На кого принадлежи боршът? Отново скандал за ястието

Украйна иска да се признае за кулинарно наследство
63
На кого принадлежи боршът? Отново скандал за ястието
Снимка: БГНЕС

Тази седмица Украйна обяви началото на процеса на официално признаване на борша като свое национално богатство и включването му в списъците на ЮНЕСКО за културно наследство. Институтът за култура на Украйна нарича борша национално ястие, а министърът на културата Александър Ткаченко благодари на експертите за „лобирането на украинската кухня в глобален мащаб“, съобщава БГНЕС като цитира „Евронюз“.

Междувременно боршът принадлежи към националните кухни на редица народи от Източна Европа и въпросът за принадлежността на това ястие е предизвиквал скандали неведнъж. Миналата година изявление от руското външно министерство предизвика голям резонанс, че боршът е едно от най-известните и любими руски ястия, символ на националната кухня.

Какво е известно за произхода на борша и кой може да претендира за признаване като национално богатство, научихме от историка на кухнята Павел Сюткин.

Споровете за собствеността на борш могат да се обяснят с факта, че ястие с това име се е появило още преди ясното разделяне на много съвременни нации. „Боршът е, разбира се, малко по-старо произведение на кулинарното изкуство“, казва Павел Сюткин. Той обръща внимание на факта, че старият борш е бил напълно различен от съвременната супа с бульон от цвекло. В Домострой в средата на XVI в. думата „борш“ се споменава в контекст, неочакван за днешния читател: събирайте борш близо до оградата, ферментирайте го и го подгответе за зимата.

Става дума за малък храст, чиито листа и стъбла могат да бъдат осолени и ферментирали, казва Сюткин. В Русия, Литва и Полша това растение се използва за приготвяне на напитка от квас – такива препратки се срещат например в средновековните ботанически книги в Германия и Нидерландия.

Квасена напитка е добавена към стария борш, придавайки му характерен кисел вкус, обяснява Сюткин. Според него това се е практикувало не само в Русия, но и на територията на Украйна, където се е използвал цвеклов квас.
Кухненски историк обръща внимание на факта, че боршът не винаги е бил червен, дори ако при приготвянето му е използвано цвекло. Факт е, че до около XV – XVI в цвеклото е било жълто, бяло. То става червено в резултат на селекция.

Съвременният борш има много малко общо със средновековния борш и във всеки регион, където е имало традиция да се приготвя тази супа, той се е превърнал в ястие, много характерно за местната кухня. „Има както полски, така и литовски борш, който абсолютно не е подобен на украинския, дори не е червен, а бял с колбаси.“ В същото време Сюткин критикува концепцията за “руски борш”. Той обръща внимание на факта, че в руската кулинарна литература от XIX век. боршът се появява като “малоруски”, той винаги се отнася за този регион.

Несъмнено Украйна има право да обявява борш като свое национално ястие – сигурен е Сюткин. Той отбелязва, че други ястия, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, имат регионални различия. Но нещо друго е важно – за влизането в списъка на нематериалното наследство на ЮНЕСКО е важна не толкова рецептата, колкото културният компонент.

Като пример, историкът на кухнята държи пикантното корейско зеле кимчи, което е ценно не само заради относително простата му рецепта: „Говорим за цяла културна церемония, когато жените се събират сутрин, обличат се в най-хубавите си рокли, пеят песни, разказват приказки, обработват това зеле, придържат се към церемониала, разработен от векове. А зелето, когато вече е приготвено, се превръща в незаменим атрибут на корейското ястие, заемайки своето място в света. В този смисъл украинският борш вероятно отговаря на всички тези критерии. Всъщност за Украйна това ястие е забележителност, предизвикваща огромно количество както спомени, така и културен резонанс, поради което според мен е добър кандидат за включване в списъка на ЮНЕСКО“.

