На някого вече му пука! Защо млади хора се връщат в България?

"Дойче веле" разказва две вдъхновяващи истории
26 яну 2017 19:00, Елка Василева
270
На някого вече му пука! Защо млади хора се връщат в България?
Снимка: архив, Reuters

Не всички млади българи, завършили в чужбина, остават да живеят навън. Има ги и другите: онези, които решават да се върнат в България. Защото и тя има какво да им предложи. "Дойче веле" разказва две вдъхновяващи истории.

Вече десет години България е част от ЕС. Редом с ползите от еврочленството обаче страната отчита и една тежка загуба: всяка година хиляди млади хора я напускат, за да следват и работят в Западна Европа. Много от тях не се връщат.

Но пък има и такива, които все пак опитват да се реализират в родината. Такава е и историята на Пламена Тодорова, която е учила и работила в Дания и Холандия. "Семейството ми нямаше възможност да финансира следването ми в чужбина", признава тя и разказва, че поради това се спряла на Дания, където следването е безплатно.

"Трябваше обаче да науча датски - втория по трудност европейски език. Но пък точно трудностите ме амбицираха да уча и работя в Западна Европа, а впоследствие и в страни като Шри Ланка", разказва Пламена Тодорова.

След дългогодишно пребиваване извън България през 2015-та обаче тя все пак решава да се върне в родината. "Убедиха ме връстниците ми от "Тук-там" - организацията на българите с опит и образование в чужбина. Тя е създадена да подпомага именно завръщането на млади професионалисти, свързвайки ги с работодатели от България. Ентусиазмът на тези хора ми даде да разбера, че в България на някого вече му пука за нас", обяснява Пламена.

"София предлага отлични възможности"

И все пак: макар и с подкрепа, всяко начало е трудно. "Не ми беше лесно през последната година, когато в София стартирах собствен бизнес в областта на дигиталния маркетинг и социалното предприемачество. Но въобще не съжалявам за решението си", категорична е Пламена Тодорова. Според нея столицата е мястото, което вече предлага отлични възможности за професионална изява на завършилите и утвърдили се зад граница млади българи - особено в области като информационните технологии и аутсорсинга.

Днес младата маркетинг експертка също е част от "Тук-там". Като член на ръководството на организацията тя организира кампании за социално подпомагане и за събиране на средства за обучението на талантливи младежи зад граница.

"В началото на еврочленството младите хора, които потегляха към университети и фирми в Западна Европа, бяха водени по-скоро от ентусиазъм и любопитство. Днес обаче повечето имат съвсем ясни цели и са събрали много информация относно начините, по които могат да реализират мечтите си", смята Пламена.

Според нея всеки сам трябва да реши къде се чувства по-щастлив. Важно е обаче да си живял навън. "Защото никой не е в състояние да си отговори на този въпрос, ако е живял само в България", убедена е младата специалистка по маркетинг.

Кариера в България - защо не?

24-годишният Живко Желязков също е минал по този път. След като завършва Американския колеж в София, заминава да учи финанси в Шотландия, а после специализира европейско право в Холандия. "Дори успях да поработя в базирана в Барселона европейска агенция за обществени поръчки", изтъква той. "Нито за миг обаче през главата не ми е минавала мисълта да остана да живея на Запад."

Живко Желязков е убеден, че българските политици трябва да правят много повече за младите българи, за онези, които отиват да следват в чужбина. "Помагал съм при организирането на избори в чужбина и съм свидетел, че такъв интерес засега липсва. Аз и много мои сънародници зад граница сме обединени зад идеята за създаване на многомандатен избирателен район за българите в чужбина", настоява той.

Младият финансист е бил активист на Българския кариерен форум и е търсел западни компании, предлагащи работа в България. "Целта беше да се осъществи връзка със 150-200 български студенти и професионалисти, които да участват в ежегодните  кариерни форуми в Лондон и Франкфурт. Именно във Франкфурт намерих и моя бъдещ работодател – международна финансова компания, която откриваше свой офис в София", споделя младият българин.

Според него българите, дипломирали се на Запад, понастоящем най-бързо и лесно могат да намерят работа в България - и по-конкретно в София. "Първоначално западните компании аутсорсваха в България преди всичко работни места, свързани с компютърните технологии и кол-центровете. Сега обаче българската столица преживява истински бум, като сред желаещите да открият свои филиали са и редица инженерни, застрахователни и финансови компании. Със западна диплома в ръка и няколко интервюта тук понастоящем е доста лесно да се намери не само добре платено и интересно работно място, но и достойно кариерно развитие. Последното може би е основният приоритет за българите, завършили в чужбина", твърди младият финансист.

Според Живко Желязков по-голям проблем представлява намирането на работа при български работодатели - особено в държавните институции. "Там има тежка бюрокрация. Още имаме трудности при признаването на дипломи по специалности, в които има силна държавна регулация -  като право и медицина например. Надявам се обаче, че положението ще се подобри. Но промяната трябва да започне от самите нас. Защото не може например да се поставя полицай на всяка пешеходна пътека, за да се уважават правата на пешеходците в България", убеден е Желязков.

