Пари и политика: Защо не спряха ски сезона в Тирол въпреки вируса?

4000 души са подписали жалба и обвиняват властите, че умишлено са реагирали със закъснение
14 апр 2020 15:05, Елка Василева
31
Пари и политика: Защо не спряха ски сезона в Тирол въпреки вируса?
Мартина Бюхлинг със съпруга си и двете им дъщери. Снимка: Личен архив / Дойче веле

Наричат Ишгъл "тайният развъдник на коронавирус". Още в началото на март някои държави определят австрийския ски курорт като "рисков регион". Но той продължава да работи още няколко дни. Стотици туристи се оказват болни, пише Дойче веле.

На 8 март 2020 г. Мартина Бюхлинг пристига със съпруга си и децата им на ски ваканция в Ишгъл. Те обаче не знаели, че само две седмици преди това един от хотелите в региона ("Европа" в Инсбрук) е бил временно затворен, след като един от служителите - италианец, бил тестван положително за коронавирус. Всичко било представено като "изолиран случай" и за вируса повече не станало дума. Мартина Бюхлинг подчертава, че не са знаели нищо за наличието на коронавирус в региона на Ишгъл. "В противен случай нямаше да пътуваме."

Сега службите в Ишгъл са упреквани, че са прикрили риска. 4000 души са подписали колективна жалба и обвиняват властите, че умишлено са реагирали със закъснение.

Още по темата

Много подробности и до днес не са известни, но едно е ясно: още през януари и февруари британски и други европейски медии съобщават за случаи на коронавирус в Тирол.

А след като 15 исландски туристи се завърнали от Ишгъл заразени, на 1 март исландските власти дори публикуват предупреждение за рисковете при пътуване до Ишгъл - и то на специалния сайт за бързо реагиране на ЕК.

Четири дни по-късно правителството в Рейкявик обявява Ишгъл за "рисков район", а Инсбрук реагира с твърдението, че туристите вероятно са се заразили, докато са пътували обратно към вкъщи. След това заразен се оказва барманът в едно популярно заведение в ски курорта. А местните власти коментират случилото се така: "Пренасянето на коронавирус към посетителите на бара е по-скоро невероятно от медицинска гледна точка".

"Две адски седмици"

Три дни след като става ясно, че барманът е заразен, Мартина Бюхлинг установява, че баровете в Ишгъл са затворени, но пред ресторантите все още се продава храна. До асансьора в хотела е поставена молба към хората да поддържат дистанция - без някой да е налагал това. Най-накрая на 13 март вечерта хотелиерът изхвърля семейството без предупреждение - властите са взели решението да затворят ски курорта от 14 март. Подобно на хиляди други изумени туристи, изгонени внезапно от стаите си, семейство Бюхлинг се качват на автомобила си и карат цяла нощ, докато стигнат до дома си край Франкфурт.

Два дни по-късно Мартина вдига температура. Бързо става ясно, че се е разболяла от новия вирус. Тя развива кашлица, има главоболие, губи обонянието си и изпитва силни болки в гръдния кош - сякаш има остри стъкълца в белите си дробове. Тя преживява "две адски седмици". Сега е на път да оздравее, но изпитва силен гняв.

Мартина Бюхлинг е една от четирите хиляди туристи, пребивавали в Тирол, които са подписали колективната жалба на австрийското Дружество за защита на потребителите. Тя е убедена, че властите са били наясно с риска много преди фактите да бъдат оповестени.

Председателят на дружеството Петер Колба е внесъл оплакване в прокуратурата. Той казва, че тиролските власти са знаели или би трябвало да знаят за "опасността от масова зараза", но въпреки това не са закрили ски курортите. Сега предстои прокуратурата да се произнесе по въпроса. Очаква се и решението дали на потърпевшите се полагат обезщетения.

Тесни връзки между властта и туризма

Петер Колба е убеден, че е имало както политически, така и финансови мотиви за отлагането на прекъсването на ски сезона. "Икономическите основания са очевидни - достатъчно е да се запита човек колко се печели от един ден ски ваканция в Ишгъл. След което можем да си представим, че си казваш - да продължим още два дни."

