ЕС зависи от американския двигател, уязвим е на икономически бури

Този път кризата няма да е финансова и банкова, а икономическа
29 дек 2018 21:03, Елка Василева
180
ЕС зависи от американския двигател, уязвим е на икономически бури

Финансово-икономическите и търговските проблеми на САЩ са се отразявали и неизбежно ще се отразяват и в бъдеще на икономиката на Европейския съюз. Това твърди в анализ във в. "Либерасион" специалистът по международно право и кореспондент на изданието в Брюксел Жан Катрмер.

Преди близо 12 години - през февруари 2007 година, кризата с високорисковите ипотечни кредити (subprimes) избухна в Съединените щати, а 18 месеца по-късно повлече Европа към най-тежката финансова, банкова и икономическа криза от 1929 година, припомня авторът на публикацията. Цели осем години бяха необходими на ЕС да излезе от тази криза, а следите от нея още са налице.

Поглеждайки към съвременната ситуация, журналистът задава въпроса дали сега Европа се намира в навечерието на нов шок със същите мащаби. И си отговаря - несъмнено не, но за пореден път Европа, която силно зависи от американския "двигател", ще пострада: тя не само че не разполага с достатъчно резервни сили за стимулиране на растежа, но и структурните слабости я правят особено уязвима на външни удари.

Авторът цитира икономиста Филип Вещер, според когото очертаващата се американска криза не е от същото естество като тази през 2007 година. Този път кризата няма да бъде финансова и банкова, а предимно икономическа: има опасност САЩ да се изправят пред рецесия в близките 12 до 18 месеца, прогнозира експертът, уточнявайки, че поне такова е убеждението на пазарите, доказателство за което е силният обрат при лихвите, поради който скоро ще стане по-скъпо да се взима заем за две или за пет години, отколкото за десет, а би трябвало да е обратното.

Това сочи, че инвеститорите се опасяват от риск от буря в краткосрочен план. Това убеждение се дължи основно на политиката на Доналд Тръмп, по-специално повсеместната му търговска война, но и дипломатическите напрежения, предизвикани от неговия агресивен унилатерализъм, продължава публикацията.

В същото време проблемът на ЕС е, че очакваният икономически растеж от 2,1 на сто в еврозоната за 2018 година спрямо 2,4 на сто през 2017 и по-малко от 2 на сто за 2019 година е изложен на най-малкия полъх на вятъра отвън. При положение, че растежът остане 4 на сто в Азия, ясно е, че Европа няма много козове за привличане на инвеститори, отбелязва икономист от ОИСР.

Още повече, че тя напълно отсъства от технологичната война между САЩ и Китай, подчертава Филип Вещер.

Авторът обръща внимание и на политическата несигурност в ЕС - протестите на "жълтите жилетки" във Франция, повсеместно надигане на крайнодесни или демагогски партии, което може да доведе до неуправляем Европейски парламент на изборите през май и до много отслабена Европейска комисия. Без да се забравя и Brexit-ът, който ще бъде повече или по-малко брутален удар в зависимост от това дали ще има или не споразумение, изтъква Жан Катрмер.

И накрая, ЕС и най-вече еврозоната не притежават автономия на взимането на решения, която да им позволява да отговорят на икономически удар. Държавите членки са тези, които диктуват какво да се прави, най-вече Германия, която наложи своята визия за икономическа политика по време на кризата от 2010 до 2012 година.

Другояче казано, Берлин ще се противопостави твърдо, включително използвайки лостовете на властта в Комисията и Европейската централна банка (ЕЦБ), срещу всяка гъвкава бюджетна политика, която да амортизира очаквания удар. Това вероятно ще задълбочи неговите ефекти и ще дестабилизира още повече еврозоната в нейна изгода, тъй като Германия изглежда единствената истински сигурна страна за играчите на пазарите.

Единствените добри новини за Европа са, че банковият съюз позволи съществено укрепване на банките в еврозоната, което ще им позволи да поемат удар, подобен на този през 2007 година, а освен това цената на петрола ще остане ниска още дълго време. Две "въздушни възглавници", но те са малко, за да се избегнат ефектите от предстоящо икономическо забавяне, предупреждава авторът на публикацията във в. "Либерасион".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


180
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
8
 
6
 
! Отговори
До12 преди 5 години
И защо велика Русия не спре да е суровинов придатък на ЕС ?!
21
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АНТИНе ти е ясно колко *** са китайците.
20
4
 
