Хладилникът влияе на чувствата ни към властта, те – песимистични

40% от българите са с усещане за по-лош стандарт, според проучване
38
Хладилникът влияе на чувствата ни към властта, те – песимистични
Снимка: архив, БулФото

Песимизъм преобладава в обществото ни за развитието на страната. Само 18% разчитат на подобрение, докато песимистите, очакващи влошаване, са близо два пъти повече – 34%. Данните са от национално представително проучване на Агенция "Медиана", проведено в периода 12-18 юли сред 1002 души.

Близо 40% от хората живеят с усещане за влошаване на материалния стандарт на домакинството си. Положително развитие в благосъстоянието на семейството си отчитат 18%.

Песимизмът по отношение на развитието на страната, както и усещането за спадащ личен стандарт, дава отражение и върху отношението към правителството.

Социолозите наблюдават подчертан скептицизъм - близо два пъти повече са хората, според които новото управление разочарова, спрямо тези, на които то вдъхва надежда (54% : 26%). 

22% вярват, че правителството "Борисов 3" ще успее да подобри положението в страната, докато опасяващите се, че тази власт ще го влоши, са 30 %.

Най-голям е делът на хората (38%), които смятат, че нищо няма да се промени – нито към добро, нито към по-лошо.

Засега този скептицизъм към властта не се насочва към търсене на политическа алтернатива. Социолозите уточняват, че изследването е проведено преди скандала със суджуците, който вероятно ще се отрази на обществените нагласи.

Съотношението на електоралните предпочитания показва картината, която с леки промени се наблюдава вече повече от половин година.

ГЕРБ привлича традиционните си избиратели, които са в рамките на една четвърт от пълнолетните граждани. Не се наблюдава и разочарование и намаляваща подкрепа сред тях – това са и основно оптимистите както за перспективите пред страната, така и по отношение на личното им материално благосъстояние. 

БСП очевидно е преодоляла кризата на доверие, характерна за 2015/2016 година и се намира на около 3% след основния си политически опонент.

Участието във властта не се е отразило негативно на Патриотите. Те запазват своите симпатизанти в обема от преди предсрочните избори. 

"Воля" е понесла тежки удари върху имиджа си – вероятно в резултат от повдигнатите обвинения към Веселин Марешки и други членове на формацията. Все още обаче е на границата за влизане в парламента.   

ДОСТ практически е изчезнала от политическата карта вътре в страната. ДПС продължава да бъде основната партия на българските турци и на пръв поглед не изглежда да е понесла особени щети от ДОСТ (в рамките на избирателите в страната).

"Реформаторският блок" продължава да води своеобразен "задгробен живот". Въпреки фактическия му политически разпад, значителна част от избирателите (3.5 %) заявяват, че на едни избори биха гласували за него.        

Изследването е национално представително за страната, проведено е в периода от 12 до 18 юли 2017 година с 1002 души в 125 точки (гнезда) в страната и реализирано от Агенция "Медиана".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


38
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ОСТАВКАТА 3ПРОВАЛЪТ в политиката на шайката ТИКВИТЕ 3 и очевиден и резултата..какво ли щеше да е при политиката на социалистическите капиталисти ? сигурно техните хора, пенсионерите с над средна пенсия, щяха да вземат повече от програмист, а малките пенсии - кучета ги яли.спомням си, че при триглавата ламя и по времето на съсела се наду балона, от който още не могат да излязат 600 хил. семейства, а лихварите и чси-тата току що бяха получили картбланш да вилнеят ...
2
0
 
21
 
! Отговори
ОСТАВКАТА 3 преди 6 години
ПРОВАЛЪТ в политиката на шайката ТИКВИТЕ 3 и очевиден и резултата е обединяващо и емигриращо население, подложено на мутренски терор от КРАДЦИ на едро и съсипвано от неграмотните ГЕЙБерастки КАЛИНКИ във властта!!! Къде са СУДЖУЦИТЕ и милионите за НДК???
1
1
 
23
 
! Отговори
Гладен сиромах преди 6 години
Е, как няма да влияе като е винаги празен. Затова ги соменаваме често.