Обещай ми да се застреляш: Масови самоубийства след края на Хитлер

В страх от Червената армия мнозина избрали да сложат край на живота си
Обновена: 5 юли 2019 15:02 | 5 юли 2019 15:00,
119
Обещай ми да се застреляш: Масови самоубийства след края на Хитлер
Снимка: Pixabay

1945 година, нацистката армия е почти унищожена. Съюзниците напредват от Запад, а съветската армия от Изток.

Краят на войната е близо и на 30 април Адолф Хитлер се самоубива с изстрел в главата. Много други нацистки офицери последват примера му.

Те обаче не са единствените, които решават да напуснат този свят по примера на своя лидер. До 8 май, денят, в който Третият райх окончателно се предава, хиляди обикновени германци, мъже, жени и дори деца умират в безпрецедентна вълна от масови самоубийства.

Такава история разказва германският автор Флориан Хубер в книгата си "Обещай ми, че ще се застреляш: Залезът на обикновените германци, 1945 г.".

Изображения от Вермахта: Нацистите, които унижават врага

Много семейства, оцелели през войната, през всички бомбардировки, гладът и болестите, са се предали в буквално последните часове на войната. Флориан Хубер търси отговорът на въпроса какво ги е накарало в спомените на очевидци и в много архивни документи, пише англоезичната редакция на DW.

Най-голямото масово самоубийство в Германия

Град Деммин се озовава на пътя на Червената армия. Изправени пред избора дали да се предадат пред съветските войски или да се самоубият, между 600 и 1000 жители на града избират второто.

Подтикнати от историите за изнасилвания, мъчения, изгаряния или дори варварски мъчения, някои от 15 000-те жители на Деммин избрали да се самоубият. Имало случаи, в които родители карали децата си да се застрелят, или собственоръчно ги убили.

Децата, които по чудо оцеляват от лагерите на Хитлер

"Хората са вярвали, че единственият начин да избегнат този ужас е да се самоубият", спекулира Флориан Хубер.

Историята в Деммин наистина се смята за най-масовата в германското общество, но това не е изолиран случай според авторът на книгата. От неговото проучване станало ясно, че напредването на Червената армия предизвикало истерия и паника сред германците.

"Много хора са имали усещане за вина", смята авторът. Според него мнозина са се страхували от последиците.

Хората не са можели да си представят какъв би бил животът след нацистите. Сред хората в Източна Германия царяло усещането за обреченост.

Флориан Хубер допълва, че в продължение на години темата е била табу в Източна Германия. През 2015 г. той посочва, че в ГДР е било неприемливо да се говори по начин, който би хвърлил сянка върху образа на Червената армия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
3
 
11
 
! Отговори
До Бирено мече преди 4 години
Що бе умник? Авторът на книгата и съответно авторката на този материал, родени ли са били тогава? И ако са, на колко години са били?
5
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хитлеризма беше обречен, потъна кат руски свръхсекретен подводен апарат, демек ръждиво джелезо.
4
9
 
36
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 4 години
Като погледнем реално на нещата фюрера е бил прав! И като погледнем какво става в момента в България фюрера е бил прав! И като погледнем, че той е единственият политик който изпълнява обещанията си от А до Я към България, фюрера е бил прав! И като погледнем, че комунистите и либерастите разбъркаха целия свят, фюрера е бил прав!
3
11
 
38
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 4 години
К'ви съюзници напирали от запад, бе Борянче? И САЩ и Англия гледаха сеир отстрани 3 години и когато видяха 1944-та че Русия печели войната и се включиха тия мишкарници не за друго, а да поделят с Русия Германия.
2
12
 
20
 
! Отговори
Малко преди 4 години
им е било на нацистите и техните симпатизанти!
1
24
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Путлеризма и той натам е тръгнал. Джуджето вече обикаля с бялата чашка в ръката. Страха и параноята му увредиха психиката отдавна, тъмно е бъдещето пред майка Рассия.