Мисия възможна

Организацията "Тук-там" организира своите кариерни форуми в София. На тях местни работодатели се срещат със специално поканени млади българи, които са пребивавали зад граница с цел обучение или висококвалифицирана работа.

От 2008 г. насам броят на участниците в тези форуми е нараснал с над 50% - от 900 тогава до 1600 души днес. Търсещите контакти с тях компании също бележи 25% ръст и са вече повече от 100. Променят се и нагласите сред участниците спрямо идеята за кариера в родината. Делът на онези, които се колебаят дали да се върнат в България, е спаднал от 30 на сто през първите години на еврочленството до 19 на сто понастоящем. Процентът на завърналите се е скочил от 50% на 60%, а делът на тези, които категорично избират отговора "Никога няма да се върна", е спаднал от 1% на 0.6%. Всеки шести участник в анкетите пък изявява желание в бъдеще да се установи трайно в България.

"Причините за нарасналия интерес към кариера в родината са много. Важна роля играе появата на съвсем прилични условия за работа и живеене, най-вече в столицата. Освен това в България човек има по-ниски разходи. Страната ни предлага повече свободно време и възможността за поддържане на пълноценни семейни и приятелски контакти. Разбира се, и тук си има минуси. Бюрокрацията, корупцията, липсата на нормална съдебна система  и шуробаджанащината несъмнено потискат желанието за завръщане. Но вече сме им свикнали и даже не ги и коментираме", казва Пламена Тодорова.

Особено важно за нея е повечето свободно време за семейство и приятели. "На Запад реалната работна седмица за правещите кариера не се побира в законово установените 35-40 часа. Работи се по 70, та и дори по 80 часа. Никой не изисква да оставаш във фирмата след приключване на работния ден, но желанието да бъдеш забелязан и оценен, което води до повишение и бонуси, те кара да даваш всичко от себе си. С годините мечтата за по-спокоен и отдаден на близките живот, какъвто все още предлага България, няма как да не те споходи", усмихва се ентусиастката от "Тук-там".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


270
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
96
1
 
17
 
! Отговори
БАБА КУНА преди 7 години
РАДВАЩО Е ЧЕ ИМА МЛАДИ ХОРА, КОИТО СЕ ВРЪЩАТ В БЪЛГАРИЯ, НО ТРЯБВА ДА ПРИЗНАЕМ, ЧЕ ТЕ СА НИЩОЖЕН ПРОЦЕНТ. ПОЛИТИЧЕСКАТА КЛАСА НЕ ПРАВИ НИЩО, АМА АБСОЛЮТНО НИЩО В ТЯХНА ПОДКРЕПА. ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ЧЕ ВСИЧКИ УПРАВЛЯВАЩИ, ЗАЕТИ СЪС СОБСТВЕНОТО СИ ОБОГАТЯВАНЕ НЕ ПРАВЯТ НИКАКВИ УСИЛИЯ И ЗА ЗАДЪРЖАНЕТО НА ТЕЗИ, КОИТО ВСЕ ОЩЕ НЕ СА ПОЕЛИ НА ЗАПАД.
95
12
 
12
 
! Отговори
Елемаг преди 7 години
Написаното е вярно.Защо спорите?Прибират се наистина утрепките!!тези ,които си правят тука зъбите за 500 ойро.Защото там няма да и стигнат и 10 000 ойоро.Прибират се тези,за които инвитрото е безплатно ,а навсякъде почва от 6 000 ойро нагоре.Тука дори с мизерна здравна вноска внасяща се от чужбина, може да те прегледа в понеделник Професор лекар.А в Германия чакаш след 3 месеца,а за пари да не говорим!!А и тези дето там стискат жълти евро центове,после на Слънчака лятото, с 200 евро тарикати :)
94
10
 
4
 
! Отговори
Тарикат преди 7 години
Либералния *** дойче веле да не се притеснява за нас. Ние ходим в гетоизирания мюсюлмански Запад за да натрупаме кинти, а после се връщаме в България и инвестираме в икономиката, като си живеем в живота. По-възрастни българи също ходят да работят в Германия и после се връщат да си харчат пенсиите тук. Намерили сме му цаката и ни е през ... за западните гета. Ходя само по работа там - никога не бих живял в гето.
93
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До русофиль от Германия 94"Че какво значение има дали е българин , турчин или .. ?!"ИМА!!! Повярвай ми, има ОГРОМНО значение.И който ти казва обратното просто не му вярвай.Където и да отидеш ВИНАГИ ще си останеш АУСЛЕНДЪР и след 5 поколения.ЗАПОМНИ го!На маса може да те тупат по гърба и да ти казват "майн фройнд" ама като се обърнеш гърбом и ставаш "оня българина".
92
4
 
