Русия на Путин: От развалина до възраждаща се свръхсила

Той трябва да гарантира, че страната му може да го надживее
12 мар 2018 22:04, Елка Василева
331
Русия на Путин: От развалина до възраждаща се свръхсила
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Владимир Путин и неговата Русия днес изглеждат по-непобедими от когато и да било през 18-те му години на власт.

Откакто Путин се яви последния път на избори през 2012 г., руснаците нахлуха в Украйна, присъединиха Крим, засипаха с бомби Сирия, бяха обвинени в намеса в президентските избори в САЩ и заявиха, че имат страховит нов ядрен арсенал.

"Никой не ни слушаше. Послушайте ни сега", каза той по-рано този месец, хвалейки се с тези оръжия.

Путин отново ще бъде преизбран за президент с категорична победа на 18 март. Така че защо въобще си прави труда да произвежда избори?

Той презира демокрацията като объркана и опасна, но жадува за легитимността, която дават изборите. Нуждае се от ясно доказателство, че руснаците имат нужда от него и от виждането му за велика сила повече, отколкото от тревогите им за свободите, които потиска, ширещата се корупция, която не е премахнал, санкциите, които е предизвикал с действията си в Крим и Украйна, пише Асошиейтед прес.

"Всеки автократ иска любов", каза анализаторът Андрей Колесников от московския център "Карнеги", а Путин получава тази любов "от голямата подкрепа на изборите".

Путин, който се очаква да спечели около 80 процента от гласовете, още повече ще затвърди властта си в Русия - нещо като цар с демократично лустро.

През 14-те си години като президент и 4-те години като министър-председател на най-голямата страна в света Путин промени образа на Русия на световната сцена, укрепи властта над нейната политика и икономика и прати в затвора противници. Той предложи убежище на Едуард Сноудън, потуши екстремизма в отдавна размирната Чечения, беше домакин на изключително скъпи Олимпийски игри и спечели правото да организира Световното първенство по футбол тази година.

Сега той е на 65 години и не планира да се оттегли скоро.

За 19-годишната студентка по история на изкуството Мария Погодина "Путин е целият й съзнателен живот и затова е ясно, че има много за какво да бъде благодарна".
Все пак Погодина е разтревожена от някои негови политики. Тя се готви да гласува и се надява да види постепенна промяна.

"Не говоря за революция, в никакъв случай", каза момичето, обобщавайки позицията на много руснаци от всички възрасти. "Надявам се и вярвам, че това няма да се случи и че можем да избегнем граждански конфликт."

Изборите ще потвърдят довода на Путин, че за да се подобри животът в Русия, страната има нужда повече от приемственост, отколкото от драстична промяна, независими медии, политическа опозиция, активизъм за защита на околната среда или права за хомосексуалистите и другите малцинства.

Русия ще продължи да е несъразмерно зависима от цените на петрола, а нейното 144-милионно население ще остане по-бедно, отколкото би трябвало, и мнозина ще останат убедени, че светът иска да им навреди.

Най-важната мисия на Путин през следващите шест години ще бъде разработването на план за това какво ще се случи, когато през 2024 г. изтече следващият му мандат: ще определи ли той приятелски настроен наследник или ще измисли схема, която да му позволи да продължи да държи юздите?

Днешният всесилен Путин почти не прилича на човека, който направи първите си колебливи стъпки като президент в началото на новото хилядолетие.

Путин, който беше изстрелян във властта след изненадващото оттегляне на Борис Елцин от президентския пост, влезе в новия си кабинет на 31 декември 1999 г., поемайки товар, който изглеждаше твърде тежък за него. Заради скромното си минало в КГБ той изглеждаше хитър, а много руснаци го смятаха просто за марионетка на олигарсите, които тогава дърпаха конците на Кремъл.

Русия още не беше излязла от смутните времена след разпадането на Съветския съюз. Поръчковите убийства преобладаваха в медийните заглавия, армията й не можеше да си позволи чорапи за войниците, а бюджетът й все още беше зависим от чуждестранни заеми.

Осемнайсет години по-късно приятелите на Путин управляват икономиката, а руската армия се възражда.

Цяло поколение не познава Русия без Владимир Владимирович Путин начело. А все повече лидери, сред които американският президент Доналд Тръмп, подражават на неговия националистически, обсаден манталитет.

Решителните някога руски медии са се умълчали. Кремълската пропаганда днес има световна публика чрез влиятелните мрежи РТ и "Спутник".