Колба посочва и друго: че съществуват тесни връзки между туристическата индустрия и консервативната Австрийска народна партия. Тя управлява - в коалиция със зелените - както във федералната провинция Тирол, така и в Австрия като цяло. Големите тиролски фирми, работещи в сферата на туризма, са сред основните спонсори на партията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
2
 
7
 
! Отговори
Иван преди 4 години
Да не са ходили на ски... всъщност кой нормален човек ...ходи....на...ски....
22
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В цяла Европа по-корумпирана държава от Австрия е само Франция.
21
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Явно в Австрия корупцията е в космически мащаби.Включително сега когато епидемията е в разгара си а учените дават хоризонт 18 месеца те свалят мерките.Пожелавам им приятно прекарване в Ада.
20
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ПОСЛЕДВАЩОТО ИМ НЕСПАЗВАНЕ НА КАРАНТИНА, А НЕ СЪЛЗЛИВИ ОБЯСНЕНИЯ КАК СЕ ПРИБРАЛИ В РОДИНАТА СИВ Германия карантина беше обявена от 17-ти март, и то рязко, а обръщението на Меркел е от 18-ти, това става по-рано. За въпросния австрийски курорт нещата са били известни от края на февруари, но е продължил да работи и хората не са били информирани.
19
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Същото положение беше с круизите в района на Карибите.Знаеха че се превръщат в развъдник на Йосиф-19 но си траеха заради кинтите.Политиците са зависими от парите на богатите и правят каквото поискат големите пари.Тези големи пари сега натискат Тръмп да свали рестрикциите но ако го направи това ще е краят на ФАЩ.
18
1
 
7
 
! Отговори
решението преди 4 години
Австрийски народен съд и австрийско Белене.
17
1
 
9
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
ТЕ НЕ СА ДЕСЕТКИ, А СТОТИЦИ ХИЛЯДИ. МОЖЕ БИ ТРЯБВА ДА СЕ ТЪРСИ ОТГОВОРНОСТ ОТ ДОПУСНАЛИТЕ ТОВА, И ПОСЛЕДВАЩОТО ИМ НЕСПАЗВАНЕ НА КАРАНТИНА, А НЕ СЪЛЗЛИВИ ОБЯСНЕНИЯ КАК СЕ ПРИБРАЛИ В РОДИНАТА СИ?
16
0
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 4 години
Не ви ли се странно защо тук се върнаха десетки от чужбина, където пък реват за работници за реколтата и дори от Румъния вече са заминали? По логиката на статията при нас кой виновен за разпространението на заразата от пристигащите, оставени без надзор?
15
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе лакомията е навсякъде. Няма Австрия, няма Македония...Тия ако бяха по-умни щяха да ги държат в хотела да не разпространяват вируса, ама... пустата алчност е това.
14
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
бойкот на такива и ще им се върне за лакомията.
13
1
 
14
 
! Отговори
аноним преди 4 години
Да им върнем гастарбайтерите, че имат голяма нужда. Вече ги канят.
12
1
 
15
 
! Отговори
Чикатин преди 4 години
А наще шопари се готвят за летен сезон...
11
0
 
23
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 4 години
Гледай Тирол, сещай се за Слънчев бряг Лятото.Тарикати и сега отварят заведенията незаконно,проверяващите не ги спират ...
10
2
 
9
 
! Отговори
vlady преди 4 години
Да подадат жалба до епископ Тиран Петросян.
9
0
 
10
 
! Отговори
Дnes bg преди 4 години
Защото спряха сезона в Студенец и Чамкория. Стана ли ви ясно сега.
8
6
 
14
 
! Отговори
Великденски заек преди 4 години
Защото за разлика от Лойко, тези хора имат акъл в главите си.
7
2
 
18
 
! Отговори
читател преди 4 години
Печалбарството и снобизма ще съсипят света,но за жалост много малко ще успеят да се възползват от човешкото безхаберие.
6
6
 
13
 
! Отговори
Аферата драйфус преди 4 години
А бе за австрия и германия човешкият живот не струва нищо.Примитивни народи като китайци и руските монголи.
5
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гладни фашисти за пари!Хубаво жаабарите им взеха Южен Тирол и вече е част от Италия.
4
9
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Каквито и съчинения да пишете под статии за епидемията, най-вероятно ще постигнете резултат равен на нула, но някой рано иликъсно ще ви потърси отговорност за опитите да саботиратеизвънредното положение в държавата...Мерките ще останат, докато е необходимо...