Биткойн за начинаещи "миньори"! Как се стигна до тази лудост?

От първия бум на биткойна има сериозен хор от критици
8 дек 2017 16:45, Бойчо Попов
73
Биткойн за начинаещи "миньори"! Как се стигна до тази лудост?
снимка: Ройтерс

Когато биткойнът навлезе в общественото съзнание през 2013 г., той не би могъл да звучи по-секси: цифровата валута се използва за закупуване на всичко - от наркотици до тарталети. След това възбудата се премести към друг аспект на биткойна, който е по-малко секси: публични онлайн регистри.

За блокчейн - технологията, използвана за проверка и записване на трансакциите, които са в основата на биткойна, се счита, че има сериозната възможност да преформулира глобалната финансова система, а вероятно и други индустрии. Както биткойнът, така и неговата блокверига си спечелиха имитатори, както и привърженици, заедно с много критици, включително Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co, пише в свой анализ Bloomberg.

Как изглежда днес ситуацията

Цената на биткойна се покачи през 2017 г., когато се разрази дебатът дали кибервалутата, чиято обща стойност мина 200 млрд. долара, трябва да се счита за легитимен финансов актив. Той получи огромен тласък, когато CME Group Inc., най-големият борсов оператор в света, заяви, че планира да въведе фючърсни договори, обвързани с цифровата валута, до края на годината. Това би доближило биткойна до мейнстрийма, улеснявайки търговията, без клиентите да се притесняват от директното притежаване на биткойни. Това направи и Square Inc., след като позволи на някои потребители на приложението си Square Cash да го използват, за да купуват криптовалута.

Постепенно биткойнът започна да изглежда почти като традиционна валута в сравнение с новите криптовалути, чийто експлозивен растеж породи предупреждения от регулаторите по цялото земно кълбо.

Повече от 3,5 млрд. долара бяха набрани чрез първични предлагания на криптовалута (Initial Coin Offering, ICO) – новия блокчейн способ за набиране на средства, който наподобява класическото първично публично предлагане (IPO), до средата на ноември. Биткойн общността се събра през ноември, за да отхвърли предложената промяна на софтуера, която заплашваше с разцепление.

В същото време повече от 100 банки работят в рамките на консорциума R3, създаден, за да намери начини да използва блокверигата като децентрализирана книга за проследяване на паричните преводи и други трансакции. Австралийската фондова борса планира да започне да използва блоквериги за обработката на сделки с акции. Блокчейнът също така се тества от търговци на дребно, като Wal-Mart Stores Inc., за гарантиране на безопасността на храните, докато индустриите изследват какви предимства може да има технологията над традиционните бази данни. 

Историята

Виртуалните валути не са нови - онлайн фентъзи игрите отдавна ги използват - но разработването на сигурна цифрова валута без централен емитент привлече вниманието. Загадъчните ръстове и спадове в цената на биткойна от раждането му помогнаха за изграждането на ранна репутация на валутата като инструмент за продажба на наркотици и пране на пари. Историята му включва и арести заради предполагаеми схеми на Понци. Лицето или хората, които са създали системата "биткойн" под псевдонима Сатоши Накамото, решиха проблема, централен за всяка валута - предотвратяване на фалшифицирането - и го направиха, без да разчитат на властта на дадено правителство.

Софтуерът също така разреши едно специфично препятствие за цифровите пари - как да се предотврати възможността потребителите да прекарват една и съща валутна единица два пъти. Идеята, която доведе до пробива, беше блокверига, публично видима, анонимна онлайн книга, която записва всяка отделна сделка. Поддържа се от мрежа от "миньори", чиито компютри извършват изчисленията, като валидират всяка трансакция, което предотвратява двойното похарчване. Миньорите печелят възнаграждение за новоиздадените биткойни. Темпът на създаване е ограничен и няма да бъдат издадени повече от 21 милиона.

От първия бум на биткойна има сериозен хор от критици, които наричат възникването му „балон“ и твърдят, че валутата няма вътрешна стойност. През септември Джейми Даймън от JPMorgan Chase & Co го нарече "измама". Но един месец по-късно неговият главен финансов директор последва конкурентите от Goldman Sachs Group Inc. и Citigroup Inc., изразявайки готовността си да работи с криптовалути.

Предприемачите в тази област казват, че съсредоточаването само върху цената на биткойна е късогледство, защото същинската му стойност е доказателството за концепцията за нов вид платежна система, която не зависи от трети страни, като правителства, големи банки или компании за кредитни карти.

Други твърдят, че привържениците на блокверигата са превъзбудени от нещо, което е просто нов вид база данни. Поддръжниците на етера, втората най-използвана дигитална валута, пък коментират, че блокчейнът зад етера прави много повече, отколкото този на биткойна, който позволява на потребителите да изпращат стойности от един човек на друг. Застъпниците му смятат, че това би могло да бъде универсално достъпна машина за управление на бизнеса, тъй като технологията позволява на хората да предприемат по-сложни действия по споделен и децентрализиран начин.

Едно е ясно - независимо дали биткойнът ще се окаже балон, или не, със сигурност ще влезе в учебниците по икономика и финанси.  

