IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Трети пол? Много полове под защита на Истанбулската конвенция

Д-р Николай Михайлов: Управляващите не са готови да оспорят властта на ЕС

Снимка: Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

Истанбулската конвенция е "куфар с двойно дъно", определи психиатърът д-р Николай Михайлов в студиото на "България сутрин".

Гостът на Bulgaria ON AIR посочи, че само двама души компетентно са дискутирали въпроса с Конвенцията - професорът по конституционно право проф. Пламен Киров и юристът и четвърти вицепрезидент Маргарита Попова.

По думите на д-р Михайлов чл. 4 от документа дефинира понятие, което е извън прекия интерес на Конвенцията. Това понятието е "gender identity" и в превод означава "свободно избран пол", основан не върху биологията, а върху социалната основа, т.е. "свободно избираем пол".

А според т. 53 от тълкувателния доклад на Съвета на Европа в "gender identity" се включват трансджендери, травестити и други лица със свободно избрана полова идентичност, която не е свързана с биологичния им пол, уточни психиатърът.

"Това означава, че и те попадат в обсега на защита от дискриминация, както жените, които са такива по биологичен признак. Следователно не само трети пол, но и много повече "полове" влизат в обсега на Конвенцията", обясни Михайлов и допълни, че това е позицията и на професор Киров, който е специалист по Конституционно право.

По думите на д-р Михайлов страната ни е подложена на натиск от ЕС. България трудно може да вземе суверенно решение различно от това, което вече е обявено първо от Съвета на Европа, а после и от Европейския съюз. Защото това би означавало да оспорим властта на ЕС - нещо, за което нямаме готовност.

Той обясни, че българската либерална общност смята, че европеизацията на България минава през Конвенцията, която да има статут на закон в България.

"Тази общност не се решава директно да говори, че Конвенцията освен грижата за жените от насилие, внася идеология, която трансформира основни начала на българския живот, традиция и на българската правна система", обясни д-р Михайлов. Затова твърдят, че няма никакъв риск, а има едно превратно четене на Конвенцията.

Второ, има и чисто политически аспект. Българските управляващите не могат да си позволят лукса дори да отстояват интегритета на Конституцията, отсече той.

Той определи позицията на Българската православна църква за Конвенцията като "много вярна, изречена изключително твърдо", защото защитава библейски начала и българската духовност.

Това, което застрашава българската държава и народ, са радикални трансформации на българския начин на живот, допълни д-р Михайлов.

Този свободно избираем пол ще може да получи свободен достъп до образователния ни процес, настаняване в ключови обществени роли. Най-сериозното е, че децата оттук-нататък ще бъдат обучавани по този начин и въображението им ще бъде тласнато в посока да приемат собствената си сексуална ориентация като избираема, предупреди психиатърът.

По думите му организациите, който защитават този тип идеи, са факт в България, те имат финансиране и очакват много по-голямо финансиране, ако документът се приеме.

"Тази Конвенция е добре дошла. През нея се получи взрив на осъзнаване какво е да си член на ЕС в ценностен смисъл", обобщи д-р Николай Михайлов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата