След 10 г. в ЕС България си остана двойкаджията на Европа

Не само не сме догонили останалите, ами нещата в някои области се влошили
169
След 10 г. в ЕС България си остана двойкаджията на Европа
Снимка: Булфото, архив

"Без никакво съмнение членството в ЕС донесе много ползи за страната – както в икономически, така и в политически план. Въпреки че по редица показатели България заема последното място в рамките на съюза, самият факт на членството е основание за национална гордост". Това става ясно от Годишния доклад за икономическото развитие и политики на България на Института за икономически изследвания при БАН, пише в "Сега“.

Още по темата

Самодоволството от този факт обаче е крайно неуместно и именно поради тази причина се налага една трезва оценка.

Постигнатите успехи трябва да бъдат оценени по достойнство, но много по-важно е да се види в кои области изоставаме, защо изоставаме, и какво може и следва да се направи, се посочва още в доклада.

Специалният фокус в него е посветен на пътя на страната ни към ЕС и равносметката от първите 10 години членство в ЕС.

Икономиката е силно инерционна система и следва свой собствен ход на развитие, който не може лесно и бързо да бъде повлиян от външни шокове, дори и ако са силно позитивни. В тази връзка трябва обезателно да се направи уговорката, че анализът на икономическото развитие през последното десетилетие, в което България е пълноправен член на ЕС, невинаги и не задължително трябва бъде обвързван със самото членство. От тази гледна точка критичните изводи в една или друга област на икономическото развитие не трябва автоматично да се възприемат като недостатъци, породени от членството в ЕС.

По същия начин не следва да се приписват постигнатите успехи (колкото и да са скромни) на същото това членство.
Икономическите и финансови показатели на България в сравнение с останалите държави от Източна Европа са най-незадоволителни след 10 години членство в Европейския съюз.

Различията в степента на развитие между България и новите страни-членки не само не намаляха, но в редица области отбелязаха сериозно влошаване. В този смисъл равносметката от първите десет години на членство в ЕС е противоречива.

Очакванията на българите за по-добър живот след 2007 г. не се сбъднаха в задоволителна степен. Сега общността е на прага на значими промени, които ще очертаят бъдещето на ЕС за следващите десетилетия, показва още Годишният доклад за икономическото развитие и политики на България, фокусиран върху темата за пътя на страната ни към ЕС и равносметката от първите 10 години членство в ЕС.

Въпреки критиките и провалените очаквания, основният извод в доклада е, че присъединяването ни към ЕС е безалтернативно и трябва да бъде запазено.

Когато говорим за ползите, трябва да говорим и за цената, която сме платили. Големите очаквания за рязко подобрение за живота след присъединяването не се потвърдиха.

Причините за това са много, коментира проф. Иван Ангелов от Института за икономически изследвания при БАН.
Според него България е спечелила от присъединяването по отношение на възможностите за прилагане на европейските закони и правила за ускорено догонващо икономическо развитие.

Повече са били и възможностите за получаване на трансфери от българите в чужбина, като за миналата година те са достигнали 1,7 млрд. евро. Открили са се и възможности за пътуване, работа и образование в Европа, става ясно от доклада. Към ползите следва да се причисли и изграденото по-голямо доверие към страната ни като цяло.

По отношение на разходите, произтичащи от членството ни в съюза, проф. Ангелов припомни голямата тежест на преждевременното извеждане от експлоатация на ядрените блокове на АЕЦ "Козлодуй“. Изчисленията на икономиста са, че цената, която плащаме от спирането на блоковете на централата, е между 10 и 12 млрд. евро.

В разходите следва да се калкулира и солидната годишна членска вноска, която за 2016 г. достигна 1 млрд. лева, както и ограничаването на националния ни суверенитет.

Плащаме за мигрантите между 600 и 1000 лева на човек на месец, а средната пенсия у нас е 330 лева.
Добре че на мигрантите не им харесва тук и си тръгват бързо, коментира проф. Ангелов.

По думите му участието ни в единния европейски пазар също трупа негативи за България, тъй като икономиката ни е с ниска конкурентоспособност, което се отразява негативно както на производството, така и на потреблението на домакинствата. Анализът в доклада сочи, че само при три от важните продукти сме запазили или дори леко увеличили производството – електроенергия, пшеница и царевица. Останалите, сред които електрокари, мотокари, цветни телевизори и др., регистрират драстичен спад.

Ангелов все пак обясни, че това не се дължи на заговор, а на това, че през 2007 г. България не е била готова още за свободния пазар. Преждевременното откриване на нашите граници за внос и износ, преди да сме станали конкурентоспособни, доведе до огромни загуби. Решението бе в налагане на протекционистични мерки в интерес на родните производители, но за България тази мярка не бе позволена. По този начин ниската конкурентоспособност в комбинация с отварянето на границите за търговия в съответствие с политиката на ЕС и на Световната търговска организация се явяват най-голямата пречка пред българската икономика, сочат изводите от доклада.

