В България има живот: Труден, абсурден, разглобен...

Как се стигна дотук? Размисли на Мирела Иванова пред Дойче веле
19 дек 2016 07:07,
63
В България има живот: Труден, абсурден, разглобен...
Снимка: Reuters

Дори да не се информира през никакви медии, в което все пак се съмнявам, българинът все по-трайно се зарежда с убеждението, че държавата и обществото му са разтрошени сякаш на парчета, че самият той не принадлежи към общността.

Прилепен към семейството си, към малка приятелска група или професионален кръг, той се отдава на "мисията" да се спаси поединично, да осигури бъдещето на децата си, насърчавайки ги да се махат оттук. Защото в България няма живот, пише в свой анализ за Дойце веле публицистът, писателят, авторът и сценарист Мирела Иванова.

Липсващите обществени спойки

Така ли е наистина - или просто са изчезнали всички спойки и сглобки, които ни правят единна общност, вгледана в по-близки и по-далечни цели и посветена на голяма и същностна национална идея?

Това са въпроси и патетични, и старомодни, но и твърде важни тъкмо поради тягостната фрагментация на настоящето. Не е задължително да се намираме в състояние на пълен разпад, за да сме така разединени - може просто обществото ни да е преуморено от несъстоявания, да са разбити множесто лични проекти, да са занемарени и неглижирани такива неутилитарни, но основополагащи за единението пространства като културата, изкуството, ценностните йерархии.

Атмосферата днес сякаш повтаря шизофренните години на късния соц - с отчуждението и апатията, с избуялите страхове и самоизолацията, с тлеещите във въздуха взаимоненависти, с цинизма и буксуването във всяко отношение, с разцвета на клеветите и с усещането за крайна несправедливост, за пълна изоставеност на отделния човек.

Светлият пример на партиите

Дали фрагментацията в обществото няма за свой "учебник" роенето и разпада в партийния живот? Дясното всеки ден произвежда все по-малки и по-нови формацийки, партии и сдружения, които макар и прокламирани от мислещи хора, вече предизвикват отвращение.

В т.нар. националистическо обединение също започва надвикване и надговаряне на вождовете, въпреки привидната сплотеност срещу и заради общия враг: бежанци, роми, турци.

А лявото, засега пришпорено от политкомисарския устрем, не смее да се огледа и да види другите немаловажни  леви.

Кой е виновен?

Разбира се, партийното строителство и рушителство е само една от причините за липсата на обществени спойки: то поражда и утвърждава жилавото недоверие, че партиите могат да се фокусират отвъд своя егоизъм в общоприемлива за цялото общество програма, която да реализират с поносими компромиси и споразумения. Друга насъщно необходима "сглобка" за обществото ни е работещата съдебна система, а не тази съдебна каста, потънала в собствените си скандали и противоборства и напълно отчуждена от мисията си да служи на закона и справедливостта.

Иначе в България има живот. Просто е непоносимо труден, абсурден и разглобен. Какъвто сме си го направили, както биха се изразили мислещите граждани. Или какъвто ни го направиха, както биха им опонирали хленчещите граждани.

Размисли на Мирела Иванова пред Дойче веле

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
10
 
! Отговори
Баба преди 7 години
До АнонименТакива като Вас подклаждат враждите, които разяждат обществото. Комунизъм, капитализъм и т.н вече са само думи за заяждане. Малко хора познават идеологията и програмите на партиите ,в които членуват. Важен е националния интерес - опазване националното самосъзнание, физическото и духовно здраве на подрастващите, опазване на природата , на традициите, на морала. Може ли някой да спре чалгата, пошлите предавания по телевизията , псевдокултурата, изкривените ценности?
32
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Реалността ни днес е резултат от действията ни в миналото. От това ниво на съзнание от което се действа в България вече 27 години, такива ще са резултатите, а като гледам как хората се променят и стават по-отговорни и разумни, особено политиците, до 20 години мизерията ще е още по-голяма, предвид че всичко се изнася на запад, само некадърните и неграмотните ще останат да робуват на мутри. Просто нивото на съзнание на българина е мн ниско, както в политиката, така и сред обикновените хора.
31
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Причината за всички беди е комунизма, ... но другарите комунисти обвиняват демокрацията ... и като ги попиташ на запад (където всички бягат) комунизъм ли има и изведнъж млъкват като наакани.Разбира се подобни тези се подклаждат охотно от руската пропаганда, която използва всички средства да настройва хората срещу западните ценности, в защита на един кървав диктатор в Кремъл.
30
3
 
18
 
! Отговори
Късата памет преди 7 години
До Наблюдател. Не е зле преди да се правят някакви кардинални изводи да се помисли поне малко. Първо демокрацията няма нищо общо с икономическа система, демокрацията е политическа система, а капитализма е икономическа система. Как така в Швейцария, Дания, Швеция и т.н. които са демокрации няма проблемите които си изредил. А сега като се позамислиш ще разбереш, че проблема не е в демокрацията, а ако помислиш повече ще разбереш и къде е проблема и ако много хора почнат да мислят .....?
29
1
 