10
 
! Отговори
до Емигрант преди 7 години
Много зависи човек. В Българи можеш да си купиш земя за 500лв/декара. Вече има фирми които ти дават семената и машини за ползване и даже идват и ти го жънат и транспортират. С няколко годинки в чужбина можеш да събереш добри пари и да ги инвестираш в България. В чужбина има всичко по много, докато в България има много бизнеси които могат да се развиват при малка конкуренция. Много хора се връщат и инвестират, защото имат по добра доходност на инвестицията си тъй като пазара не е толкова развит.
91
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вие други журналисти нямате ли? Само един/а пише. Защо: защото западните държави предлагат работа но не и уважение. Защото там си никой и ако не им знаеш езика си никой, не че в България в джобс постоянно се търсят специалисти със западен език макар работното място да е в Б-я. Защото западните държави използват евтината работна ръка на далеч по-умните от източна Европа. Създадат ли се работни места с подобаващо заплащане всички ще се върнат и няма да се обърнат назад към робството.
90
5
 
25
 
! Отговори
Ив преди 7 години
Престанете да пишете простории и да се опитвате да заблудите българите в България че не е толкова зле. Вече 12 години живея в Канада , имигрантите които работят по 70-80 часа са тези без преравнена диплома или като цяло без никава диплома от тук. Тези с образование си бачкаме по максимум 40 часа на седмица аз лично изкарвам 3800$ на месец след като си платим наем,сметки,коли,бензин ,храна и цигари ни остават 1000$ общо.Йяма да се върна в Бг не заради парите а защото няма сигурност и закони.
89
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ало "заплаткаджиите" когато някой с гърбене забогатее нека ми се обади.....по водомера.Когато видите евреин да работи в производството или чистотата ми звъннете.......по водомера.Който е *** - "гърби", другите събират кеша.Няма значение къде си. И в Бг и в ЕС който си е балама ............ си е балама.
88
2
 
7
 
! Отговори
емигрант преди 7 години
До Кое е по-добре?или на 50 - 60 в Бг и вече умрял :(
87
1
 
16
 
! Отговори
Живеещ в чужбина преди 7 години
България не е само София!
86
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз се върнах след 1 година гурбет и сега си живея царски. Не е истина как мизерствах в чужбина, но пък спестих доста пари. Аз съм млад и нямам семейство така че пари могат да се правят. Има много възможности в БГ и може да ги видите само ако видите навън как е. Инвестицията за 1 проста бърза закуска е не повече от 3-4 хилки. Могат да се правят много прилични пари в БГ. Опитайте в чужбина и който му харесвва супер, който обаче има малко повече акъл може да изкарва много повече в БГ.
85
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това е лъжа за последните читави да останат ... аз последните години съм шокиран ... всеки месец някой от обкръжението ми заминава ... и скоро аз самия , иначе оставам сам .
84
1
 
19
 
! Отговори
емигрант преди 7 години
До Това е Българиядруго си е в бг да те пребиват на пътя и да ти режат гумите или *** да те обират!
83
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 103Не приемам коментар от ГЛАВАНАК който пише "2 стай"!!!Разбра ли селянино?!
82
4
 
7
 
! Отговори
123456 преди 7 години
В бг се връщат и си отварят собствен бизнес или се занимават с компютри. това е. няма лошо, но нека да не преувеличаваме. Повечето от завършилите навън се връщат, защото там няма мама и тате да ги дундуркат и се иска труд и усилие да си намерят работа. Винаги има и изключения. БГ е общо взето Индия на европа- кол центрове и компютри. Образованието навън стана твръде достъпно и всеки решава, че му се полага. Преди излизаха най-кадърните (или тези с връзки)
81
2
 
8
 
! Отговори
Енженерин от село преди 7 години
Като четеш тук всеки е инжинер или лекар с поне 7000 евро заплата. Аз не знаех ,че 2 милиона лекари и инжинери са избягали, аз си мислех ,че много общаци бягат на запад и че вършим мръсната работа ама явно общи работници от България няма.
80
4
 
4
 
! Отговори
дидо преди 7 години
А за тези с "големите" заплати. И тук има много хора с наистина сериозни заплати, а не твоите 100к крони или 10к евра. Защото като изкараш около 40% данък на тези пари и си махнеш необходимите разходи излиза, че ти остават по-малко от някой който изкарва 2500 бруто в България.
79
1
 
3
 
! Отговори
Тато преди 7 години
Тези партийни работници са по-*** и от бившите социалистически партийни секретари, то бива да си лицемер, но тяхното лицемерие е неизмерино.Това е то, българите се връщат само заради това, и те си имат търпение и достойнство,макар и ограничено от дивата "проевропейска" пропаганда.Докато този заблуден и опростачен народ не прогледне няма да го броят за нищо ,както е сега.
78
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Има хора които искат след акто се върнат да живеят царски пък има и такива които искат да правят бизнес в България
77
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До 90Ало "образования", като се огледам в Европа все едни "образовани" та "Хвани единия и удари другият".Навсякъде е пълен кИнИеФ. Неграмотници и аматьори. Пълно с източно европейци и африканци. Абе КАТАСТРОФА.Европа не е това което беше преди 25-35 години.Сега е ОТВРАТ.