ЕС скъсява патента на лекарствата, ако са за износ

Производителите на генерици ще печелят до ?1 млрд. повече годишно
28 май 2018 20:00, Екип на Dnes.bg
6
ЕС скъсява патента на лекарствата, ако са за износ
Снимка: Pixabay

Европейската комисия предложи намаляването на патентните срокове на новите лекарства, в които те могат да се произвеждат единствено от създателите си.

Мярката ще помогне на износителите на генерични медикаменти, като ще увеличи приходите им с между 600 и 1 млрд. евро годишно.

Става дума за отпадане на т. нар. сертификати за допълнителна закрила, които позволяват на притежателя на патента да държи правата за производство в продължение на още 5 години след неговото изтичане.

Брюксел предлага производителите на генерични и биоподобни лекарства да могат да правят медикамента по време на 5-те години, ако го изнасят извън ЕС и не го продават на вътрешния пазар под своята марка.

Сертификатът за закрила беше въведен през 1992 г., за да насърчи разработването на нови медикаменти, но сега Европейската комисия смята, че ползите от него са по-малко от вредите.

Износът на нови лекарства ще може да става само в страни, където защитата на патента му е изтекла или никога не е съществувала.

Еврокомисията смята, че по този начин ще увеличи дела на европейската фармацевтика в световен мащаб и ще развърже ръцете на фирмите за конкуренция, създавайки до 25 000 работни места в Европа и увеличавайки печалбите с до 1 млрд. евро годишно.

Отпадането на сертификата ще накърни интересите на оригиналните носители на патенти, признава Комисията, и ще намали продажбите им. Но техните загуби ще бъдат 10-кратно по-малки от очакваните печалби.

Според анализ на Комисията световното търсене на лекарства се увеличава, като през 2017 г. е надвишило 1 трилиона евро. Расте и интересът към генеричните лекарства, които заради по-ниската си цена са по-достъпни за по-бедните пазари извън Европа.

Еврокомисията смята, че лидерската позиция на ЕС на пазара на генерични лекарства е застрашена и трябва да се действа, за да се дадат предимства на европейските им производители.

Сертификатите за допълнителна закрила бяха въведени, за да помогнат на иновативните компании, които разработват нови лекарства, да компенсират пропуснатите ползи от патентите си заради задължително дългите проверки и клинични изпитвания, които изискват тези продукти, преди пускането им на пазара.

На практика новата мярка ще позволи в страни, които не са членове на ЕС да се купуват генерични лекарства, които още не са достъпни на европейския пазар поради продължаващата им патентна закрила в ЕС.

Тези лекарства, които съдържат идентични компоненти и формула, ще бъдат с по-ниски цени, тъй като ще се продават под генерични марки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В края на краищата всичко се свежда до печалбите. За болните не се казва нищо
4
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защото докато държавите си правят пас, фармацевтичната мафия вече го е измислила - здраве на абонамент. Докато плащаш (и то много), си в движение. Днес е така за редките болести, утре ще е за рака, в други ден ще е за всичко. Все пак, науката напредва, животът става все по-дълъг, мегдан хората да се разболяват и да могат да бъдат безкрайно долекувани има колкото си искате.
3
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Забележете, самите Голдман Сакс казаха, че няма изгода от лекарства, които лекуват, а от такива, които те закрепят. Това ли иска да стимулира ЕК? Милиони хора да кретат на скъпо-струващи лекарства, като хем не са достатъчно добре за да работят, хем държавата плаща за лекарства създадени от учени изучени от нея? Или е по-добре тези хора да се излекуват веднъж и да са полезни за всички. Трябва промяна в цялостната визия за фармацевтика, няма как да се продължава по старому.
2
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А защо това ще важи само за износ, защо не за всички? То е ясно защо, защото така ще засегне европейската фармацевтична мафия. Крайно време е ЕС да обмисли нови правила за патентите във фармацевтиката. Защото повечето иновативни лекарства са американски, и тия безкрайни патенти, удължавания, преудължавания, патентоване по отделно на течна, твърда и прахообразна форма, само водят до източването на парите на европейския данъкоплатец в джоба на америк. корпорации.
1
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И ще има нелегален внос на европейския пазар.