ЕС изправен пред стената, доверието бе загубено

Съюзът трябва да диша и с източния, и със западния дроб
17 дек 2017 13:45, Александър Попов
63
ЕС изправен пред стената, доверието бе загубено
Снимка: Reuters, архив

Единството в ЕС трябва да бъде възстановено, защото беше изгубено. Диагнозата е на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и бе изречена 17 дни преди края на отминаващата година. Друг път, когато попитат Юнкер дали е оптимист (за която и да е от европейските кризи), той отговаря, че това ще проличи от аутопсията.

Както самият Юнкер твърди, въпрос на гледна точка е дали Общността тази година постигна успехи, или се придвижи напред по пътя на разединението.

Макар да остана официално единен по повечето ключови въпроси, ЕС отчете трайни разногласия по една от основните политически теми - приема на мигранти. Освен покрай войните в Близкия изток и Африка, тази тема се превърна в оголен нерв и заради настояванията на елита в Германия, че европейската солидарност означава всяка от 28-те държави да приеме поканените от Берлин чужденци.

На европейски терен германските идеи за миграцията бяха подкрепени от въведените от ЕК преди две години задължителни квоти за разселване, но станаха повод в самата Германия наскоро канцлерът Ангела Меркел да изгуби почва под краката си. Новата година ще покаже дали Меркел пак ще управлява и каква тежест ще имат накърнените й позиции. Какъвто и да е отговорът, последните събития върнаха в Бундестага за първи път след края на Втората световна война крайната десница.

Крайнодесните напреднаха и в Австрия, където отново след 17 години влизат в управлението. Последния път, когато това се случи, Австрия бе изолирана от останалите в ЕС за девет месеца, а впоследствие бе приет чл. 7 от договора за ЕС. В близките дни предстои ЕК да реши дали да не приложи този текст за първи път - срещу Полша, заради неспазване на общностното право и все по-голямата самоизолация на Варшава.

Държавите от Вишеградската група (Чехия, Словакия, Полша и Унгария) и Австрия отказват твърдо да приемат повече мигранти, а заради миграционния наплив Шенгенското споразумение все повече съществува на хартия, отколкото в действителността. Днес шест страни от Шенген прилагат гранични проверки и няма изгледи скоро да ги отменят. Изобилстват коментарите, че положението не се влошава допълнително само заради действията на Турция в задържането на пришълците по пътя им към Европа. Въпреки това ЕС реши през ноември да ограничи предприсъединителните фондове за Анкара, а Европейският парламент призова за прекратяване на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС покрай действията на властите в разрез с човешките права.

За следващата година пред ЕС остават задачите да приеме промените в миграционното законодателство, както и списък на "сигурните държави", чиито граждани не подлежат на закрила в Европа. Може би догодина най-после ще бъдат приети и правила за законна миграция, чрез които предварително подбрани чужденци ще могат да идват, за да допринасят с труда си за европейската икономика.

Въпросите, по които ЕС остана единен през тази година, преобладаваха. Сред тях бяха темите за продължаването на санкциите срещу Русия, за въвеждането на още санкции срещу Северна Корея, за запазване на ядреното споразумение с Иран, за решението на близкоизточния въпрос чрез съществуването на две държави, за запазване в Тел Авив на дипломатическото представителство на Общността в Израел.

Според председателя на Европейския съвет Доналд Туск най-ясен израз на единството е обособяването на европейската отбрана - решение за съчетаване на силите в отбранителната област не за да се създава обща войска, а за да може военните бюджети на държавите от ЕС да се употребяват по-добре. В светлината на тези решения НАТО уточни, че Източна Европа няма инфраструктура по изискванията на алианса за бързо разполагане на сили.

Особено силен израз на единството на 27-те бяха досегашните преговори с Лондон по оттеглянето на Великобритания от ЕС. Макар и изкушени да се договарят поотделно с Лондон, всички в ЕС успяха да устоят и да проявят твърдост в преговорите по въпросите как и на каква цена ще настъпи раздялата.

В навечерието на "развода" с Лондон Юнкер обърна лице към Източна Европа с призивите за незабавно приемане на България и Румъния в Шенген, както и за осигуряване на европейска перспектива на страните от Западните Балкани. Европа е от Виго до Варна, от Испания до България, и трябва да диша с двата си дроба - източния и западния, иначе ще се задушим, заяви той в годишното си слово пред ЕП.