Приказките, че свободната търговия била изгодна и за бедни, и за богати, не е вярна. Тя е изгодна за еднакво конкурентни страни, защото една наша фирма на 10-15 години не може да се конкурира с чуждестранна, която съществува от 100 години, коментира професорът.

Според него членството ни в ЕС довело и до рязко намаление на потреблението и днес българинът консумирал в пъти по малко месо, яйца и прясно мляко. Освен това страната ни страдала много и от изтичането на мозъци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


169
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нито една страна си няма Бой.ко ! Затова ще са щастливи и напреднали.
18
10
 
2
 
! Отговори
Циник до 16 преди 6 години
Пак ли забравиха да ти ги донесат?А комсомолец?Тичкай при ветеринара - да ти бие кетамин...ОлиШеметак :-)
17
2
 
23
 
! Отговори
Gaskoing преди 6 години
Не ние виновен ЕС а ние сме си виновни и политиците! Те искат без да вложат в нещо да изкарат пари. Само за едно 'инвестират' за изборите.
16
2
 
37
 
! Отговори
® преди 6 години
Ето резултата от играта/измамата на ДС политиците. Уредиха се да ползват облаги от ЕС, за тези които не са техни хора ги превърнаха в евтина работна ръка. Властта в България е в ръцете на лоши хора с облик на хишни тикви.
15
2
 
25
 
! Отговори
Жоро Павето преди 6 години
Страни като Словения например могат да са конкурентноспособни със големите западни фирми и продават успешно стоките си на всички европейски пазари(спрвка Gorenje)....А *** на наща ракета космоса и е се мнооого крив :)))))))
14
14
 
11
 
! Отговори
Кривондел преди 6 години
Тоя човек говори някакви уникални бози. ЕС било сринало производството на електрокари? Че Балканкар фалира поне 10 години по-рано, покрай Виденов? А и БАН, бидейки уж научна организацийка, защо не ползва статистически данни - колко електрокари сме произвели 2006, колко днес? А колко телевизора? :)))
13
3
 
19
 
! Отговори
Циник до Min преди 6 години
БСП = БКПГЕРБ = БКП - ама на стероиди!!!Поняль товарищ?Стани-шеф си намери друго място - дето му плащат да не работи! И то директно в Евра - да не му се налага - досадната смяна!
12
2
 
20
 
! Отговори
Соцялно слаб депутат преди 6 години
Каква средна пенсия от 330лв,то е някьде около 200лв.
11
15
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комуниста Ангелов да си ходи в Русия, щом не му харесва тук.Това, че сме мързеливи и крадливи ни дърпа назад.В ЕС са богати защото не крадат, а баччкат яко и качествено.По-добре сме от Русия - това ми стига.
10
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Някой може ли да спомене една марка цветен телевизор произведен в България? Сега, не някой Велико Търново, или София 81 произвеждани от гадните комунисти.Герберските тарамбуки една игла не могат да произведат. Ама шефът им зяпнал като хипопотам да лъже.
9
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бан равно на лъжи.Закрийте Бан.
8
7
 
10
 
! Отговори
Ан преди 6 години
Е ккво искате. Даваме на Американците злато. Правим оръжие за Ислямска държава. Снабдяваме ги и с автомобили. Пращаме натовска техника в украйна, контролираме ви трафика нанаркотици ( за напредналият ви свят ). И всичко това за наша собствена сметка .... Без нас модерният ви свят е нищо. Просто не ни остава време да сме щастливи. Вие можете ли да си позволите д изнесете световната история на гърба си А ?
7
3
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не може да ни управляват необразовани, с природно ниско IQ, лакоми, алчни, властолюбието, нагли, крадливи и антибългари и да сме добре. Партията ГЕРБ се напълнинд отпадъка на БКП, били верни на Партията, после нац всеки от който има изгода, власт и пари. Въпрос, освен вдигане на цени, какви направи БиБитко за да имаме нормален живот?Предаде ни на Турция, продаде на САЩ и ЕС, нищо за стандарта освен свирепи кражби на европари и държ.поръчки.И в ЕС мълчат, знаят, че сме най-бедни и умиращи и нищо!
6
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Едва ли преди десетина години европейските лидери знаеха за прос.тотията на българина -да си изберем СОБСТВЕНИКА на ГЕРБ да управлява ! На децата си оставаме да настигнат Румъния след аферата Бай *** !
5
13
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Останалите, сред които електрокари, мотокари, цветни телевизори и др., регистрират драстичен спад.++++Тоя май живее още в соца.
4
3
 
49
 
! Отговори
Min преди 6 години
От 10 години 8 са герп. Вече не може да се оправдават със станишев
3
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
проф. Иван Ангелов - икономически съветник на Виденов. Ако не помните. И този 'гений' коментира ?! Ахахахахахахахахахах
2
3
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Отличниците избягаха на запад и тука останаха да ни управляват калинки и тия които навремето им пишеха лошо поведение
1
6
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Като изключим Терминал 2 другите ползи няма