78% от четиригодишните у нас са в предучилищно образование

Вълчев: Системата ни е добра и таксите в градините са ниски
Обновена: 6 фев 2020 18:11 | 6 фев 2020 18:11, Анисия Иванова
12
78% от четиригодишните у нас са в предучилищно образование
Архив: Булфото

В почти всички развити страни изследванията показват, че периодът между три и седем години, а и по-рано, в най-голяма степен се формират мозъчни връзки при децата, формира се също интелигентност, когнитивност, социални, емоционални и езикови умения. Тази обществена възвращаемост е по-голяма, когато става въпрос за деца, при които майчиният език не е българският.

Обхващането на децата на четири години в предучилищното образование е най-силната интеграционна мярка за децата, чийто майчин език не е българският и липсва отношение към образованието, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусията "Възможност и предизвикателства при въвеждане на задължително предучилищно образование за четиригодишните деца", организира от омбудсмана Диана Ковачева, в която участва и министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Всички развити европейски страни имат политики за разширяване на обхвата на децата в предучилищното образование, каза министър Вълчев. Той съобщи, че у нас четиригодишните деца, които са обхванати в системата на предучилищното образование, са 78%, петгодишните, които са обхванати, са 91-92 процента, а шестгодишните деца у нас, които са обхванати, са 93-94 процента.

Разликата между 78 и 100 процента са децата от семейства, чийто майчин език не е българският и в които липсва отношение към образованието, обясни министър Вълчев. Той каза, че се е убедил при посещенията си в образователните институции в страната, че детските градини и училищата са най-важните институции в държавата, особено в районите, в които има деца от уязвими групи.

Нашата система на предучилищното образование е сравнително добра и достъпна, и нашите такси в детските градини са едни от най-ниските в европейски мащаб, заяви министър Вълчев. Той каза, че държавата поема основните разходи за възнаграждения и осигуровки, а ако се въведе задължителната подготовка на четири години, ще бъдат поети и разходите за веществена издръжка, както се направи за пет- и за шестгодишните деца. "Това означава 15 милиона лева допълнително, както и средства за закуски, които ще се финансират, а и средствата за учебни помагала". Предвидени са също средства от ОП и от държавния бюджет - 34 милиона лева за година, за възстановяване на таксите на част от родителите, като това ще е целева помощ за посещението на детска градина, обяви министър Вълчев, цитиран от БТА.

Той за пореден път заяви, че в големите градове и в София има недостиг на места в детските градини, основно заради вътрешната миграция в страната. Има 70 милиона лева, които са заложени в утвърдения бюджет за тази година и те ще се използват за дострояване на училища и за строеж на детски градини. Като има и за догодина 70 милиона лева за тази цел, обясни министър Вълчев.

Той добави, че има и 13 милиона лева от финансовия механизъм на европейското образователно пространство. По този начин, можем да разчитаме, че между 65 и 80 детски градини ще бъдат проектирани и ще са в готовност за строителство през следващите две години, обяви образователният министър. Той обеща на общините, че ще има отлагателен период, вероятно от две години първоначално, за въвеждането на задължителното предучилищно образование за четиригодишните деца.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
90 процента от тежките престъпления се извършват от неграмонти неходили не само на ясла ами и на училище така, че направете нещо да няма неграмотни защото те са проблема!
10
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
РАБОТЯ 40Г В ДЕТСКА ГРАДИНА- НЕ СИ ИГРАЙТЕ СЪС СИСТЕМА, КОЯТО РАБОТИ УСПЕШНО ПОВЕЧЕ ОТ 50 ГОДИНИ. ИМА ЕДИН СЪЩЕСТВЕН ПРОБЛЕМ- ТОВА СА ОГРОМНИТЕ ГРУПИ. ТУК ПРОЧЕТОХ НЯКОЙ СЕ ЗАДЯВА С ДВОЙНИ, ТРОЙНИ ИНТЕГРАЛИ- НЯМА ПОДОБНО НЕЩО. ИМА ЗАКОНИ, НАРЕДБИ, КОИТО СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ И ПОДОБНИ ПОДХВЪРЛЯНИЯ СА НЕЛЕПИ. ТАМ РАБОТЯТ ОТГОВОРНИ ХОРА, НО ПРИ НАТОВАРВАНЕ ОТ 28/34 ДЕЦА ПОНЯКОГА ТРУДНО СЕ ОВЛАДЯВАТ КОНФЛИКТИ, В КОИТО ДЕЦАТА ВЛИЗАТ, КАТО ИМАМЕ В ПРЕДВИД ВЪЗРАСТТА- ДЕЦАТА В ДГ УЧАТ КАТО ИГРАЯТ.
9
0
 
