиките на САЩ и Китай.

Заплахата не е отшумяла, особено след като Китай отказа да осъди нахлуването на Русия в Украйна.
Съединените щати предупредиха, че втората по големина икономика в света ще бъде изправена пред "сериозни последствия", ако окаже материална подкрепа на Русия във войната ѝ в Украйна.

Китай вече има и други спорни въпроси със Запада, като Тайван - самоуправляващата се демокрация, която Пекин се е зарекъл да завземе един ден, ако е необходимо, със сила.

"Засега не е в интерес на Китай да влиза в конкуренция със Запада", казва Сяодун Бао, портфолио мениджър във фирмата Edmond de Rothschild Asset Management.

Но войната в Украйна е шанс за Китай да намали зависимостта си от щатския долар. Вестник Wall Street Journal съобщи, че Пекин води преговори със Саудитска Арабия за закупуване на петрол в юани вместо в долари.
"Китай ще продължи да изгражда основи за бъдещето и развитието си", категоричен беше Бао. /БГНЕС/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бай ти Дън той ще я довърши.
32
0
 
4
 
! Отговори
Някой преди 2 години
Браво Ива. И аз се надявам,, еволюиращото животно,, да умре.
31
1
 
6
 
! Отговори
Бай Иван преди 2 години
Благодарете на ястребчетата демократи и куклите им на конци в Киев ;) !!!
30
0
 
4
 
! Отговори
В. преди 2 години
Що бе нали ще договаряте сега глобално газ и нефт. Ама глобално в рубли, юани
29
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Свързаността между нациите и компаниите " - Каква свързаност между нации и компании? Освен ако не е национална компания, нещо ми се вижда друг смисъл, деот не искам да го пиша тука.
28
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Локални съюзи и коалиции не е глобализъм. Като цяло самата идея е абсурдна, поредната хипи либерастка утопия. Не можеш просто така да заравниш цялото човечество, да изтриеш хилядолетни култури и традиции. Икономическите връзки и взаимноизгодната търговия не е глобализъм, а положение което съществува от зората на първите цивилизации.
27
0
 
7
 
! Отговори
Ива преди 2 години
Според него Глобализацията е "животно, което еволюира".и всяко живтно рано или късно умира... има си природни закони и те не се интересуват от нищо... гладен не се седи... на студено не се седи...
26
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За глобализацията не знам, но определено войната в Украйна погуби корона вируса.
25
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Човеците се изгубиха в купищата нови думи (демокрация, индустриализация, цивилизация, глобализация и т.н. .....ации). А когато затрупаш една майймуна с много задачи и понятия тя се обърква до степен побъркване. Проблемите на глобализацията са проблеми и на демокрацията и цивилизацията изобщо. Човеците са много по-близо до хомоеректус отколкото до разумен и мислещ вид. А когато въоръжиш един хомоеректус с ядрени ракети всичко става въпрос на време .....не дали а кога ще натисне бутона!!
24
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Я ти да видиш.. за първи път да се спомене блекрок в мейнстрийм пропагандна медия...
23
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А дано.. ама надали... Ако все пак Путин е успял да се откъсне от нео-либралните си господари и играе срещу тях заслужава паметник на всяка пряка... но уви.. това няма как да се случи. Путин просто изпълнява следващата стъпка от плана.
22
1
 
7
 
! Отговори
Жиката преди 2 години
Глобализацията е неприемлива ,когато хора от финансовите елити се опитват да налагат на други народи как да живеят.
21
1
 
16
 
! Отговори
ГАДОРЯН преди 2 години
Цялата работа е че славяните стават жертва нахитрите наглосаксонци. Жалко. Много са наивни и добродушни и това им е минус. Инак като воини превъзхождат която и да е раса и нация на планетата.
20
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква корона? Киро вика, че корона нема!
19
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всъщност ситуацията е точно обратната на тази която ни представя този никому неизвестен автор. Глобализацията громи автокрацията която е е най-големия враг на глобализацията. СЗаедно с путинизма ще си замине и антиглобализацията. А че глобализацията набира обороти се вижда от факта че Байдън успя да обедини целия свят срещу антиглобализатора Русия.
18
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Човеците с ядрени оръжия са като майймун с картечница. Няма начин да не дръпне спусъка та да види кво шЪ станИ. Пресен пример ..........Путккин. За малко да натиснИ бутончИтУ...........а и още не е отмонало. Давам до 20-30 години живот на популацията преди да се изтрепат един друг. ГАРАНЦИЯ 100%
17
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глобализацията позволи на богатите да станат супер богати, а бедните обедняха още повече. Все пак благата в света са краен брой и следователно се преразпределят. Не може да станеш по-богат, ако някой не стане по-беден. Сега на САЩ ще им се наложи отново да завъдят промишлено производство, да развият наука, да разберат че борсите не генерират стоки, както и дериватите - храна!
16
2
 
14
 
! Отговори
ХАХА преди 2 години
Глобалите вместо мозък имат глобус..ама полиран до блясък!Нито гънка!Давай Путине,бой по и3вратеняците!Не искам да ме слагат наравно с не гъри ,други раси и да съм безлична маса!Има си народности,националности и т.н!
15
1
 
4
 
! Отговори
Гошо преди 2 години
Погубиха и глобализацията и глобалното затопляне и корона вируса "За народа загуба велика" ,само с едни щастливи кокошки и прави краставици си останахме
14
0
 
8
 
! Отговори
fact преди 2 години
глобализационът го убиха кукловодите!Вече не им се вижда приемливо 9 милярда да са им клиентес и да ги прават все по-богати със всека секунда. щот им цапат въздуха и земята. напочиха масата за клане и унищожение. и се почна! вмироси, война, скоро ше има глад. ура другари!