Какво очакват съседите на КНДР от срещата Тръмп - Ким?

Китай иска да избегне рухването на режима на Ким
Обновена: 6 юни 2018 17:38 | 5 юни 2018 22:10, Елка Василева
91
Какво очакват съседите на КНДР от срещата Тръмп - Ким?
Снимка: Reuters

Когато американският президент Доналд Тръмп обяви през март, че ще се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, новината предизвика трескава дипломация - не само между Вашингтон и Пхенян, а и в цяла Азия.

Китай, Южна Корея, Япония и Русия - съседи, които са заинтересовани от изхода на преговорите между Тръмп и Ким, се борят за влияние, като се срещат с висши севернокорейски ръководители и помежду си, за да насърчат собствените си надежди за това, което може да се случи в Сингапур.

Южна Корея

Южнокорейският президент Мун Дже Ин се срещна с Ким на историческа среща на върха през април в Панминчжон, в демилитаризираната зона, която разделя Северна и Южна Корея, откакто Корейската война завърши през 1953 г. със споразумение за прекратяване на огъня.

Мун отдавна се застъпва за диалог, смятайки го за най-добрата възможност за уреждане на напрегнатата конфронтация заради програмата на Пхенян за ядрени оръжия. На своята среща на върха Сеул и Пхенян обявиха, че се ангажират с "нова ера на национално помирение, мир и благоденствие" и с "общата цел за постигане на свободен от ядрени оръжия Корейски полуостров чрез пълна денуклеаризация".

Срещата между Тръмп и Ким може да придвижи постигането на тези цели с една стъпка напред, като се има предвид, че САЩ са гаранти за сигурността на Южна Корея и главният двигател за санкциите срещу Северна Корея.

Китай

Китай, който е може би най-близкият съюзник на Пхенян и главният му търговски партньор, отдавна настоява за преговори между САЩ и Северна Корея.

В събота Пекин похвали подновяването на подготовката за срещата на върха между Ким и Тръмп. Китай е "доволен", че срещата на върха може да се състои, и я разглежда като "решаваща за денуклеаризацията и трайния мир на полуострова", каза външното министерство.

Сигурността на Китай е пряко свързана с тази на Северна Корея, тъй като двете страни имат обща граница. Пекин иска да избегне рухването на режима на Ким, което може да доведе до появата на американски съюзник до границите му и да тласне хиляди севернокорейски бежанци към Китай.

Китайското правителство се опита да играе значима роля в мирните преговори, като прие Ким два пъти през последните три месеца. Ким най-напред посети Пекин през март - първото му известно пътуване в чужбина през седемте му години на власт, а после отново се срещна с китайския президент Си Цзинпин през май в североизточния град Далян.

Тогава Си похвали Ким, че дава тласък за регионални мирни преговори. Си каза, че Китай подкрепя севернокорейския "стратегически фокус върху икономическото развитие".

Наблюдатели смятат, че ако международните санкции срещу Северна Корея бъдат отменени, Китай ще бъде един от главните играчи, които ще помогнат за възстановяването на икономиката на Севера.

Япония

Японският министър-председател Шиндзо Абе, който е подложен на силни критики от опозиционните партии заради скандали за връзкарство, отчаяно се стреми да уреди въпроса за японските граждани, отвлечени от Северна Корея преди десетилетия.

Токио казва, че Пхенян е отвлякъл най-малко 17 японци през 70-те и 80-те години на 20 век, за да обучават севернокорейски агенти на японски език и култура. Петима от 17-те бяха върнати живи в Япония през 2002 година. Северна Корея каза, че други осем са умрели, и отрече останалите четирима някога да са влизали в страната.
Пхенян казва, че въпросът е уреден, и обвинява "реакционерите" в Япония, че "раздухват" въпроса. Не е ясно дали отвличанията ще бъдат в дневния ред на Тръмп и Ким.

Абе, който доби популярност, атакувайки Пхенян по въпроса с отвличанията, каза в реч в събота: "Япония е решена да положи максимални усилия, така че това да бъде историческа среща на върха, която да доведе до напредък по ядрения, ракетния въпрос и отвличанията."