Все пак, макар външно да изглежда неуязвим, Путин има причини да се тревожи.
Кремъл се нахвърля срещу провежданите напоследък разследвания за корупция от опозиционния лидер Алексей Навални, страхувайки се, че те могат да предизвикат обществени вълнения. А битката за наследяване заплашва да предизвика вредни разцепления в близкото обкръжение на Путин.

Междувременно разочарованите младежи в Русия може да се обърнат срещу него. Някои се присъединяват към протестите на Навални; други просто няма да си направят труда да гласуват, тихомълком подкопавайки властта му.

В момент, когато Путин се сблъсква с предизвикателства у дома, очаквайте още тупане в гърдите от страна на Русия в чужбина.

"За него международната среда преди всичко е инструмент за управляване на тези вътрешни предизвикателства", каза директорът на института "Кенан" във Вашингтон Матю Роджански. "Той може да обяви нещо от рода на намесата в Сирия или нещо в постсъветското пространство."

А след като отново бъде избран, Путин вероятно ще продължи отношенията със САЩ на Тръмп в стила на Студената война.

Русия смята, че разследването за предполагаема намеса в изборите в САЩ е скалъпено, но също така го възприема като знак, че Русия отново е значима и че американците са обсебени от мисълта да я отслабят на всяка цена.

"Отнасят ли се САЩ към Русия като към равна? Приемат ли Русия сериозно? Това е изключително важно мерило" за руснаците, каза Роджански. "Те не се съизмерват с Китай."

Откакто водещ американски дипломат беше записан да дава указания на украински опозиционни фигури, руснаците са убедени, че Вашингтон е предизвикал конфликта в Украйна, като се е намесил в задния двор на Русия, и че Америка носи отговорност за последвалите боеве. Те са отнели живота на хиляди хора, а конфликтът остава нерешен.

Присъединяването на Крим от Русия накара САЩ и Европейският съюз да наложат санкции, което значително повиши популярността на Путин.

Крим е представян като най-голямата победа на Русия в епохата на Путин - възстановяване на могъществото и поправяне на историческите неправди. За да е ясно посланието в Русия, изборите на 18 март се произвеждат на четвъртата годишнина от анексирането.

Последния път, когато Путин се изправи пред избирателите, победата му също беше сигурна, но позициите му бяха по-нестабилни. Движение, оглавявано от Навални, беше изкарало много хора по улиците на Москва и други големи градове, а образованата средна класа беше ядосана от назадничавите възгледи на Путин.

Оттогава Навални многократно беше арестуван и не му е позволено да се кандидатира за президент заради присъди, смятани за политически мотивирани. Други опозиционни фигури също са извадени от строя - като някогашния милиардер Михаил Ходорковски, който прекара 10 години в затвора заради обвинения в данъчни измами, смятани за наказание за политически амбиции. Сега той живее в чужбина.

Междувременно проблемите на Русия продължават.

Путин почти не си дава труд да води кампания. Когато го прави, обещава по-светло бъдеще, косвено признавайки, че настоящето не е бляскаво.

Обещава по-високи заплати и пенсии - около 20 милиона руснаци сега живеят под официалния праг на бедността, който е 180 долара на месец. Иска по-добро здравеопазване, за да увеличи продължителността на живота от 73 години - тя е с няколко години под европейските нива. Неотдавнашните неуспехи при космически изстрелвания привличат вниманието към проблемите с изпитващата трудности авиокосмическа промишленост, която някога беше голямата съветска гордост, и той иска Русия да навакса в роботиката и изкуствения интелект.

"Меко казано, Путин ще има доста работа през следващия си мандат", каза Колесников.

Най-вече, трябва да гарантира, че страната му може да го надживее.

Политологът Дмитрий Орешкин попита: "Рано или късно Путин няма да го има, а тогава какво ще правим с Русия?"
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


331
Още по темата: Владимир ПутинРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
135
2
 
2
 
! Отговори
Свободният преди 6 години
196 Слаб си , не знаеш нищо от историята
134
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Той презира демокрацията като объркана и опасна, но жадува за легитимността, която дават изборите..с това всичко е казано!въпрос на време е да го намразят !
133
3
 
8
 
! Отговори
Свободният преди 6 години
193 Гътнаха се защото Щатите помогнаха на Русия иначе тя се беше гътнала само за 3 месеца .
132
7
 
