Пьонгчанг: Зографски записа рекорд за България в скоковете

Българинът завърши 14-и, златото отиде при германеца Велингер
Обновена: 11 фев 2018 11:26 | 11 фев 2018 07:45, Анисия Иванова
28

Владимир Зографски записа рекордно класиране за България в олимпийскя турнир по ски скокове, след като завърши на 14-о място на малката шанца в Пьонгчанг. Златен медалист стана германецът Андреас Велингер, който изпревари норвежците Йохан Форфанг и Роберт Йохансон.

Зографски направи два много добри скока при доста лошите условия в Република Корея, затруднили състезателите най-вече със силен вятър. В първия си опит българинът се приземи на 101.5 метра, а във втория постигна 108.5 метра. В крайна сметка Зографски завърши състезанието с 226.5 точки и застана временно зад лидера Петер Превц.

С това си постижение Зографски подобри рекорда на Владимир Брейчев, който зае 19-о място на олимпийските игри в Сараево през 1984-а година.

Германецът Андреас Велингер спечели златния медал с 259.3 точки при скокове на 104.5 и 113.5 метра. Форфанг остана със среброто с 250.9 точки при скокове на 106 и 109.5 метра, а Йохансон заслужи 249.7 пункта с опити на 100.5 и 113.5 метра.

Полякът Камил Стох, шампион от Сочи 2014, завърши на четвъртото място. Сребърният медалист Превц пък остана 12-и.