За образованието няма връщане към старото нормално

Експерти от "Заедно в час" пред Bloomberg TV Bulgaria
27 апр 2021 17:45, Анисия Иванова
43
За образованието няма връщане към старото нормално
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

След продължителното онлайн обучението няма връщане назад към старото нормално – необходим е фокус върху нещата, които искаме да запазим като задълбочаване на познанията за работа в дигитална среда. Около това мнение се обединиха Мила Иванова, специалист “Развойна дейност и оценка на въздействието”, “Заедно в час”, и Юлия Мишкова, специалист “Обучения на учители първа година”, “Заедно в час”, в предаването "Смарт час".

По думите на Мила Иванова е силно вероятно да продължава да има дистанционен елемент в образованието дори и пандемията да отмине.

"Трябва сериозно стратегическо планиране. Стратегията за следващата учебна година трябва да стъпи на реални данни и реални нужди на учениците", смятат още гостите.

Дълъг е периодът, в който продължава онлайн обучението, ще има последици със сигурност, но тепърва ще виждаме какви са. Сегашната ситуация обаче дава и възможности, обясни още Мила Иванова пред Bloomberg TV Bulgaria.

Юлия Мишкова смята, че на преден план е излязъл проблемът с качеството на образователния процес.

"Не са нови проблемите, които наблюдаваме, но може да ги поставим под прожекторите много ясно. Неравенството обаче се задълбочи още повече при дистанционното обучение – по технологични причини, заради нисък социално-икономически статут, достъпа до качествен интернет и дигиталните умения, както на учениците, така и на техните родители. Разширяват се разликите в достъпа до образование“, подчерта Мила Иванова.

Според нея трябва да си дадем ясна представа каква е картината и какви са пропуските и да говорим за социалните мерки.

"Определено е необходимо да сме наясно какви са знанията и уменията, които са пропуснати и как и дали могат да бъдат наваксани през следващата учебна година“, допълни Мишкова.  

По време на разговора беше обсъдена и темата за мотивацията по време на дистанционното обучение и как пандемията се отразява на социално-емоционалното развитие на учениците.

Целия разговор гледайте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До СТРАНДЖАТАКостов направи платено образование и ВУЗ станаха търговски каси и банки.
8
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До СТРАНДЖАТАОбразованието беше съсипано след 1989 г. защото няма работа след като завършат учениците и студентите и те напускат към чужбина.
7
26
 
3
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 2 години
45 години България нямаше образование. Тройната коалиция вместо образование правеше корупция. ГЕРБ И САМО ГЕРБ ПОМОГНА НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА!
6
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА СА ПЪЛНИ С ЧЕРВЕНИ НЕКАДЪРНИЦИ
5
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стига рекламирахте тези комунистически проекти. Само червени *** точат от тях.
4
20
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ДОБРЕ ЧЕ ГЕРБ ПООПРАВИ ОБРАЗОВАНИЕТО. БЕШЕ ПЪЛНА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ДУПКА.
3
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съкрашения на училищата и ще останат са мо най-добрите учители но с по-високи заплати и ще преподават онлайн на всички ученици. Конкурецията ще качи качеството онлайн и с онлайн изпити няма рушвети. Който иска платени уроци, може да си плаща на някой от уволнените учители.
2
9
 
18
 
! Отговори
няма съкращения преди 2 години
2 години от начало на короната и ГЕРП не могат да направят качествено образование а дигнаха заплатите на учители и професори и точат бюджета. И преди с присъственото беше пак зле.
1
2
 
19
 
! Отговори
Тия две преди 2 години
Мишки ще бъдат до стената заедно с останалите прокарващи фашизма и нихилизма в България.