Може ли Русия да претендира за правото да признае борш като своя собственост? Сюткин отбелязва, че такава практика съществува. Той цитира примера със соколарството, обявено от няколко арабски държави наведнъж като съвместно историческо наследство. В същото време е важно да се разбере, че с цялото разнообразие от подходи към това ястие, „самото име„ борш “казва малко за него“: „Около това има различни рецепти, различна историческа памет, следователно теоретично нищо не пречи на Русия да излезе с инициативата, че боршът е нашето съвместно руско-украинско кулинарно наследство. Но, честно казано, съм доста скептичен относно факта, че това може да бъде доказано на историческа основа “
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още по темата: украйнаюнескоборш
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Все е блудкава помия, няма смисъл да се карат заради това.
29
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тия са като така наречените македонци никога не са били държава, но луната е тяхна.
28
2
 
13
 
! Отговори
1 преди 3 години
Тия нека се карат, аз съм късметлия, че мойто муци, Бог да я поживи, знае рецепта за борш, който прави в летен и зимен вариант. Лятото е постен, без месо и се поднася студен. Зимният е с полутлъсти свински късенца, кисело зеле и малко зелева чорба в бульона+ останалите зеленчукови съставки. Става богата вкусна супа за пофта, мезе за ракия и сгряване, ако навън е фартуна. Пък който булката му не умее да готви-много жалим, байко.
27
7
 
6
 
! Отговори
младеж преди 3 години
какво е това борш?! искрено моля някой на обясни, за пръв път го чувам, без майтап!!
26
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Борш е част от украинската национална кухня, долу БСП-Русия
25
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На тия палячовци украинците даже бавноразвиващия се Байдъм им сменя прокурорите седнали за някакъв си борш да спорят да не говорим, че са създадени преди 100 години от Ленин.
24
3
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
Дреме ми, ни е не го ядем!
23
4
 
10
 
! Отговори
Само да кажа преди 3 години
Борш, за първи път се приготвя в Латвия, от рускини. И е национално ястие на Латвия. Ква украйна кви 5 леа???
22
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пък нашенското народно ядене е бопрррр!
21
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ДарвинНяма за какво да се карат ами взели да се карат за някаква постна цвеклена чорба с вкус на пръст!Божее какви идидоди има по света!------Опитай го по български и няма да мирише на пръст,обелва се,сварява се,нарязва се на резенчета и резенчетата се овалват в лимонов сок,сол на вкус,олио,счукан чесън и така да престои 10-15 минути,после опитай!
20
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Първият борш е създаден през ноември 621 година във Волжска България от maitre-chef на хана, който бил пленен франк на име Етоал Мишлен. Името "борш" е абревиатура на "болгарскоiе рупаш". Оттам го усвояват татарите, които завладяват всички руски княжества, включително Украйна, а оттам - и южните руснаци /днешни украинци/.
19
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименБоршът е полезна супа.Имат и хубави салати с червено цвекло.В Германия също използват червеното цвекло в храната си,в България в миналото - също се е използвало,както и доста други коренополодни и ряпа.
18
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами борша си е руско ястие и не е само с червено цвекло,а и с други зеленчуци,даже може да бъде и с месо,например пиле!Тъй като до ПСВ и началото на 19 век не е съществувала държава Украйна,а това са си руснаци по произход и от Русия,а и поляците,всъщност Варшава е бил руски град,съвсем спокойно могат да го пишат съвместно тяхно ястие,с произход от РусияА Литва е на първо място в света по изчезващо население,благодарение на катастройката,ако това ще успокои хората в България,че не сме първенци
17
9
 
8
 
! Отговори
мазепа преди 3 години
Че боршът е украински, спор няма. Първата писана и стигнала до нас рецепта за борш е от 15век. в Киев. Но московците продължават да крадат от украинската (руска) история.
16
0
 
6
 
! Отговори
Диабло преди 3 години
А ердоган още не се ли е изходил по въпроса, изтрещелия хомовожд и в Армения се оака, но от два дни нещо се е запекъл стария самосвал .!.
15
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
13, не е честно. Ще си налея "Столичная". Ха, Наздраве!
14
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ДарвинТи си ял някакво извращение, а не боршч. Там присъстват месо, зеле, картофи.
13
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Пу, прияде ми се един горещ борш сега"А една водчица с резенче сланинка върху черен хляб и късела краставичка?
12
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На погачата(пита) руските *** все още казват торта. ХА ХА ХА.
11
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Белоруси, Великоруси и Малоруси са един народ и боршът е тяхно национално ястие.