Всичко по горещата тема за биткойните четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


73
Още по темата: биткойникриптовалути
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А стига с тоя апартамент бе, бикоина беше евтин до преди една година, сега е хиляди процента по-скъп, вече е късно за големи инвестиции, освен ако не си акула, но ставаше въпрос, че с малко можеше да направиш страхотни пари ако се беше усетил. Ти и аз не сме се усетили когато беше време, само че ти сега ревеш, че гроздето е кисело, а аз си отчитам недалновидността.
39
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А комунистическият режим беше изтрил от този епизод от българската История, а вместо това издигна най-големия паметник на съвеЦката армия в столицата ни.
38
9
 
11
 
! Отговори
Абе не ми обяснявай преди 6 години
бе не ми обяснявай кое какво е бе ..Дай адрес на който се купуват криптовалутата биткоин по акруалните цени на пазара.Няма такива местс Всичко е една голяма измама навсякъде само продават продават ама няма кой да им изплати и стотинка ...До края на деня ако никой не даде точен и ясен адрес място за изкупуване на криптовалута Биткоин считам измамата за приключила!
37
3
 
5
 
! Отговори
BuyCARDANO преди 6 години
Биткойна от доста време не се смята за начин на разплащане. Блоковете от мрежата са пълни, т.е. транзакциите се извършват бавно, а таксите са солени. Биткойна е начин за складиране на стойност, някои го наричат "интернет злато". Ще си купите ли баничка с кюлчета злато ? Крипто-пазара има над 1300 валути. Тъй като не е регулиран от никоя институция, има доста измами, но също има и доста успешни и легитимни валути. Microsoft, Fujifilm, McAfee са само част от компаниите ползващи крипто платформи
36
1
 
11
 
! Отговори
Пурко преди 6 години
Козъта влетя в курника и счупи всички яйца па аз продадох кравата ,къщата курника и клозета за да купя ийца.Сега ще живея на улицата на къра де...Продавайте докато можете ПУРКОВЦИ .Тази фантазия съмсем скоро ще чини нула лева нула стотинки.Може ли един от вас да даде адрес къде се продават и изплащат биткоини по актуалната им цена.
35
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 39Доларът е пасивно обезпечен от държава която седи зад него. От икономиката й, от армията й и от хората
34
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами факта че е ограничен до 21 милиона означава че няма как да се превърне във валута. Просто няма достатъчно от него. Това е просто продукт, който в крайна сметка има своята стойност в дилари
33
1
 
15
 
! Отговори
Ужас преди 6 години
Не знам до кога ще е тази истерия, но едно ще ви кажа - подкрепям мнението на умни хора, че щом във всеки сайт, форум и тв се говори за това, и всеки бакшиш и фризьорка почнат да "инвестират" в това нещо, то е време или да продавате или не е сега момента да купувате! И винаги играйте с пари, които сте прежалили! Ще има хора, които ще плачат, ще си продават жилищата и ще се питат, какво стана! Много е голям елемента на спекулата и хазарта!
32
8
 
12
 
! Отговори
BuyCARDANO преди 6 години
Aмериканския долар$ не е обезпечен с нищо (т. нар. фиат), т.е. е една хартийка, чиято стойност идва от факта, че правителството на САЩ я приема за основен метод на разплащане, което създава търсене и следователно стойност, като за да се справи с обезценяването централната банка принтира още. Важно е да се отбележи, че физическите пари (банкноти) на тази планета са около 8%. Всичко останало е цифри във финансовите системи. Не е ли тогава долара същата "измислица", но управлявана от банките?
31
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще влезе редом до Понци и Енрон.
30
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пролетта беше 700 и ми се виждаше скъпо, та и аз се отказах. Ако си бях купил само един единствен биткоин, сега щях да имам 15 000+ чиста печалба без да съм си мръднал пръста. Кой друг дава такива пари без усилие? Това е чудо, не знам за 3 дни ли е, но засега е факт.
29
0
 
13
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 6 години
Най-прясното е, че 4 млн. Биткойн - и били блокирани и в обръщение имало не 17млн., а 13млн.Това се твърди от експерт! Имащите биткойни да внимават да не им блокират и запушат главите! Лъжата на 21 век!
28
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дръжте си парите в банките от тип КТБ и като Мартин Петров там е сигурноа биткойна е измама хахаха.
27
6
 
4
 
! Отговори
Биткойна преди 6 години
Това което дава най- голяма стойност на Биткойна е възможността за анонимно разплащане. Това не е балон, това е бъдещето
26
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ами ти губиш като си се отказал. Хората от нищо станаха милионери.
25
0
 
10
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 6 години
Да криптографска защита, ала бала. За това в Южна Корея беше разбита една от най-големите борси за Биткойн.
24
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Биткойна е суровина, която изкуствено се оскъпява чрез начина на добиване - влагаме комп. време за добиване на биткойни. Разходите за съхранение на тази суровина са незначителни тъй като тя няма обем и плътност. Освен това тази суровина може да се придобива чрез независими сделки, чиято сигурност се осигурява чрез блокчайн алгоритми. Днешните компютри са слаби за да разбият криптографската защита на биткойните, но това ще е така за няколко години.
23
2
 
8
 
! Отговори
МaйМyнaтa преди 6 години
Нали това казвам, че монетарната система е остаряла! Но не тази измишльотина ще я замени, не ми се вярва!
22
4
 
17
 
! Отговори
Hafen die Wahrheit преди 6 години
Биткойн е икономически необоснован. Той е бутафорен продукт, в никакъв случай не е ПАРА! За да си купиш евентуално хляб с биткойн, ще се извърши плащане по самата транзакция за сума ПО - ГОЛЯМА от самият хляб. Ето за това Биткойн - а е неприложим. Бутафорен и бутиков продукт (ограничени бройки).
21
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако ти откраднат биткойните как ще си търсиш правата?Когато се изкопаят всички биткойни, дали това няма да отблъсне хората тъй като ако един биткой е $1 000 000, как ще си купиш баничка и боза онлайн?Освен че биткойните са краен брой, което е хубаво, има едино доста неприятно ограничение в броя на транзакциите с биткойни за един ден, дали хората са наясно че това прави биткойните незиползваеми?