"ЗАвръщането": IТ в чужбина, IТ у нас – заплатата все е... висока!

Тъгували за семействата си, липсвал им стандарта на живот
197
"ЗАвръщането": IТ в чужбина, IТ у нас – заплатата все е... висока!
Снимка: Reuters, архив

Близо 31% от българите, които живеят и работят в чужбина, биха се върнали, други 21 на сто се колебаят. Това показва анкета на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) сред 4300 българи в над 70 държави на всички континенти.

1/3 от анкетираните посочват, че основната им мотивация да се върнат е възможността за професионално развитие. Други причини са свързани със стандарта на живот и това да са близо до семейството и приятелите, пише БТА.

От организацията обявиха, че ще инициират кампания "ЗАвръщането", за да бъдат привлечени тези хора в софтуерната индустрия, където има недостиг от кадри.

"Близо 2 милиона са българите в чужбина и те трябва да чуят, че вече в България могат да имат кариера такава, каквато биха имали където и да било по света", каза председателят на УС на Асоциацията Доброслав Димитров.

През последните 5 години българската софтуерна индустрия се развива с бързи темпове, като през 2017 г. е отчетен ръст на приходите на бранша от почти 20 на сто, а оперативните приходи са на стойност 2,54 млрд.лева, което е двойно увеличение спрямо 2012 г. Това показват данни от Барометъра на състоянието на софтурната индустрия, който Асоциацията изготвя всяка година.

Към момента в бранша са заети 27 000 души, а през 2017 г. броят на новонаетите в индустрията се увеличава с 15 на сто спрямо предходната година, като в тези цифри не са включени специалистите, които работят в други отрасли като банковият, телекомуникациите и други.

Всяка втора софтуерна компания планира ръст от 25 - 50 на сто на наетите през следващата година, но прогнозата за цялата индустрия е само 10 на сто ръст на наетите поради липсата на достатъчно кадри.

Същевременно близо 60 на сто от анкетираните заявяват, че биха работили в българската ИТ индустрия, но само 20 на сто имат необходимата квалификация.

Според Барометъра всеки пети зает в индустрията не е ИТ специалист.

Проучването на Асоциацията показва, 2/3 от всички анкетирани, които биха се върнали в България, са с висше образование. Най-голям брой желаещи да се върнат в родината са в Англия, Германия и САЩ.

"Нетната месечна заплата в сектора е около 2700 лева. Истината е, че българският стандарт спрямо Германия и Англия сме го постигнали. Човек от индустрията в България е равен или е по-добре от човек, който работи в ИТ индустрията в Германия", коментира председателят на УС на Асоциацията Доброслав Димитров.

Любомир Стойчев - един от автор на изследването, който също участва в пресконференцията, коментира повишаването на максималните осигурителни прагове и отражението им върху прогнозите за сектора за 2019 и 2020 година.

Софтуерният сектор е около една пета от цялата ИТ индустрия, но за последните седем години най-бързо развиващата се част от нея и вече заема дял от над 20 на сто, изтъкна Стойчев и посочи, че фирмите от софтуерната индустрията за 2017 г. са платили 70,6 млн. евро в осигурителните фондове на държавата.

Той направи уговорката, че са изследвани фирми със служители 9 плюс и един милион долара оборот, което означава, че под този праг остават около 2500 компании. С повишението на праговете постъпленията във фондовете ще нараснат още около 15 - 16 млн. евро, което означава, че реалното повишение на данъците за софтуерната индустрия в частта осигурителни вноски е около 20 на сто.

Дори и компаниите, които работя аутсорсинг, ще бъдат макар и минимално засегнати от промяната.

Председателят на УС на Асоциацията Доброслав Димитров заяви, че вдигането на осигурителния праг ще "удари" 148 000 българи не само от ИТ сектора, но и от други браншове и това, по думите му, са хората, които създават огромна добавена стойност. Този данък е данък "успех", заяви Димитров.

Стойчев посочи, че от тези 148 000 по груби разчети през 2019 г. 25 000 ще бъдат от тази индустрия или по-малко от един процент от работната сила в България. Същевременно 3,13 на сто от осигуровките в България идват от тези 25 000 човека, допълни Стойчев и отбеляза, че за 2011 г. те са били 1,69 на сто, което означава, че за пет - шест години тази индустрия почти е удвоила прихода си, а ако нещата се развиват в правилната посока, би следвало да се очаква след седем - осем години те да станат над 10 на сто, изтъкна Стойчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


197
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
13
 
10
 
! Отговори
lol преди 5 години
До MobiSystemsc++???? welcome to 1998!
15
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В България останаха - пенсионери , висшисти, малко повече пълнолетни от различен етнос.Но всички разчитат на корупция. По простата причина, че малко са тия които са в продуктите и услугите.
14
6
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Софтуерна индустрия!Мухаха!След някоя и друга година като свършат бачкаторите ще ми ядете...ще ядете софтуер намазан между две филии хардуер!Той ляба не расте у МОЛо!
13
4
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако някой има желание да се върне то е от носталгия и защото мама и тате му спестяват истината за живота тук, та си мисли, че всичко, което хвърчи се яде. Връщат се за празниците, от маса на маса, роднини, приятели и купони и ох, колко е добре в България. А това, че няколко човека се грижат и поемат идването им на гости някак им убягва.
12
5
 
27
 
! Отговори
Карапичо преди 5 години
Таз', простотия от шоута на Слави или от шоуто на Бойко иде?Питаме за един преаетел, да знае дали да се връща за Коледа или по-далеч да бяга.На кратко в Дойчланд, никое ИТ не би си мръднало *** за под 3 евро чисто на месец. Стартови заплати за опитните "ИТтита"са от 4 к на горе...
11
0
 
62
 
! Отговори
Реалист преди 5 години
То не е само до заплата. Вижте организацията в белия свят - чистота, работещи институции, всичко е онлайн, училища, детски градини и т.н. Тук все се прави нещо и пак сме на опашката, вече 30 години.
10
25
 
13
 
! Отговори
MobiSystems преди 5 години
Обява до всички протестиращи за високи заплати: - търсим C++ програмист - даваме 10К лева месечно - *** bg, обява номер: 599694
9
5
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Семействата и фирмите се изнасят в чужбина и пак са по-добре от България.
8
3
 
35
 
! Отговори
Айти-Ром преди 5 години
хаха пълни глупости
7
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До 2Може и да не е всеки а някой.
6
7
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако бяха толкова добре заплатите, тука щеше да се напълни с ИТ от Англия и Германия където вземат по 15 хиляди лева не месец.
5
14
 
10
 
! Отговори
До 2 преди 5 години
Няма как да стане, ама никога, всеки, който може да натисне копчето за включване на комютъра си да започне работа в бранша ... ; )
4
30
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На Запад разходите за живот са по-високи и парите които получават не са чак толкова много спрямо други професии там. Иначе в България се плаща по-малко, което в единични случаи не зависи от прекия работодател - просто получават по-малко за целия проект.
3
10
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хубавите и топли места с високите заплати са заети отдавна и се търсят само бачкаторчета на минимална заплата.
2
9
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не знам, но много хора се оплакват че от 20 г. търсят работа за 2 хиляди лева в софтуера на България и им отказват и вече се пенсионираха.
1
7
 
67
 
! Отговори
fake news преди 5 години
тая пародия пропаганда с шепа хора се изтърка вече.... намерете друга