Яхимов – малкото градче, дало на света долара и... атомната бомба

Но дори и местните не знаят историята си
Обновена: 9 яну 2020 13:53 | 8 яну 2020 21:11, Нели Христова
51
Яхимов – малкото градче, дало на света долара и... атомната бомба
Снимка: Flickr

Американският долар е една от най-разпространените валути в света. Според Международният валутен фонд, 62% от световните финансови запаси са в долари – два пъти повече от тези в евро, японска йена и китайски юан взети заедно. 31 нации или са възприели долара като своя официална валута или са нарекли парите си на него. А сега, той се приема дори в държави като Северна Корея и Сибир.  Ала в малкия чешки град Яхимов не можеш да си купиш нищо с долари.

А това е иронично, тъй като доларът води началото си именно от там

В Яхимов от три години не са стъпвали почти никакви американски туристи. Малкото градче се намира на границата на Чехия с Германия, а в него живеят около 2700 души. В магазините приемат само чешки крони, евро, а понякога и руски рубли. Съвсем наскоро градът бе обявен за световно наследство от ЮНЕСКО.

Можете да прекарате цял ден, разхождайки се из града, който има само една главна улица, разглеждайки изоставените готически и ренесансови сгради и се изкачите по хълма до замъка от 16-ти век, и пак няма да разберете, че мястото, в което доларът не е "стъпвал" от години, е всъщност неговият роден дом. В Яхимов има повече бордеи, отколкото банки.

"Никой друг миньорски град няма такова влияние върху историята, колкото Яхимов, но сме забравили историята си“, казва Майкъл Ърбан, един от авторите на номинацията на града за ЮНЕСКО.

Но преди Яхимов да съществува, онези, които са управлявали гъстите гори, са били вълците.

Когато множеството качества на среброто били открити през 1915 година, граф Хайронимъс Шлик кръстил мястото "Долината на Йоахим“ - на дядото на Исус, покровител на миньорите.

"По онова време Европа беше континент с градове-държави, в които местни владетели се борят за власт. Те са нямали стандартна парична единица, а това е най-ефективният начин управниците да установят контрол. Точно това е направил Шлик“, обяснява историкът Ярослав Очец пред BBC.

На 9 януари 1520 година Бохемският парламент разрешил на Шлик да сече своите монети. На тях той изобразил Йоахим от едната страна и бохемски лъв от другата. Нарекъл ги Йоахимталери, но по-късно те останали просто талери.

В епохата, в която съдържанието на метал било единственото нещо, определящо стойността на монетите, Шлик предприел два разумни хода, за да оцелее валутата му на пазара и да се разпространи.

Първо, той направил така, че монетата му да е и на тежест, и на диаметър, точно толкова колкото е Guldengroschen – монетата, използвана в Централна Европа, което направило по-лесно съседните кралства да я приемат. Но най-важното – той правел повече монети, отколкото света някога е виждал.

Само за 10 години Долината на Йоахим се превърнала от миньорско селце с 1050 души в един от най-големите миньорски центрове в Европа, където живеели близо 18 хил. души, имало 1000 мини за сребро и работели 8000 миньори. До 1533 година Долината на Йоахим бил вторият най-голям град в Бохемия след Прага, а до средата на 16-ти век 12 милиона талери били изсечени там и разпространени из Европа – повече от всяка друга валута на континента.

Е, до 1566 година запасите от злато на долината привършили

Но миньорският град вече бил толкова популярен, че когато Свещената Римска империя решила да създаде стандарт за монетите в кралството си, тя избрала талерите. Нарекла ги Reichsthalers или "талери на империята“.

"В продължение на 300 години държавите по света правели монетите си по образец на талера. Монетата започнала да живее свой собствен живот“, казва Ърбан.

И докато владетелите в Европа правели монетите си по образец на талера, те им давали имена на своите собствени езици. В Дания, Норвегия и Швеция, талера се наричал daler, в Исландия – dalur, в Италия – tallero, в Полша – talar, tàliro в Гърция и tallér в Унгария. Във Франция, монетите носели името jocandale.

Талерът скоро стигнал и до Африка, където бил използван в Кения, Етиопия, Мозамбик и Танзания, а след това стигнал и до Арабския полуостров и Индия, където е използван до началото на 20-ти век.

До 2007 година официалната валута в Словения е tolar, валутата в Самоа е tālā, а румънските и молдовската leu  и българският лев са наречени на лъва, отпечатан върху първия талер преди 500 години.

Но холандският leeuwendaler (лъвски долар), който накратко бил наричан daler, произнасяно именно долар, дал наименованието на американската валута. След първото пристигане в Новия Амстердам на холандските колонии през 17-ти век, монетите бързо се разпространили из 13-те колонии, а търговците бързо започнали да ги наричат "долари“. Доларът се превръща в официална валута на САЩ през 1792 година. А талерът продължава да обикаля света на места като Австралия, Намибия, Сингапур и Фиджи.

Но това не е единствено, за което са допринесли миньорите в Яхимов

Първите монети, които те произвели, били... радиоактивни. В тях се съдържали плутоний и радий. Докато копаели миньорите намирали мистериозна катранено-черна субстанция, която довела до увеличаването на смъртните случаи след заболяване на белите дробове.