16
 
! Отговори
sad but true преди 7 години
Прилепен към семейството си, към малка приятелска група или професионален кръг, той се отдава на "мисията" да се спаси поединично, да осигури бъдещето на децата си, насърчавайки ги да се махат оттук.
28
5
 
9
 
! Отговори
Наблюдател преди 7 години
Политикоикономическата с-*** представяна за демокрация е в основата. Стимулира на всички нива и инстанции краденето и корупцията закриляни от правосъдието. А партиите са тези които неотклонно я прилагат, независимо в какво комбинации влизат или се представят. Тези които биха искали да се реализират в България много добре го разбират но за да не си губят времето я напускат /средно 40 000 души годишно след 90-а/. Тази с-*** реално превърна България в държава на доизживяване.
27
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименА не казват ли и много истини?Или си мислиш, че стратегията на щрауса е по-добра?И не бързай да обиждаш този, с когото не си съгласен.
26
18
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Най-много мразя чуждопоклонници, живеещи на Майн-ата си да ме убеждават колко не става България. Какво е направила тя тук, че да ми каже да се изнасям? Тази Мирела сигурно е завършила висшето си във Великата Германия дори, но знае и "какъв хляб ядем тук". И още нещо - българинът трябва да се научи, че проблемите ни си остават вътре, както в едно семейство, а не да ходиш по целия свят да плюеш своята страна. Явно тази не е българка. И тя е от вечно мрънкащите за нещо.
25
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абсолютно вярно. Българите не можаха да изградят нация с колективен интерес. Затова, краят на новата българска е съвсем близо
24
13
 
14
 
! Отговори
Аман от пропаганди преди 7 години
Защо веднъж не се написа статия за ползите да живееш в Бг?На българина му е удобно все друг да му е виновен и все чужбина да е рая...Но истината е ,че умния и интелигентен човек успява и тук и навсякъде да се справя с трудностите в живота.Ум не се купува!
23
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
в България има живот колкото има и живот на Марс .
22
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Точно така правителството е виновно, че манталитета ни е балкански и за нищо не ставаме като нация.... естествено че някой друг ще ни е виновен как иначе.
21
0
 
19
 
! Отговори
дебел депутат преди 7 години
зрелища и пасти за народа !!!
20
4
 
36
 
! Отговори
страната БГ преди 7 години
Страна в която Дайнов е политолог ,а не е по строежите .Бойко не е обикновен гангстер ,а политик ,Доган не е екстрадиран за нац предателство ,а още сглобява контрукции - не е за никъде.
19
8
 
24
 
! Отговори
П.Петров преди 7 години
Препоръчвам на този, който ми е кликнал минуса, да прочета:"Ноам Чомски: 10 начина за манипулация чрез медиите"Чомски не живее в Русия, Китай или България, а точно в САЩ и изводите са направени наблюдавайки американската действителност.
18
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
НЕБЕРЕТЕ НА ГУГЪЛ defarming И ПРОЧЕТЕТЕ ЗА АМЕРИКАНСКИЯ "голодомор"
17
11
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хайде стига вече с тези изтъркани писания как комунистите избили елита, а тези сега какво правят, дали са се погрижили да има елит. Образованието вече е нулево, морала също, докторите търговци, политиците мошеници. Не може малограмотни хора да те управляват и да се надяваш на нещо добро. Никому неизвестни и с нищо неизпъкващи хора се навряха във властта и така 27 години само си пълнят джобовете. Помним как беше с Костов с тъй наречения "цар", гледаме сега и пожарникара, така няма да стане нищо.
16
10
 
34
 
! Отговори
П.Петров преди 7 години
По-големият проблем е, че този олигархичен модел КГБ/ДС не са го измислили те, а са го взаимствали от запада, но там е доста по-рафиниран и все пак, когато се явят хора на принципите, като Асанж, Сноудън , Столман, олигархичната система прави веднага опит да ги смаже. Манипулацията се забеляза и в САЩ със "социологическите проучвания", прогнозиращи загубата на Тръмп, в Германия със заглушаването на проблемите с бежанците. Демокрацията не съществува без качествено масово образование и социално образование и здравеопазване!
15
4
 
11
 
! Отговори
Ira преди 7 години
Мирела, половината дт вашите тези съм ги чула още от баба ми, преди десетилетия. И в разкази на Иван Вазов също... Старомодно, кажете не що полезно.
14
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За състоянието на едно общество и държава може да се съди по отношението на хората към някои характерни негови ценности. Замислете се колко пъти на улицата са спрели да ви поискат цигари или пари и колко пъти - хляб, топлина, уют или прегръдка? Спукваме се да пазарим по празниците, да се мъкнем по заведения и къщи за гости, и неусетно покрай ангажиментите към тоя и оня ги превръщаме в най-злощастните делници. А управниците просто най-нагло се възползват от така създадената суматоха.