4
 
! Отговори
БПФ преди 4 години
И в България има и други малцинства - как така при тях няма такъв проблем? Министърът да отиде в Сърница например - 100% турско население - няма да намери нито едно дете, което да не ходи на училище и да не говори перфектен книжовен Български !!! Докога все хъxpeшката нaпаст ще създава проблеми на цялата държава, но вместо да бъде смазана със санкции за това - ще бъде вечно толерирана?
8
0
 
3
 
! Отговори
Георги преди 4 години
В служба на държавата от 4 до 70 години(или по-добре от памперси до памперси).Гледам че и в Япония било така и все си мисля,че ако управляващите не отпуснат малко юздите каруцата им ще се обърне.
7
3
 
5
 
! Отговори
сериозно? преди 4 години
Как тъй от 4 години? Направо 9-месечни бебета взимайте да плащат такси в детската градината.Така първите им думички ще са:***, ****р*ст ,ко****"ле. Ей това ще са първите мозъчни връзки,които ще се формират помежду си. А впрочем ако едно дете наплюе другите, тук учителката ще накара ли всички деца от групата да го наплюят както учителката от Пазарджик казала на третокласниците? Отврат държава,няма родя дете в България.
6
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ние в.детската градина играхме мамо *** на двоен интеграл с полагане
5
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз моите си ги гледам вкъщи. Не ни трябва, да се мелим с другите, че да ни налагат някакви си ценности техни. Семейството над всичко!
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не е ли малко раничко да бият тъпана, че експеримента е успешен. Все си мисля, че трябва да изтече пона малко вода за да се види кое как е.
3
2
 
11
 
! Отговори
6 преди 4 години
И вие уважаеми читатели , предполагам сте прочели в интернет изследването на двама немски невролози , според което яслите и градините за деца до 6 /шест/ годишна възраст следва да се закрият , защото задържали нервнопсихическото и физическото развитие на децата ! Трудно е да се повярва , но пък е трудно и да се отхвърли !
2
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Далече сме от Китай които са с 100% грамотност , а още повече от Япония която посреща 20 век с 100 процентова грамотност , но всъщност е единствената държава през 1900 която има такава грамотност, но вече ме 21 век би трябвало нещата да се подобряват а не влошават.
1
4
 
21
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 4 години
Аз предлагам да почнат да се обучават още ОТ ДВЕ ГОДИНКИ!!! И ТАКА ЩЕ СЪЗДАДЕМ САМО ***-ОТЧЕТА В МЛАДА ВЪЗРАСТ!!! ТОЛКОВА ЛИ НЕ РАЗБРАХТЕ ЧЕ !!-ДЕТСТВОТО СИ Е ДЕТСТВО!! ДО 7 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ НЕ ТРЯБВА ДА ТОРМОЗИТЕ ДЕЦАТА !!!! ОЛИ-ГОФРЕНИ!! ОСТАВЕТЕ ГИ ДА СИ ИЗЖИВЕЯТ ДЕТСТВОТО!! НЕ НАВИВАЙТЕ С КЛЮЧА "ПРУЖИНКАТА" ПРЕКАЛЕНО -ЗАЩОТО "ТЯ" ЩЕ СЕ СКЪСА!!!