След като среброто свършило в мините на Яхимов, те се превърнали в най-апетитното място за добиване на радий. Дори нацистите експериментирали със своя ядрен реактор там. Бащата на атомната бомба Робърт Опенхаймер написал своята теза в богатите на уран шахти на Долината на Йоахим.

Но след като Чехословакия си взела долината от Германия след края на Втората световна война, изгонила цялото население, което говорило немски и я преименувало Яхимов. Тя сключила таен договор с Русия и градът се превърнал в руски ГУЛАГ.

"Така започва един прокълнат период от историята ни. Преди войната хората, които са живели тук, са били много горди от това, че са създали долара. Но когато населението се промени, паметта се изгуби, а мините бяха използвани, за да помогнем на Русия да създаде атомна бомба“, разказва Ърбан.

След като бомбата на Опенхаймер приключва Втората световна война, близо 50 хил. съветски затворници са изпратени в Яхимов между 1949 и 1964 година, за да копаят уран за руския арсенал.

И така двете най-значими неща от историята на модерния свят – доларът и атомната бомба, идват от едно тихо градче

Днес Яхимов още се възстановява от мрачното си минало. Домовете, построени през 19-ти век, с високи нива на уран, бавно се реконструират, за да си върнат предишната слава. А мината, която останала да работи до последно, Svornost, бълва радиоактивна вода, която пък захранва няколко курорта, рекламиращи се с терапия с радио-вода.

Дори местните в Яхимов не знаят, че това е родното място на долара. Никъде из града няма информационни табели или музеи, които да показват това.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сибир - държава, плутоний - в монетите... Предлагам *** да се върне в първи клас, да изкара отново до 11-ти или 12-ти клас, и тогава пак да пробва да напише статия.
31
0
 
5
 
! Отговори
Хронологията куца преди 4 години
"Когато множеството качества на среброто били открити през 1915 година". Годината очевидно е сгрешена. И Guldengroschen очевидно е златен грош. 1000 мини и 8000 работници... Може и така да е било, но е добре да се провери пак. 8 души в цяла мина? И Хайронимъс Шлик е Йеронимус Шлик.Иначе - интересен избор за превод на статия. Но и доста труден и задължаващ.Браво, ***. Развиваш се! ;-)
30
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Прогонването на судетските немци -едно забравено етническо прочистване в Европа.И Меркелова Германия не смее дума да обели за него.
29
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Талери е правилно, защото става въпрос за самите монети като бройка. 12 млн талера е когато се говори за стойност.
28
4
 
2
 
! Отговори
До автора преди 4 години
Атомната бомба,Алберт Айнщайн,САЩ повече няма какво да говоря.
27
1
 
11
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
"...12 милиона талери били изсечени там..."Някой е липсвало в часовете по български език. Как е множествено число в мъжки род на думата "талер" в този случай?И коя е държавата Сибир?
26
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И коя е тази ДЪРЖАВА СИБИР???Явно някой инвалид от образователната ни реформа ви превежда статиите, които копирате от тук и от там.
25
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
31 нации или са възприели долара като своя официална валута или са нарекли парите си на него. А сега, той се приема дори в държави като Северна Корея и Сибир.Защо така?Нали точно тия се топорчат и канят да унищожават долара?
24
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Но след като Чехословакия си взела долината от Германия след края на Втората световна война, изгонила цялото население, което говорило немски и я преименувало Яхимов. Тя сключила таен договор с Русия и градът се превърнал в руски ГУЛАГ.Ето до тук го докарва всеки, който се хване с братска Русия.Случайност?Не мисля!ДА е веднъж, да е дваж, а то си е закон.
23
2
 
15
 
! Отговори
обикновен преди 4 години
И когато златото свършило в сребърните мини Нелито много се изложила! Но какво значение има и двете са ценни метали!
22
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Важното е, че се споменава Мозамбик :) Любимата държава на Гущера или другата му самоличност - СиднеЙ
21
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Когато множеството качества на среброто били открити през 1915 година..."Ъ?Неграмотно написано/преписано.
20
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цялата статия е пълен фейк.Моля проверявайте фактите преди да копи-пействате, защото така само се излагате.Все пак не всички читатели са Еднокнижници.
19
3
 
31
 
! Отговори
шматка преди 4 години
През 1533г в Гърция се ползват акчета.Не знам кой историкар е писал тази статия но е пълна с грешки
18
1
 
28
 
! Отговори
Прочел преди 4 години
Две малки забележки:Статията е открадната от BBC. Открадната е, защото никъде не се дава информация откъде е оригинала. Металът, който са копали е бил сребро, а не злато.
17
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До д-р Исн.. или малка Фукушимма..
16
2
 
71
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Значи в градчето копаели сребро, обаче западнало след като залежите на ЗЛАТО се изчерпали. Авторът чете ли това, което пише или е чукча.
15
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
за сексиндустрията в градчето нищо не каза...
14
1
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По-добре да бях прочел страницата с некролозите отколкото тази простотия.
13
1
 
19
 
! Отговори
Бате Гойко преди 4 години
***, честно- no comment.