Бременните могат да се уволняват, но...

Европейският съд разреши това да става при колективни съкращения
22 фев 2018 15:45, Екип на Dnes.bg
35
Бременните могат да се уволняват, но...
Снимка: архив, Reuters

Бременни служителки могат да се уволняват, когато работодателят прави колективни съкращения. Това реши Съдът на ЕС, преценявайки, че евродирективата, която забранява уволняването на бременни и жени в майчинство, не важи в изключителни случаи, каквито са колективните уволнения.

Според съда евродирективата допуска националното законодателство да предвиди уволнение на бременни при колективи съкращения, ако като мотив за това не е изтъкнат фактът, че служителката очаква или гледа дете.

Единственото условие към работодателя е той да посочи „основателни причини за уволнението“, както и прекратяването на договора да е допустимо по националното законодателство или пък да е установена практика в страната.

Бременните и майки кърмачки нямат предимство за оставане на работа или за преместване на друга, когато става дума за колективно прекратяване на договори, смятат магистратите.

Съдът от Люксембург се произнася по дело, свързано с испанска фирма, но решението служи за ориентир на националните съдилища във всички европейски членки, ако към тях бъде отнесена подобна жалба.

Магистратите смятат, че когато работодателят прави колективни съкращения на персонал, това е изключително обстоятелство, което може да се отнесе и към бъдещите майки.

Съдът тълкува, че макар че по въпроса за закрилата на бременните жени има цяла европейска директива, националните закони могат да се направят така, че да позволят на работодателите да ги уволняват, само посочвайки, че правят масови съкращения на персонала си. Те трябва да посочат критериите, по които е направен подборът на тези служители, чиито договори ще бъдат прекратени и тези, които ще останат. Това задължение се отнася както за бременните, така и за останалите подлежащи на уволнения.

Излагането на причините за съкращенията трябва да е писмено, а като възможни мотиви могат да се посочат икономически, технически, организационни или производствени причини, посочва Европейският съд.

Когато обаче се установи, че бременна жена е уволнена неоснователно, то работодателят не само трябва да я върне на работа, но й дължи и неполучените поради уволнението заплати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още по темата: уволнениеЕСбременни
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
4
 
22
 
! Отговори
Пепи Държавата преди 6 години
До Анонимен 4Ааа, недей да търсиш държавата. Нали на вас от бизнеса, държавата все ви пречи. Още малко ще поискате държавата да плаща заплатите на служителите ви.
5
6
 
36
 
! Отговори
мъж преди 6 години
В България образованите, интелигентни и амбициозни жени раждат на пук на държавата.
4
25
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Защо не се поставите на мястото на работодателя? Не всички са Пеевски или имат 1000 служители. ОК, говорим за закрила на бременните, но то няма как да е изцяло за сметка на работодателя. Държавата да влиза в тази роля.
3
4
 
30
 
! Отговори
What? преди 6 години
Тоест колективно могат да уволнят всички бременни. Супер.....
2
4
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бременнете трябва да се ползват от някаква защита. Естествено ако някой го е грижа дали работещите бели жени ще раждат деца , или ще се плодят само безработни и забулени индианци.
1
6
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това вече какво е? Само богатите да имат право а другите не? Съгласни ли сте с това?