Българите предпочитат родните университети

38% са за обучение в наши висши училища, 28% - в чужди, сочи проучване
Обновена: 12 юли 2015 14:23 | 12 юли 2015 14:22, Елка Василева
61
Българите предпочитат родните университети
Снимка: архив, Булфото

Делът на българите, които предпочитат да учат или са склонни да препоръчат на свои близки или приятели български висши училища, е по-голям в сравнение с онези, които отдават предпочитание на университети в чужбина, показва национално представително проучване на общественото мнение, проведено от Института за модерна политика.

Делът на анкетираните, които изразяват предпочитание към българските висши училища, е 38 %, а към филиал на български университет в чужбина – 2 %.

Към чуждестранни университети изразяват предпочитание 28 % от анкетираните, а 9 % посочват като желана възможност следването в чужд университет в България или във филиал на чуждестранен университет у нас.

Малко по-голям е делът на висшистите, които биха предпочели университет в чужбина (35%) или чужд университет/филиал в България (9%), но все пак и при тях делът на предпочитащите български университет е най-висок (41 %), показват данните от проучването.

Проучването установява висока степен на съвпадение на критериите за нивото на университетите, които има широката общественост, с тези на експертите-професионалисти на Министерството на образованието и науките.

На първо място и гражданите, и експертите поставят като критерий за предимствата на един университет професионалната реализация на неговите възпитаници и връзката с пазара на труда.

На второ място анкетираните открояват нивото на учебния процес и състоянието на учебната база, а на трето по значимост подреждат нивото на преподавателския/академичния състав на университета.

Репутацията, използването на информационни технологии, социално-битовите удобства и др. остават по-назад в критериите, които формират мнението на анкетираните за дадено висше училище.

В проучването е поставен въпрос и за предпочитаната специалност, за която анкетираните биха кандидатствали или биха препоръчали на свое дете, близък или приятел. Изрично трябва да се подчертае, че получените мнения не представляват класиране само по „престиж“ на съответната специалност, а отразяват и реалистичната преценка на анкетирания коя специалност би била постижима и желана за него или за този, когото съветва, от гледна точка на възможности, финансово състояние, местонахождение и др.

Най-високи дялове както сред всички анкетирани, така и сред групата на хората с висше образование, се регистрират за следните специалности: икономика, информатика и компютърни науки, право, туризъм, общо инженерство, комуникационна и компютърна техника, обществено здраве, педагогика, здравни грижи, архитектура, строителство и геодезия, национална сигурност , електротехника, електроника и автоматика, машинно инженерство, обществени комуникации и информационни науки, политически науки, психология.

Посочилите специалност „право“ определят като най-подходящи университети, в които биха изучавали или биха препоръчали да се изучава тази специалност: СУ „Св. Климент Охридски”, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, УНСС, Югозападен университет, Великотърновски университет „Св.Св.Кирил и Методий”.

Първите пет университета, които най-често посочват анкетираните, изразили предпочитание към специалности в областта на информатиката и компютърните науки са: СУ „Св. Климент Охридски“, УНИБИТ, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, Нов български университет, Великотърновски университет „Св.Св.Кирил и Методий”.

Избралите специалности в областта на обществените комуникации и информационните науки, най-често посочват като предпочитани от тях български университети: СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС, УНИБИТ, Нов български университет, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.

По отношение на специалностите в областта на националната сигурност, анкетираните най-често посочват УНИБИТ, Военна академия „Г.С. Раковски“, Нов български университет, Национален военен университет „Васил Левски“ - Велико Търново, Академия на МВР.

Проучването е проведено в периода 26 юни – 4 юли сред 1020 пълнолетни жители в 28-те области на страната.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Предпочитат тези, които нямат пари, нямат акъл и не знаят чужди езици.
46
2
 
2
 
! Отговори
... преди 8 години
Преди 5 години кандидатствах в един от българските университети за специалност медицина (след 2 годишна стриктна подготовка). От първия изпит изкарах отлична оценка, а от изпита по химия слаба (при положение, че изпитът по химия беше още по сполучлив за мен и бях сигурна в себе си). Трагикокомично е да изиграваш долни игри на български граждани, които са дали години за своето обучение и за да стигнат до желаната цел, а да раздаваш дипломи на чуждестранни студенти, които даже не знаят български!!
45
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Предпочитат ги само тези тези, които не могат да си позволят чужди. Нашите отдавна не стават за нищо. Бълват на конвейр специялисти по преписване и пиене.
44
4
 