7
 
! Отговори
АНТИ преди 5 години
Китай спечели.ЕС и щатите - още ще губят.Какво не ви е ясно ?!
19
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС ще бъде унищожен от създателите си когато вече не е нужен.
18
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Замисляли ли сте защо статията започва с "финансово-икономическите и търговските проблеми на САЩ" а не "финансово-икономическите и търговските УСПЕХИ на САЩ" ?
17
11
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Изкупили са половината Лондон, в Бевърли Хилз всеки трети имот е руски, изкупиха имотите по-черноморието, а българите им сменят чаршафите и им слугуват.
16
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Другояче казано, Берлин ще се противопостави твърдо, включително използвайки лостовете на властта в Комисията и Европейската централна банка (ЕЦБ), срещу всяка гъвкава бюджетна политика, която да амортизира очаквания удар."Поредното доказателство, че Германия виси на врата на ЕС като воденичен камък над пропастта. А уж сме съюз на равнопоставени членки. Момент и това вече не сме- пак Германия ни разцепи на "Европа на две скорости" за да ни раздели и владее. После защо имало Брекзит...
15
24
 
5
 
! Отговори
Наташа преди 5 години
Искам в ЕС. Тук в Саратов е много лошо положение. Всички руснаци искат в ЕС но Путин не ги пуска.
14
1
 
11
 
! Отговори
V преди 5 години
Едно време САЩ викаха - Нашия интернет ще промени света радваха се на огромни печалби и хич не помислиха че това променя структурата на цялата световна икономика .Е да техния интернет промени света .Дари го с много по тежки кризи от преди това.Държавните поръчки са огромен кошмар за световната икономика ,банките също
13
1
 
6
 
! Отговори
V преди 5 години
Трябва да се проследят парите.Правителствата и банките разклащат системата.Ако те фалират няма да има кризи .Монополите също .Технологичните права трябва да се защитят но за няколко години щото иначе създават монополи които също водят до кризи .С падането на монополите света ще става все по конкурентен ,а това означава че САЩ и Русия няма да могат да издържат такива огромни армии.С навлизането на компютрите и увеличените държавни поръчки бе предизвикана кризата от 2008.Един иконом. Цикъл е 8 год
12
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От цялата статия разбираме, че е необходимо ЕС да си изгради икономическа автономия и да изгради буфери, които да отблъснат удара от следващият американски колапс. Не може най-голямата икономика в света да се влачи подир американската.
11
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС зависи изцяло от Русия и съществува само благодарение на Русия. Ако Русия спре кранчето ЕС ще се върна в средновековието, ще живеят в землянки.
10
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ТАЯ 'НОВИНА ' ВСЕКИ ДЕН ЛИ ЩЕ НИЯ НАБИВАТЕ В ГЛАВИТЕ? ПРОКОПИЕВ, ПРЕКАЛЯВАШ С РУСКИТЕ *** И ДА НЕ СНИМАШ И ТИ *** НА АРЕСТА...
9
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Но това да си секс куклата на САЩ, все пак трябва да е повод за гордост на средностатистическият еуропеец!
8
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гейропейският съюс, е надуваемата секс кукла на САЩ.
7
4
 
15
 
! Отговори
Божинката преди 5 години
САЩ и Русия са Великите сили на света.Прочети още на: httpВсичко друго е пародия.ЕС ще се разпадне, защото богатите държави в него вече са източени.Силно производство има от изток-Китай,Япония,Корея и др.Европа се е превърнала в една стара бабичка "с извинение", нищо не прави освен да иска забрани.
6
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Другото име на т.н. американски двигател е военно-промишлена индустрия, а горивото за нея са войните. За съжаление, това гориво е въглеродно гориво набавяно от телата на неамериканците.
5
4
 
5
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ДО 1 И 2 МЕЧТИ МЕЧТИ ***!!!ЛИЧНО АКБАР МЕРКЕЛ НАРЕДИ НА ЦЯЛОТО ЕС ДА НЕ ПРИЗНАВА ЙЕРОСАЛИМ ЗА СТОЛИЦА НА ИЗРАЕЛ! АРАБ-МЕРКЕЛ НЕ Е СЛУГА НА САЩ ТЯ Е С ***-РИТЕ!
4
28
 
7
 
! Отговори
Велко Гъдев преди 5 години
ЕС не зависи от никого. ЕС има само един враг и това е Русия. Всички други държави са нормални и с тях може да се търгува. С Русия нищо не може да се прави.
3
5
 
30
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ГЛУПОСТИ!!!САЩ СЕ МОЛЯТ ЗА ТЪРГОВИЯ С ЕС А НЕ ЕС ЗА ТЪРГОВИЯ СЪС САЩ!ТЪРГОВИЯТА СЪС САЩ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРЕКРАТЕНА ОСНОВНОТО С КОЕТО НИ ТЪПЧАТ Е ГМО!!!!!!!!!!!!