Хлябът ни: Консерванти, подобрители, коректори...

Учен: Ядем хляб от много некачествена пшеница!
22 ное 2017 07:19, Анисия Иванова
76
Хлябът ни: Консерванти, подобрители, коректори...
Архив: Булфото

Хлябът в магазините масово се прави от некачествена пшеница. Тя е произведена от вносни сортове, които дават високи добиви, но имат лоши хлебопекарни качества. За да бухне насъщният и да изглежда бял и апетитен, голяма част от производителите влагат в брашното прекалено много консерванти, подобрители и коректори, обяснява гл.ас. Иван Алексиев от Института по растителни генетични ресурси в Садово.

"Хлябът е основна и ежедневна част от трапезата на българите и затова трябва да има много строг контрол върху качеството му в магазинната мрежа. Самите производители също трябва да са внимателни какво брашно влагат, от каква пшеница е приготвено. За предпочитане е да се използват качествени пшеници, селекционирани у нас, а не вносните, които дават високи добиви, но нямат качество”, категоричен е Алексиев.

По думите му, ако при хляб с етикет "бял” филийката сивее или е с бледо кафеникав цвят, то със сигурност брашното не е било от българска пшеница. "Това е вредно за всички. Както за българския зърнопроизводител, още повече за потребителите, а и за всяко едно производство. Белият хляб трябва да е качествен и бял не само на етикета, но и вътре като съдържание”, смята той.

По думите му българите не консумират и истински ръжен хляб. Такъв няма и не се продава по магазините у нас. "Ръжен хляб в България няма. Една част от продавания като такъв е направо "оцветен“, а преобладаващата част е получен при смесване на ръжено и пшеничено брашно. От чисто ръжено брашно хляб с добър външен вид не се получава. Той е плосък, хлътнал, без обем, средината е влажна, има кисел аромат, на вид не е хубав, и не е вкусен”, казва ученият пред "Монитор".

Той е разговарял с производители, които правят ръжен хляб за масовия потребител и те са му признавали, че повече от 10-15% ръж не влагат в хляба, въпреки че на етикетите пише "Ръжен хляб”. Това е така защото докато при пшеницата у нас сеят над 10 милиона декара и се получава над 5 мил. тона зърно, при ръжта площите са едва 40 – 50 000 дка, а продукцията 12-13 хил. тона.

Добре е да се обърне и специално внимание на модерния през последните години лимец. Задължително е да се знае, че под това наименование са известни два вида - еднозърнест лимец и двузърнест лимец. Основна и важна разлика при тях е, че в еднозърнестия лимец съдържанието на глутен е нулев и той е подходяш за безглутенови диети и най-вече за хората с алергии (непоносимост) към глутена, но е възможно и при него да има съдържание на глутен до 2-3 %. В двузърнестия лимец глутенът си е като при качествена пшеница, 26-28%.

"Спекулацията с това е страшна, защото може да убие човек. Опасно е, нека да не си играят със здравето на хората. На етикета пише – безглутенова храна, безглутенов лимец. Взимам го от магазина, меря и ми дава 18% глутен. Това е недопустимо”, ядосва се главният асистент. 

Той опровергава и написаното на етикетите  за чисто  брашно от лимец, тъй като продаваните пакетчета с такива етикети в магазините, не винаги отговарят на истината. "Това, което се предлага в магазините за продажба и на етикетите е изписано "брашно от лимец”, всъщност почти навсякаде е шрот”, заявява той. По думите му шротът е от цялото зърно на лимеца, смляно с външната обвивка. "Чистото брашно от лимец е много фино, красиво жълто, сладко, със захарен аромат. Много приятно на вид, но чисто брашно от лимец досега не съм срещал. Обичам да влизам в биомагазините, но не съм виждал. Пише брашно от лимец, но се предлага за  продажба “пълнозърнест” шрот”, казва ученият.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
1
 
8
 
! Отговори
изводът е преди 6 години
До боба, леба, е.а е.ашарлатани навсякъде!
13
1
 
19
 
! Отговори
боба, леба, е.а е.а преди 6 години
Ние от известно време си правим хляб в къщи. Мини-хлебопекарни на пазара с лопата да риеш. Чакаме следващата статия, но за брашното. Какво има в него и дали е качествено или е фуражна смес с неясно съдържание.
12
3
 
13
 
! Отговори
До 11 КОНСТАНТИНОВ преди 6 години
Комнстантинов,веднага са се намерили дрогирали се още в ранни зори софииски евроатлантически гейове и са ви маркирали минуси
11
3
 
26
 
! Отговори
T преди 6 години
ако искате да разберете какво е гнусен хляб - идете до САЩвсички хлябове и питки тип дунапрен са синтетика и отпадъциИстински хляб след 1985 в магазините не съм виждал
10
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да обобщим: навсякъде, където се говори за печалбарство, истината и качеството се жертват за сметка на манипулацията и лъжата. При хляба, въпреки че го наричаме насъщен, положението не е по - различно. А влизайки и в световния интегриран пазар, където печалбата е функция на количеството и външния вид, тази тенденция се превръща в истерия. Изход: погрижете се за себе си и, където имате сили, правете повече зимнина и домашно приготвено, въпреки че е трудно да си набавите качествени материали !
9
51
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Маята също се води подобрител, тоя асистент прави само неприятни внушения.Като не ти харесва даден хляб... купуваш си друга марка, избора е огромен !Днес имате огромен избор от храни и напитки, защо пак мрънкяте ?
8
29
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Знаете ли какъв е масовият консервант, влаган в храни и напитки ?Обикновена лимонова киселина, която убива бактерии и гъбички и така удължава срока на годност.Не е вредна.А тази неграмотна статия ни внушава, че хляба е почти отровен.Ръжен хляб съм ял в Молдова и Украйна ... ужасен е!Затова ръж се влага в пшеничен, чисто ръжен никой няма да си купува.
7
3
 
37
 
! Отговори
йокин преди 6 години
Качествената пшеница,изнесена,какво да слагат тогиз,как да е качествено.
6
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Поздравления на асистента. Добре е да има повече хора като него които си използват знанията
5
35
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Бай ТошоЩе ядем руска елда. Само тя е полезна и екологично чиста. Аман от русофилстващи умници.
4
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
То затова вече масово хората си имат форна и си правят само хляба!
3
7
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А уж вносните храни бяха некачествени, а ?!Нашите производители са краддци и оббирджии!Всички българи са с такъв манталитет, затова сме на този хал.Всички тези производители са израстнали и възпитани по времето на социализма !
2
7
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Бай ТошоТо и бананите са фуражни, а не за хора)) За слонове и приmaти стават.
1
13
 
51
 
! Отговори
Бай Тошо преди 6 години
Нали искахте банани. Има ги вече..... Ежте ся евроталантическите отрови....