12
 
! Отговори
ХАХАХАХАХАА преди 6 години
До СвободниятТОВА ВЕЧЕ СЪМ ГО ЧУЛ ОТ ЕДИН АДОЛФЧО И ЕДИН ГЬОБЕЛСЧО--ЗА РУСКИЯ КОЛОС НА ГЛИНЕНИ КРАКА--И ДВАМКАТА СЕ ГЪТНАХА ,А РУСИЯ СТАВА ОТ ВЕЛИКА ПО-ВЕЛИКА!!!
131
7
 
14
 
! Отговори
Свободният преди 6 години
Русия военен колос на глинени икономически крака . Всяка война се печели с икономика , справка ВСВ и Американската икономика
130
10
 
12
 
! Отговори
крим не е руски преди 6 години
От развалина до възраждаща се свръхсила" такава свръх сила че да им се смееш..ха.ха На Русия щели да сменят името . Двоумят се между "Титаник" и" Куркс 411"..ха.ха
129
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Има ли у нас демокрация - народът ли си избира управника или управниците се избират с диктатура над народа?
128
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
От 144 милиона руснаци 20 живеят с под 350 лева на месец. От 7 милионна България, 3 милиона живеят с по-малко от 350 на месец. Това ли ви е европейското развитие бе? По-зле сме от руснаците, истината лъсва въпреки цензурата. А по корупция също ги бием, почти няма конкурс за каквото и да е който да не е нагласен.
127
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
не на русия да на турциявчера ердоган си поиска кърджали днеска соросоидната джендерска гербераска клика ни занимава с путинта да не чуваме и да знаем какво става и от сутринта са на барикадата тролчетата на банкянското ***
126
21
 
12
 
! Отговори
ИСТОРИЯ преди 6 години
По време на руско комунистическо робство в България имаше руска армия. Бяхме окупирани. Над 2 милиона българи са убити само за 45 години. Отнето е имущество на всички българи.
125
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Путин велик. Кой е президента на Бьлгария някой знае ли ?
124
21
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
русия е пред неминуем разпад
123
30
 
18
 
! Отговори
ИСТОРИЯ преди 6 години
През 1878 година Русия прави опит да ни пороби. Благодарение на Турция и Европа сме свободни. От 1944 до 1989 година сме под руско комунистическо робство. България е обрана а над 2 милиона български са убити. Има огромна безработица. Хората нямат жилища. Благодарение на Турция, САЩ и Европа сме свободни. НЕ НА РУСИЯ
122
18
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Егати и свръхсилата като заплатите и пенсиите са по-ниски дори и от българските. Средна продължителност на живота на мъжете под 60 години.8 милиона наркомани,1 милион болни от СПИН, а алкохолиците са десетки милиони.И да бомбят цивилно население нямат равни, ама като се срещнат с американската армия и пращат ковчезите в Русия.
121
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Всичко щеше да е много добре ако руския народ се хранеше с его и самочувствие.
120
15
 
13
 
! Отговори
ИСТОРИЯ преди 6 години
За 45 години руско комунистическо робство в България беше Ад. България намаля с над милион. Безследно изчезнали и унищожени. Нека смело кажем НЕ НА РУСИЯ РУСИЯ ***
119
10
 
12
 
! Отговори
Порядок преди 6 години
Руснаците още не са дорасли за демокрация. Факт. Може да гладуват, но за тях е важно Бащицата да изглежда страшен пред чужденците и да ги плаши с ядрено и хиперзвуково оръжие. Водка щом има, все в порядке.
118
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
България е по велика от Русия.Дали сме им писменост.И много руснаци избират България като по добро място за живот.
117
8
 
15
 
! Отговори
Светов. ред 2018 преди 6 години
На въпрос: за червения бутон и ядреното оръжие.Путин отговори: "Първо трябва да се убедим за изстрелване, траектория и цел.Ако някой цели унищожаването на Русия, ние ще отговорим, само и единствено при нападение - за какво ми е свят, ако в него я няма Русия? САЩ прие употребата на превантивен удар в Доктрината си, САЩ е единствената д-ва употребила атомно оръжие."За какво ми е свят, в който я няма България? 30 год БГ и народът са унищожавани.Кой БГ политик защити БГ и народът й? Кой?
116
19
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И все пак най-демократичният президент до сега(доколкото може да е в руската шир) си остава Борис Елцин. Русия при неговото управление все пак беше различна, нямаше репресии на опозиционери, нямаше и други неща в Англия.