Експлоатират ли западните компании източноевропейците?

В тезата на националистите има малко истина, показва анализ
25 май 2018 10:10, Бойчо Попов
54
Експлоатират ли западните компании източноевропейците?
снимка: Pixabay

Това е популярен патос, който обединява популистите - от Будапеща до Варшава: Западните компании, които инвестираха в Източна Европа след падането на комунизма, експлоатират източноевропейците.

„След падането на комунизма ние отворихме вратите си за чуждестранните инвеститори. Ние практически раздадохме нашите компании, защото нямаше друг начин. Оттогава западните компании спечелиха много пари в Полша и ги оттеглиха от страната. Следователно не трябва да сме благодарни за получената структурна помощ от ЕС. Западът се възползва от факта, че Полша и други страни от Източна и Централна Европа се присъединиха към ЕС“. Твърдението е на зам.-министъра на външните работи на Полша Марек Магиеровски, но далеч не само той мисли така.

Политикът, разбира се, представлява линията на национално-консервативната полска управляваща партия PiS. След встъпването си във власт преди около две години тя не само подклажда настроенията срещу предполагаемата експлоатация от чуждестранни корпорации, тя също е в сериозен конфликт с Европейската комисия поради спорните съдебни реформи. Магиеровски говори от името на много поляци и други източноевропейци. Да бъдеш експлоатиран от западните корпорации е един от популярните митове в региона. Той напоследък играе важна роля и в чешката предизборна кампания.

А сега и френският икономист Томас Пикети също поде истерията. Наскоро той написа в блога си материал за новия разлом между Източна и Западна Европа и представи почти същите аргументи като Магиеровски. Той разкритикува факта, че западноевропейските компании ежегодно генерират по-високи печалби от източноевропейски страни членки на Европейския съюз (ЕС), отколкото страните от Източна Европа получават в края на краищата от трансферите си от ЕС. Непознатият съюз между левичар икономист и националните консервативни кръгове веднага намери широк отзвук в Източна и Централна Европа.

Дали това е просто един образ на врага, в който се срещат десни националистически политици и леви критици на глобализацията, или има нещо вярно в тези твърдения? Възможно ли е източноевропейските икономики да са се възползвали твърде малко от възхода? Дали инвестициите в крайна сметка са бизнес с негативен ефект за източноевропейците? Въпроси, на които журналистът Матиас Бенс посвети малка поредица в швейцарския NZZ. Има ли нещо вярно в укора, че западните компании експлоатират източно и централноевропейците? Но текстът е само прелюдия към още три статии, които са не по-малко ценни за четене и в цялостната компактна, богата на факти и изчерпателна картина.

Става дума за репортаж от един завод на Mercedes в Унгария, за интервю с чешкия изследовател на промените Ян Свейнер за „Желязната завеса със заплатите“ и за репортаж от фабрика на Škoda в чешкия град Млада Болеслав, където чешките служители и днес получават в пъти по-малко, отколкото тези в дъщерните заводи на VW в Германия.

Колко чувствителна е напоследък темата стана ясно и от т. нар. „Криза Nutella”, когато в цяла Източна Европа, но също така и в България, се разрази бурна дискусия за двете класи общество по отношение на качеството и цените на хранителните стоки.

Дали обвиненията за експлоатация са верно? Дали западните компании действително смучат ужасяващи печалби от Полша и други страни от Източна Централна Европа? Ако случаят е такъв, то развитието на Източна и Централна Европа след падането на Желязната завеса е в съвсем различна светлина. Тогава хората биха могли да твърдят, че нямат толкова много похвални икономически успехи, защото голяма част от добавената стойност отива в чужбина.

За да се изясни ситуацията, трябва да се предприеме икономическо търсене на улики, които проникват дълбоко в механизмите на международната икономическа дейност. Това проучване започва с общи данни за националните икономики. Там така наречените първичните доходи по текущата сметка измерват колко от приходите от работа изтичат в чужбина или се натрупват от чужбина. Тези цифри изглежда подкрепят тезата на Магиеровски и другите критици. Нето Полша "загуби" през последните години много пари, а именно около 3% от икономическата продукция.

Зад този баланс се крият входящите и изходящите потоци. Ако погледнем само изходящите потоци, може да се разкрие, че чуждестранни компании, например, са генерирали 99 млрд. злоти (около 24 млрд. евро) печалба и лихва от инвестициите си в Полша през 2016 г. Политиците от управляващата партия PiS, както и Пикети, сблъскват тази цифра с факта, че Полша получава от ЕС след приспадане на своя собствен принос помощ от „едва“ около 30 млрд. злоти. (7 млрд. евро) годишно. Подобна статистика се представя и в другите държави от вишеградската четворка. Малко по-ниски от този в Полша са нетните изходящи потоци в Словакия – те възлизат на 2% от икономическата продукция годишно, докато чехите отчитат най-голямата "загуба" от 6%.

В този момент може да се разбере недоволството на поляците и другите източноевропейци. Но дали паричните потоци на такова ниво са „неприлично високи“? Търсенето на доказателства за тезата продължава. И води до три прозрения.

Първо, може да е изненадващо, че парите често въобще не напускат засегнатите страни. Според официалната статистика чуждестранните компании реинвестират около половината от печалбите си в Полша. Следователно парите са само статистически в чужбина - защото реинвестираната печалба принадлежи на чуждестранни компании. Всъщност те продуктивно влагат тези средства в страната, като подкрепят растежа и заетостта. В това отношение обвинението за експлоатация вече не е толкова убедително.

