Храните през септември най-скъпи през последните 10 години

Цените само за година са нараснали с цели 32,8%
18
Храните през септември най-скъпи през последните 10 години
Снимка: Pixabay

Световните цени на храните се покачиха за втори пореден месец през септември, достигайки 10-годишен връх в резултат на затягане на условията на предлагане и силно търсене на основни продукти като пшеница и палмово масло, съобщи агенцията по храните на ООН при представяне на редовния си ежемесечен доклад, цитирана от БНР.

Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, който измерва месечните промени в цените на кошница от стоки, включваща зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар, нарасна през септември с 1,2% спрямо август до 130,0 пункта и вече е с цели 32,8% над неговото ниво година по-рано (септември 2020 г.).

Това представлява най-високо ниво на ценовия индекс на храните от септември 2011 г. насам.

Базираната в Рим организация също така прогнозира рекордно световно производство на зърнени култури през 2021 г., но заяви, че то ще бъде изпреварено от прогнозното потребление.

Индексът на цените на зърнените култури на FAO се повиши през септември с 2% спрямо август, след като световните цени на пшеницата нараснаха с почти 4% в рамките на месец и с цели 41% спрямо година по-рано. Нарастването на цените се дължи на затягане на експортните наличности на фона на силно търсене. Световните цени на ориза също се повишиха по-рязко през септември, докато тези на царевицата нараснаха с по-умерените 0,3% спрямо август и с 38% спрямо септември 2020 г.

"Сред основните зърнени култури пшеницата ще бъде във фокуса на внимание през следващите седмици, тъй като търсенето трябва да бъде тествано спрямо бързо нарастващите цени“, казва старшият икономист на FAO Абдулреза Абасиан.

Индексът на FAO на цените на растителното масло пък се повиши през септември с 1,7% месечно и с около 60% спрямо същия месец година по-рано, тъй като международните цени на палмовото масло достигнаха 10-годишни върхове поради силното търсене в световен мащаб и опасенията относно недостига на мигрантска работна ръка, който се отрази на производството в Малайзия. Световните цени на рапичното масло също се повишиха значително, докато котировките на соево и слънчогледово масло спаднаха през миналия месец.

Индексът на цените на млечните продукти се увеличи с 1,5% спрямо август, тъй като стабилното глобално търсене на внос и сезонните фактори в Европа и Океания повишиха международните котировки за всички млечни продукти, особено на маслото.

Индексът на цените на захарта на FAO пък беше с 0,5% по-висок през септември спрямо август и нарасна с 53,5% на годишна база, подкрепен от неблагоприятните метеорологични условия и по-високите цени на етанола в Бразилия, най-големият износител на захар в света. Забавеното търсене на внос в световен мащаб и добрите производствени перспективи в Индия и Тайланд ограничиха възходящия ценови натиск.

Индексът на цените на месото практически не се промени през септември спрямо предходния месец и нарасна с 26,3% спрямо година по-рано. Котировките на овче и говеждо месо се повишиха поради затегнатите условия на предлагане, докато тези за птиче и свинско месо намаляха на фона на големите световни обеми на предлагане на птиче месо и на по-ниското търсене на свинско месо в Китай и Европа.

Относно производството на зърнени култури, FAO прогнозира рекордна световна реколта от 2 800 милиарда тона през 2021 г., което е малко повече от прогнозираните преди месец 2 788 милиарда тона.

В същото време обаче FAO очаква световното потребление на зърнени култури да достигне тази година  2 811 милиарда тона - над прогнозите 2,7 млрд. тона преди месец, тъй като новата прогноза отразява увеличеното използване на пшеница във фуражите за животни.

Според FAO се очаква глобалните складови запаси от зърнени култури да намалят през сезон 2021/2022 г., но все пак ще бъдат на достатъчно добри нива.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако беше Боко на власт съм сигурен,че щеше да е по добре!А сега Жанвиденова- Радева зима!Нали ви казвахме бе протестърчета!
11
0
 
5
 
! Отговори
IM-А-мен_DrtБЯЛBoY! преди 2 години
А и самият аз изрично го посочих в коментара си по повод ИЗЛИЯНИЕТО на оня опитващ се нарочно да ни вкара в заблюда - шеф на неква Агенция по храните - Влад-р ИфаНОВ, който умишлено бе се изходил за инфлация от некви си 2-3 процента САМО?!? Да има да взема тоя а приори прикрито мошенически настроен тип, след като изрично подчертах, че портфейлът ми продължава да олеква месечно с поне 35-45 на сто отгоре в сравнение с предходната 2и20та година на новия век, а он "скри" РЕАЛността от всички нас
10
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега е моментът да започнете диета, да водите здравословен начин на живот и да си лягате рано, още по светло (като ви спрат тока).
9
1
 
8
 
! Отговори
Комунист преди 2 години
Капитала за които всички бачкате ви изяде хлеба!
8
0
 
9
 
! Отговори
До 6 преди 2 години
Не е само ЕС. Ако нямаш собствени източници от енергия и храна няма как да не си зависим . А Като се сетя че хората блокираха само защото няколко социални мрежи бяха спрени за малко... Не мога да си представя какво ще стане ако само кранчето за нещо което ни е направило мързеливи и немислещи спре.
7
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гербавите *** правите лоша услуга на идола си. Много лошо ще хапва дървото!
6
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Затова са тия тролски писъци, че навсякъде било зле, защото трябва да оневинят разевата хунта.
5
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През септември 2021 г. енергийна треска тресе Еесовската Зона. Газът е най-скъп, токът е най-скъп, храните са най-скъпи. ЕС се управлява от скъпоплатени президенти, комисии, съвети, комисари. Години наред тези пишман управници се борят срещу тоталитарния руски газ, налагат все нови и нови санкции и ограничения на Русия. В резултат всички виждаме тяхната несъстоятелност. Та те и за каруцари не стават.
4
2
 
16
 
! Отговори
Айде бе преди 2 години
Да е само в България ....... с мед да я намажеш новината. Английските вестници очакват зима като във военно време.
3
5
 
19
 
! Отговори
Постоянна тенденция преди 2 години
И храната и водата и енергията в световен мащаб ще стават все по-скъпи и по- оскъдни. Тенденцията е глобална - навсякъде цените се увеличават . Имат късмет хората живеещи в държави с плодородна земя и източници на вода. България е една от малкото.
2
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Чалгаджиите начело с Диктатора закопаха България!Ще се мре с тези нека..дърници!
1
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пак Боко ли е виновен бе Радеф?