Постигането на мир на един свободен от ядрени оръжия Корейски полуостров ще успокои Япония: Северна Корея извърши ядрен опит през септември и осъществи пробно изстрелване на почти 24 ракети миналата година, някои от които прелетяха над главния японски остров.

Русия

Русия се стреми към засилено икономическо сътрудничество със Северна Корея и й предлага непосредствена подкрепа в усилията за денуклеаризация на Корейския полуостров, за да могат санкциите срещу Севера да бъдат премахнати.

Русия има обща граница със Северна Корея и поддържа сравнително близки дипломатически отношения с изолираната комунистическа държава. Руският външен министър Сергей Лавров се срещна с Ким миналата седмица, а сега е възможно да се състои среща между Ким и президента Владимир Путин.

Лавров заяви пред репортери в Северна Корея, че Русия потвърждава своя "ангажимент за тясно сътрудничество със Северна Корея за уреждане на всички двустранни и международни задачи".

В подкрепа на Северна Корея Лавров каза след среща с колегата си И Йон Хо, че Русия приема, че Северна Корея няма да спре ядрената си програма, без да бъдат напълно премахнати санкциите.

Лавров каза, че засилването на контактите между Северна Корея и Русия отразява желанието на техните лидери да разширят сътрудничеството в много области.

Русия и Северна Корея обмислят да увеличат търговията и да засилят сътрудничеството в хуманитарната, културната и образователната сфера, каза Лавров на И според запис на встъпителното му изказване на срещата на министерско ниво.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
2
 
! Отговори
До 11 преди 5 години
Те не гледат National geografic, гледат Russia today и четат "Комсомольская газета".
11
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ким Чен Ун е супер интелигентен и постига абсолютно всичко, каквото си науми.
10
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Важното е, че краварите са на колене! Проблема е, че примитивните американски диваци са готови да запалят света с атомна война, защото усещат, че стават безгласна буква!
9
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Северна Корея няма комунизъм, идеологията им се казва чучхе. Базира се на три принципа:1. Не гледай другите страни как живеят по-добре или по-добре гледай да си оправиш твоята страна.2. Пълна независимост на икономиката от външни фактори3. Никаква намеса на други страни във вътрешните работи на страната.
8
0
 
2
 
! Отговори
Good Save the Queen преди 5 години
Според мен Русия и Китай са отсвирили СК и сега Ким се прави на луд че ще мине в другия лагер за да го приемат отново и да договори по добри условия. Тарикат
7
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво става, когато два фронта студен и топъл се срещнат на небето - гръмотевица.Това да очакват - революция и гръмотевици. Прави са китайците, че се притесняват.
6
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако тоя излезе умен ...И започне да прави търговия с Япония /Южна Корея /Китай и Русия ...Много на бързо ше се променят нещата за северно корейците
5
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ДемократТи сигурно сутрин си правиш 3 чаши кафе и избираш една от трите В СК има повече демокрация отколкото в Африка ама срещу Африка никой не рипа щото нямат ядрени оръжия и не са заплаха за краварите. Що не отиваш в Африка да се бориш за демокрация дрогарю ?
4
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ДалновиденКитай ще колонизира Русия, ше я превърне в икономически придатък/източник на ресурси за индустрията си. А Кимчо клекна на Тръмп, което значи че Кимчо хич не е глупав. Само глупавите като Русия се конфронтират със САЩ.
3
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ким се срещна вече с всички и с Лавров и със Си цЗипи,и със Муун, а Тръмп чака като изпъдено куче за среща с Ким.
2
3
 
8
 
! Отговори
Далновиден преди 5 години
На практика за Китай,Русия и С.Корея е най-важно да спечелят време.След 3-4 години САЩ окончателно ще загубят потенциалът си за подчиняване на света и тогава тия държави ще могат самостоятелно да решат проблемите си.Естествено САЩ няма да седят със скръстени ръце и ще направят всичко за да постигнат целите си по най-бързия възможен начин,дори това да значи война.
1
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Император Ким великодушно подари живота на всичките си съседи, Тръмп само може да благодари на Императорa.