Продължението на материала четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
...Основното разделение в системата е между имащи и нямащи власт, а властта се придобива с капитал и експлоатация на хора.
30
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Напишете сега и за бг работодателите какво представляват. Мнозинството могат да правят пари само ако са близки до властта.
29
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 24Германия инвестира в България-> България произвежда -> Парите отиват в централата на компанията в Германия-> Централата дава малка част от тези пари на завода в България (заплати, машини, поддръжка, други) -> Завода в България плаща данъци върху това което е генерирал като печалба (което е нищожно) -> Централата в Германия плаща данъзи в Гемания -> България тегли заем от Германия и после го връща!Ето как България е поставена в позицията на зависимост от Германия!
28
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Няма как да съществува такава, при наличие на абсолютното право на всеки да прави свободни избори, тоест сам да направлява живота си"Имаш избор веднъж на няколко години да избираш измежду партии удобни на статуквото, а след това "те" имат пълната свобода да правят управленски решения и политики, без да те питат за каквото и да е. Имаш избор на работния пазар да избереш кой да те експлоатира, но след това пак си роб и трябва да се подчиняваш на заповеди.
27
7
 
12
 
! Отговори
Коняр МакГредър преди 5 години
"Да но без западните инвестиции, източноевропейските икономики, щяха да колабират многократно."Точно това съвсем не е така, западните "инвестиции" доопоскаха каквото беше останало СЛЕД колапса. Кажи кое предприятие не затриха и изнесоха за скрап, УМИШЛЕНО плащайки на политици да се заличи всяка възможна бъдеща конкуренция. Доколкото знам е имало и ЗАБРАНИ западни банки да отпускат заеми за изграждане на каквито и да е производствени мощности на изток.
26
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
24 - Браво !
25
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Коняр МакГредърДа вярвам си, защото това е реалността, а твоето са брътвежи на един неудачник, който би заменил свободата си, защото не знае какво да прави с нея, срещу това да види онези които се справят, развиват и растат в своето собствено окаяно положение. И не съм писал за политически избори, а за свободата да избираш какво да правиш с живота си, но дори там правото ти избор е в много пъти нахвърля три кандидатури.
24
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да но без западните инвестиции, източноевропейските икономики, щяха да колабират многократно. Да се сърдиш, че някой е инвестирал и след това реализираш печалба е меко казано признак за много нисък интелект. Ако искаш силна, жизнена и растяща икономика, дръж на далеч политиците, особено изгладнелите популисти.
23
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 18Хе Овен с "У", те тези дето знаят да пишат са тези дето са учили през комунизма, сегашните праскат на латиница, че е по - лесно "У-ен".
22
4
 
14
 
! Отговори
Коняр МакГредър преди 5 години
"Няма как да съществува такава, при наличие на абсолютното право на всеки да прави свободни избори, тоест сам да направлява живота си."Ти като го пишеш това, вярваш ли си? Колкото можем да избираме по време на избори, толкова можем да избираме и по принцип в тази система. Сложили трима - терорист, масов убиец и изнасилвач. Избирай де. Каквото и да правиш, ти го вършиш в РАМКИТЕ на системата. А тя е изначално конструирана да те дере. Някои са по одрани, но накрая на всеки му липсва козина.
21
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
7 - На кое ? То останаха ама и халета и дупки. Ако ок някъде има нещо святнони то е от чужбина, онези ще си го вземат, защото е тяхно.
20
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
16 - Идентични ? Че в България средно взимат еднва-едва 2800 лева на месец. Извинявай, ама на повечето места се взима по 12-13000 лева...
19
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Разбира се - вижте качеството на източно европейска компания и на западна такава ....Който има мозък, си създава бизнеса на запад, не тук.
18
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма да се научат! *** комунисти!
17
3
 
10
 
! Отговори
Ерген преди 5 години
До 6 Научете се да пишете бе! ЕВТИН , А НЕ ЕФТИН
16
22
 
8
 
! Отговори
Me преди 5 години
Ауу, лошите капиталисти как експлоатират горкия пролетариат. Да му се доповръща на човек.Ами, нешо за пазар на труда никой не споменава.Ето, заплатите в ИТ сферата са почти идентични с тези на запад. Присто, пазара е такъв. Няма как, изкуствено да се повишат заплатите. Ако ги дигнат на чистсчката в мерцедес до 2000?, тогава чистачките в чешкия парламент и те трябва да взимат поне толкова, нали е същия труд. Това е абсолютен популизъм, Ленински стил.
15
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 7Рано или късно...Пак,ще има национализация!Аха, искам да видя как ще национализирате Лукойл.
14
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Експлоатацията е част от типичения комунистически арсенал от демагогия. Каква екплотация може да има в едно демократично общество в условията на пазарна икономика? Няма как да съществува такава, при наличие на абсолютното право на всеки да прави свободни избори, тоест сам да направлява живота си. Напротив експлоатацията е неразделна част от всяка тоталитарна система, а комунизма непременно води до нея - тежка диктатура и тотален контрол над обществото и процесите вътре в него.
13
0
 
5
 
! Отговори
Клара преди 5 години
А, не бе!
12
24
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Национализацията е начин мързеливите бедняци да се почувстват богати. То само с чувството си остават ама нейсе:))) Простия българин ще си е бедн винаги! Злобен, завистлив и мързелив