Книжната двулевка отива в миналото. Защо?

Монетата с лика на Паисий Хилендарски е в обращение от 2 г.
22 дек 2017 07:40, Анисия Иванова
34
Книжната двулевка отива в миналото. Защо?
Архив: БУлфото

Банките пенсионират книжната двулевка. Банкнотите от 2 лв., които внасяме в БНБ, централната банка ни ги връща под формата на монети със същия номинал, обявиха пред "Телеграф" от водещи български кредитни институции.

Новата монета с лика на Паисий Хилендарски бе въведена в обращение преди малко повече от 2 г. - на 7 декември 2015-а.

Историята

Първата банкнота от 2 лева е емитирана през 1916 година. Текстът върху банкнотата гласи "ДВА ЛЕВА СРЕБРО". По това време в България не е имало утвърден сребърен или златен стандарт. По-време на балканската и междусъюзническата война, България постепенно преминава от познатите до този момент сребърни монети към банкнотната емисия. Банкнотната емисия по времето на Първата световна война нараства десетократно. Основната причина за това е необходимостта да бъдат покрити военновременните разходи. Банкнотата продължава да бъде в обращение до 1924 г. През 1920 г. се емитира и по-нова емисия на двулевката, която остава в обращение едва една година повече – до 1925 г.

Дълго време след това двата лева биват под формата на монети. И така чак до 1962 година, когато отново бива емитирана банкнота с номинал 2 лева. Добре позната, на една немалка част от нашите съвременници, банкнотата с изобразената гроздоберачка със сигурност навява известна носталгия. Разбира се, за по-младите читатели банкнотата вероятно не е така добре позната, тъй като тя излиза от обращение преди 21 години, през 1996 година.

Гроздоберачката всъщност се казва Кина Гърбова и е от Сухиндол. През 1960 г., когато Кина е на 16 години, тя и нейни съученици за изпратени на гроздобер. Там е заснета от фотографа Любомир Чаръкчиев, а запечатаният й образ печели първа награда на изложба в ГДР. Тогава БНБ взима решение точно тази снимка да краси гърба на двата лева. Банкнотата с гроздоберачката има и по-късна емисия от 1974г., която по същество обаче по нищо не се различава от първата.

По-нататъшната история на двулевката е добре позната на всички. През 1999г. и по-късно през 2005г. е емитирана банкнотата, която ежедневно използваме и до днес. Образът на банкнотата е на Св. Паисий Хилендарски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
така ще ви подготвят за ?-то, където имаме номинал от 2 единици, ако все още не сте се замислили защо левовите банкноти си приличат на евраците, ами и те затова , да можете бързо и лесно да приготвите точната сума като ви кажат да помогнете на комисар Петров(само че вече в EU- currency)
8
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И защо я премахват ? Аматьорска статия!
7
28
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
След като двулевката бъде сменена с монета, същото ще стане с банкнотите от 10, 20, 50 и дори 100 лв. Един хляб ще струва 70-80 лв.
6
7
 
17
 
! Отговори
ксндбдш преди 6 години
И да започнем плавният преход към хилядите и новата деноминация след тях хахахахахаха
5
5
 
12
 
! Отговори
ТHE Патриот преди 6 години
за двулевката добре а ГЕП кога?
4
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Мдаа, инфлацията чукa на вратата.
3
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Очевидно ще стане както с книжният лев.Ще се изтеглят от обръщение и ще се пускат само монети.Ама авторите я пратиха в миналото.
2
6
 
32
 
! Отговори
ББ преди 6 години
*** Български управници да бяха копирали парите от РУМЪНЦИТЕ перфектни найлонови банкноти без железа явно по-глупави от нас няма
1
2
 
52
 
! Отговори
Stoyan преди 6 години
Е ЗАЩО отива в миналото, така и не се разбра!!!!!!!