В началото на годината председателят на ЕК представи т. нар. Бяла книга за бъдещето на ЕС и остави държавите в Общността да изберат как ще взаимодействат занапред. Европа на няколко скорости или истинска федерация бяха две от петте възможности, разположени в двата края на "ветрилото" от идеи. Каквото и да избере ЕС, изглежда Юнкер няма да бъде там при взимането на решенията, защото обяви оттеглянето си след края на председателския си мандат след година и половина.

Отминаващата 2017 г. изтласка назад сериозните опасения за политически сътресения на континента с изборите в Холандия и Франция. Засега остават големи въпросителни около управлението в Германия, както и за Испания, където упоритите каталунци са в състояние да предизвикат нестабилност и нови крайности.

Каталунската криза постави под въпрос спазването на европейските ценности от самата Европа, но не бе единственото събитие, породило такива съмнения. В Малта, друга държава от ЕС, разследващ журналист бе взривен в автомобила си след публикации срещу местния политически елит. Основателно възникнаха колебания как в ЕС се опазват свободата на словото и свободно волеизявление - ценности, проповядвани и "изнасяни" от ЕС в други държави, понякога и с употребата на (мека) сила.

Макар че тази година ЕС бе такъв, а не по-добър, мнозинството европейци го харесват, показват официални данни. Общо 59 на сто са положително настроените, като от тях 23 на сто са твърди оптимисти. Десетина на сто очакват ЕС да бъде по-демократичен, по-еднороден, като "съединени европейски щати", и да харчи повече за хората. Отхвърлящите европейската политика са едва 14 на сто.

На този фон от 1 януари България поема за първи път председателството на Съвета на ЕС - институцията, в която се подготвят общите решения. Нашата страна ще има възможността на свой ред да бъде "честен посредник", каквато е ролята на председателството. Остава надеждата, че до юли, когато отговорностите ще бъдат поети от Австрия, проблемите няма да се множат, а ще се решават.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"и заради настояванията на елита в Германия, че европейската солидарност означава всяка от 28-те държави да приеме поканените от Берлин чужденци."Ето кой трови атмосферата в съюза.
32
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Магарица.Хубавото на Президента е, че намали визите за т. нар. бежанци, а още по- хубавото е, че има визи за евроатлантически налъми престояли известно време в турска баня.
31
3
 
17
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
В Бг трябва да има военен режим през нЕколко години,щото kрадците се разплождат и става- Ад под небето !
30
9
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За ЕС още преди 17 години съм писал по форумите че е Вавилонска кула която ще се срути с гръм и трясък. Тогава все още едни другари бяха сини посинели и ми нацакаха минуси. Но това не ми попречи да им кажа истината за този ЕС! Дойде времето да ги попитам тези "другари" харесвали им в ЕС? Станаха ли богати и независими? От 10 години са приети в този съюз и какво усетиха от присъединяването им? Уситиха ли го дебелия с котешката глава как им го отпраха? Или се надяват на още по дебел?
29
15
 
14
 
! Отговори
! преди 6 години
Ако имахме кадърни и чести политици, да се замисли човек дали ЕС е единствената алтернатива. Само като се замисля какво стана с КТБ и си представям какво ще стане с България извън ЕС. Не благодаря!
28
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Начело на ЕС трябва да дойде един Сталин или Тръмп и да изправи всички лебарали пред съда в Хага либералите вече ги стяга примката, скоро ще потеглят подир Праляк.
27
19
 
6
 
! Отговори
Европеец преди 6 години
В ЕС честните и кадърните забогатяхме и направихме милиони а крадците и мошениците са зле. При соца крадците и мошениците правеха милиони и ние честните и кадърните бяхме на заплати и нямахме поле за изява. А днес при ЕС мошениците и крадците получиха заслуженото си и са бедни а ние честните и кадърните си правим милионите.
26
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
EVROPA KE SE RAZPADNE
25
11
 
12
 
! Отговори
Европеец преди 6 години
В ЕС честните и кадърните живеем добре, а крадците и мошениците в ЕС си получават заслуженото. Само загубеняците в България живеят зле.
24
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Поддръжниците на ЕС нямат никакви аргументи, с които да защитят убежденията си. Извън ЕС било равнозначно на Евразия... Не знаех, че Швейцария и Норвегия са съюзници на Путин.
23
18
 
