Българи vs. гърци – каравани край плажа! Кой крив, кой прав?

Гърците недоволстват, никой не следял дейността им
30 май 2017 18:52,
47
Българи vs. гърци – каравани край плажа! Кой крив, кой прав?
Снимка: архив Reuters

Българи, собственици на земя в района на крайбрежието при Миродато, Авдира и Мандра, Северна Гърция, се жалват от негативна кампания срещу тях от местните. Гърците недоволстват срещу нашите, които са сложили каравани и фургони върху земеделски земи в близост до крайбрежието.

"Сигналът им ще бъде изпратен в МВнР, където да се вземе решение как да реагира държавата в този случай", заяви областният управител в Смолян Недялко Славов.

В Миродато, където е най-близкият до България плаж има вече малко градче от над 60 каравани, фургони и дървени къщи. Тамошните закони позволяват върху имота да се поставя "всичко на колела", но не и да се строи, посочва "24 часа".

За да спазят правилото, някои ги поставят върху стари шасита от коли, а след това правят веранди и впоследствие мислят за електричество, отходни ями и др.

Според българите там напрежението се провокира от местни политици, които се изявяват с негативни мнения в медиите, че българите превземат земите около морето и с това ще секне бизнесът на гърците. Те всявали съмнения, че българите ползвали имотите и правата върху тях незаконно.

"В местната преса се задават въпроси: "Какво е било при българите през 20-те години?". Това щяло да се върне отново при такава инвазия от север", казва един от родните предприемачи на брега на Бяло море.

Според него в основата стоят неуспял кандидат от "Нова зора" и местна хотелиерка. Родният предприемач прави къщички по проект и съгласува всичко с местните власти. Към неговите обекти има електричество. Покрай постройките са направени дори улици. Земята взел от фамилията - концесионер на плажа Карацобанакис. Семейството държи кафетерия, рибен ресторант и магазин на плажа в Миродато.

Според тях българите оживили плажа, всичко наоколо се раздвижило. Оборотите се увеличили. Гърците ходят да почиват на юг, където има по-големи забавления в курортите. Стефан Карацобанакис напомня в местна медия, че преди да започнат българите да идват, в района въобще не е имало туристи. Сега през почивните дни на лятото 80% от колите в Миродато са с българска регистрация - от Смолян, Пловдив, Хасково, Кърджали, Пазарджик.

В началото най-често българите идват сутринта и привечер поемат обратно без преспиване. Ядат храна, която си носят от вкъщи, въпреки че в таверните на плажа порция прясна риба е колкото у нас - 5 евро. Пържолата е на същата цена.

Сега преспиванията вече са по-чести и това се дължи най-вече на по-ниските цени, които се предлагат след появата на българите. Освен с автомобили всеки ден от Златоград тръгват автобуси към селцето. Цената е 16 евро, като в тази сума са включени транспортът от Златоград и обратно, обяд в таверна на самия плаж, такса за чадър и шезлонг, фрапе или кока-кола.

Плажът в Миродато е най-близо до България - на 86 км от Златоград, и е по-добър от тези в Авдира и Мандра. Най-често собствениците на ваканционни имоти в района са купили земеделска земя от по 300-400 кв. м, върху която разполагат обектите си. Целият масраф им е струвал до 15 хил. евро.

"Не всички са лоялни и коректни. Една част от тях нямат дори ток. Не се спазват правилата при строителството, но всички сега подлежат на проверки и минават под общ знаменател. Имаме нотариални актове за имотите си. Естествено както сред нас, така и сред тях може да има незаконни.

Да се правят проверки и да не се делят хората на българи или гърци - който е нарушил закона, да си понесе последствията", казва легалният предприемач.

Тъй като районът не е урбанизиран, дори имотите на гърците не са съвсем законни. В разрез със собствените им правила те поставят сглобяеми къщи на бетонни фундаменти.

По-заможните нашенци купуват директно узаконени имоти в Гърция. Други с по-малко възможности вземат парцел в някое село. Върху него правят жилище на калкан. Така си делят разходите за парцела, адвокати, превоз на строителни материали, разрешителни за вода и електричество. гръцките власти имотът реално е един, а в същото време собствениците са двама, които са се разбрали помежду си предварително кой от двамата ще ги представлява.

Обикновено от уста на уста или през социалните мрежи българите намират клиенти у нас и отдават имотите си под наем. Цените им са доста по-ниски от тези на гърците, а почти винаги клиенти са им българи.

Данъчните власти у нас също нищо не знаят, а доходите им и тук не се облагат. При пълна заетост обаче приходите от 2-3 стаи могат да стигнат 5-6 хил. евро на сезон.

Това дразни местните, тъй като разплащането е на ръка и се избягват всякакви данъци. В интернет е пълно с обяви за евтина почивка на Беломорието при български собственици в къмпинги, вили и къщи.

Според българските собственици на имоти те не само не пречат, но помагат на гръцкия бизнес, понеже преди отварянето на ГКПП Златоград Миродато е било затънтено село, а сега е истински курорт, чийто бизнес зависи изцяло от български клиенти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
50
 
! Отговори
Естествено преди 6 години
Да не говорим, че като собственик на земя там имаш право да кандидастваш за европейски пари за лодка и каравана. Нашенците се усетиха и сега масово си карат летата на узо под палмите.
12
21
 
39
 
! Отговори
варненец преди 6 години
Ко стана бе шопи , май и в камениста гърция не ви искат вече аахахахахах ама плюйте ден и нощ нашето море нале ?
11
5
 
51
 
! Отговори
:)) преди 6 години
Гърците да не се сърдят! Повечето българи немогат да си позволят цените на скъпите в Гърция курорти!
10
0
 
65
 
! Отговори
идва булдозера преди 6 години
За нашего брата закона не важи!Купил си земеделска земя вила да си построи,после ток и канализация и накрая хотел и бетон!Бас държа,че в Гърция няма да ги търпят да им правят "митничарски" села на брега!Изобщо не съчувствам на някой който нарушава законите.
9
2
 
38
 
! Отговори
:)) преди 6 години
Какво бе с бедноста и живият дявол? :)
8
8
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До СатаНАТОПрипомни Ньойския договор на натовците и ЕС феновете как НАТО и ЕС ампутират България в 1919 г.
7
2
 
56
 
! Отговори
Не сме стока преди 6 години
Както върви, скоро ще ходим на море в...Пелопонес. Далеч от родните "предприемачи".
6
0
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Безплатно подбиват цените на гърците
5
7
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Гърците не изпълняват нито санстефанския, нито берлинския, нито ньойския договори и не дават на България бяло море.
4
1
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ха ? само каравани ли ? защо не пишете че са искали да слагат "преносими конструкции" с обилно полят бетон ? купили били земя . тези номера минават само в България . да не се намират в Лозенец ? гърците си пазят природата .
3
0
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В цяла Гърция, няма плажна такса за чадър или шезлонг! Значи нашите мутри, и това не признават!
2
5
 
72
 
! Отговори
Тодоракис преди 6 години
Солидарен съм с гърците. Застроихме нашето море, искаме да застроим и тяхното. Някои хора не знаят кога да спрат.Най - естествено е земята да е ничия и когато имаш нужда да идеш на море - отиваш на море, когато имаш нужда от планина - на планина и т.н.Не да обикаляш и да търсиш свободен плаж и/или да гледаш грозни постройки, строежи или както в случая заземени каравани.
1
5
 
76
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
След като превърнахме черно море в кафяво, сме на път да направим същото и с бяло.