2
 
! Отговори
ООООООООООО преди 8 години
НАЙ-МНОГО ХАРЕСВАТ НБУ!
43
1
 
0
 
! Отговори
до 46 преди 8 години
Всичко зависи от теб, не само тук, навсякъде е така, ако дремеш и позволяваш ще те мачкат още преди да си "станал малцинство".
42
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Българите предпочитат родните университети38% са за обучение в наши висши училища, 28% - в чужди, сочи проучванеНима?!?Толкова ли сте сигурни? Дали не е защото вместо заплати на българите им плащат подаяния и те не могат да си позволят добро образование?Добре известно е какво представлява "академичния" и "научен" живот в България в момента. Само далавери, продажби на дипломи и изпити, раздаване на научни титли срещу заплащане...Тук никой не дава знания вече, но хората нямат друг избор.
41
5
 
6
 
! Отговори
Petar преди 8 години
До АнонименПозаинтересовай се как седят нещата и в държавите с топ световно образование.. Имаш ли пари си приет, независимо колко куц и сакат си
40
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всички искат в чужди университети,въпросът е ,че 38% от гореспоменатите не могат да си го позволят.
39
1
 
6
 
! Отговори
до 40 преди 8 години
като станеш малцинтво, ще пееш друга песен... когато всички полицаи и ръководни длъжности ще бъдат заети от сегашните малцинства, а българите станат екозтично малцинство в собствената си държава, както индианците в Северна Америка. Както викат обратние - чакайте да станем повече пък ще видим кои са обратни..
38
1
 
7
 
! Отговори
до Марин преди 8 години
В Германия също така няма шанс да решиш 9/10 задачи на писмен, да изкараш устен и да ти пишат тройка, както е в Технически Университет например.
37
0
 
14
 
! Отговори
Опит преди 8 години
Преди 10 години имах шанса да остана в САЩ, но се върнах, нали съм родолюбец. 10 години се мъчих да пробия, регистрирах фирми, но законите и бюрократщината ме спъваха, работих за други хора - не останах доволен. Затова зарязах всичко, изкарах Телеришката Академия и сега си вея калпака в чужбина. Нито ми липсва милиционерщината, нито ниското заплащане, нито долното отношение на работодателя. Сега имам нов живот и аз пръв път се чувствам сигурен.. уверен, че ще имам работа, къща, семейството!
36
1
 
9
 
! Отговори
Марин преди 8 години
В Германия за разлика от България, няма прекъсване или явяване на някой изпит за 100-тен път. Там като те скъсат 3 пъти и не може да учиш същата специалност, така че успех.
35
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Сега заминавам за Германия , даже билет си купих за 25 септември.. Да видим колко е трудно..
34
3
 
7
 
! Отговори
факт преди 8 години
Истинският университет е Интернет и животът - всичко друго е подчинение на авторитет,зомбиране,комунизъм(даскалите са на такава възраст) и харчене на безсмислени пари.
33
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Дано всички джипсита и префърцунени меки китки емигрират в Западна Европа и САЩ, тъкмо всички които останем ще разполагаме с повече територия и ще бъдем едри земевладелци и бизнесмени!
32
4
 
3
 
! Отговори
До Гурбетчия преди 8 години
Не е сигурно.
31
9
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
България безспорно е една от най- добрите страни в Света-с красиви и умни хора, красива природа, без ***(засега) и със сравнително ниска престъпност. Но...! За да стане още по-добра, трябва безкомпромисно да бъдат мачкани и изтребвани всички: мутри; комунисти; седерасто-герберасти(бивши комунисти); паразитиращи етноси; мюсюлмани и всички които продават интересите на България на САЩ; Израел; Турция и т.н.
30
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Аз съм учил в университет 1988-1993 г в София.Като чета коментарите сега мога да кажа че всичко си е както преди,говоря за интелектуалното равнище на студентите .И тогава и сега се смята че нашето образование е калпаво едва ли не извън Бг. ще получиш извънземно образование.За съжаление възрастният дядо ,който каза "Трябва да се смени чипът" е напълно прав дори и след толкова години.
29
3
 
8
 
! Отговори
Кредитен милионер преди 8 години
А, как са ценИте на дипломите ?
28
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
предпочита защото ач кюпек.