10
 
! Отговори
до 23 преди 6 години
първо в европа честните и кадърните живеят добре....но не сме милонери но не е нужно човек да е милионер за да е доволен от живота.прав си , че повечето крадци и мошенници все някога си получават заслуженото(не всички но няма перфектна система) . второ...ти си в България а това не е европа ...заради такива като теб ,така ,че сарказма ти е неуместен .
22
3
 
20
 
! Отговори
до 20 преди 6 години
един от групата...тук на запад всички следват правилата...но не като роби а като ГРАЖДАНИ (роба няма права и не е седвал законите защото те не защитават роба) . благодарение на спазването на законите тук живеем по-добре от теб в България. доколкото знам в швейцария всички спазват законите и то много по-точно от това в европа...и те ли са роби и защо ли повечето нормални хора искат да живеят като в швейцария??
21
14
 
13
 
! Отговори
Заслужил гражданин преди 6 години
Нормално е .... Наближава часът на българското Европредседателство и добре познатите ни *** изпълзяха от дупките и заложиха зад.ници пред амбразурите. Тя и *** се изхвърли да иска "Вот на недоверие", ама Вотът и няма да мине ... А тези дето дежурят пред процепа на амбразурата, по нареждане на Щуката, поне да се наведат още малко подражавайки на патрона си Матросов и да вземат, да се хванат за палците ... !!!
20
15
 
11
 
! Отговори
до 19 преди 6 години
доколкото знам предателите при война се бесят...а в европа е военно положение така , че идеята да бъдат наказани виновниците е добра идея...ееее може и с доживотен. а какво право има америка да се меси в работите на ес и защо има окупационни американски войски,оръжия ,войници в европа ?? колко европейски войника има в америка и каква европейска военна техника има на американска земя???
19
19
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като цяло про-ЕС са две групи. Едните са израстналите при соца по-простовати лелки и чичаци, за които Европата означава тридневни екскурзии до Германия и евтини авточасти. Другата група са образовани в български вузове, полуинтелигентни, но със самочувствие българи, които живеят в чужбина, следват правилата там като роби и са източноевропейския вариант на индийския програмист. И двете само знаят да повтарят европартийната линия като папагали - със соц-закалка. А кадърните са глас в пустиня.
18
13
 
25
 
! Отговори
Обичам експерти преди 6 години
До BG-ГражданинВижте добре този "БГ гражданин", подобно отношение към ЕС могат да имат само онези другари, които в пълна противоположност на пазарните принципи които уж защитават, са увиснали на еврофондовете и цоцат ли цоцат. А еврофондовете се събират от нашите пари, за да хрантутим с тях новите другари.Такава разсипия и крадене на чужди пари не е имало и през социализма!
17
16
 
9
 
! Отговори
до 12 преди 6 години
прав си , че ес ще пребъде НО НЯМА да плати цена която гражданите не желаят !! ако смяташ , че останалите народи са като Българският се лъжеш...изборите в австрия и германия го показват и ако немският елит още упорства то десните ще спечелят 60 % !!! европейците нве трябва да издържаме всякакви навлеци само защото 1000 подкупни европейски политици работят СРЕЩУ европейците !!
16
15
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Долу меркел , не заслужава и главна буква . Никакво приемане на никакви условия от тяхна страна . Излизаме от диктата на ЕС , *** недодялани. Връщаме си границите и митата и индустрията , дето вече я няма , енергетиката и банковия сектор. Че то ние за 500 г турска любов не изчезнахме , а тия европидали за 50 г. ще ни приключат.
15
12
 
29
 
! Отговори
911 преди 6 години
Ако бяхме в средновековието баба ви Меркел отдавна да бяха я изгорили на кладата за кризата с бежанците заляла цяла Европа
14
19
 
11
 
! Отговори
до 10 преди 6 години
от юнкерчо...е как искаш България да се движи с една скорост със западна европе когато вие Българите избирате политици които НЕ ИСКАТ една скорост !! защото това означава да реформират правосъдие,съд,прокуратура,администрация,полиция,образование ,здравеопазване...така затворите ще се напълнят с бивши и настоящи политици,ще има по-малко престъпност и корупция,по-високи заплати...но Българите явно не желаят такъв живот