Обществените поръчки у нас: Сериозни нарушения и през 2017 г.

Те остават канал за сериозна злоупотреба и неефективно харчене
Обновена: 9 юни 2018 13:07 | 9 юни 2018 12:58, Екип на Investor.bg
20
Обществените поръчки у нас: Сериозни нарушения и през 2017 г.
Снимка: архив, Reuters

За поредна година дейността по възлагане и изпълнение на обществените поръчки е определена като високорискова в отчета за 2017 г. на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).

Проверени са 1138 обществени поръчки (8,9% от средногодишния брой на откритите) на обща стойност 1,26 млрд. лв. и при 39% от тях (на стойност 475 млн. лв.) са открити нарушения, пише в анализа на Зорница Славова от екипа на Института за пазарна икономика.

Точно толкова е и делът на поръчките с нарушения през 2016 г. при 41% през 2015 г. и 38% през 2014 година. Тоест, въпреки намеренията на последните правителства да се справят с корупцията и злоупотребите в публичното възлагане, както и цялостното пренаписване на Закона на обществените поръчки, поръчките си остават канал за сериозна злоупотреба и неефективно харчене в огромни размери.

От 445 поръчки с нарушения около половината или 229 (20% от проверените) са със съществени нарушения, а другата половина, 216 (19% от проверените) – с процедурни. Именно първата група ясно показва дълбоко вкоренения порок на системата за обществени поръчки – неспазване на свободната конкуренция, равнопоставеността, публичността и прозрачността на процеса. Те са на стойност от 164 млн. лв. и включват:

    – договаряне без обявление,
  
    – поставяне на условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидатите в процедурите,
  
    – сключване на анекси, с които са изменяни цени, срокове и др.

Харченето в общините остава големият проблем. През 2017 г. поръчките с нарушения в общините са 42% и са на стойност 337 млн. лева. Нещо повече, от стойността на всички поръчки с нарушения огромният процент е именно в общините – около три четвърти от стойността на поръчките с нарушения (337 млн. лв. в общините при 475 млн. лв. общо). Подобни констатации показват и проверките на Сметната палата.

Интересен е и фактът, че освен констатирането на поръчки с нарушения на стойност 475 млн. лв., по време на финансовите инспекции АДФИ е успяла да предотврати вреди в размер на 4,5 млн. лева, което показва ползата от навременния контрол.

Освен това от проверките се вижда, че 70% от сигналите за нарушения (общо 440), подадени от държавни органи (общо 88 или 20%) и от физически и юридически лица (общо 352 или 80%), са потвърдени при финансовата инспекция, което още веднъж показва надеждността на получената по този ред информация.

На базата на финансовите проверки АДФИ е съставила 23 акта срещу 39 длъжностни лица за вреди на стойност 1 093 418 лева. Би било добре, ако отчетът на Агенцията включваше и информация за наложените в предходни периоди глоби и санкции, както и развитията по поръчките, изпратени до прокуратурата.

От изводите в самия доклад излизат и необходимите първи стъпки към пресичане на злоупотребите при обществените поръчки – повече контрол, повече публичност и прозрачност и повече възможности за обжалване и подаване на сигнали за нарушения.

Икономически новини четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
3
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 5 години
Стига бе, не може да бъде! Герб и злоупотреби с обществени поръчки? Гербаджийските кметове по места? Абсурд, не може да бъде...
18
1
 
1
 
! Отговори
край преди 5 години
Обществените поръчки пак са централизирани и могат да се следят ОБАЧЕ когато държавата/общините продават Е те там няма никаква публичност и далаверите са големи.
17
1
 
5
 
! Отговори
край преди 5 години
Обществената поръчка е проста работа - търг на обратно. Държавата казва ТОЧНО какво и трябва и който го даде за най -ниска цена - той е. ОБАЧЕ тук се правят всякакви шмекерии за да стане тоя дето е обещал едни пари. Най-често даже ги дава.
16
0
 
4
 
! Отговори
Кратун преди 5 години
Така, де! Що да си играем на конкурси, поръчки и обжалвания, като знаем кой в края на краищата "дава" в тази територия? Подписваме на коляно, като селски кмет и да бягат работа да вършат. Това магистрали, това саниране, сега и АЕЦ ше направиме.
15
0
 
3
 
! Отговори
www преди 5 години
Да, нормално е това! И през 2017-та година продължаваше да управлява лицето Бойко Методиев Борисов и политическата му партия ГЕРБ.
14
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А Прокуратурата какво казва по въпроса с Корупцията. Независим Съд имаме ли? Съдебната ни система работи ли? Осъдени имаме ли? Ще гласувате ли пак за тези лъжци, измамници и крадци?
13
0
 
8
 
! Отговори
Истина преди 5 години
А къде са разписани 30% на Боко. Преди вземаха % от печалбата, сега всемат 30% от проекта... НЕ зннам кои са тези които си мислят че може да се оправим с добро
12
0
 
10
 
! Отговори
ВЪПРОС към ДАНС преди 5 години
Това се Нарича Корупция - Кражба от Данъци .Интересно е ЗАЩО няма Държавни Служители Осъдени и Възстановени Средства в полза на Народа ?
11
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На кого му пука.Кучетата си лаят ГЕРБ си краде.
10
0
 
16
 
! Отговори
Тинев преди 5 години
Бойко Борисов и Цветан апартамента управляват в момента.ВИЕ какво очаквате - честност, морал ......?
9
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А добро утро ,сурикати! Някой пита ли с какви доходи се издърржа премиера след като си дарява заплатата за домове ? От там нататък как се изпълняват обществени или държавни поръчки НАПЪЛНО СТАВА ЯСНО В ТАЗИ КОРУМПИРАНА ТЕРИТОРИЯ НАРЕЧЕНА "ДЪРЖАВА" . Борят се с онази корупция която не произлиза от тях . Паралелната държава си говори едно, а прави друго.
8
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бойко Борисов разпродаде София като кмет а сега даже и ни управлява най големия престъпник сезираите европарламента който има възможност.https://btvnovinite.bg/bulgaria/zhiteli-na-kv-borovo-na-protest-sreshtu-zastrojavaneto-na-gradinka.html
7
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не знаели на кой е парцела, една жена показва едни документи и там ясно се вижда корупцията и всеки се прави на ощипан,продавач като кмет на София Бойко Борисов купувач Христо Ковачки продадено от Бойко Борисов на Ковачки 7 декара за жълти стотинки държавна земя а сега този *** даже и ни управлява е найстина няма такава държава, НЕЗАКОННО СТРОИТЕЛСТВО В СОФИЯ КВ. БОРОВОhttps://btvnovinite.bg/bulgaria/zhiteli-na-kv-borovo-na-protest-sreshtu-zastrojavaneto-na-gradinka.html
6
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като собственоста е държавна и поръчката е за да печели държавата..
5
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 5 и всички прези ГЕРП
4
4
 
7
 
! Отговори
Aнонимен преди 5 години
Герберите само могат да крадат и да лъжат и за това е време БСП да поеме властта за да дръпнем малко
3
0
 
19
 
! Отговори
Роб на влаЗта преди 5 години
100%от тези поръчки са с подкупи или на наши фирми създадени 1ден преди поръчкана и дузина под изпълнители...
2
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Стига бе, при управлението на ГРОБ не може да се нарушава закона така, разБойко така каза!
1
1
 
23
 
! Отговори
"Дрийм тийм&quo преди 5 години
Кучетата си лаят а кервана си върви (Тиквата, Пеевски и Цецо си крадат на воля)